Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Krásnou starou Šumavou - okolí Horské Kvildy

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Krajem staré dobré Šumavy

Dnešní cesta začíná na místě našim srdcím snad nejbližším - na Horské Kvildě. Snad nikde jinde knám duch staré dobré Šumavy nepromlouvá tak silně, tak naléhavě, jako právě zde.

Osada Horská Kvilda leží na severozápadním okraji Kvildských plání jako osamocená výspa civilizace. Její obyvatelé zde obzvláště vzimě sváděli těžký boj o živobytí, a za extrémně krutých, dlouhých zim o prosté přežití. Možná i pro drsnou krásu zdejšího kraje, si jej Karel Klostermann vybral pro děj některých svých literárních děl. Horská Kvilda však žila také reálným životem. Zde se zastavoval legendární šumavský silák Sepp Rankl, který žil vosamoceném stavení na Ranklově, vzdáleném několik kilometrů od zdejší osady. Jeho návštěvy bývalého Polaufova hostince, stejně tak jako jeho osoba byly reálnou skutečností, nikoliv výplod Klostermannovy fantazie. Dnes je již bývalý hostinec dávno přestavěn na moderní hotel, stejně tak jako bývalá německá škola, sloužící dnes jako školicí zařízení Ministerstva školství. Zmizel bývalý obchůdek vedle dnešního obecního úřadu, svému účelu už neslouží ani bývalá hájovna, která dnes poskytuje možnost ubytování vapartmánech. A tak snad jen stará hasičská zbrojnice u bývalé křižovatky obchodních cest zKašperských Hor do Bavorska připomíná staré časy.

Horská Kvilda se probudila do moderní doby. Dnes již to není jen pár domků rozesetých po rozlehlých pláních. Na základech bývalého stavení vznikla nová budova obecního úřadu, hned vedle něho nahradila bývalý obchůdek nová hospoda snádhernými kachlovými kamny, které za nepříznivého počasí tak báječně hřejí, a které dokáží během chvíle usušit promočené oblečení. Téměř všechny budovy vobci se dočkaly rekonstrukce, nebo na místě původních stavení byly vybudovány nové objekty. Obec prokoukla, a už vničem nepřipomíná tu ospalou vesničku, která se tu po desetiletí skromně choulila pod přízrakem hraničního pásma.

Z Horské Kvildy se dnes vydáme na nenáročný 14 km dlouhý okruh, jenž je jednou zmožností, které zdejší okolí turistům nabízí. Příjemné zážitky nabídne jak pěším, tak i cykloturistům. Na prvních čtařech kilometrech nás čeká mírné, zato vytrvalé stoupání, na jehož konci však čekají nádherné výhledy ze zhůřské planiny, kde se otevírá výhled na velkou část Šumavy. Orientace cykloturistů je jednoduchá. Lesnatým terénem je provede asfaltová

stuha silničky mířící na Zhůří, Svojše a dále do údolí Vydry. Pěší turisté se budou držet zelené turistické značky, po které zhruba vpolovině cesty dojdou na již zmiňovanou silničku a po ní až na Zhůří. Vzimě je možno nasadit běžky a po značené běžkařské, a pravidelně strojově upravované stopě dorazit přes Popelný les na již několikrát zmiňovanou planinu.

Zhůří je dalším zmíst, kde po druhé světové válce bodré vesničany a malebné chalupy vystřídaly strohé vojenské budovy. Zdejší posádka, spadající pod tehdejší protivzdušnou obranu státu, dnes již patří minulosti a její budovy vtěsné blízkosti lesa jen pomalu chátrají a podléhají zubu času. Dobře je uvidíte, když na okraji lesa odbočíte po žluté turistické značce Doprava. Zchátralé objekty uvidíte po své levé ruce a za chvíli se ponoříte do hlubokého lesního porostu, který Vás bude provázet až na Zlatou Studnu. Na většině tohoto úseku je vybudovaná asfaltová cesta, která však postupně ztrácí na své kvalitě. Přesto je pohodlná jak pro pěší, tak pro cyklisty. Po pravé straně občas probleskne volná plocha Zhůřských slatí, která ale zase rychle zmizí za zelenou oponou.

Po šesti kilometrech nás žlutá turistická cesta cesta přivede kRanklovské rovině. Nejdříve znovu vzpomene zdejšího rodáka Seppa Rankla, který tu na nedaleké samotě dlouhá léta žil. Pak odmítneme lákavou možnost pokračovat přímo na Horskou Kvildu, a po lesní, šotolinové cestě sestoupíme nebo sjedeme po žluté značce na Zlatou Studni. Toto zajímavé místo leží necelý kilometr od Ranklovské roviny a je další připomínkou míst, kde dříve žili lidé. Stojí za to, připomenout si, že na této mýtině vdávné minulosti fungovala jedna ze šumavských skláren, jenž je spojována i se jménem Ondřeje Hartaurera, autora jakési neoficiální hymny „šumaváků - „Tam vkrásné Šumavě", který se zde učil sklářskému řemeslu.

Ztéto samoty nedaleko Churáňova začneme opět pomalu stoupat po modré turistické značce kHorské Kvildě, abychom se přibližně kilometru znovu připojili na cestu, kterou jsme před časem opustili na Ranklovské rovině. Odtud už je to zvláště pro cyklisty a běžkaře vysloveně vyhlídková cesta. Schází se, nebo sjíždí táhlým,mírným klesáním, končící po dvou kilometrech na loukách Horské Kvildy.

Na rozcestí u Daniele opustíme delší šotolinový úsek , napojíme se na asfaltovou silnici od Kvildy a po necelém kilometru přijdeme znovu do centra Horské Kvildy.

Za čím jedeme?

Toulky v okolí historického jádra Šumavy, kde se v minulém století rozkládalo mnoho samot, které se postupně spojovaly do osad a obcí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jediná možnost občerstvení na trase je pouze na Horské Kvildě. Po trase je možno za občerstvením odbočit pouze na Zlaté Studni a dojet na Churáňov, což představuje zajížďku cca. 6 km.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné lesy, nádherné vahlídky, klid. Pouze ve sváteční dny a v sezóně, je úsek Horská Kvilda, Zlatá Studna e. Zhůří hodně frekventovaný (v létě i v zimě).

Ostatní informace

Ceny jsou zvláště v hospůdce u obecního úřadu na Horské Kvildě docela rozumné.

Poslední aktualizace: 8.9.2009
Autor příspěvku: pavka07
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace