Dolní Zálezly
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Dolní Zálezly
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem

Tipy na výlet

Fotografie (11)  • Foto: chantal

Město Ústí nad Labem je pro většinu lidí centrem kraje, který je spjat zejména s těžbou uhlí. To s sebou přináší zejména devastaci krajiny a s ní spojenou zhoršenou kvalitu životního prostředí. Tuto skutečnost navíc v případě Ústí nad Labem umocňuje fakt, že se přímo v jeho centru nachází chemické závody.

Město stejně jako celý kraj má však i svojí druhou tvář. Ústí nad Labem se totiž nachází na pomezí Českého středohoří, Krušných hor nebo třeba Českosaského Švýcarska, tedy oblastí, které návštěvníkům jistě mají co nabídnout. My se však ani nebudeme muset příliš od Ústí vzdalovat, abychom Vám mohli demonstrovat, co tato oblast návštěvníkovi nabízí. Začneme samotným Ústím nad Labem.

Zřejmě nejznámější dominantou města je zřícenina hradu Střekova, kterou si oblíbili mimo jiné i známí romantičtí básníci v čele s J. W. Goethem. Přístup na hrad je bohužel možný pouze od dubna do října a to od úterý do neděle od 9.30 do 16.30 hodin. Vstupné činí 65 Kč pro dospělého a 45 Kč pro děti od 6 do 15 let a studenty. Více o Střekovu se dozvíte např. zde.

Foto: chantal

Dalším místem, které nelze při návštěvě Ústí opominout je Větruše. Zprvu se tato skalní vyhlídka s věží na jejím vrcholu jeví nenápadně, nicméně výhled z ní je naprosto impozantní. Ústí odsud máte jako na dlani. Na Větruši se nachází rovněž přírodní a zrcadlové bludiště, která zaujmou nejen návštěvníky z řad mladších ročníků (více se dozvíte zde). Od roku 2011 se předpokládá zprovoznění lanové dráhy na Větruši, která bude mít dolní stanici přímo v nedávno postaveném obchodním centru Forum. V těsné blízkosti tohoto obchodního centra se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se vyznačuje zejména skutečností, že na konci druhé světové války došlo k posunutí jeho věže a proto se mu také říká kostel se šikmou věží. Více o kostelu se dozvíte např. zde.

Nedaleko centra města se nachází jedna z jeho hlavních atrakcí, kterou je bezesporu zdejší zoologická zahrada. Přestože v poslední době se o ní čtenáři dozvídají zejména v souvislosti s možným ukončením chovu nosorožců a slonů, doporučujeme i přesto návštěvu této zoo. Svojí rozlohou patří mezi největší  zoologické zahrady v České republice, stejně jako počtem chovaných druhů zvířat. Více se o zoo můžete dočíst např. zde.

Foto: chantal

V Ústí nad Labem může návštěvník zavítat také na rozhlednu, která se nazývá Erbenova vyhlídka. Nachází se v těsné blízkosti městské části Dobětice, zhruba 3,5 km od centra města. Dostupnost k rozhledně je dobrá, turisté mohou využít modré a následně zelené turistické značky, popř. se můžou k rozhledně přiblížit městskou hromadnou dopravou. Vstup na rozhlednu je volný po celý rok bez omezení. O historii rozhledny na tomto místě se můžete více dozvědět zde.

Posledním z míst, o kterém bychom se v souvislosti se samotným Ústím nad Labem chtěli zmínit, je zámek v Trmicích, které se nacházejí na jihozápadním cípu města. Návštěva tohoto zámku je velmi netradiční, návštěvník zde totiž nenarazí na expozici připomínající historii místa, ale hlavním lákadlem je prohlídka rozsáhlého modelového kolejiště, které bývá často označováno za český unikát. K vidění je rovněž expozice věnující se historii hutnictví v kraji. Více informací o zámku se dozvíte např. zde.

Foto: chantal

Nyní se podíváme rovněž do nejbližšího okolí města. Když už jsme hovořili o Trmicích, zůstaneme v okolí tohoto místa. Budeme-li totiž pokračovat z Trmic dále proti proudu řeky Bíliny, dostaneme se do oblasti, která je spojena s jednou z nejpozoruhodnějších postav naší historie Přemyslem Oráčem. V okolí můžeme narazit na pramen, který je podle něho pojmenován „Královský,“ dále na jeho rodný dům a v neposlední řadě na jeho pomník, který je lemován stromořadím lip. Více informací se dozvíte např. zde.

Jen několik málo km na jih od Ústí se nachází další místní zajímavost. Je jím 12 metrů vysoký vodopád, který je znán jako Vaňovský. Krásná procházka k němu začíná na Větruši a vede proti proudu řeky Labe. Více informací se dozvíte např. zde.

Foto: chantal

Na východ od města se nachází jeden z nejvýraznějších vrcholů zdejšího kraje, kterým je bezesporu Buková hora. Pravda, v okolí se nachází srovnatelně vysoké i vyšší vrcholy Českého středohoří, ale pouze na Bukové hoře je televizní věž, která ji činí nenapodobitelnou. V těsné blízkosti Bukové hory se nachází rovněž Humboldova vyhlídka, ze které se turistům nabízí nádherný výhled na vrcholky Českého středohoří a zejména na údolí řeky Labe. Přímo pod Bukovou horou se nachází malebná obec Zubrnice, která je známá pro své muzeum lidové architektury a železničním muzeem. Více informací se dozvíte např. zde a zde.

Posledním místem, na které bychom chtěli návštěvníka v souvislosti s Ústím nad Labem pozvat je zhruba 5 km vzdálená zřícenina hradu Blansko, která se nachází na severovýchod od města. Osud tohoto místa je podobný osudu jiných zřícenin hradů. Panstvo dalo jednoduše přednost pohodlným zámkům v okolí, než aby zůstávalo na „nepohodlném hradě.“ Při návštěvě tohoto místa ovšem nemusíme litovat, zmiňovaná skutečnost totiž činí místo nenapodobitelným. Samotná zřícenina je totiž relativně rozsáhlá a pro procházku je přímo dělaná. Více informací se dozvíte např. zde.

V Ústí nad Labem je mnoho míst kde se lze najíst. Můžete zajít nejen do restaurace, ale i dát si něco dobrého v rychlém občerstvení.

Foto: chantal

Je zde spousty zajímavých míst, jejichž návštěvu by jste si určitě neměli nechat ujít.

Více informací o vstupech a otevíracích dobách naleznete v jednotlivých odkazech.


Poslední aktualizace: 07.12.2010
Autor příspěvku: chantal
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem - Služby, informace
Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem

Obec Dolní Zálezly. Obec Dolní Zálezly je vzdálená asi 7 km jižně od Ústí nad Labem,ke kterému patří. Má necelých 600 obyvatel. My jsme k ní sestoupili od Dubiček, napsala bych docela …
Kaple sv.Anny v Dolních Zálezlech. Kaple sv.Anny pochází z r.1780 a stojí před obecním úřadem. U kaple stojí zvonička se zvláštním jménem Vidlák.Samotná obec a její název má původ ten,že je to obec zalezlých….…
Cestu není nutné absolvovat celou, rodiny s dětmi se mohou rozhodnout ujít jen vybranou část... Vlakem dojedeme do Ústí nad Labem, na hlavní nádraží. Pokud možno po žluté turistické značce se dostaneme pod Vě…
Na čedičové skále vyčnívající ze svahu Dubického kopce, vysoko nad údolím Labe, je vyhlídka Mlynářův kámen. Dostaneme se sem odbočkou ze zeleně značené cesty z Dolních Zálezel do Dubiček. Přes dvě železné lá…
Jedeme na vyhlídku v Dubičkách. Dostaneme se sem lehce autem, na kole i pěšky. Cesta po silnici: Vyrazíme po silnici z Velemína přes Bílý Újezd Hrušovku až k železničnímu přejezdu u železniční zastávky Radejčín. Z…
Nedaleko kouzelné vyhlídky u Dubického kostelíka je další vyhlídkový bod na vrchu Výsluní - Doerellova vyhlídka. Vyhlídka dostala jméno podle malíře Doerella, který si toto místo oblíbil a často zde maloval. Vyh…
Vesnice
V Dubicích, situovaných do okresu Ústí nad Labem, mohou návštěvníci, a to především věřící, obdivovat a využít místní kostel svaté Barbory, který sloužil protestantům a je nejzajímavější …
Penzion u svaté Barbory Dubice. Penzion s vyhlídkovou terasou se nachází vedle kostela sv.Barbory v Dubicích. Je odtud nádherný výhled na České středohoří,kopec Varhošť, Deblík, protější vesnici př…
Tipy na výlet
Vyrážíme na rozhlednu Radejčín. Nacházíse asi 700 metrů od nádraží Radejčín. K rozhledně se vydáme po žluté turistické značce od nádraží po silnici směrem na Dubice. Asi po 50 metrech dorázíme k pravé odbočce na takovou lepčí polní cestu. Po té se vydáme mezi zahradami a na konci zahrad- asi po sto metrech od silnice- se vydáme na levo proti svahu po cestě, která nás dovede na…
Nejznámější a nejkrásnější vodopád Českého Středohoří.Nachází se na Podlešínském potoce v uzávěru skalní rokle na levém břehu Labe naproti hradu Střekov.Je 12 m vysoký, voda spadá přes sk…
Vodopád se nachází na Podlešínském potoce a je nejvyšším vodopádem Českého středohoří. Tento nejznámější vodopád Českého středohoří je de facto 2 stupňový. Horní část vodopádu je ale velmi těžko přístupná. Překrásný pohled bývá na zamrzlý vodopád v zimě, ale v této době většinou je těžko přístupný po zamrzlé stezce, jež tvoří jednolitou ledovou krustu. K vodopádu vede zelená turistická značka. Nedaleko se nachází Vyhlídka Vrko…
Rozhledna
Varhošť (639 m) je čedičový vrch s rozhlednou, ze které je krásný výhled nejen na řeku Labe, kterou je vidět až osmkrát.
Zřícenina
Zřícenina hradu Střekov stojí na strmé 100 metrů vysoké skále nad pravým břehem řeky Labe. Střekov, který se nachází v Ústeckém kraji, je i dnes vyhledávaným romantickým cíl…
Dobře dochovaná zřícenina středověkého hradu - dominanta města Ústí nad Labem.
Proč se nevydat do Ústeckého kraje, a rovnou do samotného Ústí nad Labem, má určitě co nabídnout, na své si tu turisté rozhodně přijdou. Jedním z lákadel může být právě hrad Střekov, stojí na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe.Dotváří tak siluetu města, a je s ním již neodmyslitelně spjat. Tento gotický hrad, jež je ve velmi dobrém stavu, měl původně být strážní věží nad…
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice. Masiv hory vystupuje osamoceně z okolní zvlněné krajiny. Na sever od kopce se táhne Opárenské údolí, na východě teče řeka Labe. Na jihu j…
Pondělní výlet s dcerkou jsem pojal trochu jinak než ostatní, takže jsme necestovali nikam, ale šli jsme se jen projít po našem rodném městě Litoměřice. Které leží na soutoku řek Labe a Ohře na jižním úpatí Českéh…
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
Zajímavost
V okrese Litoměřice se nachází velmi zajímavý objekt, který je jistě všem alespoň povědomý. Jedná se o pozdně barokní pevnost Terezín, která byla založena v roce 1780. Zahrnuje klasicistní,…
12.4km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
18.2km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
21.2km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
21.3km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
21.8km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
23.1km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
34.1km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
34.2km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
59.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace