Loading...

POLABSKÉ MUZEUM - MĚSTSKÉ MUZEUM SADSKÁ

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

POLABSKÉ MUZEUM - MĚSTSKÉ MUZEUM SADSKÁ

nám. Palackého 257
289 12 Sadská
okr. Nymburk
telefon: (+420) 325 594 521 mobilní: 775 631 234
e-mail: sadska@polabskemuzeum.cz
správce pracoviště: Petra Drahokoupilová

Otevírací doba:
neděle - čtvrtek 9.00 - 16.00 hod.
zavřeno pátek a sobota


Vstupné:
Základní: 15,- Kč, snížené: 10,- Kč
Muzeum nemá bezbariérový přístup.

HISTORIE MUZEA:
Významný sadský rodák prof. Otakar Jiří (Georgius) Paroubek, spisovatel a kartograf odkázal ve své závěti z 2. 2. 1909 svou knihovnu městu jako základ muzea v Sadské. Ve stejném roce byl založen muzejní spolek a v r. 1910 bylo Městské muzeum v Sadské zřízeno. Tehdejší náklady města činily 2550 K. Muzeum bylo umístěno do druhého patra bývalé školy čp. 257, kde sídlí, s přestávkou, trvale od roku 1980. V padesátých letech by přestěhováno do sousedního bývalého hostince.

Zakladatel muzea O. G. Paroubek (* 14. 3. 1856 - + 4. 4. 1909) se již otevření muzea nedočkal. Byl to člověk vzdělaný a pilný. Píli zdědil po svém otci Františku Adolfovi Paroubkovi (* 17. 1. 1828 - + 6. 4. 1888), který se zabýval hlavně regionálním bádáním (Letopis města Sadsky v okrese Poděbradském kraje Čáslavského v Čechách). Oba Paroubkové vytvořili společně knihovnu zv. Georgeion, která obsahovala 3000 svazků a ta se stala základem muzea, což byl i záměr F. A. Paroubka.

O. G. Paroubek vystudoval filozofickou fakultu v Praze a pak působil jako středoškolský profesor. Stál v čele ochotnického divadla v Sadské, je autorem divadelních her a básní, podílel se na založení lázní v Bořích v Sadské. Jeho činnost odborná činnost je velmi rozsáhlá, přispíval do Rankova Příručního slovníku všeobecných vědomostí, redigoval Zevrubný popis království českého, sestavil statistické přehledy ke generálním mapám okresních hejtmanství v Čechách, zpracoval mapy pro vydání Ottova zeměpisného atlasu aj. Zcestoval téměř celou Evropu, Malou Asii a Tunisko. Je autorem mnoha regionálních článků.

Muzeum počalo sbírkově růst z darů občanů, ale hlavně sbírkotvornou činností členů muzejního spolku a několika učitelů. Jedním z nejvýznamnějších byl Václav Smutný (*1859 - + 1922), učitel a později ředitel Průmyslové pokračovací školy v Sadské, který se velmi zasloužil o naplnění odkazu O. G. Paroubka. Stává se prvním správcem muzea. Už při založení muzea vkládá do sbírek zachráněné historické městské památky a rovněž svou národopisnou sbírku a nadále nadšeně rozšiřuje muzejní sbírky. Byl nadšeným sběratelem, národopiscem a respektovaným znalcem národopisu Polabí a posléze i muzejníkem, a v neposlední řadě dopisovatelem časopisu Český lid.

I v dalších letech má muzeum své příznivce mezi učitelstvem. Do dějin muzea se zapsal učitel, správce muzea, Adolf Němeček. Městské muzeum v Sadské je od padesátých let do současnosti pracovištěm Polabského muzea v Poděbradech.

Paroubkové a Sadská - více zde... (v PDF 212 kB)

PRŮVODCE EXPOZICÍ:
Městské muzeum v Sadské má tři výstavní místnosti, v nichž jsou umístěny trvalé společenskovědní expozice. Expozice "Z historie Sadské" dokumentuje život lidí od prvních dokladů osídlení až po třicátá léta dvacátého století. V několika oddílech, do kterých je expozice rozdělena, lze sledovat, co se událo v průběhu staletí. Základem každého celku je stručný úvodní text; jsou vystaveny dobové listiny, příp. obrázky či kopie a sbírkové předměty. Vlastní historie obce začíná stručným archeologickým úvodem. Dále je zde fotokopie zakládací listiny břevnovského kláštera s první písemnou zmínkou o Sadské a vysvětleny okolnosti falsa. V textu je zmíněno období středověku, kdy Sadská byla významnějším centrem než blízké Poděbrady, a novověku (dvůr českých knížat, hrad, sněmy v sadské, kapitula, raabizace aj.). Další oddíl je věnován cechům, řemeslům a průmyslu v 19. století. Poměrně rozsáhlý je celek "Spolky a kultura". Podrobnější zmínka je o hudební rodině Němečků - varhaníků, o domnělém pobytu W. A. Mozarta v Sadské, a o sbírce "Starých světských písní", které v nahrávce souboru Musica Bohemica provázejí návštěvníka při prohlídce expozice. Sadská se může pochlubit i mnoha významnými osobnostmi, které se svým dílem zapsaly do veřejného života. Pod názvem "Život v obci" je zahrnuto mnoho zajímavostí např. o sadském košárství - specializovaném výkrmu hus, o velkých požárech a povodních. Některá témata jsou zpracována obšírněji, např. lázeňství, školství, vinařství, vystěhovalectví. Jedna vitrína je věnována nemovitým památkám v naší obci s vyobrazeními, plánky a stručnými údaji. Úryvky z "Dětských vzpomínek" K. Viky-Houžvičky, sadského spisovatele a rodáka, v podání herce Alfréda Strejčka navozují atmosféru konce minulého století. V další místnosti a přilehlé chodbě je velké množství sbírkových předmětů mnoha oborů: národopis, řemesla, církevní předměty, nábytek, zbraně, archeologie.

Neobvyklou částí sbírek jsou výrobky Indiánů kmene Siouxů a Ponka, které do muzea ve třicátých letech 20. století poslal sadský rodák a vystěhovalec do Ameriky Jan Noll.














Poslední místnost muzea tvoří pracovna s knihovnou o třech tisících svazků, které daroval městu, na základě odkazu v roce 1910, sadský rodák O. G. Paroubek. Místnost se slohovým nábytkem doplňují zajímavé obrazy Sadské a důležitý doplněk tvoří informace o obou Paroubcích, otci a synovi, sadských rodácích, jejichž dílo má pro Sadskou velký význam.
















autor stranek 4ip.cz4ip.czPolabské muzeum, Palackého 68, PSČ: 290 55, Poděbrady, telefon +420 325 612 640, fax +420 325 611 092, e-mail:info@polabskemuzeum.cz Aktualiza

Poslední aktualizace: 16.9.2009
POLABSKÉ MUZEUM - MĚSTSKÉ MUZEUM SADSKÁ na mapě
Autor: mazlik224
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu