Loading...

Jeruzalém – Muzeum umění holocaustu

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Muzeum umění holocaustu se nachází v Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Muzeum, jež vlastní největší sbírku umění holocaustu na světě (10 000 prací), je věnováno uměleckým dílům vzniklých v období holocaustu (portréty vězňů, výjevy ze života v koncentračních táborech, aj) a novodobým dílům s tématikou holocaustu.

Otevřeno: neděle až středa od 9 do 17 hodin, čtvrtek do 20 hodin

pátek od 9 do 14 hodin (sobota a svátky zavřeno)

Vstup zdarma

Podobné příspěvky
Jeruzalém – Muzeum dějin holocaustu

Muzeum dějin holocaustu se nachází v Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Má tvar dvou trojúhelníkových hranolů postavených z hrubých betonových zdí na ploše více než 4 200 m². Část výstavních prostor je umístěna v podzemí. V expozicích jsou představeny různé kapitoly holocaustu (počátky holocaustu v Německu, Židé v Polsku a na východě, ghetta, nacistické řádění v SSSR, deportace Židů, povstání ve varšavském ghettu, vyhlazovací tábory, pochody smrti, partyzánská činnost, osvobození, osudy Židů po válce, Spravedliví mezi národy). Důraz je kladen na jednotlivé osudy obětí, jejichž osobní věci jsou zde vystaveny, a na svědectví lidí, kteří přežili.

Otevřeno: neděle až středa od 9 do 17 hodin, čtvrtek do 20 hodin

pátek od 9 do 14 hodin (sobota a svátky zavřeno)

Vstup zdarma (vstup není povolen dětem mladším 10 let)

Jeruzalém – Památník Yad Vashem

Památník Yad Vashem, který je Památníkem obětí a hrdinů holocaustu a jehož jméno znamená Památník jmen, se nachází v Jeruzalémě na kopci Har Hazikaron (Hoře Pamatování). Založen byl v roce 1953 na základě zákona izraelského parlamentu. Jeho posláním je dokumentovat historii židovského národa v období holocaustu, uchovat památku na 6 miliónů židovských obětí a předat odkaz holocaustu dalším generacím. Při Památníku byla v roce 1963 zřízena Komise pro rozpoznávání spravedlivých, která uděluje titul Spravedlivý mezi národy lidem, kteří prokazatelně přispěli k záchraně Židů před holocaustem. Součástí památníku je největší a nejobsáhlejší archiv dokumentů o holocaustu na světě (více než 62 miliónů stran dokumentů, na 270 tisíc fotografií). Památník tvoří komplex budov (Muzeum dějin holocaustu, Muzeum umění holocaustu, Synagoga, Dvorana jmen, výstavní pavilóny, knihovna, archiv, vzdělávací centrum), pomníků a soch.

Jeruzalém – Dvorana jmen

Památník Dvorana jmen se nachází v Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Památník tvoří obrovská 10 metrů vysoká kopule, jejíž stěny jsou pokryty fotografiemi 600 obětí holocaustu. Jejich tváře se odrážejí ve vodní hladině nádrže vytesané do skály, na níž Dvorana jmen stojí. Podél stěn jsou umístěny police, v nichž jsou uchovávány 2 milióny Stránek svědectví (dokumentů o jednotlivých obětech holocaustu). Je zde místo pro 6 000 000 obětí. Stránky svědectví se stále doplňují Dnes jsou přístupné v elektronické podobě, jejich fyzická papírová forma se ukládá sem.

Otevřeno: neděle až středa od 9 do 17 hodin, čtvrtek do 20 hodin

pátek od 9 do 14 hodin (sobota a svátky zavřeno)

Vstup zdarma

Jeruzalém – Pamětní dvorana

Pamětní dvorana se nachází v Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Pamětní dvorana, jejíž budova připomíná krematorium, je připomínkou všech Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. V budově ponořené v šeru hoří věčný oheň, který osvětluje jména 22 nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů, vyrytá do podlahy. Je zde také krypta s popelem obětí. Pamětní dvorana je místem pietních akcí a státní návštěvy sem pokládají věnce.

Jeruzalém - Památník deportovaných

Památník deportovaných se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Památník tvoří koleje končící v prázdnu nad propastí, na nichž stojí originální dobytčí vagón Německé říšské dráhy – symbol deportace. Stovkami těchto vagónů byli deportováni Židé celé Evropy do nacistických vyhlazovacích táborů.

Jeruzalém - Alej Spravedlivých mezi národy

Alej Spravedlivých mezi národy se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Byla slavnostně otevřena v roce 1962 a vedla k původní budově Muzea dějin holocaustu. Stromy jako symboly znovu obnoveného života jsou vysázeny na počest lidí, kteří, ač nebyli Židé, riskovali své životy při záchraně Židů během holocaustu. Někteří zachránci zde strom zasadili osobně. Stromy jsou opatřeny pamětní destičkou se jménem Spravedlivého a zemí, ze které pochází. Největšímu zájmu se těší strom zasazený Oskarem Schindlerem. Svůj strom zde má i známý český humanista a spisovatel Přemysl Pitter (1895 – 1972).

Jeruzalém – Památník neznámého zachránce

Památník neznámého zachránce se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Je věnován všem neznámým zachráncům Židů, kteří riskovali své životy, aby je pomohli zachránit před holocaustem. Mnozí zachránění vděčili za svůj život neznámým lidem, které se jim po válce nepodařilo vypátrat. Buďto byli odhaleni a přišli o život nebo pracovali v dokonalém utajení. Proto jim byl odhalen tento symbolický památník.

Jeruzalém – Strom Oskara Schindlera

V Aleji Spravedlivých mezi národy, jenž se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, roste i strom, který zde osobně zasadil svitavský rodák Oskar Schindler, jehož příběh a činy během 2. světové války zfilmoval americký režisér Steven Spielberg v oscarovém filmu Schindlerův seznam. Samotné udělení titulu Spravedlivý mezi národy, který se uděluje lidem, kteří, ač nebyli Židé, riskovali své životy při záchraně Židů během holocaustu, a zasazení stromu provázely rozporuplné reakce. Proti tomu aktu protestovali zejména příbuzní rodiny, které Schindler zarizoval továrnu a pak v ní zaměstnával „své“ Židy. Zasazení stromu proběhlo po uzavření areálu bez přítomnosti novinářů.

Jeruzalém – Zahrada Spravedlivých mezi národy

Zahrada Spravedlivých mezi národy se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. V zahradě je postavená Zeď cti, na níž jsou vyryta jména všech lidí, kterým byl udělen titul Spravedlivý mezi národy za to, že ač nebyli Židé, riskovali své životy při záchraně Židů během holocaustu. Titul byl udělen skoro 22 000 lidem, z toho jich 118 pochází z České republiky. Dříve zde každý oceněný zasadil strom, ale z nedostatku místa byla tato tradice změněna na zapsání jména na Zeď cti.

Jeruzalém - Strom Přemysla Pittra

V Aleji Spravedlivých mezi národy, jenž se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, roste i strom, který zde osobně zasadil český humanista, evangelický kazatel a spisovatel Přemysl Pitter (1895 – 1976). Během 2. světové války pomáhal s nasazením vlastního života židovským rodinám. Po válce požádal o znárodněné zámky u Prahy, ve kterých vybudoval ozdravovny pro děti. Pečoval zde o válkou poznamenané české, židovské a německé děti, většinou sirotky. Po nástupu komunistů k moci emigroval do Německa, kde pracoval jako pastor v uprchlickém táboře. Později působil ve Švýcarsku, kde i zemřel. V roce 1964 obdržel titul Spravedlivý mezi národy.

Jeruzalém – Partyzánské panorama

Památník ve tvaru stromu, který se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, je věnovám všem Židům, kteří se zapojili do partyzánského hnutí zejména v zemích bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. Strom, vysoký 6 m, se skládá ze stovek postaviček mužů, žen a dětí, které jsou vzájemně propojeny a vytvářejí kmen a větve a ukrývají se v jeho listech. Strom tak symbolizuje vzájemnou lidskou pospolitost, kdy partyzáni, aby přežili v lesích a horách, byli odkázáni na pomoc druhých. Symbolizuje i les, ve kterém nalezli úkryt.

Jeruzalém - Skulptura u Památníku dětí

Skulptura, která se tyčí u Památníku dětí v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, má podobu skupiny několika kamenných pilířů různých velikostí, které jsou však přelomeny v půli. Toto seskupení návštěvníkům připomíná uspořádání dětského kolektivu na školní fotografii. Sloupy symbolizují stromy a ty zase přeneseně děti, kterým nebylo dáno dožít se dospělosti a jejich životy byly náhle ukončeny.

Poslední aktualizace: 28.11.2010
Nadmořská výška:
797 metrů nad mořem
Jeruzalém – Muzeum umění holocaustu na mapě
Autor: jeni-c
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jeruzalém – Muzeum umění holocaustu

Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Hřbitov
Vojenský hřbitov, na němž jsou pochováni izraelští vojáci padlí za…
0.4km
více »
Jeruzalém – Muzeum dějin holocaustu
Jeruzalém – Muzeum dějin holocaustu
Muzeum
Muzeum dějin holocaustu se nachází v Památníku Yad Vashem na kopci Har…
0.6km
více »
Jeruzalém - Náměstí Janusze Korczaka
Jeruzalém - Náměstí Janusze Korczaka
Náměstí
Náměstí Janusze Korczaka se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Náměstí nese jméno významného polského…
0.6km
více »
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Náměstí
Náměstí Varšavského ghetta se nachází v areálu Památníku Yad…
0.6km
více »
Jeruzalém – Botanická zahrada
Jeruzalém – Botanická zahrada
Zahrada
Botanická zahrada, založená roku 1953, se nachází na kopci Givat Ram…
2.4km
více »
Jeruzalém
Jeruzalém
Hlavní město
Hlavní město Izraele se nachází asi 30 km západně od severního okraje…
2.6km
více »
Výlet na Herzlovu horu
Výlet na Herzlovu horu
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám výlet na Herzlovu…
2.6km
více »
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám navštívit…
2.6km
více »
Jeruzalém: Návštěva domu Ticho
Jeruzalém: Návštěva domu Ticho
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám navštívit Beit…
2.6km
více »
Jeruzalém: Dům Ticho
Jeruzalém: Dům Ticho
Cestopisy
  Jednoho večera jsme se vydali navštívít beit Ticho – dům Ticho, který se…
2.6km
více »
Jeruzalém: Šabatová návštěva synagogy
Jeruzalém: Šabatová návštěva synagogy
Cestopisy
  Při pobytu v Jeruzalémě se nám díky vstřícnosti naší milé průvodkyně…
2.6km
více »
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Cestopisy
První večerní procházku městem jsme uskutečnili ve čtvrtek – tedy večer…
2.6km
více »
Jeruzalém - Památník dětí
Jeruzalém - Památník dětí
Památník
Památník dětí, který se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na…
2.6km
více »
Jeruzalém - Údolí komunit
Jeruzalém - Údolí komunit
Památník
Údolí komunit, rozkládající se na ploše 2,5 akrů, se nachází v areálu…
2.6km
více »
JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH
JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH
Cestopisy
       Expresní autobus národní společnosti Egged (mimochodem po…
2.6km
více »
Jeruzalém: Večerní procházka městem II. - Šabat
Jeruzalém: Večerní procházka městem II. - Šabat
Cestopisy
  Druhou večerní vycházku jsme uskutečnili v pátek – tedy o šabatu. Ocitli jsme se v úplně jiném světě než včera – den před šabatem.…
2.6km
více »
Jeruzalém – Dům Ticho (Beit Ticho)
Jeruzalém – Dům Ticho (Beit Ticho)
Muzeum
Dům Ticho s velkou terasou a zahradou, který byl postavený jako jeden z…
2.6km
více »
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Cestopisy
  K Památníku jmen Yad Vashem na hoře Har Hazikaron jsme dojeli autobusem.…
2.6km
více »
Jeruzalém – Zlatá menora
Jeruzalém – Zlatá menora
Zajímavost
Zlatá menora, která je replikou menory, jenž se nacházela v Šalamounově chrámu, je zhotovena přesně podle návodu v Bibli z 24…
2.6km
více »
Jeruzalém – kostel Dormitio
Jeruzalém – kostel Dormitio
Kostel
Mohutná stavba novorománské baziliky Dormitio - Usnutí Panny Marie se…
2.6km
více »
zavřít reklamu