Vysočina
Vysočina vznikla v roce 1960 sloučením malých obcí a osad a to Dřevíkova, Možděnic, Petrkova, Rváčova, Svatého Mikuláše, Svobodných Hamrů a Veselého…

více o Vysočina

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vysočina
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Golfový výlet - Hamry se nezdají…

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Na golf

Golf - Svobodné Hamry
Golf - Svobodné Hamry  •  Fotografie (4)  • Foto: Ivo__

Kam a jak jedeme?

Kdysi dávno vloni jsem se domluvil s Petrem Bartákem, manažerem Golf&Country Clubu Svobodné Hamry, že si za ním někdy přijedu zahrát, že mi pořádně ukáže hřiště a poví mi o něm. Už jsem tam hrál dřív, ale tohle mělo být něco jiného – exkurze s panem domácím!

Trvalo to víc než půl roku, než se naše časy sešly – většinu té doby ovšem pokrýval hřiště sníh. Dnes ne: Krásné dubnové ráno, teplo jako v létě, sedím v autě a uháním od Brna směrem na Vysočinu. Miniaturní lístečky na břízách kolem silnic jsou s přibývající nadmořskou výškou stále menší, mají ještě takovou tu směšnou předjarní žlutozelenou barvu, někde jsou břízy ještě holé.

U Brna už kvetly pampelišky, tady ještě ne… jaro sem přichází později. Svobodné Hamry mi vždycky připadaly jako příjemná zašívárna – takové to hřiště, které vyhledáte, když si chcete zahrát v klidu, bez toho že byste na každé jamce potkali několik známých. Ten den to tak opravdu bylo, zvlášť dopoledne. O víkendu tu ale bývá tak živo, že se auta nevejdou na parkoviště. Hamry se nezdají…

Za čím jedeme?

10:20Petr už na mne čekal u pultu recepce. Na tom pultu stála dížka se škvarkovým sádlem, vedle chleba, miska se solí, nůž byl familiérně zapíchnut mezi ty škvarky… hned jsem si namázl krajíc. Místní pohostinnost je příslovečná a stylová. Po nezbytné kávě jsme přešli rozlehlou louku, jejíž částí je driving, pak most přes Chrudimku a už jsme byli na prvním odpališti. Nespěchali jsme, bylo opravdu krásně, Jarní tráva byla při Pohledu proti slunci šíleně zelená, přímo irská barva. Zajímala mne historie hřiště, jak se vzalo tady uprostřed lesů, nestydím se napsat v lůně vysočinské přírody.

„To bylo tak,“ začal Petr. „Rodina mé manželky dostala v restituci pozemky, na nichž dnes máme hřiště, k tomu ještě místní zámeček a statek. Všichni byli nešťastní, co s tím – obrovský zamokřený prostor, na něm metrová ostřice. Místní družstvo nám platilo pronájem v naturáliích – za 60 hektarů čtyři krůty ročně.“ Pak přišel jeden z příbuzných, golfista, s nápadem postavit tady hřiště.

Petr, v té době aktivní hokejista na vrcholu sil, se pohoršeně ptal: „Co je to golf? Pupkatí pánové, co nedokážou ani jít normální rychlostí, a proto pořád zastavujou?“ Naštěstí pro budoucnost hřiště vozil ten příbuzný Petra po drivincích tak dlouho, až mu to nedalo, zkusil, míček vzlétl a Petr byl – podle svých slov – hotovej.

To už jsme scházeli z odpalu první jamky. Hamerské hřiště leží v téměř absolutní rovině, jen první a devátá jamka se chlubí jakž takž převýšením. Ta první je dost dlouhý čtyřpar, krásný odpal s kopce na rozlehlou fairway, lemovanou zleva Chrudimkou. Mírný levý dogleg, pěkný rovný green není z odpaliště vidět. Délka je umocněna tím, že je tu hodně vysoko spodní voda, fairwaye jsou měkčí, rány po dopadu moc neběží. „Dnes obdivuju naši obrovskou drzost“, pokračuje Petr Barták v sondě do historie. „Při dnešních zkušenostech bych se do toho s tím rozpočtem absolutně nepustil.

Vlastně jsme stavěli teprve dvanácté hřiště v republice! S relativně malou zásobou vlastních peněz, šetřili jsme jak se dalo, pozvali jsme si třeba stroj, ale jen na hrubý rozvoz materiálu a zbytek už vlastními silami, stálo nás to doslova krev a pot, možná i ty slzy.“

10:50Druhá jamka je pověstná. Třípar přes Chrudimku, úzký průstřel mezi stromy, hrává se přes ně, ale slabší paliči to nedokážou a pak musí být přesní a do té mezery se trefit. Ne všichni, ne pokaždé – zbloudilé míčky končí po odrazu od stromů většinou ve vodě. Ani když přestřelíte, není vyhráno, zatažené rány končí v lese, kde není aut ani podélná vodní překážka a je tedy potřeba míček hrát dál… když ho najdete… Green malý, rovný. Poslouchal jsem ten příběh s čím dál větším úžasem a se vzrůstající úctou. Neuměl bych si představit, že takhle z ničeho může vzniknout hřiště. „V roce 95 jsme založili klub. Na ustavující schůzi se nás sešlo devět, z toho sedm z rodiny. Ti dva, co z rodiny nebyli, do toho nakonec nešli… Dokonce jsme hned založili výbor!

Byli jsme všichni z Prahy, v restituovaném zámečku jsme si zprovoznili bydlení. Na louce u dnešní klubovny jsme udělali driving, trávu jsme sekali pomocí traktoru z té restituce – z dnešního Pohledu to byl normální rough.“ První rok přibyly tři jamky, ve dvou následujících letech byla zkompletována devítka, na poměry dost dlouhá – ze žlutých 5900 metrů, par hřiště je 72. Jak přibývalo členů, rostl i vstupní poplatek: prvních deset platilo čtyři tisícovky, dalších deset už sedm tisíc a tak dál až u 120 členů to dosáhlo závratných 25 tisíc, pak se rozhodli srazit to na 10000 a to je dodnes – asi i díky tomu má klub pěkných 620 členů.

11:15 Na trojce se vyplatí nezašlajsovat: na 120 metrech jde šikmo Doprava přes fairway potok, když zahrajete do toho prava (jako já), tak je potok přesně v dopadové zóně. Případně se trefíte do sice nízkého (jen 6 cm), ale velmi hustého roughu, trest má podobu rány, která určitě nemá plnou délku. U greenu první bunker, s nímž se cestou po hřišti potkáte – ochranáři bunkery nemilují… S ochranáři byly zpočátku vůbec potíže: „přece nenecháme nějaký Pražáky, aby nám tady na Vysočině udělali tingltangl.“ Až časem zjistili, že hřiště je vybudované s citem a v souladu s přírodou a při současném plánování druhé devítky spolupracují. Dokonce se hřištěm chlubí, vodí sem studenty… „V průběhu let jsme sem natáhli hodně lidí“, povídá Petr Barták. „

Někteří hráči, zvyklí na Karlštejn či Mariánky, byli zklamaní, ale začalo to sem táhnout ty, co pocítili, že tenhle klub je provozován na jiném základě. Sem se jezdí odpočinout si od kravaťáků, od návalu, není to tu o komerci, ale o atmosféře. Proto tolik členů – jsou zblízka i zdaleka, hodně z Prahy. Děláme dost velkou osvětu, na Dnech otevřených dveří se sejde až 180 lidí a třeba až třicet se dá k nám.“ Čtvrtá jamka je přímá, na ní mají potíž ranaři, protože na dvou stech metrech zase jdeme přes ten potok. Petr nezapře chlapa – přestřelí. Green je zase dost malý, jako všechny tady, tenhle je navíc dost bombírovaný a těsně u něj leží nepříjemný bunker. Další jamka je dlouhý pětipar, problémy nejsou velké, snad jen zas ta všudypřítomná voda – napřed napříč a pak po celé pravé straně. Green je v pěkném zákoutí, obklopen lesem.

Petr Barták ukončil před pár lety svou činnost v Praze, vystoupil z klubu a stal se zde manažerem. Působí dojmem, že tady všemu vládne a že mu to patří, ale není tomu tak, je kontrolován a usměrňován výborem klubu. Ovšem jisté prvky diktátorství tady vystopujete – jí se tady to, co chutná Petrovi (důraz na místních produktech, zejména vynikajících masech všeho druhu), pije se,

co chutná Petrovi (a on je fajnšmekr, poznáte to na výběru vína i destilátů). Klubové pití je Jameson.

12:00 Z pětky na šestku jde pěkná lesní cesta. Čeká nás dogleg v podstatě pravoúhlý, první ránu je potřeba dát 180 a raději 200 metrů, teprv pak je cesta ke greenu volná. Zkracovat si roh se silně nedoporučuje – je zarostlý naprosto neprůchodným

džahirem, kam pronikají jen místní sběrači míčků. Největší ranaři jdou přes roh a končí až u greenu – neumím si to představit, tak mi to Petr předvedl… Sám green je vypouklý, vlajka bývá na vršku a slabší hráči tu hrávají kutálenou tam a zpět. Sedmička je kratinká, třípar 115 metrů, ale tady je nejdůležitější přesnost – vpravo les a v něm (zas) potok, vlevo zas nějaký ten džahir – green je malinkatý, u něj bunker – taky to má svoje. Petr je oficiálně manažer, ale během dne ho najdete u všeho, co se děje. Zahraje si rád, ale nehoní hendikep, důležitější je pro něj celý ten golfový fenomén – akce, organizování, vytváření atmosféry. Za den se musí stylizovat do řady rolí. Od dubna do půli listopadu je tady až na výjimky denně a nezastaví se, 7/24 to sice není, ale skoro

– každý den je v akci 12 až 18 hodin. Projdeme pohádkovým lesem, už podruhé, drkotáme přes kořeny stoletých smrků, najednou není po hřišti ani památky, hned u cestičky rostou houby, maliny… ale už jsme na odpališti osmé jamky. Zas musíme přes potok, green je v kouzelném meandru Chrudimky – krásně čistá voda, vysoké stromy lemují oba břehy. Asi nejkrásnější místo hřiště. Někteří starší členové klubu to tu mají natolik v lásce, že sní o tom, být tady jednou pohřbeni… „Klub žije plným společenským životem“, říká mi Petr. „Dokladem je třeba účast na hendikepových dnech – jinde často trochu skomírají, tady to hráči cítí jako příležitost setkat se s ostatními – není to tu jen o golfu. Ale jsou tu i klidné dny – pokud se chcete se svým golfem někam uklidit,

nepotkat nikoho známého a užít si vysočinské přírody, tady je to na to jako dělané. Taky je tady spousta dalších negolfových aktivit pro rodinu – koně, skanzen, zatopené lomy na koupání… A mnoho možností ubytování v okolí, v případě potřeby recepce

vždycky poradí.“

Ale k tomu klubovému životu: Víte, co je Bartákova koza? Turnaj, už 12 ročníků, pokaždé se to jmenuje jinak – Pravěká koza, Cigánská, Kubánská, Karnevalová… maska k tématu je večer povinná, kdo ji nemá, se zlou se potáže – bývalý kulturista Petr měří 188 centimetrů… tak ji raději mají všichni. Taky tu mají Hamerský osmiboj pro pětičlenné týmy, ale pravým vrcholem společenského života je ples.

12:50 sme u poslední jamky. Na mne je pořádně natažená, dvakrát se lomí, dlouho stoupá a pak zahne doleva a mírně klesá ke greenu ve svahu. Na skórkartě je psaná jako nejlehčí, ale já o tom vím své. Pak jsem seděl na terase klubovny a dlouze zkoumal, co že to ten Petr rád jí. Musím říct, že má dobrý vkus a že místní řezníci mu to ulehčují – už jsem si na ty lahůdky pamatoval z jednoho zde absolvovaného turnaje a teď to nebylo jinačí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v klubu, další možnosti jsou v okolí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Když jsem se s hamerským hřištěm setkal poprvé, už je to pár let, jen jsem projížděl, slunko už bylo nízko a osvětlovalo ze strany driving. Na ten pohled nezapomenu, takové světelné podmínky jsem nezažil, tehdy jsem tam stál o moc dýl, než jsem zamýšlel. Ten driving je asi nejoptimističtější ze všech co znám – ohromně široký, mírně klesající, přeje délce ran. Měl jsem v plánu počkat na to odpolední slunko a pokochat se – ale začalo se zatahovat, tak jsem nastartoval a vyjel z parkoviště, které se postupně plnilo odpoledními hráči. Perfektní den.

Ostatní informace

KO LIK ZAPLATÍTE?

Green Fee

Pondělí – Pátek 500 Kč

Sobota – Neděle 750 kč

mládež do 18 let 50 % sleva

www.gccsh.cz

Poslední aktualizace: 5.1.2010
Autor příspěvku: Ivo__
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Golfový výlet - Hamry se nezdají…</strong> mapa
Mapa Golfový výlet - Hamry se nezdají…

Příspěvky v okolí Golfový výlet - Hamry se nezdají…

Zámek se nachází ve vsi Svobodné Hamry na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek je patrový objekt na obdélném půdorysu, v prvním patře bývala kaple. Zámek je obklopen zahradou. Historie Zámek nechal počátkem 1…
Zaznamenaná trasa krásného golfového hřiště kolem řeky Chrudimky. Pokud se chcete podívat na zaznamenané trasy dalších hřišt podívejte se sem.
Veselý kopec je ideální místo pro Váš výlet. Nachází se na pomezí Vysočiny a východních Čech přibližně 5 km od Hlinska. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství. První zm…
Soubor staveb lidové architektury západně od Hlinska.
Turistická rozhledna u Trhové Kamenice je umístěna na stožáru základnové stanice Oskar Mobilu a.s. Je na Zuberském kopci u obce Zubří. Provoz rozhledny byl zahájen 5. června 2004.Konstrukce rozhledny v kombinaci ocel a dřevo, vysoká 55 m, plošina ve výšce 39 m. Na plošinu vede 182 schodů.Otevřeno:květen, červen a září pouze o víkendechčervenec a srpen kromě…
Ocelová telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou z roku 2004, jižně od Trhové Kamenice.
První expozice byly zpřístupněny v roce 1972. Roubené usedlosti volně rozptýlené v původním krajinném prostředí, které sem byly přeneseny z oblasti Žďárských vrch…
Městská část
Nachází se v historické části města. Jedná se o soubor roubených domků vystavěných zde od 18. do začátku 19. století. Dochovala se sice pouze malá část, ale ta byla nákladně restaurována…
Město
Hlinsko leží v Pardubickém kraji, jihovýchodně od města Chrudim. Hlinsko je známé podnikem na výrobu elektrospotřebičů. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Chrudimkou a na rozhraní Žďárských vrchů a Železný…
Tipy na výlet
V obci Bílek u Chotěboře se vydáme po červené směrem k Sokolhradům, projdeme pod železničníčním viaduktem a pokračujeme k soutěsce s vodopádem a Pod Sokolhrad…
10.3km
více »
Nachází se v pramenné oblasti řeky Sázavy, asi 10 km severně od Žďáru nad Sázavou. Patří mezi nejstarší zdejší vodní plochy, prameny udávají, že byl zbudován kolem roku 1480. V minulosti…
15.6km
více »
O Kočičím hrádku se nedohovalo mnoho sprav. V letach 1898-1901 ho nechalo postavit knezna Vilemina Auerspergova. Architektura stavby je ovlivnena romantisem. Tento umelecky smer minuleho stoleti…
16.4km
více »
Státní Zámek Slatiňany Zámek ve Slatiňanech - původně gotická tvrz nad řekou Chrudimkou - se běhěm staletí stal místem, kde knížecí rodina Auerspergů trávila svůj rodinný život. S nadsázkou můžeme…
16.7km
více »
Výchozím místem je obec Křižánky, odkud půjdeme po modré turistické značce. Turistický směrovník se nachází u autobusové zastávky. Turistická vývěsní mapa je umístěna před obecním úřadem. Je možné také zaparkovat …
18.6km
více »
Zřícenina
Mohutné zříceniny hradu Košumberk stojí na skalnatém vrchu nad údolím Novohradky na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Areál hradní zříceniny je veřejnosti přístupný. Dochovaly se rozsáhlé z…
19.7km
více »
Zřícenina
Malebná a z daleka viditelná zřícenina gotického hradu Lichnice stojí v západní části táhlého hřbetu nad vsí Podhradí na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Pověstmi opředená zřícenina hradu Lichnice, která je veřej…
21.2km
více »
Jedeme do severozápadní části CHKO Železné hory, cca 10 km severně od přehrady Seč, míříme ke zřícenině hradu Lichnice. Historie hradu Lichnice sahá do 12. století, kdy Smil z rodu Ronovců postavil na st…
21.3km
více »
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
22.6km
více »
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale s…
22.7km
více »
Ahoj cestovatelé, tentokrát se vydáme na Zámek Nové Hrady. Nové Hrady, malá obec ležící asi 15 km západně od Litomyšle, nepatří zrovna k nejznámějším ani k nejnavštěvovanějším. Zámek Nové Hrady je v současnosti …
24.2km
více »
Architektonicky významný rokokový zámek se nachází v Nových hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek, označovaný za "České Versailles" nebo "Malý Schönbrunn", je působivě zasazený do malebné KRAJINY na o…
24.4km
více »
Zámek
Zámek Žleby tvoří dominantu městečka Žleby, které se nachází na rozhraní Středočeského a Pardubického kraje, 25 kilometrů od Kutné Hory. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do …
28.1km
více »
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pardubice jsou městem perníku, koňských dostihů Velká Pardubická a plochodrážních závodů Zlatá přilba. Město se rozkládá na soutoku Labe a C…
29.9km
více »
Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Va…
34.4km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
34.5km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
36.4km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
36.7km
více »
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a S…
48.7km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace