TURISTIKU PODPORUJÍ
61 044 turistů a cestovatelů
106 056 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 060,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou leží na řece Kněžná v podhůří Orlických hor v oblast Orlické tabule. Rychnov má přibližně 11 tis. obyvatel. Dominantou města je barokní zámek Rychnov nad Kněžnou
TIP:
 Trasy Rychnov nad Kněžnou (153)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Škola v Bolehošti

Turistické cíle Dům, budova

Škola (Bolehošť, 10.7.2022)
Škola (Bolehošť, 10.7.2022)  •  Fotografie (2)  • Foto: BorisJ.
Škola (Bolehošť, 10.7.2022)

Dříve se učilo v Bolehošti jen v zimním období a vyučujícím býval někdo z místních obyvatel, jenž měl znalosti tzv. trivia (čtení, psaní, počítání) a za svoje nasazení měl sobotáles, byt a stravu. Stejně tak tomu bylo se školní budovou, protože Bolehošť žádnou neměla a učilo se tedy po místních statcích a někdy dokonce v hostinských místnostech. Oficiálně však zdejší děti chodily do přepyšské farní školy a ještě předtím musely navštěvovat školu až v Opočně.

Teprve v roce 1816 byla obecní pastouška upravena ke školním účelům. Filiální škola zde byla zřízena následujícího roku a prvním zdejším zkoušeným učitelem byl František Škalda (viz http://skola.prepychy.cz/zakladni-skola/historie-zs-prepychy/). V roce 1842 došlo k přiškolení Újezdce, který do té doby náležel k Vysokému Újezdu, takže od té doby sem náležela Bolehošť, Lipiny a Újezdec. Rozšíření počtu školní mládeže si tak později vynutilo přemýšlet o přestavbě školy nebo o výstavbě úplně nového objektu. Vzhledem k chatrnosti bývalé pastoušky bylo jasné, že jedinou možností byla ta druhá. V této době však vyvrcholily rozpory mezi místními římskými katolíky a evangelíky a ti se rozhodli postavit vlastní školy.

Jednotřídní soukromá evangelická škola byla sice c. k. místodržitelstvím povolena již 13. října 1861 (rozhodnutí č. 48787), ale k jejímu otevření došlo až 29. října 1863, a to navíc pouze v najaté místnosti v čp. 24. Stavba vlastní školní budovy čp. 72 byla totiž dokončena až v prosinci 1864, kdy se v ní začalo vyučovat a k jejímu vysvěcení došlo až v lednu 1865. Stavební místo věnovala obec a ta rovněž doplnila státní dotaci o dalších 26 zlatých a 25 krejcarů, k nimž ještě dala navíc 12 zlatých a 60 krejcarů na čištění školy. Kromě toho darovala z obecního lesa 3 sáhy dříví a k budoucímu užívání 1 jitro a 1102 čtverečných sáhů obecních pozemků. Příjem učitele byl tehdy stanoven na 210 zlatých ročně, k nimž byla přidána ještě pole o výměře 355 čtverečných sáhů, 1 000 čtverečných sáhů a 949 čtverečných sáhů, louka o ploše 407 čtverečných sáhů, příspěvek z obecní pokladny ve výši 26 zlatých a 25 krejcarů a sobotáles. V případě, že by ani to nestačilo, bylo stanoveno chybějící peníze získat prostřednictvím repartice. Vedle toho bylo ještě 12 zlatých a 80 krejcarů ročně určeno na čištění školy a na vytápění školy 3 sáhy dříví z obecního lesa. Na této škole se vystřídalo několik učitelů. Od října 1863 zde působil Jan Kalina z Koníkova na Moravě a v nemoci byl zastupován Františkem Nečasem. Po nich tu vyučoval od prosince 1864 do dubna 1870 Josef Jindra ze Zlonic a od října 1869 Jan Zuzan z Ronova u Nymburka, za něhož roku 1875 získala škola právo veřejnosti. Samozřejmostí bylo, že školu navštěvoval 1x za měsíc klášterský farář, aby zde vyučoval náboženství a konal nešporní služby Boží.

O malý kousek rychleji vyrostla římskokatolická škola, k jejímuž dokončení došlo ještě v roce 1863. I ta se dočkala různých podpor. Vedle obce šlo o opočenskou vrchnost, která věnovala stavivo ve výši 1 000 zlatých, přičemž nová školní budova vyrostla na místě té původní, jež byla zbořena. 6. června 1864 došlo ke slavnostnímu položení základního kamene a 13. listopadu téhož roku byla přepyšským děkanem P. Janem Vítečkem slavnostně vysvěcena. Tehdy ji navštěvovalo 77 dětí. V roce 1879 přibyla druhá třída, pro níž musela být najata místnost. Vzrůstající počet dětí si pak vynutil přístavbu 1 poschodí, k čemuž došlo roku 1884. I zde se vystřídala řada učitelů. Po Františku Škaldovi šlo o Aloise Machka (od roku 1841), Josefa Novotného (od roku 1844), Václava Horáka (1850-1863), Jana Jirku (1863-1865), Jana Sklenáře (1865-1866), Matěje Šramara (1866-1874), Karla Bubeníka (1874-1876) a Františka Průšu (od roku 1877, řídícím učitelem byl ustanoven až v roce 1881).

Postupem času však došlo obecnímu vedení, že z finančních i jiných důvodů by bylo lepší, aby byla v obci opět jediná škola, do níž by chodili žáci všech vyznání, což by pomohlo i osobním vztahům mezi místními obyvateli, aby již nedocházelo k různým řevnivostem a sporům, např. když v roce 1891 okresní školní rada v Novém Městě nad Metují zamítla žádost evangelického farního úřadu v Klášteře nad Dědinou, aby byl tamní evangelický duchovní povolán do bolehošťské místní školní rady a toto rouhodnutí podpořila i c. k. zemská školní rada. Místní evangelíci na toto přistoupili až k 1.prosinci 1903, kdy svou školu zrušili a děti poslali do společné veřejné školy. Sama evangelická škola pak sloužila jako sídlo kazatelské stanice (od roku 1902), v roce 1926 došlo k její obnově a v její budově byla 18. července 1926 slavnostně otevřena evangelická modlitebna, v níž se věřící zpočátku scházeli vždy první neděli v měsíci (poslední úpravy objektu proběhly roku 1963 a bohoslužby se zde přestaly konat po roce 2000). Vedle toho došlo roku 1914 k přístavbě obecní školní budovy do téměř dnešní podoby (viz https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/jak-jsme-zili-v-ceskoslovensku-bolehost-20190616.html), což není nic divného, když ji tehdy navštěvovalo již 177 žáků, z nichž 129 bylo katolické víry a 106 bylo chlapců. V tomto období byla škola již čtyřtřídní a počet dětí nadále rostl, čehož příkladem může být školní rok 1915/1916 se 188 žáky.

K dalším změnám došlo jak v mezi-, tak i v poválečném období, z nichž musíme zmínit zejména: zřízení lidové školy hospodářské v roce 1926, otevření nové mateřské školy roku 1939 a generální opravu školní budovy, která byla dokončena v roce 1967. Největší investice však byly do školy nasměrovány v posledních letech. V letech 2007-2008 došlo k první razantnější přestavbě objektu, který nově získal zadní trakt. Roku 2013 pak byla budova zateplena, opatřena novými okny, oplechováním a vytápěním v podobě tepelného čerpadla (viz https://hradec.rozhlas.cz/v-bolehosti-budou-mit-o-tyden-delsi-prazdniny-protahuje-se-tam-rekonstrukce-6152403). Tyto práce byly provedeny velmi vkusně a dobře, protože člověk by na první pohled zateplení na budově ani nepoznal. V roce 2020 byla Ing. arch. Karlem Schmiedem vypracována studie dalších stavebních úprav a přístavby školy, jejíž realizace je v přípravě. Více o škole lze najít na jejím webu: https://skola.obecbolehost.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.207, 16.079)
Poslední aktualizace: 16.7.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Bolehošť

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,5km od místa

Příspěvky z okolí Škola v Bolehošti

Bolehošť - zvonička
Bolehošť - zvonička
Zvonice
První písemná zpráva o založení Bolehoště a Bolehošťské Lhoty se datuje k roku 1394. Na návsi dnes zaujme zvonička, ve které umístěn je starý bolehošťský zvon pocházející z r. 1644. Samotná zvonička byla postavena v roce 2004 na počest oslav 610. výročí od první zmínky o obci. Zvonička je postavena ve stylu bývalé bolehošťské tvrze, která se již dříve objevovala na pečetích a…
0.2km
více »
Bolehošť
Bolehošť
Vesnice
Obec Bolehošť se nachází na úpatí Orlických hor, v nadm. v 261 m, mezi Opočnem, Třebechovicemi p.O. a Týništěm n.O. První písemná zpráva o založení pochází z roku 1394. Nejznámnějším produktem vyráběným v obci j…
0.4km
více »
Bolehošťská Lhota
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bolehošťská Lhota
Zámek
Bolehošťská Lhota, dnes osada obce Bolehošť, leží 8 km jižně od Opočna a 6 km severně od Týniště nad Orlicí. Zámek stojí na malém návrší nad obcí. Zámek byl postaven na přelomu 17. a 18. století hrabětem Jeron…
0.5km
více »
Velký Nadýmač
Velký Nadýmač
Fotogalerie
Tuto vodní plochu na Chropotínském potoce nalezneme na východ od Bolehoště při silnici k Lipinám, Újezdci a Ledcím. Ohledně původu názvu můžeme uvažovat o tom, že se dříve jednalo o rybník nad mlýnem, jenž sloužil…
0.6km
více »
Vyhnanice - kaple panny Marie
Vyhnanice - kaple panny Marie
Kaple
Vyhnanice - obec ležící téměř na nejvyšším místě kopce Vrcha. Nejvýznamnější památkou této malé obce je kaple panny Marie Karmelitské a u ní stojící opravený pomník ukřižování. Od západní strany obce se nabízí výh…
2.8km
více »
Hluboký rybník u Ledců
Hluboký rybník u Ledců
Fotogalerie
O Hlubokém rybníce se děje první zmínka v urbáři opočenského panství z roku 1598. Tehdy náležel mezi kapří rybníky na dvě horka, jež se letnily 1x za 6 let a sázen byl do nich tříletý plod. Jelikož v té době již b…
3km
více »
Nová Ves - kaple Panny Marie
Nová Ves - kaple Panny Marie
Kaple
Obec Nová Ves se nachází cca 6 km jižně od Opočna na kopci Vrcha. Obec je historicky doložená roku 1577. V obci najdeme náves s rybníkem a kapličku Panny Marie s pomníkem ukřižování. Obcí prochází dvě turistické z…
3km
více »
Ledce - kostel sv. Máří Magdalény
Ledce - kostel sv. Máří Magdalény
Kostel
Ledce, obec cca 4 km severovýchodně od Třebechovic pod Orebem. První písemná zmínka o obci je datována rokem 1450, kdy byla pobořena místní tvrz. Při cestě do obce ve směru od Třebechovic zaujme po pravé straně go…
3.1km
více »
Očelice - kaple sv. Petra a Pavla
Očelice - kaple sv. Petra a Pavla
Kaple
Očelice - první zmínka o vsi je datována 1.červnem 1378, kdy je v archívu pražské kapituly uložen dokument o řešení sporu mezi novým opatem kláštera Svaté Pole a dosavadním představitelem kláštera. Roku 1872 byla nákladem občanů obce vybudována kaplička „ k větší cti a chvále Boží a sv. apoštolů Petra a Pavla" se zvonem Ave Maria. Sousoší Kalvárie, které stojí před Kapličkou…
3.4km
více »
Přepychy - kostel sv. Prokopa
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přepychy - kostel sv. Prokopa
Kostel
Přepychy - první písemná zmínka o obci pochází z roku 1355, kdy je obec zapsána v seznamu far. Dominantou obce je původně gotický Kostel sv. Prokopa, připomínaný roku 1355. Kostel byl několikrát upravován, největší přestavbou však prošel v roce 1574, kdy byl přestavěn renesančně, vnitřní zařízení pochází z roku 1774. Kostel najdeme u Farského rybníku ve směru k Záhornici.…
3.5km
více »
Rozhledna Osičina
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Osičina
Rozhledna
Nejvyšší rozhledna podhůří Orlických hor byla, postavena v roce 2002, na stejnojmenném vrchu Osičina mezi obcemi Vojenice a Záhornice, jižně od Opočna. V podstatě se jedná o telekomunikační stožár postavený na plochém vrcholu kopce v nadmořské výšce 416m. Výška vyhlídkového ochozu je ve výšce 33m a vede k němu 165 schodů. Za jasného počasí se nabízí výhledy zejména na Krkonoše…
3.7km
více »
rozhledna Osičina
rozhledna Osičina
Tipy na výlet
Při cestě do nedalekého Opočna, nebo do Orlických hor se můžeme zastavit v oblasti zvané Vrcha, na místě zvaném Osičina. Nejvyšší rozhledna podhůří Orlických hor byla, postavena v roce 2004, na stejnojmenném vrchu Osičina mezi obcemi Vojenice a Záhornice, necelých 10 km jižně od Opočna. V podstatě se jedná o telekomunikační stožár postavený na plochém vrcholu kopce v nadmořské…
3.7km
více »
Obora - U Houkvice
Obora - U Houkvice
Rezervace
Rezervace U Houkvice zahrnuje porosty v okolí soustavy lesních rybníků Malá, Velká a Prostřední Houkvice. V okolí najdeme jednotlivě rostoucí mohutné staré duby, které jsou pozůstatkem někdejší Týništské obory, nejstarší z nich je asi 570 let starý. V prostředí rybníků, mokřad a rákosin zde žije cca 50 druhů měkkýšů a vyskytuje se zde mnoho druhů vodního ptactva. Lokalita je dosažitelná po asfaltové stezce vedoucí ve směru …
3.9km
více »
Klášter nad Dědinou
Klášter nad Dědinou
Vesnice
Klášter nad Dědinou je obec ležící v místě, kde se původně nacházel Klášter Svaté pole, který byl za husitských válek zcela zničen. Mezi obcemi Ledce a Klášter nad Dědinou leží statek - rodiště zakladatele první…
4km
více »
Mitrov (Polánky nad Dědinou)
Mitrov (Polánky nad Dědinou)
Osada
Jméno Mitrov, údajně odvozené od osobního jména Dmitr či Dimitr (já osobně spíše soudím, že jde vzhledem k lokalitě o počeštěný germanismus, který měl spojitost s německým slovem "die Mittel" - střed a mohl označo…
4km
více »
Klášter nad Dědinou - kostel sv. Jana Křtitele
Klášter nad Dědinou - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Ves Klášter je připomínána již roku 1149. Stával zde cisterciácký klášter Svaté Pole. Pohromou pro ves a klášter byl rok 1420, kdy byl vypálen husity a zanikl. V místech kláštera byl v 16. století postaven kostel…
4.2km
více »
Křivice - kostel sv. Vavřince
Křivice - kostel sv. Vavřince
Kostel
Křivice - obec připomínaná v r. 1396. Dominantou obce je renesanční Kostel sv. Vavřince, který dala vystavět kolem r. 1600 hraběnka Magdaléna Marie Lobkovicová. Zajímavostí kostela je lunetová římsa presbytáře zdobená ornamentálními sgrafity. Cínová křtitelnice byla měla být z r. 1609. Hřbitovní brána a márnice pocházejí z 1. poloviny 18. století. V obci je dochováno též…
4.2km
více »
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
Pomník
Nenápadný pomníček Miroslava Říčaře se nalézá u hájovny nedaleko Týniště nad Orlicí v místech, kde p. Říčař položil dne 23.2.1943 svůj život za vlast. Když tak při toulkách potkáme nějaký takový pomníček měli by jsme se alespoň trochu zamyslet….
4.8km
více »
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaplička sv. Jana Křtitele ze 17. století se nachází na pravé straně silnice při výjezdu z Třebechovic směrem na Opočno. Přesné datum jejího vzniku a kým byla postavena se mi zjistit nepodařilo, když by Tato data někdo věděl může je doplnit do diskuze.
5.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Koupaliště
Areál městského koupaliště v Třebechovicích se nachází ve východní části města v „trojúhelníku" mezi silnicemi na Opočno a Týniště nad Orlicí. V areálu jsou k využití 3 bazény: plavecký bazén 25x12 m, kulatý rehab…
5.6km
více »
Třebechovický betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovický betlém
Muzeum
TECHNICKY POPIS: Trebechovicky (tez Probostuv) betlem je unikatnim dilem jak z hlediska umeleckeho, tak technickeho. Je 7 metru dlouhy, 3.2 m siroky a 1.8 m vysoky. Figurky jsou 10 - 15 cm vysoke. V celem betlemu je 180 statickych figurek, 120 figur je pripevneno na retezovych pasech a 51 figurek napodobuje lidi pri jejich kazdodenni praci. Z dalsich vice nez 1.500 predmetu…
6.3km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Tipy na výlet
Jedeme do východních Čech, do Třebechovic pod Orebem, které se nachází cca 10 km východně od Hradce Králové. Když se řekne Třebechovice tak se 99% lidí vybaví známý Třebechovický Proboštův betlém. Ano směřujeme do Třebechovického muzea betlémů, které se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí. Zmíněný Proboštův betlém, který vznikl před více než sto lety, není jen…
6.3km
více »
Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. P…
6.4km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Z…
6.6km
více »
Opočno-zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno-zámek
Zámek
Opočno se v Kosmově Kronice české připomíná v r. 1068 jako knížecí hrad, chránící odbojné účastníky sněmu na Dobeníně. O založení hradu a jeho historii do r. 1350 nejsou spolehlivé zprávy. V r. 1350 je uváděn jako…
6.6km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
6.8km
více »
Opočno - město
Opočno - město
Město
Opočno leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradce Králové. Městečko se rozkládá v podhůří Orlických hor na březích Zlatého potoka. U východního okraje města je rybník Broumar, který slouží jako…
6.9km
více »
Opočno - nejen zámek
Opočno - nejen zámek
Tipy na výlet
Směřujeme do jednoho z našich nejmalebnějších měst, do Opočna, které se nachází cca 30 km severovýchodně od  Hradce Králové a cca 20 km jižně od Náchoda. Historie Opočna, tehdy zřejmě jako strážní hradiště, je dol…
6.9km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
7.5km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod. Město se rozkládá v údolí tvořeném z východního směru Orlickým podhůřím. Západním směrem od města je krajina východočeského Polabí. Dobruškou …
10.7km
více »