Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brno
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kaplicka Nenovice

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody Na kole

Fotografie (1)  • Foto: lukirubi

Neco málo historie Brnenských Ivanovic

Puvodne zemepanská ves Velenovice. Doložena od roku 1220 jako majetek velehradského kláštera. V polovine 14. století odtud pocházela rada brnenských meštanu. Tehdy mela ve vsi majetek i drobná šlechta. Ve 14. století zde zrejme vznikla tvrz. V roce 1494 zastavil klášter zdejší statek Janu Doupovcovi z Ivanovic, od roku 1518 mel zástavu starobrnenský klášter cisterciacek a roku 1543 brnenský meštan Hanuš Leinberger. Velehradský klášter si však pres tyto zástavy zdejší statek udržel. Ivanovický dvur byl ale casem rozprodán, díky cemuž vrchnost osvobodila své poddané od robot za rocní plat po dobu, dokud zde opet nezrídí vlastní hospodárství. Roku 1587 zastavil velehradský opat Ivanovice na 3 roky brnenskému meštanu Václavu Rouckovi a po výplate zástavy byl ve vsi koncem 16. století opet zrízen dvur, k nemuž však príslušelo pouze 3 a 1/2 lánu, takže robotní povinnosti poddaných nebyly v této dobe velké. V roce 1641 byla ves na rok zastavena prevoru královopolských kartuziánu.
Švédské války - 1645 pri obléhání - znacné škody, pomerne rychle odstraneny: v letech 1650-1652 byl opet zprovoznen dvur, 1673 byly již všechny domy opet osazeny. Ve vsi byl také svobodný dvur a petictvrtlán, který byl roku1673 prenechán doživotne jako svobodný statek Matouši Izidorovi Záblatskému, roku 1707 jej však získal klášter a pripojil jej ke svému statku.
Po tricetile téválce zacíná príliv nemeckého obyvatelstva. U panského dvora ve vsi vznikl v letech 1682-1686 vrchnostenský zámek. U vsi býval velký rybník, casto zaplavovaný rekou Svratkou.Rozvinuté vinarství od 18. století zanikalo a omezilo se na nekteré usedlosti. 1725-1739 pro chudé a nemocné zrízen chudobinec prokurátorem velehradského kláštera. Ten nechal v této dobe vystavet i kapli. Ves byla postižena požáry v letech 1750 a 1813, prutrží mracen roku 1810 a válkami, zejména francouzským vojskem v letech 1805 a1809. Duchovní správou patrila ves do Turan, kde byla též škola, než byla roku 1872 postavena vlastní nemecká škola a roku 1919 i škola ceská. Ves získala v letech 1867-1870 prímé železnicní spojení s Brnem a od roku 1930 byla napojena na mestskou autobusovou dopravu. Po vzniku Ceskoslovenska roku 1918 se ve vsi postupne prosadila ceská vetšina. Ve 20. letech zde byl mlýn, v letech 1938-1939 byla v Meštanské ulici postavena konstruktivistická budova nové školy podle projektu Jana Poláška.

 


Kaplicka

 

Engelbert Herrmann (prokurátor velehradského kláštera v letech 1725-1739) vybudoval v zámku soukromou kapli a na "blízkém pahorku východne nad vsí (dnes ulice U lípy) kapli s veží vystavil a v ní pro poutníky postavena Matka Boží, z Velehradu prinesená". Poutní kaple Panny Marie byla kolem roku 1784 uzavrena, existuje však dodnes. Ješte pred pár lety se dalo dojít až k ní. Dnes je bohužel ze všech stran oplocená.

Keš je umístena v blízkosti místa, kde je možné se ke kaplicce dostat nejblíže.

V prípravách bitvy u Slavkova(2.12. 1805) navštívil dle legendy kapli císar Napoleon, od té doby se schodum vedoucím ke kapli ríká "Napoleonovy schody" (alespon podle turistického pruvodce). Kdysi bývaly schody ve strašném stavu, ale dalo se po nich projít až ke kapli. Dnes jsou sice moc pekne opravené, pro jistotu ovšem hezky pod zámkem.

 

můžete se najíst v tuřanech ve faku nebo na město v jitřence


Proc Nenovice ?

Obcas se nekdo pozastaví nad tím, když místní obcané mluví o Nenovicích a mají na mysli Brnenské Ivanovice. A pozastaví se zcela oprávnene, nebot na první pohled jsou oba názvy zcela odlišné a nijak spolu nesouvisí.
Pokusme se tedy vysvetlit, proc k této nesrovnalosti vlastne došlo.
Brnenské Ivanovice je jedna ze ctyr historických obcí, které po roce 1990 vytvorily dnešní mestskou cást Brno – Turany. Tato obec byla v majetku velehradského kláštera již od jeho založení v letech 1204 až 1205. V dochované listine ze srpna 1220 se uvádí jako majetek velehradského kláštera 18 vesnic na jižní Morave a mezi nimi i Velenovice (Welenowicz). Obec tohoto názvu vetšina historiku ztotožnuje s nynejšími Brnenskými Ivanovicemi. O osm let pozdeji, v roce 1228, jsou uvádeny hned tri podoby názvu této vesnice: Zwenowicz, Cwenowicz a Lwenowicz.
V roce 1261 nacházíme v Kodexu velehradském název Nenewicz a tvar tohoto názvu se v prubehu staletí již významove nemenil, pouze se psal s nepatrnými odchylkami: Nenabicz i Nenawicz (1346), Nenewycz (1351), Nenovice (1408), Nenowicz (1424), Nenowicze (1533), Nenowitz (1673) a tak dále.
Až prišel osudový rok 1793, kdy moravský topograf Franz Josef Schwoy (1742-1805) ve druhém díle své Topographie vom Markgrafthum Mähren uvedl u nemeckého názvu Nenowitz moravský název Wewanowice, místo správného Nenowice. A zde se stal onen prvotní omyl, nebot název Wewanovice tehdy náležel vesnici Ivanovice, která se nacházela nedaleko Reckovic. Samozrejme i velmi uznávaný topograf, jakým Schwoy bezesporu byl, se muže zmýlit. Co je však na celé záležitosti prekvapující, že ani jeden z následujících odborníku – topografu, historiku a onomastiku (zabývajících se puvodem, vývojem, systémem a rozšírením vlastních jmen) - tento evidentní Schwoyuv omyl nenapravil.
At již to byl Antonín Bocek (ve strucném výkladu moravské topografie Marginalien zu Schwoys Topographie), nebo Gregor Wolny (ve svém díle Die Markgrafschaft Mähren z roku 1837, kde onen neštastný název Wewanovice je korigován na Weywanowice), ci František Antonín Slavík (ve známé Vlastivede Moravské z roku 1897, kde výslovne uvádí: ,,Ivanovice, jinak Vejvanovice, chybne Nenovice (!) z nemeckého Nenowitz“). Ani kolektivu autoru ve druhém díle Dejiny mesta Brna z roku 1973 se nepodarilo tento evidentní omyl uvést na pravou míru a navíc je zde Brnenským Ivanovicím pripisována obecní pecet s vyobrazením kone. Avšak i tato pecet bezpecne náleží onem Ivanovicím nedaleko Reckovic.
Nutno však poznamenat, že tento omyl ješte v prubehu 19. století nepusobil príliš osudove. Jednak nemecké cásti obyvatel se ,,problém Vejvanovice - Ivanovice“ netýkal a také znacná cást ceského obyvatelstva používala puvodní název Nenovice, jak o tom svedcí cesky psané adresy, záznamy v majetkových dokladech nebo matrikách.
Celá patálie mohla být napravena již v roce 1919 pri vytvárení Velkého Brna. Tehdy na základe zákona c. 213/1919 Sb. ze 16. dubna 1919 o sloucení sousedních obcí s Brnem, bylo k mestu pripojeno 23 obcí, mezi nimiž byla i obec s oficiálním názvem Nennowitz – Vejvanovice. Prestože se ponekud hovorový název Vejvanovice nezdál tehdejšímu ministerstvu vnitra CSR, místopisná komise pri Zemském úradu v Brne tvrdošíjne obhajovala tento nesmyslný název. A tak se stalo, že název Nenovice, který nemecký nebyl, ale byl správný, byl zavrhnut a prednost dostal název Vejvanovice, který sice ceský byl, ale s touto obcí, krome mylného prirazení, nemel nic spolecného. Uzákonený omyl se záhy zacal promítat do všech oblastí života.
Presne 24. února 1924 bez bližšího zduvodnení byly Vejvanovice oficiálne prejmenovány na Ivanovice. A protože ve stejném roce zmenily název na Ivanovice i Evanovice, které se nacházely u Reckovic, byl zmatek na svete. Od matoucích a neúplných údaju v místopisné literature až po velký pocet bloudících poštovních zásilek.
Proto dochází u našich Ivanovic již v roce 1929 ke zmene názvu na Brnenské Ivanovice a puvodním Evanovicím u Reckovic byl ponechán název Ivanovice u Brna jak uvádí Místopisný slovník Ceskoslovenské republiky od Bretislava Chromce z roku 1929. Dodejme jen, že tato obec, dnes samostatná mestská cást Brno – Ivanovice, je poprvé pripomínána v roce 1358 a její nejstarší dochovaný tvar názvu obce zní Eyvanicz. Práve z tohoto názvu byl prevzat název osudného novotvaru Vejvanovice.
Rada obyvatel Brnenských Ivanovic se tedy po právu cítí být i dnes obyvateli Nenovic, nebot tento název obce i katastrálního území je nejen historicky správný, ale jeho cesky psanou podobu lze najít již v dobe predhusitské. Navíc je to název jedinecný, nezavádející, kratší a pekne znející.
Bylo by tedy správné vrátit Brnenským Ivanovicím puvodní název Nenovice a Ivanovicím u Reckovic jejich jméno ponechat, aby bylo domácím i prespolním provždy jasné, kde jsou v Brne Nenovice a kde Ivanovice. Jenže to není tak snadné a zrejme to nelze udelat vubec. O zmene názvu obce i jejího katastrálního území muže rozhodnout pouze ministerstvo vnitra CR napríklad na základe výsledku místního referenda. Poté by následovaly zmeny v katastrálních názvech, veškerých úredních dokumentech, majetkových dokladech, matrikách, adresárích a v celé rade dalších duležitých dokladech a seznamech. Uvážíme-li financní náklady celé zmeny a skutecnost, že tento název až tak moc ,,nebolí“, dojdeme k záveru, že provedení zmeny je prakticky nemožné a nezustane nám nic jiného, než s tímto omylem žít nadále.
Je však užitecné o tom vedet, nebot s temito názvy se setkáváme napríklad v historické literature nebo v archivních materiálech a meli bychom je umet bezpecne identifikovat a správne priradit. A název Nenovice používejme alespon v mluvené podobe a predávejme tak povedomí o tomto názvu dalším generacím.

 

nic se neplatí ale ve vnitř sem nebyl ještě ani já a to už zde bydlím 25 let


Poslední aktualizace: 04.12.2010
Autor příspěvku: lukirubi
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kaplicka Nenovice - Služby, informace
Kaplicka Nenovice na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Kaplicka Nenovice

Městská část
Brněnské Ivanovice jsou bývalou obcí, která si svůj vesnický charakter zachovala dodnes, kdy jsou jako městská čtvrť od roku 1990 součástí brněnské městské části Tuřany. Samostatnou obcí byly Brněnské Ivanovice v…
Tento dominantní objekt se nachází na náměstí v Tuřanech, dříve samostatné obci, dnes brněnské městské části. Původně zde stávala románská svatyně (mezi dnešním barokním chrámem a bývalou jezuitskou rezidencí), která byla v roce 1804 zbořena. Dnešní kostel byl navržen a postaven J. K. Ernou v letech 1693-98. Později stavitel M. Kment v letech 1804-06 prodloužil loď směrem k východu a připojil k ní presbytář. Průčelní novobarokní …
Tento zajímavý pramen nacházející se v jižní části města Brna na katastru Brněnských Ivanovic (naproti velkoobchodního nákupního centra Makro) je zásoben z vrtu hlubokého 56 m. Dřevěný…
Tipy na výlet
Prirodni park Holasecka jezera lezi v okrese Brno-mesto na zapad od mestskych casti Brnenske Ivanovice a Turany, na jih od dalnice D1 a na vychod od dalnice D2. Rozloha chraneneho uzemi je 11,8435h…
Všeobecně se uvádí, že dvě významné jihomoravské řeky Svratka a Svitava se stékají ve městě Brně. Pravdou je, že jejich soutok je spíše jižně od centra metropole a to v místní části Příz…
Na jihovýchodním okraji města Brna se nacházejí tři ostrůvky druhohorních jurských vápenců. Morfologicky nejvýraznější je Stránská skála (310 m). Skalní výchoz je asi 1,5 km dlouhý, 0,5 km…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD centrumčtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kart…
Kapucínska krypta sa nachádza pod kostolom Nalezení sv. Kříže.V polovici 17. storočia tu začali pochovávať členov kapucínskeho rádu,ale aj významné osobnosti a spriaznené duše kapucínov.V podzemí si návštevník pozrie mumifikované telá mníchov a cirkevných osobností. Medzi mníchmi tu našiel miesto svojho posledného odpočinku aj  barón Trenck, veliteľ obávaných pandúrov (1711…
Jihomoravská metropole s řadou památek, sdvěma dominantami - hradem Špilberkem a vrchem Petrov s katedrálou Sv.Petra a Pavla.
Jedno z nejvýznamnějších náměství v Brně. Zelným trhem byl od nepaměti a je jím dodnes. Je nejvýznamnějším místem prodeje čerstvé zeleniny a ovoce ve městě. Stánky s deštníky vytvářejí z…
Aktualizace: 20. listopadu 2012 Legendární brněnský drak, ve skutečnosti krokodýl nilský se nachází pod stropem v průchodu Staré radnice. Je zavěšen na řetězech v podloubí a svou otevřeno tlamou má nahánět hrůzu. O tom, jak a proč se do Brna dostal, koluje řada verzí, případně i pověstí, jak o takovýchto kuriozitách bývají. Jedna vypráví, že jej do Brna přivezli křižáci.…
Náměstí Svobody je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, kdy se nazývalo Dolní rynek. Ve středověku si zde bohatí…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
Tipy na výlet
Brnensky hrad Spilberk byl zalozen ve druhe polovine 13. stoleti ceskym kralem Premyslem Otakarem II. Ve 14. stoleti slouzil jako sidelni hrad moravskych markrabat z rodu Lucemburku, urcity cas na nem pobyvala …
I přesto, že bydlím v Brně celý život, nikdy jsem nebyla na prohlídce hradu Špilbek. Vždy jsem byla pod ním v parku, ale nikdy ne uvnitř. Tak jsem se rozhodla na napravit a vyrazila jsem na prohlídku. Zakoupila js…
Vojenská pevnost s kasematy, dominanta města Brna.
Areál Výstaviště se nachází v městské čtvrti Pisárky. Rozkládá na ploše více jak 650.000 m2 a svojí architekturou se řadí mezi nejkrásnější veletržní areály v Evropě. Již více jak sedmdesát…
Památník
Mohyla Míru byla postavena na Prackém kopci ( 324 m.n.m.), který se zvedá jižním směrem od obce Prace a a jihovýchodním směrem od města Šlapanice. Mohyla je památník věnovaný památce mrtvých, padlých v bitvě tří c…
V brněnských Soběšicích během minulého roku vyrostla díky občanské iniciativě Soběšická garda nová rozhledna s výhledem na Brno, Moravský kras a kopce…
10.7km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
14.9km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
18.4km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
25.2km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
25.2km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
31.1km
více »
CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnov…
34.5km
více »
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města Břeclav, v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem. Město je střediskem moravské vinařské oblasti.…
38.2km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické krajiny. Zámek se nachází na B…
40.6km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
41.3km
více »
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
43.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace