Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Děčín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Krátká procházka Děčínem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Děčínský zámek
Děčínský zámek  •  Fotografie (21)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Vlastně jsem v prvopočátku ani žádný výlet neplánoval. Do SDěčína jsem jel za nutnými nudnými úředními záležitostmi, ale jelikož byl u nás na návštěvě Ivan, bratr mé partnerky Jany, rozhodli jsme se využít této příležitosti a ukázat mu zajímavý, pro něho zhola neznámý kout, naší vlasti. A jelikož se Ivan ve slabé chvilce svěřil, že nebyl nejméně 20 let v zoologické zahradě, bylo jasné, že je na nás, abychom v tomto směru doplnili jeho přírodovědné znalosti.

Zámek
Zámek  •  Foto: Karolus

Byl krásný jarní den, když jsme se před Děčínským Hlavním nádražím rozešli. Za nedlouho jsem se už nacházel na labském nábřeží, přes hladinu řeky se dominantně tyčil děčínský zámek, vpravo se naskýtal pohled na železniční most nad soutokem Labe a Ploučnice, po kterém jsme přijeli, zatím co vlevo se nedal přehlédnout nejdůležitější děčínský most Tyršův, spojující levobřežní Podmokly s historickým Starým Městem na břehu pravém.

Přešel jsem Tyršův most, kochajíc se pohledem na parníček, supící směrem k hranici s Německém, z mostu se také naskytl zajímavý pohled na Pastýřskou stěnu se stejnojmennou romanticky vyhlížející restauraci, z jejiž teras jsou nádherné výhledy na část Děčína a okolí a kde se také nedaleko nachází děčínská ZOO.

Nábřeží
Nábřeží  •  Foto: Karolus

Vzpoměl jsem si na léta, kdy most nesl hrdý název Budovatelů, stejně jako celá hlavní třída, tato doba nám zanechala památku v podobě hrůzných panelových domů, na kterých se již notně podepsal čas a které působí jak pěst na oko, v pohledu na renovovanou historickou část města. Za nedlouho jsem se ocitl na ústředním děčínském Náměstí T.G. Masaryka. Ještě jsem měl chvilku čas, tak jsem neodolal jít prozkoumat okolí nedalekého kostela sv. Václava a Blažeje, původně gotického kostela z konce 15.století, který zničil požár v polovině 18.století a který byl po dlouhé době uveden do provozu koncem století 19. V těsné blízkosti kostela se nachází barokní kaple Panny Marie Pomocné a k severní zdi kostela byla v třicátých letech minulého století ještě přistavěna kaple sv.Anny.

Své úřední záležitosti jsem naštěstí vyřídil docela rychle a tak jsem měl dostatek času, prohlédnout si něco z historických památek, nacházejících se v této městské čtvrti. Blízko náměstí se nachází další ze zajímavých děčínských sakrálních památek, barokní kostel Povýšení svatého Kříže, založený jako zámecký kostel koncem 17.století. Prošel jsem okolo tohoto architektonicky zajímavého, monumentálního objektu, prošel okolo budovy bývalého chudobince a sirotčince a za nedlouho vkročil do tzv. Dlouhé jízdy, kterýmžto názvem se označuje přístupová cesta k zámku, která byla vytesána ve skále, z obou stran je obklopená zdmi. Cesta je dlouhá téměř 300 metrů, ale to, že se zdi směrem vzhůru postupně snižují, vyvolává optický efekt, že cesta je daleko delší.

Na konci Dlouhé jízdy, po pravé straně, se nachází zámecká Růžová zahrada, romantický skvost nabízející návštěvníkům nevšední pohled na Děčín, ale hlavně zde můžeme obdivovat několik druhů i velice vzácných růží. To jsem se již dostal až k děčínskému zámku.

Samotný zámek stojí na vysoké skále, z větší části obtékaný Labem a Ploučnicí. Již v 10.století zde stávalo dřevěné hradiště, významné sídlo hrdého rodu Děčanů, po kterém město získalo své jméno. Ve 13.století zde král Přemysl Otakar nechal vybudovat královský gotický hrad, později se významnými majiteli stali Vartenberkové, páni z Bünau a naposledy hrabata Thun- Hohenstainů, od kterých je odkoupil zpět československý stát v roce 1932. Pak už následovaly pohnuté dějiny zámku, protože se zde postupně vystřídaly armády české, německé a nakonec vojska sovětské bratrské armády, která zámek natolik zdevastovala, že se dokonce uvažovalo a následné demolici této historické památky. Naštěstí se sehnali potřebné finanční prostředky a zámek prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Některé části zámku jsou již zpřístupněné veřejnosti a tak můžeme v rámci zámecké prohlídky shlédnout i její zajímavé sbírky.

Od zámku jsem pokračoval chodníčkem pod Růžovou zahradou, zpět ke kostelu Povýšení svatého Kříže. Zde jsem objevil velice zajímavý a poutavý antikvariát, tudíž jsem zcela podlehl pokušení a delší čas jsem strávil mezi bohatými regály, plných knih. Po literárním amoku mně notně vytrávilo, tudiž jsem si zašel na oběd.

To už volala má druhá část rodinné výpravy, že skončili s prohlídkou zoologické zahrady a scházejí zpět dolů, aby ještě shlédli samostatnou expozici ZOO, nazvanou Rajské ostrovy, nacházející se v jednom bývalém domě v Podmoklech. Celkem ve čtyřech patrech zde můžeme obdivovat jedinečné sbírky fauny a flory z atraktivních exotických části světa. Expozice je provedena velice zajímavým způsobem a jistě nadchne návštěvníky všech věkových kategoríí.

Protože jsem měl ještě čas, než si má rodinka vychutná expozice Rájských ostrovů, rozhodl jsem se ještě podívat na nedaleko se nacházející synagogu, zajímavou stavbu v maurském stylu. To už mojí obdivovatelé zoologie skončili s prohlídkou. Podařilo se mě je přemluvit k shlédnutí dalšího kostela,tentokrát Evangelického kostela. Tato památka postavená v letech 1881 - 84 pro protestanskou část děčínských obyvatel, se hlavně proslavila tím, že zde v roce 1923 konala přednáška Alberta Schweitzera o Lambaréne, doplněná i jeho varhanním koncertem.

Na závěr jsme si poseděli u kávy a zmrzliny v příjemném prostředí předzahrádky kavárničky v těsné blízkosti dalšího kostela, tentokrát sv. Františka z Assissi.

Za čím jedeme?

Jak jsem uvedl, byla to náhodná, dopředu nijak neplánovaná akce a ty jsou, jak je známo, vždy velmi úspěšné. I já jsem byl tedy velice mile překvapen, že jsem za pár hodin stačil, byť jen "letem světem", shlédnou nejzajímavější děčínské historické a kulturní památky. Jak jsem se dozvěděl, i přírodovědecká část výpravy byla více než spokojená a švagr Ivan ještě dlouho básnil o děčínské Zoologické zahradě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Já jsem si odskočil na oběd do restaurace U Pekaře nedaleko náměstí T.G.M. Prostředí je tam velice příjemné, personál vstřícný a krmě chutná." Přírodovědci" se klasicky občerstvili v bufetu u vchodu do ZOO a příjemné, byť trošku nadstandartní posezení bylo i v kavárně U kostela.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Děčín je nejenom důležitá železniční a lodní dopravní křižovatka, ale v neposlední řadě se tu střetává moderní a historická architektura mnoha tváří. Tak každý návštěvník města zde nachází mnoho zajímavých a poutavých míst.

Snad trochu stínu do té krásy vznáší množství naších snědých spoluobčanů, kteří zjevně mají problémy s udržovaním pořádku.

Ostatní informace

Zámeckou expozici jsem sice nenavštívil, ale pokud si pamatuji tak vstupné je I. /okruh 90/70/50 Kč a II. 70/65/40 Kč.

V ZOO činí vstupné 90 a 50 Kč, včetně expozice Rajské ostrovy.

Poslední aktualizace: 09.05.2013
Autor příspěvku: Karolus
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Krátká procházka Děčínem - Služby, informace
Krátká procházka Děčínem na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Krátká procházka Děčínem

Staroměstský most v Děčíně byl postaven v roce 1574. Most je významnou Děčínskou renesanční památkou, uprostřed mostu nalezneme sousoší od M. J. Brokofa, které znázorňuje české patrony sv. Jana Nepomuckého, sv. Ví…
Dlouhá jízda je přístupová cesta do děčínského zámku dlouhá 292 m a široká 10 m. Po obou stranách je lemována až 7 m vysokými zdmi, které se směrem vzhůru snižují a opticky tak komunikaci…
Tipy na výlet
Raně barokní ozdobná zahrada ze sedmdesátých let 17. století, která patří k nejhodnotnějším uměleckým památkám v Děčíně. Nachází se na severní terase podél dlouhé jízdy, při samém okraji zámecké skály…
Ozdobná zahrada z druhé poloviny 17. století byla zrekonstruována po odchodu sovětských vojáků z Děčínského zámku. Nachází se na severní terase, při okraji…
Na jižní straně zámecké skály, v místech kde údajně stával padací most, byla v třicátých letech 19. století postavena řetězová lávka. Vede přes výtok ze Zámeckého rybníka. Je 30 metrů dlouhá, na jedné straně je ukotvena do skály pod zámkem a na druhé straně je ukončena pětimetrovým zděným portálem. Je to nejstarší původní zavěšená lávka v ČR. Na lávku navazuje tunel ve skále,…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem z Kladna do Děčína podívat se na místní zámek. Ráno vyrážíme v 8,35 z nádraží Kladno - Město, Regionovou do Kralup n. Vltavou. V Kralupech přesedáme na rychlík a ten nás dovezl až do Děčína. Ces…
Zapomeňte na předražené aquaparky typu Aquapalace Praha či Babylon Liberec a vydejte se do Děčína. Zdejší aquapark je sice o něco skromější ale jeho velkou předností je venkovní termální…
Starodávná osada na soutoku Labe a Ploučnice. Na vysokém ostrohu dominantní barokní zámek, na místě románského přemyslovského hradu.
Děčínský zámek leží nad soutokem Labe a Ploučnice. Zámek se nachází v Ústeckém kraji a je kulturní dominantou města Děčína. Jedinečným prvkem zámku je tzv. Dlouhá jízda, volně stoupající hlavní příjezdová cesta …
Masarykovo náměstí je obklopeno měšťanskými domy, postavenými převážně ve slohu severské renesance. Zdobné portály odrážely bohatství tehdejších majetných měšťanů. V 60. letech 20. století, byla severní strana domů stržena a s nimi byl zničen i starý Wernerovský dům, který naposledy sloužil jako hotel Praha. V důsledku demolic po roce 1960 bylo náměstí závažně narušeno. Je…
Řetězová lávka přes boční rameno Ploučnice se nachází na jižní straně zámecké skály, přístup k ní je z Tyršova nábřeží tunelem. Zbudována byla v letech 1829 až 1831 při úpravách Zámeckého parku do kterého nás také…
Tyršův Most v Děčíně. Tyršův most se nachází pod Pastýřskou stěnou šikmo naproti stojícímu zámku.Vede do centra Děčína.Byl uveden do provozu 9.12.1933 a pojmenován byl po slavném děčínské…
Staroměstský most, též zvaný Dlouhý, je Kamenný most přes řeku Ploučnici z druhé poloviny 16. století. Vystavěn byl v letech 1564 až 1569 ještě ve stylu pozdní gotiky (ač časově spadá již do renesance). Most je dl…
Pastýřská stěna – budova výletní Restaurace – Děčín. Tuto budovu postavilo město Podmokly,kdy ještě bylo samostatné.Před ní tu byl dřevěný hostinec.Protože se zvyšovala návštěvnost tohoto místa,odk…
Tipy na výlet
Když se řekne Děvín, vybaví se většině lidí Bratislava a hrad na soutoku Dunaje a Moravy. My ovšem v případě Děvína máme na mysli úplně něco jiného.…
Po příjezdu do Děčína se vydáme na cestu vedoucí k zoologické zahradě, po zdolání přístupového kopce, se dáme před bránou Zoo doprava a asi po dvou stech metrech jsme na místě Na vrcholu pastýřské stěny se na…
Tipy na výlet
Město Děčín je sám o sobě malé přístavní městečko, které je roztahané převážně panelovým předměstím. Jeho centrum je však malé. Centrum Děčína opisuje jakoby trojúhelník skládanící se z Masarykova náměstí, zá…
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
Tipy na výlet
Autem se dá dojet až k samotné Zoologické zahradě, pojedete Teplickou ulicí a u synagogy odbočíte doprava do ulice Husova, jen musíte dávat pozor aby jste odbočku nepřehlédli mě osobně příjde dost špatně viditelná…
Děčínský zámek – nádherný monument Děčína. Zámek v Děčíně, který ční na vysoké skále nad řekou Labe, vlastně nad soutokem Labe a Ploučnice přitahuje oči všech,kteří toto město navštíví.Je to opravd…
ZOO Děčín na západním břehu Labe, ve čtvri Podmokly.
Děčín – Pastýřská stěna Jednu z dominant Děčína najdeme nedaleko samotného centra města. Do 160 m nad hladinu se vypíná pískovcová skála, na jejímž vrchu se nalézá restaurace s vyhlídkovou věží. Přímo pod restarací na okraji skály je pak také vyhlídka, z níž jako na dlani vidíte Děčín a okolní panoramata, přímo naproti vám přes řeku Labe pak Děčínský zámek. Na Pastýřskou…
Zoologická zahrada na Pastýřské stěně v Děčíně. Zoologická zahrada v Děčíně je nejmenší zoologickou zahradou v Čechách.I když má malou rozlohu, přesto je tu 110 druhů zvířat.Je rozložena v lesopark…
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
11.1km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
13.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace