Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rýmařov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Janovický zámek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Zámek Janovice
Zámek Janovice  •  Fotografie (94)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Do Janovic u Rýmařova, tedy téměř na konec Moravy. Ves se rozkládá podél silnice č. 11 Praha – Ostrava, konkrétně v místech kde končí nebo začíná stoupání z (do) horského sedla Skřítek. Nejjednodušší je tedy sednout do automobilu, ale dá se dojet autobusem, případně i na kole (z Rýmařova vede do Janovic zánovní cyklostezka).

Za čím jedeme?

Středu obce dominuje nepřehlédnutelný objekt zámku. Nejedná se sice o zvlášť výstavnou stavbu, ale dodejme, že na neutěšeném vzhledu se podepsala i léta vzorného socialistického hospodaření.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Prohlídka zase není tak vyčerpávající, takže se i bez občerstvení dá obejít, kdo by to přes to nutně vyžadoval, poslouží například nedaleký penzion Albert, něco se dá tuším i najít u nedalekého kempu Indiana.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nuže vzhůru do zámku. U vstupní brány, která se nachází u mostu přes Podolský potok (při příchodu od hlavní cesty zezadu zámeckého areálu) se na turistickém rozcestníku můžeme dočíst, že zámek je veřejnosti nepřístupný. Omluvme skutečnost, že tabulka je datována do roku 2011, takže značkař nezachytil skutečnost, že už tuším třetí sezónu je zámek přístupný.

Protože jsme v oblasti severozápadní Moravy, ani příliš nepřekvapí, že zámek, tedy spíše pozdně gotickou tvrz postavili Žerotínové, konkrétně Petr ze Žerotína v l. 1520–30. Do Velkých Losiny (kde měl rod sídlo) to přes kopec není zas tak daleko.

Podobu renesančního zámku získal za majetnictví Ferdinanda Hoffmana z Grünbüchlu. Vzdělaný šlechtic patřil k osobním přátelům Rudolfa II. Vlastnil poměrně rozsáhlou knihovnu, která měla určitou vlastnost – velká část knih byla vázána v kůži zelené barvy – což je patrné i v přídomku dotyčného.

Nějakou dobu vlastnili zámek (a panství) mikulovští Dietrichštejnové, po roce 1721 zde sídlila větev jednoho šlechtického rodu, který máme spojen s nejvyššími českými horami – Harrachové. Ostatně i jedna část Rýmařova nese jméno totožné se slavným krkonošským střediskem Harrachov.

Za jejich majetnictví zámek získal dnešní podobu, poslední přestavby proběhly koncem 19. a počátkem 20. století.

Jeden z posledních Harrachů, který na zámku sídlili – (František Maria) Alfréd byl velice zajímavou postavou. Tajný rada Ferdinada d´Este, jeho osobní řidič Leopold Lojka řídil automobil následníka při sarajevskému atentátu. Před tím byl ovšem i velkým milovníkem přírody, hor a turistiky. Na zámku zřídil i lesnické muzeum a osobně zde vítal nejednoho turistu a výletníka. Nakonec jeho jméno je zvěčnělé ve stavbě lovecké chatě Alfrédka (té co neshořela), dcery připomíná např. Josefínka, Alice nedaleko Rabštejna, u cesty na Skřítek je nepřéhédnutelná krásná chata Čokoládka.

Po válce přešel zámek do státního vlastnictví, vybavení mělo být odvezeno do Maďarska (poslední majitel byl Maďar), to se však ztratilo, část se snad dochovala na zámku Liběchov.

Určitým štěstím bylo, že se na zámku neusídlila nějaká Branná moc (armáda), po dlouhá léta (do roku 2001) velkou část zámku zabíraly sbírky Státního archivu. Přesto však ze zámecké nádhery se toho do dneška příliš nedochovalo.

Interiéry zámku byly upraveny pro potřeby skladování různých písemností, velké místnosti byly často rozděleny přepážkami na menší místnosti, mj. Na různé kanceláře či badatelny. Pod nánosy optimistických porevolučních válečků (jak by řekli kolegové cimrmanologové) zmizely původní malby, někde byly původní podlahy nahrazeny novějšími krytinami (jednoduché parkety, dlažby), sem tam na bývalých intarzovaných podlahách může nejeden absolvent základní vojenské služby rozpoznat užití červeného vosku, erár asi fasoval i jinde, nejen do kasáren.

Podle průvodkyně se zřejmě někde pod přemalbou dochovaly i původní fresky či malby, schované jsou zatím chráněné, když nejsou na opravy peníze.

V některých místnostech najdeme zbytky původní výbavy (kazetové stropy, štuky apod.) . Geniální je ovšem použití několika historických skříní, které posloužily k umístění sociálního zařízení. Zbytky výmalby se dochovaly v bývalé zámecké kapli.

Po roce 2001 zámek užívá město Rýmařov, v přízemí věže je zřízená obřadní síň. U vstupu do prohlídkové trasy je momentálně k vidění externí expozice Městského muzea věnovaná výtvorům Melyny Ciosové z nedaleké Břidličné. Autorka vytvořila postavičky skřítků, víl a jiných pohádkových bytostí, které se vyskytují v pověstech a pohádkách z okolí Rýmařova. Tak tu najdeme nějaké permoníčky (bývalo tu časté hornictví), v lesích žili víly, bludičky, hejkalové, vodníci a jiné potvory, největším duchem byl Praděd, vládce hor.

Sympatické je, že velkou část zámku zabírá galerie žáků Základní umělecké školy v Rýmařově. Je patrné, že posluchači školy leckdy vytváří zajímavá až pozoruhodná díla, o kterých nemá leckdy širší veřejnost potuchy.

V archivu dlouhá léta působil známý šumperský historik František Spurný, není bez zajímavosti, že i zde se ukrývaly písemnosti, díky nimž spisovatel Václav Kaplický vytvořil známý román a posléze Otakar Vávra natočil film Kladivo na čarodějnice. Právě Dr. Spurný na tyto skutečnosti spisovatele navedl.

Ostatní informace

Zámek je veřejnosti přístupný v době od května do září, otevřeno je prozatím ve čtvrtek a v sobotu, buď je otevřená galerie umělecké školy, nebo se dá navštívit komentovaná prohlídka. Povětšinou asi nejsou ve výpravách davy návštěvníků, o to je pak v menší skupině prohlídka hodnotnější. Jak už bylo řečeno, zachovaných interiérů se nedočkáme. Pro představu musí posloužit několik velkoplošných reprodukcí historických fotek. Vstupné je sice jednotné bez nějakých slev, ale výše 30,- Kč je spíše symbolická.

Poslední aktualizace: 16.6.2015
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Janovický zámek</strong> mapa
Mapa Janovický zámek

Příspěvky v okolí Janovický zámek

Ani další místní část Rýmařova - Janovice se nemůže pochlubit vlastním sakrálním skvostem, neboť spadala pod rýmařovskou farnost a tudíž zde kaple (natož kostel) vystavěny nikdy nebyly. Jedna kaple zde sice byla -…
Obec Janovice, místní část Rýmařova je 2 km sz. od Rýmařova, stavebně s Rýmařovem spolu s Edrovicemi spojena souvislou výstavbou. Rovnoběžně se silnicí z Rýmařova přes Edrovice do Janovic, která končí u zámku, vede…
Renesanční a barokní zámek západně od Rýmařova, kdysi centrum hornického a železářského panství Žerotínů, později textilního panství Harrachů.
Pěkné výletní místo, nacházející se SZ od Rýmařova, je jeho místní část -  Janovice. Pokud se vydáte z Rýmařova pěšky, asi po dvou kilometrech přes Edrovice se ocitnete v Janovicích, kde lze přes sezónu…
Na Rýmařovsku stojí za návštěvu vesnička Janovice, kde kromě historického zámku zaujme i budova starého pivovaru. Stojí na silničce těsně u zdejšího šlechtického sídla. Bývalý zachovalý Harrachův p…
Zámek se nachází ve vsi Janovice na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Obec Janovice navazuje na severozápadní okraj města Rýmařov. Zámek je dvoukřídlá stavba a do jižní fronty severního zámeckého křídla jsou za…
V místní části Rýmařova - Janovice možno od června do září navštívit renesanční zámek, založený roku 1520. Přes letní sezónu se v něm koná spouasta kulturních akcí. V nejstarší části zámku zaujme erb, umístěn nad …
Osada Janušov je místní část města Rýmařov a leží u severozápadního okraje města. Na jižní okraj osady navazuje místní část Edrovice a západní okraj osady navazuje osada Janovice. Janušov se rozkládá u jihovýcho…
Kde se pivo vaří, tam prý se dobře daří. No, jak kde... a pochopitelně také záleží na kvalitě toho moku. V mém rodném městě stojí druhý nejstarší pivovar na Moravě, ale za komunistické éry, kdy šel veškerý kvalitn…
Krajina kolem Rýmařova je neobyčejně zajímavá a rozmanitá. Na severozápad od města se vypínají poslední svahy Hrubého Jeseníku, jihovýchod od něj vyplňuje mimořádně členitá Hraběšická vrchovina a ten zbytek patří …
Edrovice jsou místní částí Rýmařova. Původně bývaly vesničkou, jejíž obyvatelé se živili zemědělstvím, ale po vzniku špulkárny a drátovny si jich mnoho vydělávalo na chléb náš vezdejší i v těchto provozovnách. Dík…
Rýmařov leží na Severní Moravě, východním směrem od města Šumperk. Město se rozkládá na rozhraní mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem a v údolí tvořeném Podolským potokem. Od okrajových částí města se zvedají stráně k…
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
Tipy na výlet
Tenhle tip na výlet nás zavede do malé obce Rešov, která se stane našim východiskovým bodem.(podrobný popis a další informace) Auto zaparkujeme na parkovišti vedle restaurace (autobu…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
12.5km
více »
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
14.2km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
14.3km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
14.4km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
14.6km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
14.9km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
14.9km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
14.9km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
14.9km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
15.3km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
16.8km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
30.2km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
37.6km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
39.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace