Svět
Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hrádecké poutě

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Dnešní nenáročný výlet nás zavede do oblasti Podblanicka. Možností Dopravy se nenabízí příliš mnoho. Vlakem či autobusem je možno dojet do nedaleké Vlašimi a k Dopravě na Hrádek použít vlastní nohy nebo kolo. Nejjednodušší je pochopitelně Doprava osobním automobilem. S parkováním není problém. V době poutí je na okraji Hrádku vyhrazené parkoviště, v ostatním čase bez problémů zaparkujete na místní návsi, nebo na prostranství pod kostelem.

Za čím jedeme?

Ač nevěrec a ateista, přesto se rád toulám nejen přírodou, ale i místy, kde stovky mých spoluobčanů praktikují svou víru a já jim to neberu. I když s jiným názorem na svět, přesto rád juknu do kostela, kostelíka, kapličky,….. když se nám při našich toulkách Českou republikou i zahraničím „přimotají“ (v nejlepším smyslu slova) do cesty.

Nádherné prosluněné červencové dny nás s partnerkou zastihly na romanticky osamělém Hrádku u Vlašimi v době, kdy se tu vše chystalo na, ve zdejším kraji oblíbené a hojně navštěvované, Hrádecké poutě. Už během sobotního podvečera doléhaly do údolí Blanice zvuky zkoušené zvukové aparatury, neklamné to znamení, že druhého dne se bude na kopci nad řekou něco dít.

Hrádek u Vlašimi nebyl nikdy hojně navštěvovaný, ale jako poutní místo získal skutečně velkou oblibu. To zase jo! A jeho obliba jako místa setkání věřících přetrvala i do současnosti. Tradiční poutě k milostné sošce Panny Marie se datují někdy od doby pobělohorské (1620). Kupodivu ne komunističtí mocipáni, ale jiní „šikulové“, dali sošku Panny Marie již v roce 1765 odstranit, nicméně hojné zástupy lidí sem na oblíbené poutě přicházely stále. A máme tu další paradox. Soška oblíbené Světice se na své místo na oltáři nevrátila po „velkém třesku, tedy v roce 1989, ale již v roce 1970, kdy se všude kolem „radostně“ budoval komunismus. Za svatou přicházela procesí nejen z vlašimského nádraží, ale třeba i z Benešova u Prahy, Humpolce, Sázavy a řady dalších míst Podblanicka. No turistika tu prostě vzkvétala. Jen se tomu říkalo trochu jinak..

Kdy jindy se pustit do poutí, než v létě, že?! Proto je na Hrádku především v červenci pěkný „šrumec“. Hned první tři červencové neděle to tu žije!. Kostel sv. Matouše se „hodí do pucu“, soška Panny Marie z lipového dřeva a čtrnáctého století se taky trochu „vyfikne“ a už to lítá. Dobrovolní hasiči se starají o žíznivé, vietnamská menšina pak o hladové a ostatní stánkaři o výdělky. My jsme sem dorazili 4. července hned po ránu, kdy se malá náves teprve zaplňovala návštěvníky. I přes časnou hodinu už slunko pěkně pálilo a poutníci v okolí kostela vyhledávali stinná místa. S úderem deváté hodiny celou slavnost zahájil správce zdejšího poutního místa P. Edward Tomczyk, ale tím hlavním pro dnešní den byl Monsignor Dr. Michael Slavík – generální vikář pražské arcidiecéze. Nechci svou neznalostí náboženských slavností ani v nejmenším shazovat význam podobných poutí pro věřící a proto říkám. Přátelé, bylo nám mezi vámi hezky! Nádherné počasí, nádherné místo, milí lidé, dobře vychlazené pivo – prostě pohoda.

Pokud by jste sem snad v následujících červencových dnech chtěli zavítat, vězte, že poutě zde pokračují i o nedělích 11. a 18. července, přičemž druhá zmiňovaná pouť dokonce za účasti samotného arcibiskupa pražského – Dominika Duky.

Nejsme s partnerkou vyznavači masových akcí a tak nás zdejší poutě oslovili svou, dá se říci až sousedskou atmosférou. Na žádném Velehradě, ale v obyčejném podblanickém Hrádku jsme našli místo, kde si užijete úplně všeho. Milého slova, dobrého jídla i pití, procházek stinným údolím Blanice, okolními lesy nebo krátkého zastavení u lesní studánky, vyvěrající ve stráni nad řekou pod zde vybudovanou kapličkou.

Až poutě skončí a takřka osiří ostroh nad řekou a údolí i se studánkou, opět přijde čas ticha, rušeného jen zpěvem ptactva a šuměním větru v korunách stromů. Ticho a klid tu vládne po celý rok, a právě proto se sem s partnerkou tak rádi vracíme. Teď už ale víme, že červenec je měsícem, kdy se toto místo na pár dní každoročně probouzí ze své sice příjemně, ale přesto ospalé atmosféry. A je tomu tak dobře. Jako kdyby těchto pár dní ruchu a shonu dodávalo nový impuls romantickému místu nad údolím Blanice. Tak tedy zase za rok na Hrádku, přátelé!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S jídlem, pokud si nepřivezete vlastní zásoby, budet odkázáni na zdejší pouťové stánky. Tedy obligátní klobása, pivko, limo, nějaké to masíčko, nebo u vietnamských stánkařů jejich těstoviny. Ceny jsou tu docela slušné. 10,- Kč za půl litru limonády a 20,- Kč za velké pivo v dnešní době asi díru do rodinného rozpočtu neudělají.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klid, pohoda, vlídnost jsou pojmy, které zřejmě nebudou v souladu s představou hlučné, pouťové atmosféry. Tady jsme však opravdu všechno zmiňované našli. Přijeďte se přesvědčit!

Ostatní informace

Snad jedinými náklady kromě ceny benzínu, vlaku, autobusu, ev. parkovného, jsou již zmiňované výdaje za jídlo, které však snad nebudou přemrštěné ani v nedaleké Vlašimi.

Na výlet vlakem

Vlaku se dá použít k Dopravě do nedaleké Vlašimi, odkud už na Hrádek dorazíte pěšky nebo na kole (cca 5km). Snad je dobré upozornit jen na prudké klesání k řece Blanici a následné stoupání k Hrádku.

Poslední aktualizace: 8.7.2010
Autor příspěvku: pavka07
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace