Loading...

Ostrava – Ostravské muzeum ve Staré radnici

Turistické cíle Památky a muzea Radnice

Návštěvou ostravského muzea je možno spojit oba podtituly z „typového“ zařazení příspěvku na Turistika.cz. Jedná se totiž o muzeum i památku současně. Muzejní sbírky si zde prohlížíte v budově - původně renesanční - radnice Moravské Ostravy, která byla postavena na základech starší stavby někdy v první třetině 16. století. Poté procházela více než tři století řadou přestaveb a úprav, aby se od roku 1931 stala sídlem zdejšího muzea. Přesto je to stále budova pozoruhodná a v kontextu Masarykova náměstí – kde ji v centru Ostravy a na jihovýchodním nároží najdeme – i velmi atypická. A proto začněme pár slovy o tomto objektu, který však již svou podobou evokuje spíše styl raně barokní.

Původní radnice města Ostravy, tedy tzv. Stará radnici, je poprvé písemně zmiňována v roce 1539. Předpokládá se, že jejím stavitelem byl zednický mistr Matys. Při velkém požáru v roce 1556 budova vyhořela, ale téměř okamžitě byla znovu postavena. Tehdy se její součástí stala – zásluhou stavitele B. Vlacha - nedokončená zděná věž. Po dalším požáru v roce 1675 dostala věž nový Ochoz s balustrádou. Z důvodu velmi špatného technického stavu musela být věž rekonstruována v letech 1737 až 1740, a to podle projektu Martina Kellera z Potzendorfu. V té době získala podobu s dvojitou cibulovou bání se dvěma lucernami. Při rekonstrukci budovy v roce 1837, kdy se průčelní masné krámy stěhovaly do dvora, bylo dostavěno první patro podle projektu stavitele Gotsche a v roce 1859 přibude – zásluhou stavitele F. Böhma - i atikové patro druhé.

Foto: markyz63

V 19. století však úpravy budovy stále pokračují. Nejprve je v roce 1874 radniční věž novorenesančně upravena a hned poté mizí definitivně masné krámy, na jejichž místě byl vystavěn zadní radniční trakt. Generální rekonstrukcí prošla budova radnice v letech 2004 až 2005. Dostala při ní novou dřevěnou báň pobitou plechem, která je replikou té původní, byl obnoven Ochoz na věži a součástí věže se stala zvonkohra. Ta je tvořena 22 zvony, které nesou jména primátorů a starostů Ostravy. Nejmenší z nich váží 5 kg, ten největší 234. Zvonkohra každou hodinu vyzvání jinou melodii, a to – velmi rozumně - jen v době od 7.58 do 19.58 hod. Hrají se hlavně melodie typické pro Ostravu, takže nejoblíbenějšími jsou - Jarkem Nohavicou proslavená - V jednym dumku na Zarubku a Kubínovo Děvčátko z kolonie. V přízemí budovy, kde se nachází i několik pískovcových erbů, byla instalována skleněná podlaha, díky níž si můžeme prohlédnout zbytky původního domu ze 14. století.

Foto: markyz63

Se sídlem muzea jsme se již seznámili a teď tedy něco o Ostravském muzeu samotném. To první tady vzniklo již v roce 1872, ale bylo součástí Slezské Ostravy. V roce 1904 vzniklo v Moravské Ostravě německé Industrie und Gewerbe Muzeum a současně také české Umělecko-průmyslové muzeum. Tato tři ostravská muzea byla po první světové válce spojena v jedno, sídlící ve staré poště. Od roku 1924 jsou muzejní sbírky umístěny v budově bývalé radnice v Mariánských Horách a 4. října 1931 je muzeum slavnostně otevřeno ve staré radnici na Masarykově náměstí, kde se nachází dodnes. Od roku 1938 jeho sbírky rozšířil také fond Orlovského muzea. V majetku města Ostravy je muzeum od roku 1993 a jeho sbírkové fondy dnes čítají přibližně 300 000 inventárních předmětů, někde se uvádí i množství dvojnásobné. Nejrozsáhlejší část tvoří společenskovědné sbírky; následují vědy přírodní a samostatnou část tvoří bohatá knihovna se starými tisky a fotoarchív s fotografiemi a pohledy staré Ostravy. Mezi nejoblíbenější muzejní exponáty údajně patří unikátní interiérový Maškův orloj a dvě stě let starý orchestrion.

Mezi společenskovědné sbírky této regionální vlastivědné instituce patří následující sbírkové části: prehistorické archeologcké (nálezy z okolí Ostravy), historické a uměleckohistorické (např. sklo, keramika, numizmatika, sochařství, zbraně), národopisné (např. malovaný nábytek, pracovní nářadí, kroje, obrázky na skle) a hudebně historické (vážná hudba, folkloristika, historie ostravského divadelnictví). Do přírodních věd spadají sbírky geologické (nerosty, horniny a zejména unikátní Šustova paleontologická sbírka karbonu), botanické (herbáře, houby), entomologické (brouci a motýli) a zoologické (ptáci, drobní savci, obojživelníci a ryby).

Podoba současné stálé expozice pochází z poloviny roku 2009 a obsahově vychází ze sbírkového fondu a zaměření muzea. Proto zde najdeme uměleckohistorické sbírky se starými tisky, vzácnými dřevěnými plastikami, obrazy i sochami, řemeslnou výrobu s předměty z cínu, hodinami a hodinkami, sklem a porcelánem. Samostatná místnost je věnována sbírce militárií, tedy zbraním loveckým i vojenským, chladným i terčovnicím. Následuje historie města od jeho založení v roce 1267 po rok 1989. Zde uvidíte například dobové fotografie, archeologické nálezy z centra Moravské Ostravy nebo širokoúhlé plátno Otty von Bollhagena Vítkovice roku 1911. V expozici etnografie uvidíme historické sbírky lidového umění, v expozici hornictví unikátní sbírku důlních lamp nebo mapu města z roku 1928, na které jsou zachyceny věže všech šachet.

Foto: markyz63

Přírodovědná část stálé expozice představuje živou (Expozice živé přírody a KRAJINY Ostravska) i neživou (Geologie) přírodu Ostravska. Geologická expozice se dělí na část regionální a systematickou. V té regionální najdete také cennou Šustovu sbírku s minerály ostravských a karvinských dolů a karbonskými zkamenělinami (součástí muzejních sbírek od roku 1933, resp. 1953) nebo sbírku pátera Slavíčka s minerály a zkamenělinami ze štramberských vápenců. Nechybí ani sbírka Josefa Valáška s polodrahokamy z Hončovy hůrky u Příbora. V části mineralogie a petrografie se představí minerály a horniny z celého světa, včetně diamantu a železné rudy. z meteoritu. Minerály jsou vystaveny ve vitrínách ve tvaru krystalů.

Foto: markyz63

Expozice živěpřírodní se pak dělí na několik samostatných sekcí, členěných podle biotopů, charakteristických pro Ostravsko. Jedná se o Pole a venkovská sídla (polní kultury, zajímavé plevele, remízky a keříčková vegetace), Lužní lesy na Odře (údolní niva řeky Odry s lužními lesy, bažinnými olšinami a vrbotopolovými luhy), Řeky, rybníky a mrtvá ramena (zregulovaná řečiště Odry na soutoku s Lučinou a Opavou, štěrkové náplavy, říční rákosiny, slepá ramena, tůně i rybniční soustavy a jejich flóra a fauna stojatých vod), Nivní louky a Pastviny (ostřicové porosty, dvousečné, psárkové a ovsíkové louky), Lesy štěrkových teras a pahorkatin (porosty podmáčených dubových bučin přírodních rezervací Komora a Triangl v Černém lese, květnaté bučiny na Landeku), Městská zástavba (neudržované plochy s křídlatkou japonskou, břízami, topoly a vrbou jívou) a Haldy a poklesová území (antropogenní půdy, vytvořené důlním a hutním průmyslem, s vegetací, zpevňující povrch).

V Ostravském muzeu v budově Staré radnice také probíhají různé "krátkodobé" výstavy, mnohdy skutečně vysoce nadstandartní kvality. V období prosinec 2013 až únor 2014 se například jedná o skvělou "košickou" výstavu „Albrecht Dürer a jeho současníci“, doplněnou o osm pláten Lucase Cranacha staršího a jeho dílny nebo o již zmíněnou loutkařskou expozici. Výstava bývá součástí "prohlídkového okruhu" a cena vstupného se nijak nemění.

Zcela na závěr ještě pár dat technicko-taktických. Muzeum je otevřeno všechny všední dny (tedy překvapivě i v pondělí) od 9.00 do 17.00 hod., v sobotu dopoledne (od 9.00 do 13.00 hod.) a v neděli odpoledne (od 13.00 do 17.00 hod.). Ve státní svátky je zavřeno. Poslední vstup do muzea je umožněn 30 minut před uzavírací dobou. Vstupenka do Ostravského muzea stojí 60,- Kč (rodinné vstupné - 2 dospělí + 2 děti – 120,- Kč, studenti do 26 let a důchodci nad 60 let – 50,- Kč, děti - 40,- Kč). Samostatná prohlídka věže přijde na 20,- Kč.

Poslední aktualizace: 15.2.2014
Nadmořská výška:
216 metrů nad mořem
Ostrava – Ostravské muzeum ve Staré radnici na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ostrava – Ostravské muzeum ve Staré radnici

Vyhlídková věž Nové radnice
Vyhlídková věž Nové radnice
Tipy a novinky
Víte, kde najdete nejvyšší radniční věž v České rep…
0.2km
více »
Evangelický Kristův kostel v Ostravě
Evangelický Kristův kostel v Ostravě
Kostel
Stránky na Wikipedii Web sboru Českobratrské církve evangelické Web Slezské církve evangelické augsburského vyznání   Popis a historie kostela (převzato z ostrava.eva…
0.2km
více »
Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě.
Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě.
Radnice
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a…
0.2km
více »
Ostrava - Husův sad
Ostrava - Husův sad
Park
Husův sad v Moravskej Ostrave je mestským parkom, ktorý sa nachád…
0.2km
více »
Nová radnice v Ostravě
Nová radnice v Ostravě
Dům, budova
Ostrava má dvě radnice. Starou a novou. Stará radnice se nachází na Masarykovém náměstí. V současné době je zde umístěno Ostravské…
0.2km
více »
Ostrava – Ikaros
Ostrava – Ikaros
Socha
Prokešovo náměstí, přesněji prostranství před západním průčelím ostravské Nové radnice zdobí bronzová plastika s fontánou,…
0.2km
více »
Ostrava - Nová radnice
Ostrava - Nová radnice
Dům, budova
Ostravská Nová radnice s vyhlídkovou věží je jednou z hlavních dominant města…
0.2km
více »
Ostrava - Husův sad - socha Věry Špinarové
Ostrava - Husův sad - socha Věry Špinarové
Socha
Keď sa rozoznie melódia zo známeho filmového westernu Vtedy na Západe od Ennia Morriconeho a spev ,, Den se v růži skryl a z růže vů…
0.2km
více »
Ostrava - Nová radnica s vyhliadkovou vežou
Ostrava - Nová radnica s vyhliadkovou vežou
Radnice
Symbolom mestra Ostravy je neodmysliteľne skoro storočie stará bu…
0.2km
více »
Ostrava - Husův sad, kaplička císařovny Alžběty, Sisi
Ostrava - Husův sad, kaplička císařovny Alžběty, Sisi
Kaple
Husův sad, areál jednoho z nejstarších ostravských hřbitovů (založeného v…
0.2km
více »
Ostrava - Evanjelický Kristov kostol a Husův sad
Ostrava - Evanjelický Kristov kostol a Husův sad
Kostel
Evanjelický kostol a Husův sad sa nachádza v Moravskej Ostrave a Přívoze,…
0.2km
více »
Den otevřených dveří na Nové radnici
Den otevřených dveří na Nové radnici
Radnice
Den otevřených dveří na Nové radnici  19.10.2013  Den otevřených dveří s Petřkovickou venuší  Program: - 1. okruh - tradiční…
0.2km
více »
Ostrava - Infocentrum Nová Radnice
Ostrava - Infocentrum Nová Radnice
Infocentrum
Informace o Ostravě zdarma Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a…
0.2km
více »
Ostrava - socha, pomník Karla Kryla
Ostrava - socha, pomník Karla Kryla
Socha
V meste Ostrava, pred budovou Českého, v minulosti Československého rozhlasu sa nachádza na kovovom podstavci nenápadná, približne p…
0.3km
více »
Ostrava – Strom svobody
Ostrava – Strom svobody
Památný strom
Jinan dvoulaločný, Ginkgo biloba, je podle pramenů jediným druhem čeledě…
0.3km
více »
Ostrava - moderní město
Ostrava - moderní město
Tipy na výlet
Jedeme do Ostravy za poznáním města a přesvědčit se, zda je šedivá a nudná nebo je to příjemné město s množstvím kulturního vyžití, což nás…
0.3km
více »
Ostrava - katedrála Božského spasiteľa
Ostrava - katedrála Božského spasiteľa
Kostel
Počas prehliadky mesta Ostrava ma zaujala nádherná budova v centre mesta.  Dominantnou sakrálnou stavbou Ostravy je monumentálna  katedrála Božského…
0.4km
více »
Ostrava - most Miloše Sýkory
Ostrava - most Miloše Sýkory
Most
Nejstarší ostravský most, a pravděpodobně i nejznámější, je most Miloše…
0.5km
více »
Katedrála Božského Spasitele (Moravská Ostrava)
Katedrála Božského Spasitele (Moravská Ostrava)
Chrám
Tento monumentální neorenesanční chrám najdete na náměstí Msgre. …
0.5km
více »
Secesní domy na Nádražní ulici - Ostrava
Secesní domy na Nádražní ulici - Ostrava
Dům, budova
Nádražní ulice byla kdysi nejdůležitější městskou tepnou, podél které si své domy stavěli od konce 19. století ti nejzámožnější…
0.5km
více »
zavřít reklamu