Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sebnitz
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dinopark SEBNITZ a okolí

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Na kole

Fotografie (34)  • Foto: radimm

Kam a jak jedeme?

Výlet určený všem, kteří se zajímají o historii země a především pro rodiny s dětmi.Výletníci, kteří zavítají na nejsevernější místa naší země-do Šluknovského výběžku,by měli Dinopark Sebnitz určitě navštívit!Z města Šluknov se vydáme na Dolní Pousetenu a hned za hraničním přechodem do německého města Sebnitz,odbočíme do kopečku a jsme u bran do Dinoparku.Z Dolní Poustevny sem klidně můžeme dojít i pěšky,protože parkování u parku je problémovější.

Zajímavé je v neposlední řadě také město Sebnitz a okolí obce Dolní Poustevna,takže výlet do těchto míst je plný zajímavých zážitků.

Foto: radimm

Město Sebnitz leží v údolí řeky Sebnitz mezi Saským Švýcarskem a Lužickou hornatinou. Území města leží v prostoru Západolužické vrchoviny, hraničí však s přírodním prostorem Hornolužická hornatina. Protože Saské Švýcarsko rovněž leží velmi blízko, krajina okolo města je velmi rozmanitá. Dominantou Sebnitz je Tanečnice (německy: Tanzplan), která již leží v ČR.Dobře je vrchol s rozhlednou přístupný ze železniční stanice Mikulášovice po turistické značce(5km). Místní část Sebnitze- Hinterhermsdorf je výchozím bodem do Saského Švýcarska. Leží nad údolím Křinice 5 km jihovýchodně hlavního místa.Soutěsky řeky Křinice u Hinterhermsdorfu jsou turistickou atrakcí s projížďkou na člunu na Obere Schleuse (česky: Vrchní splav). Blízko je hraniční přechod pro pěší a cyklisty.

Ve městě Sebnitz dále můžeme navštívit Muzeum modelových železnicí firmy Tillig.Muzeum umělých květin a vlastivědné muzeum "Prof. Alfred Meiche" v měšťanském domě postaveném v roce 1731.

Pozoruhodnou stavbou města Sebnitz je Sebnický viadukt postavený pro Sebnitztalbahn( z let 1884) - byl první viadukt, který byl postaven v oblouku (poloměr 224 m) a v spádu (sklon 1:50). Je 150 m dlouhý a 21 m vysoký. Jeho původně deset kamenných oblouků bylo nahrazeno devíti betonovými pilíři při generální sanaci na konci 80. let.

Foto: radimm

Když pojedete přes Dolní Poustevnu,můžeme obdivovat v blízkosti hraničního přechodu barokní sochu Piety, která je s hrázděným domem č.p. 36, jedinou dolnopoustevenskou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Socha jest datována rokem 1748.V osadě Markéta založené r. 1667 a pojmenované podle hraběnky Margarety Slavatové je malebný kostelík Panny Marie z roku 1854. Z kostelíkem se nachází hřbitov založený v roce 1874 a sloužící celé obci Horní Poustevna.

V nedaleké obci Vilémov je barokní kostelíček zasvěcený Nanebevstoupení Panny Marie,kde se každoročně koná pouť na svátek,který připadá na 15.srpna.U kostelíčka se nachází pramen zázračné vody,kde se dle legendy malé pasačce zjevila Panenka Maria.Okolí kostelíka je obklopeno alejí staletých lip,kterou prochází Křížová cesta s barokními zastaveními,kolem starodávného hřbitova k novému.Po schodišti od kostelíka ,které je též lemováno barokními sochami svatých sejdeme k mostu přes Vilémovský potok.Tento pak západně protéká pod železničním viaduktem , 220 m dlouhým a v nejvyšším bodě 34 m vysokým pilířem.

Za čím jedeme?

Foto: radimm

Sebnitský Dinopark(Urzeitpark) byl otevřen v létě roku 1996, jako privátní zařízení (ve vlastnictví rodiny Franze Gruße) a dnes je zde na ploše 1 ha okolo 400 exponátů. Areál je celkem jakoby větší zahrada s několika stromy a rostlinami - nic výjimečného, ovšem park je nesmírně zajímavý z jiného důvodu - jsou zde zvířata, která nejsou ani v jednom z ostatních Dinoparků německa nebo Česka a ani v drtivé většině jiných obdobných zařízení ve světě. Jsou to sice všeobecně méně populární druhy, ovšem o to jedinečnější a raritnější je to záležitost. Sebnitzký Dinopark se specializuje jednak na mladší druhy savců a jednak na menší mořské organismy (trilobiti, hlavonožci atd.). Právě proto, že jde v tomto případě o tak malá prehistorická zvířata, je jejich množství co do počtu největší ze všech parků německa a česka. Jistěže dinosauři táhnou nesrovnatelně více než předchůdci žiraf či dokonce trilobiti, jenže dinosauři jsou v každém dinoparku, kdežto toto jsou zvířata, kterými se jen tak nějaký park nezabývá a nejsou tudíž běžně k vidění. Každopádně i přes to, že jde o méně obdivované předky dnešních živočichů, je zdejší park obrovským magnetem a jednou z největších atrakcí v celém regionu.Krom zmiňovaným drobných živočichů,zde můžeme pochopitelně obdivovat také zástupce velkých dinosaurů a nebo obdivovat vývojová vývojová stadia země včetně prvních pravěkých lidí(viz níže).V celém parku je významné množství hmyzu a ještě nižších živočichů (např. roztoči). Jde většinou o současné potvory v nadživotních velikostech, takže se můžete důvěrně seznámit s půlmetrovým komárem nebo třiceticentimetrovou blechou. Pravda, jak hmyz, tak podmořští živočichové jsou většinou více železní než betonoví,ale i tak to zaujme..Je zde také mnoho současných zástupců jelenovitých nebo jednotliví zástupci vývojové větve koní. Velice pěkná je skála ptakoještěrů s umělým vodopádem.Velice zajímavé(alespoň pro mně)jsou desítky různých pravěkých lidí. Od lovců, přes indiány až po úchvatnou scenérii početné skupiny prapředků vykonávajících běžné lidské činnosti podél potoka. Praženy peroucí prádlo, koupající se, myjící si vlasy nebo lovci lovící pravěká zvířata.V parku je také otevřena expozice mineralogie.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V areálu Diniparku je občerstvení.Jinak na jídlo mohu v česku, doporučit 3km vzdálený motorest Dolina ,mezi Poustevnou a Vilémovem.

Sebnitzké restaurace jsou velice vřelé.Dobré jídlo i pití témeř v každé resturaci.Často zde ,ale narazíte na česká piva.

V Dolní Poustevně je také Pizzerie.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obdovivali jsme jedninečnost tohoto parku,ale také zajímavé okolí města.

Ostatní informace

Vstup do Dinoparku je 4 eu/dospělí a 3eu/slevněná(dítě,student,atd..).Dinopark má své brány otevřeny od března do října v čase 9 až 17 hod.

Eu, pokud potřebujete rychle vyměnit, můžete také u stánkařu v Poustevně.

Poslední aktualizace: 16.10.2010
Autor příspěvku: radimm
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dinopark SEBNITZ a okolí - Služby, informace
Dinopark SEBNITZ a okolí na mapě
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Dinopark SEBNITZ a okolí

Při toku říčky Sebnitz rozkládá se krásné stejnojmenné městečko. Nachází se v nadmořské výšce 379 m n. mořem při hranicích s Českem. Dalo by se říci, že společně s Dolní Poustevnou tvoří dvojměstí, nebýt…
Z Dolní Poustevny přes Sebnitz,Tanečnici d Mikulášovic.Cesta nádhernou přírodou zpestříme návštěvou německého města Sebnitz a pokocháme se výhledem z Rozhledny Tanečnice. Romantická Rozhledna Tanečnice nabízí…
Město Dolní Poustevna leží v západní části Šluknovského výběžku v nejsevernějším koutě České republiky. První zmínka a vznik jména Poustevna, které je v kronice označováno jako místo poustevníka, se zařazuj…
Pokud se budete chtít vypravit za nejsevernější rozhlednou celých Čech, z Mikulášovic vás povede modře značená turistická značka na vrch Tanečnice. Zdaleka viditelný žulový kopec se nalézá u samých hranic se SRN, asi 3 kilometry západně od Mikulášovic. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, která pravila, že na tento vrch chodívala tančit a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka - tanečnice. Tato pověst však není n…
Rozhledna Tanečnice se nachází na stejnojmenném vrchu 597 m.n.m. 3 km od Mikulášovic.Stojí nedaleko od hranic s Německem,nabízg proto nádherný výhled na Saské švýcarsko, také na České švýcarsko či Lužické hory.Dojdeme k ní po modré značce ať už ze Středních Mikulášovic či od nádraží Dolní Mikulášovice. V současné době stojí na Tanečnici kamenná rozhledna,ne vždy tomu tak byla…
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
10.1km
více »
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou ú…
10.2km
více »
Naše cesta vede k nejznámějšímu symbolu národního parku k Pravčické bráně. Pokud pojedete autem ,můžete využít parkoviště, které se nachází v horní části Hřenska nad restaurací Klepáč. Parkoviště po…
10.2km
více »
Tipy na výlet
Nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska a symbol celé oblasti, největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Najdeme ji na konci skalního hřbítku …
10.2km
více »
Symbol Českého Švýcarska - pískovcová brána s chatou Sokolí hnízdo.
10.3km
více »
Vesnice
Hřensko - nejznámější a turisty nejvíce navštěvovaná obec v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Atraktivní a velice romantické plavby na pramicích umožňují soutěsky řeky Kamenice, Tichá a Divoká. Nachází …
11.5km
více »
Romantická skalní scenerie u stejnojmenné obce, obdivovaná z loděk plujících po řece Kamenici.
11.6km
více »
Tipy na výlet
www.soutesky-hrensko.cz Soutěsky Kamenice se nachází nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice je nejdříve Ferdinandova soutěska,…
11.7km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
11.7km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
11.7km
více »
Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách Pokud uvidíte v televizním zpravodajství tvář starosty Hřenska Josefa Černého, tak s největší pravděpodobností jsou za ním vidět následky ničivých povod…
11.8km
více »
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
13.2km
více »
Zřícenina
Kyjovský hrad je ve srovnání s ostatními hrádky v okolí nezvykle velký a jeho účel není dodnes jasný. Archeologický průzkum, provedený v 80. letech 20. století naznačil, že se jedná spíše o staré sídliště, které…
14.6km
více »
Skalní útvar
Na kopci nad Jetřichovicemi, pískovcová skála vyčnívající nad les, přístupná po vytesaných schodech a žebřících. Na vrcholu je dřevěný přístřešek. Je zde pěkný rozhled. …
16.1km
více »
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
16.3km
více »
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
22.3km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
22.5km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
23.4km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
24.2km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
26.1km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
27.2km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
34.3km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
51.1km
více »
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
58.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace