Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kadaň
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Deštěm smáčená Kadaň.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní

Kadaň, hrad
Kadaň, hrad  •  Fotografie (30)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Jak daleko do minulosti sahá osídlení tohoto místa a jeho okolí se již asi nikdy nedozvíme. Skutečností je, že zde byl od pradávna brod přes řeku Ohři a jistě ho využívali i lidé v dávnověku. Z archeologických nálezů dnes víme, že zde lidé žili již v 18. až 13. století př. Kristem a v osadě u řeky se střídala jedna kultura za druhou. Našli se zde pozůstatky kultury knovízské, bylanské, halštatské a laténské. Sídlili tu i Keltové, které vystřídali Germáni, ti zde údajně žili až do 6. století po Kristu Zřejmě následovali Slované a k první písemné zmínce o místě již nebylo daleko.

Již ve 2. polovině 12. století chránil brod hrad, který byl postaven na skále, nad levým břehem řeky. Hrad byl v této době v držení rytířů johanitského řádu. O důležitosti místa jistě dobře věděl král Přemysl Otakar II. a mezi roky 1260 až 1270 bylo nad původní trhovou osadou založeno královské město. Na hradě po této době začal působit kadaňský purkrabí. V roce 1362 vyhořelo město a při požáru byl poškozen i hrad. Na kadaňském hradě pobýval i císař Karel IV. se svojí družinou, a to v roce 1367 a v roce 1374. Kadaň od císaře získala významná městská práva, které městu potvrdil i král Václav IV. Ve městě v této době žili převážně němečtí katolíci a v době husitských válek bylo město roku 1421 husity dobyto.

Výrazný rozvoj města začal po roce 1469, kdy se stal kadaňským purkrabím Jan Hasištejnský z Lobkovic. Ten zde působil celé půlstoletí a v této době byl založen Františkánský klášter. Občané Kadaně se v 16. století stali podílníky na těžbě rud v oblasti Krušných hor a to také městu dopomohlo k jeho rozkvětu. Války nikdy nic dobrého nepřinesly a to také platí,pro Kadaň. Za třicetileté války bylo město několikrát oběma stranami vydrancováno a postihly jej i další válečné události. A nezůstalo jen u válek. V roce 1361 město vyhořelo a velké požáry postihly město ještě několikrát. Při posledním velkém požáru v roce 1811 byla zničena velká část města. Klid zde nebyl ani v období první republiky a po II. světové válce došlo k odsunu značné části německého obyvatelstva. Přesto si město zachovalo svoji středověkou tvář a patří mezi nejvíce dochovaná historická města v celé zemi. Od roku 1978 je městskou památkovou rezervací.

Za čím jedeme?

Jeden den, který navíc celý propršel, je na poznání města, jakým je Kadaň, poměrně málo. A tak jsme alespoň chtěli poznat nejznámější památky tohoto zajímavého místa. Naše vycházka začíná u hotelu Mova v novější části města. Cestou k městským hradbám procházíme kolem kostela Stětí Jana Křtitele. Kostelík zde již stál koncem 12. století a jeho dnešní vzhled je z let 1812 až 1813. Poté již vstupujeme barbakánem z roku 1458 do starého města. Jedná se o předsunuté opevnění bývalé Žatecké brány, která byla zbořena v roce 1832. Pokračujeme na náměstí a tady člověk neví kde začít. Většina domů má gotické prvky a každý nabízí něco zajímavého. U několika domů se zachovalo podloubí. Každého jistě na první pohled upoutá Radnice s 53, 7 metrů vysokou gotickou věží. Budova byla kdysi tržnicí a po požáru v roce 1361 se stala Radnicí. Současný vzhled dostala při úpravách v roce 1811.

Další dominantou náměstí je původně gotický kostel Povýšení sv. Kříže ze 13. století. Ten byl následně přestavován v roce 1520 a opět postaven v raně barokním slohu v letech 1654 až 1684 a konečnou podobu dostal při úpravách mezi roky1746 až 1755. Kazatelna a hlavní oltář jsou raně barokní. Výjimečnou církevní památkou je pozdně barokní Sloup Nejsvětější Trojice z let 1750 až 1753. Kašna na náměstí se jmenuje Šlikovský rybník. Barokní balustráda se na kašnu dostala ze zámecké zahrady v Klášterci nad Ohří v roce 1882. Hezká je i nedaleká menší kašnička pro pejsky.

Z náměstí pokračujeme k Mikulovické ( Svaté ) bráně, která je jedinou zachovalou ve městě. Věž hranolovitého tvaru je zakončena vysokou valbovou střechou. Poslední výrazná oprava proběhla mezi roky 1877 až 1878. Vycházíme ze starého města a jdeme parkem k bývalému Františkánskému klášteru. Procházíme kolem výklenkových kaplí křížové cesty z konce 17. století. V parku je i několik smírčích křížů a blíže klášteru socha sv. Jana z Nepomuku. Kaple sv. Jana Křtitele před klášterem je z roku 1641. Samotný klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků je národní kulturní památkou. Gotická svatyně byla dokončena v roce 1480 a je nejstarším poutním místem v Čechách. Dnes v klášteře sídlí městské muzeum.

Vracíme se na náměstí ke Katově uličce. Je dlouhá 51 metrů a v nejužším místě má pouze 66,10 cm. Tento rozměr ji řadí na první místo v zemi. Po projití uličkou se dostáváme na městské hradby. Středověké opevnění města je ze 13. století, bylo doplněno v 15. století během husitských válek. Obepíná skoro celé město a je přerušené pouze na severozápadě starého města. Zachovalo se několik bašt a dělových věží. Po hradbách se dostáváme ke Kadaňskému hradu. O něm je první zmínka z roku 1289. Nádvoří obepínají čtyři křídla s dvoupatrovým palácem a velkou čtverhrannou obytnou věží. Hrad byl několikrát přestavován a od roku 1757 zde byly kasárny. Poslední větší přestavba proběhla v letech 1816 až 1818. V tomto roce bylo přistavěno i křídlo stájí.

Deštík přidal na vydatnosti a tak ještě stiháme dojít ke kostelíku sv. Anny. Ten stojí na místě dřevěného hřbitovního kostela a byl postaven v letech 1592 až 1600. Poté již opouštíme staré město a jdeme k bývalému klášteru alžbětinek. Barokní kostel sv. Alžběty a sv. Rodiny byl postaven mezi roky 1753 až 1755 a naše putování za památkami Kadaně končíme u transformátoru z roku 1908. K zajímavým památkám města jistě patří i bývalý minoritský klášter. Jeho počátky jsou v roce 1234. V roce 1784 byl klášter zrušen a kostel v roce 1786 rozbourán. A to je konec povídání o Kadani.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Byli jsme ubytování v hotelu Mova, kde jsme se i stravovali. Vařili tam dobře a prostředí hotelu bylo příjemné.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kadaň je velmi pěkné město a i když nám celý den dosti pršelo, tak se nám tady líbilo. Především procházka po hradbách je kouzelná. Většina domů města je opravená a dá se říci, že i s čistotou ulic tady nemají větší problémy.

Ostatní informace

Informační centrum je v budově Radnice. Trochu nás zklamalo městské muzeum v klášteře, které bylo zavřené a nikde nebylo oznámené proč. Počasí nám nedovolilo návštěvu rozhledny na Svatém vrchu. I tak než se celé město projde, tak to je jistě kolem 5 km. Kadaň je na mapě KČT č. 7 Žatecko.

Poslední aktualizace: 11.03.2013
Autor příspěvku: Bohumir
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Deštěm smáčená Kadaň. - Služby, informace
Deštěm smáčená Kadaň. na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Deštěm smáčená Kadaň.

Město
Kadaň leží v Západních Čechách, jižním směrem od Chomutova. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Krušných hor a jižním směrem Doupovských hor. Severním a západním směrem od města je oblast Mosteckých hnědouhelných dolů. Severním směrem od Kadaně pracuje tepelná elektrárna Pruméřov a východním směrem nedaleko města elektrárna Tušimice. Mezi městem a elektrárnou Tušimice …
Galerie U Netopýra v Kadani je soukromá galerie ak. mal. Herberta Kiszy, kde najdete jeho grafiku, malby, plastiky i sochy.…
Katova ulička v Kadani získala primát jako nejužší ulice v České republice. Ve svém nejužším místě měří 66,1 cm a její délka je 51 metrů. V dávných dobách tudy procházel kat, který touto uličkou došel na radnici kde mu předali odsouzeného, který pak byl na popravišti popraven. Skoro ke každému místu se váže nějaká legenda ani katova ulička tedy není vyjímkou. Vypráví se,…
Město mělo rozsáhlé opevnění ze 13. a později 15. století, kdy byly hradby doplněny. Nyní pozůstatky hradeb lemují centrum města. Z původních tří městský…
Pokračování pěší trasy podél řeky Ohře.
Kadaň je bezesporu městem krásným a pro příznivce historických památek velice lákavým. Já sám jsem zde byl pouze jednou a musím přiznat, že jsem pro ni ihned získal jistou slabost. Jednou z…
Sněžný drak, na tuto čajovnu narazíte, když opustíte náměstí v rohu přímo protilehlém tomu rohu, kde je kostel. Na výloze se dočtete, že je to čajový bar, proto tu dostanete víc než jen čaj, dokonce tu mívali i pivo, ale nedávno se tu …
Kadaň - fontána na Mírovém náměstí Tzv. " Šlihovský rybník " je vodná nádrž štvorcového pôdorysu s kamennými barokovými vázami. Jednotlivé časti - sochy boli privezené z kláštornej zámockej záhrady. Fontána s…
Vzácně dochované historické město, přechod "solné stezky" přes Ohři.
Do této oblasti jsem se dostal náhodou, protože zde mám část své rodiny. Jinak bydlím asi 400 km odtud, ale to jenom tak na okraj. Pokud chcete vidět nejužší uličku v České republice, tak jste na pravém místě. Můžete sem jet všemi dopravními prostředky kromě letadla, ikdyž někteří šílenci by letěli i letadlem. Ale v téhle oblasti to nedoporučuju, protože se tu nedávno jedno letadlo zřítilo.   Katova ulička je nejužší ulička v ČR. Ve svém nejužším místě měří 66,1 cm a její délka je 51 metr…
Radnice v Kadani vznikla přestavbou bývalé tržnice sukna v druhé polovině 14. století. Ta vyhořela v r. 1362. Dochovaly se z ní klenuté prostory v přízemí – dnes IC a galerie. Na přízemí bylo přistavěno další patro a tím vznikl základ radniční budovy. Zajímavé jsou ovšem i další prostory radnice. V prvním patře pod věží se nachází původně kaple (později pokladnice) s gotickou klenbou. Ta vystupuje do náměstí v podobě a…
Jednou z nejvýznamnějších památek severočeského města Kadaň je Františkánský klášter, který se nachází v západní části města. Založen byl na konci 15. Století na místě původní kaple Čtrnácti svatých. Hne…
Jedním z mála měst v severních Čechách, které si z velké části zachovalo svůj středověký ráz, je město Kadaň. Jedním z nejhmatatelnějších důkazů po středověké minulosti města jsou městské hradb…
Kadaň - radničná veža Pôvodná gotická radnica pochádza z 1. polovice 14. storočia s veľkou hranovitou vežou z čias okolo r. 1400, ktorá bola prestavaná po požiari r. 1811. Vrchol veže je zakončený ochozom a veža je zakončená osembokou prilbou, ktorá je po bokoch pokrytá krabmi. Veže je Vysoká 53,7 metrov.Vežu postavol Petr Hündt, ktorý sa na vež podpísal…
Tipy na výlet
Do Kadaně je možné jet autem, nebo vlakem či autobusem a pokud jste z okolí,  tak jistě i na kole je to velice hezká vyjížďka. V Kadani jsme navštívili Kozí farmu, kde nás velice mile uvítali a zároveň j…
Jednou ze zajímavých technických památek na území historického severočeského města Kadaň je distribuční transformátorová stanice, pocházející z poloviny roku 1908. Tato památka možná není secesní stavbou v&nb…
Barokní křížová cesta v Kadani vznikla na konci 17. století a spojovala město s nedalekým Františkánským klášterem. Je tvořena sedmi výnklenkovými kaplemi, které zdobí…
Kadaňský hrad založil král Přemysl Otakar II., první písemná zmínka o něm je z roku 1261. Leží ve městě, jen malý kousek od centrálního kadaňského Mírového náměstí. Na hrad vstoupíme krásnou bránou, po pravé st…
Kadaň měla ve středověku rozsáhlé opevnění, ze kterého dnes zůstala jen část. Opevnění začalo vznikat po roce 1259, v té době již byla Kadaň městem královským. Bylo neobvykle silné, mělo dva až tři pásy hradeb kol…
Kamenný most přes potok Bystřici, byl součástí významné obchodní komunikace, která vedla z Kadaně na Žatec a Prahu. První zmínku nalezneme v městských písemnostech z roku 1532. Za třicetileté války most využivali…
Hrad se nachází ve městě Kadaň na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Pravidelný čtyřhranný hradní objekt měl v rozích věže ? zachovala se jedna do výšky 2. patra a základy dalších, dále palác …
Františkánský klášter v Kadani stojí na vysokém ostrohu nad řekou Ohře. Je to rozsáhlý komplex budov obklopený zahradou, který – kromě kostela - dnes už svému původnímu účelu neslouží, je v něm muzeum a Základní umělecká škola. V muzeu jsou tři prohlídkové okruhy: 1. Pohledy do minulosti Kadaně – z historie města od konce 12. do začátku 20. století2. Život v…
Klášter se nachází na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně při staré cestě do Klášterce nad Ohří. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti svatých Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi naše národní kulturní památky.
Františkánský Klášter a kostel Čtrnácti sv. pomocníků je situován na vrch nad Ohří,západně od města Kadaň. Na místě kaple Čtrnácti sv. pomocníků byl v r.1480 vysvěcen kostel za přispění J…
Nábřeží Maxipsa Fíka je rozsáhlá oblast podél řeky Ohře, která byla upravena tak, aby se z ní stala procházková zóna pro děti i dospělé. Původně bylo toto místo obklopující zchátralý objekt bývalého letního k…
Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopce nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m n.m. Původní rozhledna byla vystavěna pravděpodobně v období mezi 1. a 2. světovou válkou. V šedesátých letech minul. století byla zničena požárem. Vzhledem k tomu, že nyní je Sv.kopec zalesněn, je nová vyhlídková plošina vyvýšena 9 m nad původní podlahou. Tato plošina je přístupná točivým ocelovým schodištěm vedeným vnitřkem …
Střední tok řeky Ohře můžeme – díky hlubokým údolím, stříbrným peřejím, vysokým skalám a krásné přírodě - oprávněně považovat za jeden z nejkrásnějších říčních úseků v České republice. Stejně tak je hist…
Romanticky upravený zámek stojí na ostrohu nad řekou Ohří. Zámek je půvabnou dominantou města Klášterce nad Ohří, nacházejícího se na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Zámecký areál tvoří 4 patrová křídla s hranolovou…
Zřícenina
Malebná zřícenina gotického hradu Hasištejn stojí na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko obce Místo. Hradní zřícenina se nachází na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Hrad byl postaven na protáhlém oválném půdorysu. Dominantou je mohutná válcová věž ? bergfrit, která je upravena na rozlehnu. Na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní bráně stojí…
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
32.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace