Loading...

Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Máslojedech

Turistické cíle Zajímavost

Tento vzhledově až zvláštní pomník, který se nachází ve stráni skoro na půli cesty mezi bývalou školou čp. 57 a stavením čp. 27, připomíná selského chlapce, někomu dokonce Jana Sladkého Kozinu, ale bez jeho typické pokrývky hlavy. Svým pojetím je opravdu originálním, protože se vymyká od těch ostatních po širém okolí.

Jeho počátky můžeme sledovat již na konci 1. světové války, ale schůze obecního zastupitelstva, kde byl schválen plán jeho výstavby, se uskutečnila teprve počátkem roku 1924. Na ní bylo rozhodnuto, že má být postaven dobrovolnými příspěvky, čistým ziskem ze slavnostního odhalení a jen případný schodek bude hradit obec ze svého. Zároveň byl zvolen tříčlenný odbor, který měl jeho vybudování mít na starosti. Jeho členy se stali obecní zastupitelé František Hruška z čp. 17 a Josef Dědek z čp. 47, k nimž přibyl výměnkář z čp. 29 Josef Volf. Poté však ještě padl návrh na to, aby byl odbor rozšířen o stejný počet členů, kteří by zastupovali zdejší mužský dorost. Těmi se stali: Josef Skořepa z čp. 38, dělník Václav Stříbrný a Jan Válek, syn nájemce usedlosti čp. 28. Později přestal do schůzí chodit František Hruška a tak byl na jeho místo zvolen V. Skvrna z čp. 42.

Prvním předsedou byl zvolen Josef Volf z čp. 29 a jednatelem Josef Skořepa z čp. 38. Ten však na podzim 1925 zemřel, takže předseda Volf začal zastávat též funkci jednatele. V této první odborové schůzi bylo též rozhodnuto o uspořádání sbírky mezi místními občany a jejím provedením byl pověřen právě výše zmíněný mužský dorost. K tomu bylo navíc sepsáno obecním starostou Josefem Fejglem následující provolání:

„Občané a občanky!

Za příkladem jiných pokrokových obcí, s podnětu ob. zastupitelstva ustavil se i v naší obci „Odbor“ pro postavení pomníku padlým občanům.

Účelem jeho jest zbudování trvalé a důstojné upomínky v našem středu na Ty, kteří svými životy zaplatili svobodu našeho národa a kterým nebylo dopřáno radovati se z ní s námi.

Proto obrací se výšepsaný odbor na naše občany a občanky s prosbou, aby laskavě přispěli a podpořili naše snahy, aby mohlo býti ještě letos toto významné a památné dílo, které má býti projevem naší vděčnosti a trvalou vzpomínkou na tragicky zahynulé naše spoluobčany, zhotoveno.

V Máslojedech, dne 21. března 1925.

Jos. Fejgl, star. obce,
Jos. Volf, předseda odboru.“

Tito 2 podepsaní šli také příkladem, když každý z nich přispěl na tuto sbírku 500 Kč. Tato sbírka v obci vynesla nakonec celkem 2 138 Kč. K tomu přispěl SDH 600 Kč, ochotnický spolek 150 Kč, výměnkář z čp. 49 František Sax dodatečně 50 Kč, Jan Jánský z čp. 49 500 Kč, ředitel cukrovaru a rodák z čp. 27 Jan Vacek 1 600 Kč, místní honební spolek věnoval 2 zajíce a 2 bažanty, J. Souček, stavitel z Bříšťan, slevil z účtu 20 % (124 Kč) a Josef Fejgl z čp. 11 odpustil celý účet za upotřebený štěrk a písek (500 Kč). Také koňské povozy byly zapůjčeny místními občany zdarma.

Důležitou věcí se stala též volba místa a vzhledu pomníku. Vedení obce se vyslovilo pro to, aby byl zamýšlený pomník umělecky na výši s těmi z prusko-rakouské války nebo byl ještě lepší. Proto byla podána žádost na ministerstvo školství o povolení, aby státní sochařská škola v Hořicích mohla pomník zhotovit za režijní cenu. Žádost obce byla ministerstvem zamítnuta z toho důvodu, že škola byla na následující dvouleté období plně zaměstnána pracemi pro příští výstavu plastik v Brně. Navíc by Máslojedy musely počkat ještě další 2 roky, protože před nimi byla ministerstvem schválena dvojice obecních žádostí taktéž o výrobu pomníku padlým.

Když se blížil jubilejní rok 1928, kdy mělo být oslaveno desetiletí trvání ČSR, dohodl se ředitel Jan Vacek s vrchním radou okresní správní komise Františkem Pácaltem na návrhu, který byl přednesen máslojedskému odboru, že by mohl zadat práci na pomníku přímo sochaři, čímž by bylo docíleno jeho odhalení v následujícím jubilejním roce. Tento plán byl po dohodě s obecním zastupitelstvem přijat. Oba výše zmínění iniciátoři tohoto návrhu zajeli do hořické sochařské školy, aby zde vybrali model, podle něhož by měl být pomník zhotoven. Tím se stal model „Za rodnou hroudu“ od zdejšího profesora Václava Suchomela, který měl představovat rolníka opouštějícího pluh a chápajícího se meče. Za propůjčení modelu žádal autor 4 000 Kč, nakonec byla tato částka usmlouvána na 2 500 Kč. Ředitel Vacek složil ihned 1 000 Kč na model, co dar obci, zbylých 1 500 Kč mělo být splaceno z výtěžku slavnosti. Na hledání vhodného místa pro pomník se podíleli vedle oné dvojice též profesor Václav Suchomel a architekt Václav Weinzettl. Této čtveřici spolu s obecním starostou Fejglem se nejvíce zalíbila květinová zahrádka před statkem čp. 20, patřící Janu Stefanovi. Na tomto místě stávala dříve památná lípa.

Avšak vlastník pozemku s tímto absolutně nesouhlasil, proto byla nalezena náhradní lokalita - současné místo, kde pomník stojí. Nakonec došlo také k výběru nejvhodnějšího tvůrce, za kterého byl označen akademický sochař František Bílek z Podhorního Újezda. Ten žádal za kompletní postavení pomníku 16 000 Kč a později slevil na 14 600 Kč. V prosinci 1927 s ním tak byla sepsána smlouva. V té době již bylo též budoucí místo, kde měl pomník stát, parkově upraveno. Změna se udála též na místě obecního starosty, kterým se stal Josef Dědek z čp. 47, stávající člen odboru pro postavení pomníku.

Vybudování pomníku tak nestálo nic v cestě, i když mnoho zdejších hospodářů proti pomníku hlasitě vystupovalo. Na jaře 1928 došlo k dokončení úpravy parku a posléze bylo rozhodnuto, že slavnost odhalení pomníku bude uspořádána poslední volnou neděli před žněmi, a sice 22. července. Za slavnostní řečníky byli vybráni poslanci Anna Chlebounová a Ing. Jan Černý z Věkoš. Posledně jmenovaný však onemocněl a jeho úkol převzal František Šafránek z Čistěvsi. Protektorát nad slavností převzalo obecní zastupitelstvo poměrem hlasů 7:5 a čestný protektorát měla okresní správní komise. Pomník byl usazen na své místo 13. července téhož roku, a tak již oné slavnosti nic nebránilo. Po uvítacích projevech J. Volfa a předsedy okresní správní komise V. Prokopa promluvila slavnostní řečnice Anna Chlebounová, během jejíž řeči byl pomník odhalen. Poté ještě promluvili: 13letý sirotek Anna Kadečková, jež přednesla báseň „Komu požalují“, JUDr. František Pácalt, čistěveský rolník František Šafránek, rolník Josef Hakl z Tikové, pak již došlo jen k předání pomníku starostovi obce. Po něm se všichni přesunuli do zahrady Josefa Fejgla, kde se společnost bavila za hudebního doprovodu až do večera, kdy se přesunula do Tocháčkova hostince čp. 1.

Příjem ze slavnosti činil úhrnem 8 887 Kč a celková vydání byla 4 904 Kč. K čistému výtěžku ve výši 3 983 Kč přidal 17 Kč ze svého J. Fejgl, aby mohlo být smluvených 4 000 Kč zasláno sochaři. Účet za pomník se zvýšil náklady ve výši 640 Kč za 12 m schodů a o 2 % daň z obratu ve výši 320 Kč, takže nakonec činil 15 560 Kč. Obecní zastupitelstvo následně odhlasovalo, že zbytek účtu ve výši 5 560 Kč sochaři Bílkovi a 1 000 Kč doplatek za model se zaplatily z obecních příjmů. To však nesehnalo dostatečný obnos, a tak začaly do obce chodit upomínky. V této situaci nakonec obci bezúročně zapůjčil nedostávajících se 3 500 Kč Josef Fejgl. Takto tedy složitě vznikal a byl budován máslojedský pomník, který byl naposledy opraven v roce 2010 kameníkem Jaroslavem Langrem.
Poslední aktualizace: 31.1.2024
Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Máslojedech na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zřízení pomníku padlým v 1. světové válce v Máslojedech

Máslojedy - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Máslojedy - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Hřbitov
Příslušnost obce Máslojedy k bojišti prusko-rakouské války r. 1866 dokládá vojenský hřbitov, který se nachází v severozápadní části…
0.4km
více »
Máslojedy
Máslojedy
Vesnice
Tato obec, jež byla osídlena již v době kamenné (v 19. století se našel u…
0.5km
více »
Máslojedy - Špriňarův statek
Máslojedy - Špriňarův statek
Statek
Svědkem jedné z nejděsnějších částí bitvy prusko-rakouské války dne 3.7…
0.6km
více »
Máslojedy - výhledy do kraje
Máslojedy - výhledy do kraje
Vyhlídka
Při putování po bojišti prusko-rakouské války r. 1866, severně od Hradce…
0.7km
více »
Les Svíb - Říman
Les Svíb - Říman
Pomník
Říman - nádherný pomník věnovaný rakouskému 12. pěšího pluku. Najdeme ho u…
0.9km
více »
Les Svíb - bojiště bitvy r. 1866
Les Svíb - bojiště bitvy r. 1866
Trasa
Les Svíb - místo jedněch z nejprudších bojů mezi Prusy a Rakušany, v lese…
1.1km
více »
Hankovy sady v Hořiněvsi
Hankovy sady v Hořiněvsi
Park
Dějiny Tumplacu (roku 1713 zaznamenán jako „Na tom place“, z čehož později…
1.1km
více »
Les Svíb - východní vstup do lesa
Les Svíb - východní vstup do lesa
Pomník
U východního vstupu do lesa najdeme dva monumentální pískovcové obelisky. Levý pomník je věnován na paměť padlých rakouského 11.…
1.1km
více »
Hořiněves
Hořiněves
Vesnice
Zdejší lokalita byla osídlena již v pravěku. Důkazem toho může být např.…
1.1km
více »
Rybník Barbora
Rybník Barbora
Rybník
Tento rybník, který měl být údajně pojmenován na paměť sv. Barbory (podle…
1.1km
více »
Les Havranec
Les Havranec
Přírodní park
Téměř každý zná z prusko-rakouské války roku 1866 krvavé události z bojů o…
1.2km
více »
Les Svíb - jihovýchodní okraj lesa, pomník č. 278
Les Svíb - jihovýchodní okraj lesa, pomník č. 278
Pomník
Pomník rakouského 13. praporu polních myslivců najdeme ve výběžku lesa mezi duby, proti Chlumu nedaleko silnice mezi Máslojedy a…
1.2km
více »
Zámek v Hořiněvsi
Zámek v Hořiněvsi
Zámek
Původně na tomto místě Hoříněvse stávala středověká kamenná tvrz z doby…
1.2km
více »
Hořiněves
Hořiněves
Zámek
Barokní zámek se nachází ve vsi Hořiněves v Královéhradeckém kraji. Zámek…
1.2km
více »
Hořiněveské lípy
Hořiněveské lípy
Památný strom
Hořiněveské Lípy, památné stromy, které se nachází jihovýchodně od…
1.3km
více »
Hořiněves - pomníky bitvy r. 1866
Hořiněves - pomníky bitvy r. 1866
Památník
Připomínkou bitvy Prusko-rakouské války dne 3.7.1866 jsou pomníky na okraji obce. Soubor tvoří pomník 2 mysliveckého praporu a…
1.3km
více »
Hořiněves - kostel sv. Prokopa
Hořiněves - kostel sv. Prokopa
Kostel
Historie kostela sv. Prokopa v Hořiněvsi je dokládána rokem 1384, kdy je…
1.3km
více »
Pomník padlým příslušníkům c. k. 2. praporu polních myslivců u Hořiněvsi
Pomník padlým příslušníkům c. k. 2. praporu polních myslivců u Hořiněvsi
Pomník
Tento pomník se nachází za bývalým panským dvorem při silnici do Máslojed a má být připomínkou toho, že v těchto místech krváceli a …
1.3km
více »
Hořiněves - rodný dům Václava Hanky
Hořiněves - rodný dům Václava Hanky
Dům, budova
Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista,…
1.4km
více »
Les Svíb - jihovýchodní okraj lesa, pomník č. 276
Les Svíb - jihovýchodní okraj lesa, pomník č. 276
Pomník
Na jihovýchodním okraji lesa najdeme nedaleko od sebe dva monumentální pískovcové pomníky. Jedním z nich je pomník rakouského 26.…
1.4km
více »
Hořiněves
Hořiněves
Tipy na výlet
Při cestě do Podkrkonoší, na Zvičinu, nebo do ZOO ve Dvoře Králové nad…
1.4km
více »
Les Svíb - Alej mrtvých
Les Svíb - Alej mrtvých
Památník
Alej mrtvých - místo posledního odpočinku tisíců vojáků obou…
1.5km
více »
Les Svíb - bojiště bitvy r. 1866
Les Svíb - bojiště bitvy r. 1866
Tipy na výlet
Les Svíb - vyrážíme k lesu jenž byl svědkem jedněch z nejprudších bojů mezi Prusy a Rakušany dne 3.7.1866. K lesu je nejlepší…
1.7km
více »
Les Svíb
Les Svíb
Chodník, naučná stezka
Les Svíb je nedílnou součástí areálu bojiště bitvy u Hradce Králové 3.7.1866 a prochází jím Naučná stezka cca 10 km dlouhá, která…
1.8km
více »
Les Svíb - polní myslivec
Les Svíb - polní myslivec
Pomník
Polní myslivec - jeden z nejnámějších pomníků bojiště je věnován památce padlých rakouského 8. praporu polních myslivců, který…
2km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - M…
2.7km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází…
2.8km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna
Bojiště na Chlumu - rozhledna
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na…
2.8km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca…
3.1km
více »
zavřít reklamu