TURISTIKU PODPORUJÍ
59 257 turistů a cestovatelů
94 120 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
998 438,- odměny za články

Památný buk u Čekanic. - diskuse

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.
 • RE> Nádherný strom.....
  4.11.2009 17:56
  Dík za doplnění.
  Bohumír Bouška
 • Nádherný strom.....
  4.11.2009 16:15
  Buk Velenovského v Čekanicích (obvod kmene 445 cm, výška 25m, stáří 190 let)- buk, rozložitými větvemi chránící kapličku Panny Marie přímo u silnice. Roku 1815 ji nechal vystavět a buk zasadit bývalý majitel čekanického panství, rytmistr rakouské armády Alois, svobodný pán Helversen. Blízko léčivé studánky, jejíž voda mu zachránila alespoň jedno oko, když o to druhé přišel v napoleonských válkách.
  Léčivá studánka a milostný obraz “kojící” Panny Marie lákala procesí z celého kraje na slavné poutě. Konaly se vždy začátkem července a kadeřavý buk mnohokrát sehrál úlohu deštníku při prudkých letních přeháňkách. I dnes se pod ním hezky sedí na kamenných, mechem obrostlých sedátkách. Často tu sedával, jako dítě i jako dospělý, universitní profesor Josef Velenovský, čekanický rodák, botanik a mykolog světového významu. Tak často, že dnes nese buk jeho jméno. Určitě raději jméno vědce než vojáka.

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.

Zpět na příspěvek Památný buk u Čekanic.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace