Loading...

Budapešť

Rady a tipy Peníze a ceny Doprava Jídlo a ubytování Ostatní

Budapešť je město, na které by vám mohl stačit jen víkend. Já jsem tam strávil 4 dny, ale spousta památek nebyla zase tak dobrá, jak jsem si myslel. Můžete se ale těšit na spoustu věcí, odlišných než vnaší republice. Je však o hodně větší, protože vznikla spojením Budy (pravý břeh) a Pešti (levý břeh).

Parlament
Parlament  •  Foto: negoya

Pomineme-li teď památky, v Budapešti je několik lázní. Můžete si vybrat, jestli chcete turecké nebo například secesní. Zaplatíte sice celkem pálku (hlavně oproti ostatním vstupům), ale stojí to za to. Když si vyberete turecké, nastává malý problémek. Většinu týdne bývají každý den pouze pro jiné pohlaví. To znamená, že páry si musí vybrat pouze víkend, to tam mohou společně, tohle si určitě ověřte na informacích. Vyjde vás to v přepočtu asi na 3000 forintů a potom se už můžete v klidu rozvalovat v několika bazénkách. Takže dobrý. Při odchodu jim dejte svůj lístek zpátky, hlavně v tureckých lázních vám vrátí nějaké peníze. Částky se dost různí. Pokud si myslíte, že lázně nejsou pro vás, je škoda je tady vynechat, protože k Budapešti patří a pro odpůrce můžu říct, že jsem tam původně taky nechtěl, ale stálo to za to.

Pokud se vrátíme k památkám, nejzajímavější je určitě Parlament a Královský vršek. Pokud projdete tohle a moc vás nezajímají muzea nebo komunismus, tak jste prakticky vyčerpali všechno zajímavý. Pár slov o parlamentu, tak tím určitě začněte co nejdřív, protože jinak se tam možná nedostanete. Já jsem se tam dostal napotřetí. Poprvé jsem zjistil, že lístky na celý den jsou během krátké doby rozprodány a vy pak už nemáte šanci. Podruhé jsem tam přišel ráno a přijímali zrovna delegaci, takže turisti utřeli hubu. Naposledy jsem přišel do pěti minut po osmý a dostal jsem se až na druhou prohlídku ze tří. Prohlídky jsou v několika časech a několika jazycích. Takže pokud se tam chcete dostat, musíte si trochu přivstat, být tam na osmou a vneposlední řadě mít trochu štěstí. Ale na druhou stranu to rozhodně za tu námahu stojí. Interiér je opravdu nádherný.

Druhá památka, kterou si neodpusťte je královský vršek. Najdete tam hezké uličky, skvělý výhled na celou Budapešť a několik hezkých budov. Mezi budovami dominují Bašta, Matyášův chrám a královský palác. Vnitřek chrámu asi jako jediný stojí za nakouknutí, v paláci jsem nebyl, ale je tam národní galerie. Z bašty je hezý výhled na Pešťskou stranu.

V Budapešti je samozřejmě několik dalších památek, kde se můžete zastavit, mezi ně patří synagoga, národní muzeum, řetězový most, přepychová opera, park Várogliset, kde je několik hezkých budov, které tam zbyly po světové výstavě. V neposlední řadě navštivte citadelu na vršku Gellért-hégy. Je tam i vojenské muzeum a jsou odtud nejkrásnější výhledy na město. Ještě lidi, kteří se zajímají o komunismus. Můžete navštívit několik muzeí nebo memento park na okraji města, kde je spousta soch v nadživotní velikosti oslavující komunismus i antikomunisty.

Z památek je tohle asi vesměs všechno, s tím, že jsem vynechal několik hodně muzeí a kovových soch, které jsou v Budapešti velikou atrakcí, ať už jde o boty, ženy pod deštníkem nebo třeba děti v Pavelské ulici, můžete je obejít, ale žádný zázrak.

Bašta
Bašta  •  Foto: negoya

V Maďarsku se platí forinty, a pokud bych měl říct kurs tak jich můžete získat o něco přes 1000 za každou stovku našich korun. Ceny mají o něco málo níž, než my. Vstupy bývají 500-1000 forintů, ale jsou tam 3 výjimky. Parlament je pro členy EU zdarma. Opera je za 1400 a memento park za 1000. Když si budete chtít přivézt suvenýr, ideálním místem, kde ho najít je na bazaru. Těch je v Budapešti několik a najdete tam jejich národní produkty za poměrně dobrou cenu. Ale vlastně máte na výběr jenom ze salámů, vín a čili papriček. Pokud se zeptáte a speciální jídla, jde spíš tak trochu o obměny guláše, občas dost pikantní ale ten nejspeciálnější se jmenuje Tokány, tak si ho zkuste dát .

Městská hromadná Doprava není problém. Jezdil jsem hlavně metrem, jeho rychlost a pohodlí se nedá sničím srovnat. Týdenní tramvajenku si pořídíte za 4700 forintů, což je celkem hodně lidová cena v poměru s Prahou. Jedna z tras, po které jezdí trochu menší metro je pozůstatek prvního metra ve střední Evropě. Je moc hezký a určitě s ním alespoň jednou musíte jet. Další alternativou je kolo. Mají tu na hodně místech cyklostezky a jezdí tu na nich hodně lidí, ale půjčovnu jsem nepotkal.

Budapešť
Budapešť  •  Foto: negoya

Problémy budete mít jen občas. Informace jsou jenom na několika málo místech po městě. To je trochu málo. V kasách se občas budete horko-těžko domlouvat s jejich lámanou angličtinou, ale to není nijak zásadní. Dávejte si pozor na žebráky. Mají jich tam dost. Taky se nám párkrát stalo, že nás oslovili v domnění, že jsme zahraniční turisti, kteří by jim mohli pravidelně přispívat na chudé.

Na závěr bych ještě dodal něco k ubytování. Spal jsem v kempu, kousek od metra Nagyvárád tér. Ten byl dost malý a může být těžký se tam dostat v sezóně, ale jinak to tam bylo dost luxusní. K dispozici jsou i jiné kempy, a pokud se podíváte, můžete najít jistě nějaký levný hostely, popřípadě luxusnější ubytování. To by neměl být problém.

odkaz na náš kemp: http://www.hallercamping.hu/en/index.html

Poslední aktualizace: 25.9.2009
Budapešť na mapě
Autor: negoya
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu