Cestování v digitální době: Jak si zajistit stabilní internet i v zahraničí

Na možnost být online kdekoliv a kdekoliv si už většina z nás zvykla. Připojení k internetu se i při cestách do zahraničí stalo téměř stejnou nezbytností jako cestovní pas. Znáte všechny možnosti internetového připojení v zahraničí?
Proč se na svých cestách neobejdete bez internetu?
Určitě existuje mnoho skalních nadšenců, kteří zvládají pohyb v neznámém prostředí jen s orientací dle papírové mapy nebo polohy hvězd. Jenže většina z nás, kteří máme cestovatelská dobrodružství spojená s objevováním ryze turistických destinací, internet v mobilu prostě potřebuje.
A nejen pro sdílení fotek na sociální sítě. Mobilní data pomáhají najít cestu pomocí online map, umožňují překládat cizí jazyk v reálném čase, rezervovat ubytování či rozklíčovat jízdní řád místní dopravy. Navíc, kdo se hrdě řadí mezi digitální nomády, ten kvalitní připojení pro práci odkudkoliv na světě zkrátka nezbytně potřebuje.
Jaké máte možnosti internetového připojení v zahraničí?
1. eSIM
Nejpohodlnější způsob, jak si užívat telefonování a mít i dostatek mobilních dat v zahraničí je pořízení virtuální SIM karty, tedy eSIM. Nahrajete ji do svého telefonu a současně můžete používat své domácí i zahraniční číslo. Ne každý telefon však podporuje duální SIM karty, proto si dopředu zkontrolujte, zda je váš mobil kompatibilní. Virtuální SIM získáte skrze speciální aplikaci. V ní si vyberete balíček pro konkrétní destinaci, zaplatíte online a během několika minut máte připojení k internetu.
2. Lokální SIM karta
Místní SIM karta se vyplatí zejména tehdy, pokud plánujete pobyt v jedné zemi na delší dobu. Získáte stejné ceny služeb jako místní, což v překladu znamená: výrazně více dat za méně peněz. SIM kartu si kupte v místní trafice, supermarketu nebo jiném kamenném obchodě. Vyvarujte se nákupu na letišti nebo u pouličních prodejců. Existuje totiž reálné riziko, že byste si ve stánku pořídili místo výhodných mobilních dat ty extra nevýhodné. Některé země vyžadují k aktivaci SIM karty doklad totožnosti.
3. Výhodné datové balíčky od vašeho operátora
Pokud chcete mít vše připravené ještě před odletem, v češtině, a nestresovat se se zařizováním SIM karty v cizině, aktivujte si extra datový balíček u vašeho operátora. V rámci Evropské unie (plus Norsko, Island a Lichtenštejnsko) můžete využívat svůj běžný tarif. Při cestách mimo EU se však vyplatí omrknout nabídku výhodných datových balíčků, které budou pro zahraniční cesty pravděpodobně vhodnější než vás stávající tarif.
4. Veřejné Wi-Fi sítě
Poslední možností pro dobrodruhy je vydat se v cizině po stopách kaváren, restaurací či hotelů s bezplatným WiFi připojením. Tato možnost bude stát „pouze“ váš čas, ale také s sebou nese bezpečnostní riziko. Při využívání veřejných WiFi sítí byste se neměli přihlašovat do svého internetového bankovnictví, nakupovat online s platební kartou a zadávat kamkoliv své citlivé údaje.
Bezpečnostní tip: Při využívání veřejných Wi-Fi sítí vždy používejte VPN (virtuální privátní síť), která šifruje vaše data a zvyšuje bezpečnost připojení.
Příspěvky z okolí Cestování v digitální době: Jak si zajistit stabilní internet i v zahraničí












