Josefův Důl
Josefův Důl je malebné městečko, rozkládající se v krásné krajině Jizerských hor. Díky své poloze je městečko vyhledávaným celoročním rekreačním…

více o Josefův Důl

Turistika.cz doporučuje
Josefův Důl
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Josefův Důl
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Cyklistický výlet za krásami (a turistickými známkami) Jizerských hor

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory Na kole

Kam a jak jedeme?

Dobré výchozí místo pro tento výlet je Josefův Důl. Dá se zahájit i třeba v Hraběticích, nebo kdekoliv na trase, ale při výjezdu z Josefova Dolu je výhodou, že nejhorší výšlap zvládnete na začátku trasy a na konci vás čeká příjemný sjezd.

Z Josefova Dolu se vydáme na Karlov a do Hrabětic (3 km do kopce, možno zakoupit TZ 35 – Severák-Hrabětice) po cyklotrase 3020. V Hraběticích pokračujeme za parkoviště směrem k Prezidentské chatě (možno odbočit asi 600 m a zakoupit TZ 41 Prezidentská chata. Mají zde výbornou česnečku, je možné absolvovat projížďku na koni :), odbočku mineme a jedeme na Královku (TZ 36, z rozhledny krásný výhled na Jablonec a Ještěd). Dále pokračujeme po silnici, která vede vlevo pod Královkou cca 3 km na Novou Louku k Šámalově chatě (TZ 38), u chaty se dáme Doprava a po cyklotrase 3019 kopírující v této části modrou turistickou trasu a po cca 3km dojedeme na bývalou sklářskou osadu Kristiánov.

Ze silnice můžeme sjet pár metrů po žluté turistické značce k památníku sklářství. Prohlídka stojí 20 Kč a je možné zakoupit TZ 664, kterou zde prodávají levněji než je obvyklé - za 27,- Kč. Po návratu zpět na silnici pokračujeme po cyklotrase 3019, stále kopírující modrou turistickou značku asi 4,5 km k rozcestí Na Čihadlech. První polovina tohoto úseku vedoucího po tzv. Kristiánovské cestě je spíše do kopce, ale po dobré cestě, takže není žádný problém. Z rozcestí je dobré odbočit vlevo a po cca 500 m navštívit vrchovištní rašeliniště Na Čihadle, které je přístupné průchodem v oplocení a dále po povalovém chodníčku. Na jeho konci je dřevěná nepříliš vysoká vyhlídka, ze které je rašeliniště dobře vidět. Místo má rovněž turistickou známku (TZ 1504) a je ji možné koupit na chatě Smědava (TZ 42), což je další zastavení tohoto výletu.

Po návratu zpět na rozcestí pokračujeme rovně (pokud bychom na rašeliniště neodbočovali, jedeme doprava). Zde už se pohybujeme po trase 22 – Jizersko-Krkonošské magistrále. Po 1 km dojedeme k občerstvení Na Kneipě, které máme po levé straně. Zde cyklotrasa opouští modrou turistickou značku. Je možné zde nechat kola, jít asi 1,5 km po modré a pak asi 1,5 km po žluté na vrchol Jizery. Tato odbočka je minimálně na jednu hodinu a výlet činí o něco náročnější. Jinak od Kneipy pokračujeme po 22ce po tzv. Kasárenské silnici asi 6,5 km až na Smědavu. Po cca 4,5 km je nutné dávat pozor a pokračovat stále rovně, magistrála zde přechází v silnici, pokud by jsme uhnuli vpravo dojedeme k přehradě Souš. Na Smědavě je možné se občerstvit a zakoupit výše zmíněnou TZ 1504 a také TZ 42 Smědava. Pokud nechceme zastavovat, zahneme asi 100m před chatou ostře Doprava do kopce asi 1,5 km Zimnímu občerstvení a dále pokračujeme cca 7 km na Jizerku.

Po asi 5 km je dobré neminout odbočku na další povalový chodníček vedoucí k vrchovištnímu rašeliništi Jizerky. Po 6 km přijíždíme k chatě Pešákovna, kde je možné se občerstvit a zakoupit TZ 43 Misthaus (Hnojový dům) a TZ 44 Jizerka.

Misthaus je jedna z chalup po levé straně za Pešákovnou, ale je již bohužel nepřístupný. Zmíněné TZ není problém koupit také na několika místech v Jizerce, např. v Panském domě. Hned na začátku osady vlevo je muzeum Jizerských hor, otevřené je ale jen o víkendech. Určitě je dobré osadu projet a asi po 800 m odbočit na pěšinu vedoucí na vrch Bukovec, odkud je docela pěkný výhled na široké okolí. Výhled je ale místy zakrytý okolní vegetací. Kola je možné uvázat pod vrchem třeba k informační tabuli. Cesta nahoru je příliš strmá.

U Jizerky
U Jizerky  •  Foto: Silencerx

Po prohlídce Bukovce se vrátíme zpět na začátek Jizerky a do kopce jedeme po žluté turistické značce. Cesta je dobrá, písčitá, po 500 m nás dovede k rozcestí u Bunkru, kde můžeme buď odbočit vpravo na trasu 3020 a po cca 1 km udělat ostrou zatáčku doleva a za další asi 1 km se vrátit na žlutou turistickou značku. Případně je možné od Bunkru pokračovat rovnou po žluté turistické. Cesta je sice do kopce, ale je v pohodě sjízdná i pro treková kola. Od bunkru jedeme v podstatě stále po žluté značce asi 6 km až k Protržené přehradě na Bílé Desné (TZ 1694).

Asi v polovině tohoto úseku jsou po levé straně kameny a pěkná vyhlídka na přehradu Souš, dále pokračujeme z kopce, žlutá turistická značka krátce uhýbá vlevo a asi 600 m vede po silnici vedoucí na Souš (v tomto úseku si můžete prohlédnout Kříž Jiránka a Kosinové, v místní hantýrce zvaný též trabantkreuz, připomínající těžkou dopravní nehodu z roku 1969), pak uhýbá vpravo, kopíruje trasu 3020, až na krátký úsek přes Protrženou přehradu, a vede až do Josefova Dolu.

Misthaus
Misthaus  •  Foto: Silencerx

Asi po 700 m od odbočení ze silnice vedoucí na Souš se cesta zhoršuje a poměrně hodně stoupá, úsek má asi 1 km a je to asi nejprudší stoupání na trase. Pak následuje krátký sjezd zakončený na rozcestí u Protržené přehrady (TZ 1694, možno zakoupit v trafice v Josefově Dole). Tu je možné si prohlédnout pokračováním po žluté turistické značce, na kole jedeme Doprava po 3020, po pár stoupáních dojedeme k Mariánskohorským boudám, odkud už nás čeká jen asi 4 km sjezd z kopce do Josefova Dolu. Kdo by měl ještě energii, může po žluté značce odbočit k vodopádům Jedlová (TZ 725, k zakoupení rovněž v trafice spolu s TZ 1115 Kostel proměnění páně Josefův Důl).

Celý výlet má na kole přibližně 46 km, cesta vede většinou po asfaltu, nebo panelové silnici, krátké úseky jsou po zpevněných písčitých cestách. Bez problémů lze jet na trekovém kole, silniční kolo je nevhodné. Výlet je na celý den, nezastavovali jsme v Hraběticích, na Královce a Prezidentské chatě, které známe z dřívějška. V sedle jsme strávili 3:45, průměrná rychlost 12,5 km/hod. Jeli jsme ale v pohodovém tempu a vychutnali si krásy přírody. Průměrně zdatný jedinec na slušném kole by s trasou neměl mít nejmenší problém.

Teoreticky lze na této trase bez větších problémů navštívit 12 známkových míst, ale to je již na jeden den hodně velká porce. Protože již Jizerské hory máme částečně proježděné, kupovali jsme na výletě „jen“ TZ Šámalovy chaty, Kristiánova, rašeliniště Na Čihadle, Smědavy, Misthausu a Jizerky.

Za čím jedeme?

Rozhledna Královka, Prezidentská chata, Šámalova chata, památník sklářství Kristiánov, rašeliniště na Čihadle, Smědava, Rašeliniště Jizerky, osada Jizerka, Misthaus, vrch Bukovec, Protržená přehrada na Bílé Desné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velmi dobře vaří na Prezidentské chatě, na Smědavě jsme si dali pouze polévku, které byla vydatná porce, a čaj :)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vše na trase stojí za vidění, výlet vede přes většinu zajímavostí Jizerských hor, které v dané oblasti stojí za vidění. Nejkrásnější je patrně řašeliniště a samotná osada Jizerka, velmi pěkný, i když částečně zakrytý výhled je z vrchu Bukovec.

Ostatní informace

Vstup se na trase platí pouze za rozhlednu Královka 20 Kč a stejná částka za prohlídku památníku sklářství Kristiánov. Ten byl překvapivě otevřen i v pondělí. Jinak je vše zdarma a peníze utratíte pouze za občerstvení.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.783, 15.230)
Poslední aktualizace: 19.7.2011
Autor: Silencerx
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Josefův Důl

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,8km od místa

Příspěvky v okolí Cyklistický výlet za krásami (a turistickými známkami) Jizerských hor

Jizerské hory (vodní nádrž Josefův Důl, hora Jizera). Okruh 30 km. Výchozí bod je městečko Janov nad Nisou odkud vycházíme po červené značce a dále po zelené směr Hrabětice. V Hraběticích odbočíme podél par…
Rezervace
Přírodní rezervace Jedlový důl leží severně od obce Josefův Důl v CHKO Jizerské hory. Rezervací prochází modrá turistická značka. Území o výměře 12,59 ha je chráněno od roku 1992, smíšený…
Sklářská horská obec v centru Jizerských hor, rekreační centrum.
Městečko
Josefův Důl je malebné městečko, rozkládající se v krásné krajině Jizerských hor. Díky své poloze je městečko vyhledávaným celoročním rekreačním střediskem. Na své si tu přijdou jak vyznavači turistiky a to před…
Tipy na výlet
Jedem do Josefova Dolu, kde necháme auto na parkovišti u kostela před místní samoobsluhou a dál pokračujeme pěšky po turistické značce až k vodopádům. Jdeme na výlet, podívat se na vodopády Jedlové. Jsou to vodopády na horské říčce Jedlová, největší vodopád je vysoký 12 m. Po zaparkování auta se vracíme směrem k nádraží až dojdeme na rozcestí Josefův Důl sklárna a…
Vodopád Jedlová se nachází v malebné části Jizerských hor, přesněji v Jedlovém dole. Celé údolí se rozkládá na více než 12 ha. Celé údolí je chráněnou rezervací a vede jím naučná stezka, která má šest zastávek. Po…
Slovanka je údajně nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Zasloužily se o ni tři sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory - jablonecká, janovská a hornokamenická. Zakoupily rozhlednu, která …
Vrchol
Jedno z pěkných výletních míst v okolí města Jablonce nad Nisou. Jedná se o vrch ležící na bočním výběžku Maxovského hřbetu, u obce Lučany nad Nisou. Na vrchu Bramberka se nachází turistická chata a kamenná roz…
Přehrada
Vodní nádrž byla vybudována v letech 1976-1982 na řece Kamenici přibližně 2 km nad obcí Josefův Důl, podle které získala i své jméno. Zároveň je největší přehradou Jizerských hor. Sypan…
V roce 1996 byla Protržená přehrada na Bílé Desné prohlášena za kulturní památku. Stalo se tak k 80. výročí protržení přehrady. V Riedlově vile proběhla rozsáhlá tématická výstava. Nyní je na místě bývalé přehrady vyznačena krátká Naučná stezka s několika zastávkami. Pár metrů severně od ústí spojovací štoly jsou patrné základy od bývalé turistické Krömerovy boudy, která byla …
Roku 1889 byla zpřístupněna skalní vyhlídka, nazývající se Fenterova skála. Pár let na to se nedaleko odtamtud objevila bouda, kde se prodávalo lahvové pivo. Turistů bylo čím dál tím více a jejich požadavky rostly…
Pravděpodobně nejznámější rozhledna Jizerských hor stojí na nejvyšším místě Maxovského hřebene. Na tomto místě stávala dřevěná věž již v letech 1888 - 1906. Současná rozhledna je z roku 1907 a byla postavena za po…
Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje do Polska a dále navazují na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Tyty hory byly nazvány podle řeky Jizery, která zde pram…
Rozhledna Černa studnice, která leží na 869 m.n.m vysokém vrcholu a je viditelný téměř z celých Jizerských hor a širokého okolí. Pro lidi z Jablonce nad Nisou je rozhledna Černá studnice něco jako pro lidi z Liber…
Štěpánka je kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m) v nejzápadnějších Krkonoších, na Příchovickém hřebeni. Nachází se v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenov, okres Jablonec nad Nisou. Rozhledna je 24 m vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice. Poj…
10.3km
více »
Jedna z nejznámějších botanických zahrad v republice s nově rekonstruovanými pavilóny a řadou rarit. Botanická zahrada byla založena v roce 1876.Tip Turistika.cz: Masožravé rostlinyJen…
10.4km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
10.8km
více »
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly …
14.4km
více »
Zřícenina
Jen osm kilometrů od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad …
15.7km
více »
Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou č…
15.9km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
18.1km
více »
Zámek
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
19.8km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
26.3km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
29.3km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
30.9km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
33.2km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
35.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace