Přelouč
Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje České tabule. V…

více o Přelouč

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Přelouč
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Přelouč nemůžete minout

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

V Pardubickém kraji na řece Labi , v nadmořské výšce kolem 220 metrů nad mořem leží město Přelouč, které rozhodně stojí za pozornost turistů, motoristů, ale i obdivovatelů přírody, památek a užijí si zde i příznivců sportu.

Trocha historie nikoho nezabije

Město Přelouč má svoji dlouholetou historii. Nejstarším pramenným dokladem o existenci Přelouče pochází z konce 11. století. Osada „Přelúčie“ byla poprvé jmenována jako součást panovnické donace nově založené církevní instituce v zakládací listině benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem. Středověké Přelúčí leželo v dnešní části města Na Dole, kde stály zřejmě rybářské domky. Samotný název města si prošel mnoha podobami. Ve 12. století byl název „Priluche“, který v překladu znamenal osada ležící „při lukách“, resp. „před lukami“. O století později (r. 1261) byla Přelouči udělena městská práva po vzoru Kouřimi a Kolína českým králem Přemyslem Otakarem II. Protože v 16. století rostl význam Pardubic a tak roku 1518 se městečko Přelouč stalo součástí pardubického panství. Význam Přelouče dokládá první mapa Čech z roku 1518, kterou známe jako Klaudyánovu mapu, na níž je Přelouč zakreslena. Můžete si před návštěvou města na Labi ještě pamatovat, že roku 1580 byla Přelouč povýšena na město a poté následovalo období značného rozvoje narušené až třicetiletou válkou, po které z města zbyly jen hromady ruin a jen stěží bylo poznatelné, kde který dům měl své místo. Roku 1680 zasáhl Přelouč mor, který výrazným způsobem zredukoval počet obyvatel a dal podnět k výstavbě nového hřbitova na Svatém poli. Na hřbitově, který se nachází východně od města, stála nejprve dřevěná kaple, později nahrazená kaplí barokní Navštívení Panny Marie, která tu je dosud, Na uctění památky morové epidemie byl na městském náměstí postaven morový sloup se sochou Jana Nepomuckého. Další tragédie postihla Přelouč roku 1707 v podobě rozsáhlého požáru. Požár měl pro město katastrofální důsledky, jelikož pohltil podstatnou většinu domů ve městě i na předměstí.

Poskočme však staletími dál. V průběhu devatenáctého století se v Přelouči postavilo mnoho nových budov a město se začalo nejenom vyvíjet, ale i modernizovat. Roku 1882 zaujala severní stranu náměstí novorenesanční novostavba nové radnice a měšťanské školy. Daleko dominantnější stavbou byla a je Občanská záložna na východní straně náměstí, vystavěna v letech 1899 - 1901. Všechny tyto stavby můžete obdivovat v plné kráse, neboť stojí na svých místech bez velkých stavebních zásahů. ´

Před první světovou válkou proběhla elektrifikace města, výstavba mostu a hydroelektrárny a roku 1910 započala přestavba přeloučského nádraží, které již nepostačovalo provozu na obou tratích. Regulační úpravy Labe výrazně pozměnily i charakter krajiny. Přelouč byla ve své době od roku 1850 i okresem a tak pro ni významným zlomem byl 1. 6. 1960, kdy byl okres Přelouč zrušen. Město sice ztratilo na významu, ale neubylo mu na jeho rozvoji.

Nejvýznamnějším městským symbolem je znak města Přelouče, který tvoří ve zlatém poli černý rošt, obráceným držadlem dolů. Takto se objevuje na pečetích již ze 16. století a vyhovuje zásadám heraldiky.

Památkou, na kterou se můžete podívat zvenku i zevnitř je původně románský farní Kostel Sv. Jakuba, později barokně upravený, který spolu s budovami fary a staré lékárny, vystavěnými v roce 1809, vytváří svérázné zákoutí při severní straně náměstí. Zde objevíte na dlažbě chodníku vyznačené místo, kde v roce 1738 vykonal jezuita Koniáš typický církevní kulturní počin v podobě pálení "kacířských" knih. Protože ze starších budov se jinak v centru města v důsledku rozsáhlé stavební činnosti ve druhé polovině 19. století mnoho nedochovalo, dívejme se v Přelouči na novější budovy. třeba na významným českým architektem Rudolfem Kříženeckým vyprojektovaný nový Evangelický kostel v Přelouči (1904).
Přenesme se do nového tisícíletí a radujme se, že už motoristé nemusí čekat u závor na přejezd vlaků z Prahy i z Pardubic, ale mohou železniční trať překonat nadjezdem. Při jeho budování se dokonce i trať trochu narovnala.

Přelouč je kulturním centrem regionu a k nejznámější akci patří výroční ceny za dabing pojmenované po vynikajícím herci Františekovi Filipovskému, který se narodil 23. září 1907 právě v Přelouči a po celý svůj život se do svého rodného města často a rád vracel. Protože populární herec zanechal více než sto skvělých filmových rolí, hrál v nejvýznamnějších českých divadlech, avšak nejvíce proslul jako dabér zejména geniálním dabingem francouzského herce Louise de Funèse, tak v roce 1994 se uskutečnil nultý ročník udílení cen, které jsou spojeny právě se jménem slavného rodáka. Akce je obvykle připravována na třetí sobotu v září.

V Přelouči podle jisté pověsti zdejší radní chtěli kdysi vyřešit problém v podobě rostoucí trávy na Městské věži neskutečným nápadem. Na věž prý vytáhli vola, aby se tam vůl na věži osvěžil travnatým porostem. Tuto pověst při jedné slavnosti uspořádané po roce 1990 pořadatelé chtěli znovuvskřísit a jak si řekli, tak udělali. Před školu, z jejíž věže na kladce bylo spuštěno lano, přijel valník s živým volem. Chasníci za velkého zájmu diváků na krk vola uvázali lano a začali jej natahovat. Napnutý dav diváků se však nedočkal trápení nebohého zvířete, ale do výšky byla za velkého veselí vytažena jen atrapa vola. Škoda, že se akce neopakovala. Prý to vrhalo špatný obraz na město, tvrdili poté radní města.

V Přelouči se můžete dočkat i sportovních zážitků. Na zdejším žákovském turnaji v kopané, který se koná každý rok začátkem července, kdysi hráli i pozdější reprezentanti, ale v Přelouči se hraje dobře i ragby. V devadesátých letech se tu hrálo ve hře se šišatým míčem dokonce ligové derby mezi tehdejším armádním týmem a civilním klubem. Civilní klub má vedle mládežnických družstev i tým mužů a žen.

O ragbyovém hřišti v Přelouči se můžete dozvědět více v autorově článku, který najdete na ...

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/prelouc-ragbyove-hriste-

Do Přelouče se nejlépe a levně dostanete vlakem. Každou hodinu zde zastavuje rychlík jedoucí z Prahy směrem na Pardubice a v hodinovém intervalu jezdí rychlíky i z Pardubic do Prahy. Z Přelouče jezdí po jiné trati motoráček do Heřmanova Městce přes Choltice, kam si můžete udělat krásný výlet. Nedaleko Přelouče jsou i Slavíkovy ostrovy a kousek za nimi Opatovický kanál.

Podobné příspěvky
Přelouč

Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje České tabule. V nedalekém okolí města se rozprostírají malebné lesy. V okolí města vytvořilo Labe několik mrtvých ramen. V Přelouči je na řece Labi přístaviště lodí, kterými se můžeme po Labi vydat do Pardubic. Severním směrem od Přelouče je u obce Břehy vybudován velký rybník Buňkov, který je využíván k rekreačním účelům a na jeho západním břehu je vybudován kemp. Severovýchodním směrem od Přelouče je zatopená pískovna sloužící jako přírodní koupaliště. Ve městě se křižuje celá řada cyklistických tras, v okolí města je jen mírně zvlněná krajina a proto jsou tyto trasy vhodné k rodinným cyklistickým výletům. Město je výchozím bodem několika turistických tras. Vydáme-li se severozápadním směrem z města dojdeme do městečka Kladruby nad Labem, ve kterém je Národní hřebčín a nedaleko něj zámek. Jihovýchodním směrem z města dojdeme k Meandrům tvořeným řekou Struhou, které jsou přírodním chráněným územím. Severovýchodním směrem dojdeme k výše zmíněnému rybníku Buňkov.

Historie

První zmínka o osadě Přelouč je z roku 1073, a v tomto období patřila k majetku opatovického kláštera. V roce 1261 byla osada povýšena na trhové městečko. V roce 1289 bylo městečko obehnáno obrannými hradbami. V období husitských válek bylo v Přelouči východočeské centrum husitů. V roce 1421 bylo 125 husitů vhozeno do dolů u Kutné hory, tuto událost připomíná pomník z roku 1905 před Evangelickým kostelem. Mezi majiteli města se vystřídala řada šlechtických rodů. V roce 1518 byla Přelouč v majetku Pernštejnů a od roku 1580 byla Přelouč královským komorním městem. V období třicetileté války město stagnovalo. Většího rozvoj nastal až v 18. a 19. století, kdy byla ve městě vybudována železniční trať a začalo se využívat Labe k Dopravě. Gotický kostel svatého Jakuba Většího byl postaven ve 14. století a v pozdějších letech prodělal barokní přestavbu. Hřbitovní barokní poutní kostel Navštívení panny Marie byl postaven v roce 1682 až 1684. Náměstí obklopují barokní domy s podloubím a pěkné domy postavené v tak zvaném historizujícím slohu. Přelouč je rodným městem významného českého herce Františka Filipovského ( 1907-1993). Na městském hřbitově byl pohřben vynálezce ruchadla F. Veverka, což připomíná pamětní deska.

Nadmořská výška:
216 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.040, 15.560)
Poslední aktualizace: 27.8.2011
Autor: Bumczucz
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Přelouč

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,2km od místa

Příspěvky v okolí Přelouč nemůžete minout

Kdo dává přednost stylovému posezení po vyčerpávajícím dnu Weelness je to pravé co vaše tělo potřebuje. Wellness sauna klub je unikátní zařízení se zcela novým interiérem. Krb s otevřeným ohněm uvnitř potírn…
Od 11.století osada benediktínského kláštera v Opatovicích, později opevněno, od roku 1580 město královské komory.
BUDOVA POBOČKY ČESKÉ POJIŠŤOVNY Nedaleko centra města, vedle Městského úřadu stojí budova České pojišťovny.Naleznete zde i finanční úřad....    
Odpočinkové místo
Po prohlídce města každý rád usednet do přijemného prostředí a doplní chybějící energii.Můj tip pro Vás....  Elegantní a okouzlující prostředí Zimní restauraci a letní prostornou terasu Široký výběr pizz…
Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje České tabule. V nedalekém okolí města se rozprostírají malebné lesy. V okolí města vytvořilo Labe několik mrtvých ramen. V Přelouči je na řece Labi přístaviště lodí, kterými se můžeme po Labi vydat do Pardubic. Severním směrem od Přelouče je u obce B…
HOTEL SPORT Volný den jsem dnes věnoval nedalekému městu Přelouč. Jelikož jsou parkovací místa ve většině ulic kolem centra zpoplatněna využil jsem parkoviště u bývalého hotelu Sport jenž v současné době slouží jako ubytovna. Nákupní centrum zhruba 200 m takže co víc si přát.....
Přelouč nechála zhotovit památník ke vzniku samostatného československého státu. Památník stojí v parčíku u sokolovny. Rozpočet na dílo z hořického pískovce byl 200 000 korun. Pískovec se v regionu těží od po…
Nově vybudovaný areál splňuje jak požadavky sportovních svazů pro konání ligových zápasů, víceúčelového hřiště pro volejbal,basketbal, florbal,házenou a badminton,tak samozřejmě plně vyhovuje součas…
Most přes Labe v Přelouči Stavbu mostu provedla v roce 1925 firma úřed.autor.stav.inženýři KAPSA-MULLER podnikatelé staveb Praha VII V roce 1993 byla…
Jedeme na „neklasické turistické místo“, jedeme za klidem, pohodou, romantikou, jedeme za koníčky…. Historie chovu koní v Kladrubech nad Labem je staré několik staletí. V roce 1560, kdy Jaroslav z&n…
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pardubice jsou městem perníku, koňských dostihů Velká Pardubická a plochodrážních závodů Zlatá přilba. Město se rozkládá na soutoku Labe a C…
15.5km
více »
Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou architektonickou památkou ve středních Evropě. V zámeckých interiérech se zachovalo renesanční vybavení sálů, několik místností je vyzdobeno malbami a kazetovými stropy. Na zámku je umístěna Východočeská galerie a Východočeské muzeum, které návštěvníkům…
15.5km
více »
Zámek
Zámek Kačina, který stojí nedaleko Kutné Hory ve Středočeském kraji, je národní kulturní památkou. Zámek Kačina je jedním z nejvýznamnějších empírových zámků u nás. Zámek má podkovovitý půdorys s čtvrtkruhovými ko…
16.6km
více »
Zámek
Zámek Žleby tvoří dominantu městečka Žleby, které se nachází na rozhraní Středočeského a Pardubického kraje, 25 kilometrů od Kutné Hory. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do …
17.5km
více »
Jedeme do severozápadní části CHKO Železné hory, cca 10 km severně od přehrady Seč, míříme ke zřícenině hradu Lichnice. Historie hradu Lichnice sahá do 12. století, kdy Smil z rodu Ronovců postavil na st…
Perníkovou chaloupku - Muzeum perníku a pohádek najdeme v bývalém loveckém zámečku z roku 1882 mezi obcí Ráby a Kunětickou horou. Dětičky zde naleznou expozici skřítků, strašidel, pohádkové peklo, Ježíškovo nebe a…
18.1km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
18.6km
více »
Je výraznou dominantou Pardubicka. Nachází se 1,5 km severozápadně od Kunětic a 5,5 km severovýchodně od středu Pardubic. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 307 m a vystupuje 85 m nad ok…
18.6km
více »
Kostel
Sedlecká kostnice má pohnutou historii. Původně to byl hřbitovní kostel zdejšího cisterciáckého kláštera. Původně gotická stavba z konce 14. století se skládá ze dvou kaplí postavených nad sebou. Hřbitov byl vša…
21.3km
více »
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
21.8km
více »
Kutná Hora leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od Prahy. Kutná Hora se rozkládá nedaleko severního okraje Středočeské pahorkatiny. Městem protéká řeka Vrchlice, na které je u jihozápadního okraje města…
23.4km
více »
  Chrám svaté Barbory je mohutný gotický kostel, který je zasvěcen patronce všech horníků. Vzhled je určitě nezaměnitelný - má tři stanové střechy, devět svazků opěrných pilířů se soustavou symetricky vyváže…
23.7km
více »
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a S…
27.1km
více »
Poděbrady leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Poděbrady jsou známé a vyhledávané lázeňské město. Město se rozkládá na pravém břehu řeky Labe v jižní části České tabule. V…
33.6km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
46.2km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
46.5km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
46.5km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
51.3km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
57.9km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
57.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace