Loading...

Městské muzeum Moravská Třebová

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Expozice:Holzmaisterova sbírka(mimievropské umění)-vznikla na začátku 20.století,předměty z Indie,lamaistické oblasti,Barmy,Japonska,Číny,starověkého Egypta.Grafická sbírka MUDR.Ladislava Loubala.

Podobné příspěvky
Moravská Třebová - městské muzeum

Muzeum bylo v Moravské Třebové založeno v 70.letech 19. století. Zásluhou moravskotřebovského rodáka, newyorského obchodníka L. V. Holzmaistera byla v letech 1904 – 1906 postavena nová muzejní budova s parkem. Ten také věnoval muzeu svou mimoevropskou sbírku. Budova je dnes sídlem příspěvkové organizace Kulturní služby města Moravská Třebová a její využití je rozmanité. Muzeum zde má stálou expozici a knihovnu s archivem a badatelnou. Další stálé expozice byly přesunuty do zrekonstruovaného objektu zámku.

V archeologické sbírce muzea se nacházejí jednotlivé zajímavé nálezy dokumentující prehistorii a nejstarší dějiny regionu, ale také antické památky, které byly přivezeny soukromými sběrateli z dalekých cest. Prehistorie je zastoupena především neolitickými a eneolitickými kamennými nástroji. Významný je soubor nálezů ze zámeckého nádvoří, kde bylo v roce 1997 v průběhu záchranného archeologického výzkumu objeveno sídliště z pozdní doby bronzové.

Období středověku je v muzejní sbírce zastoupeno většinou archeologickým materiálem – kamnovými kachly a jejich fragmenty, fragmenty keramických nádob, kovových předmětů. Při záchranném archeologickém výzkumu zámeckého nádvoří byly nalezeny i drobné památky z období vzniku města. Výjimečným artefaktem v muzejní sbírce je roztržená hlaveň z druhé poloviny 14. století, která je jednou z nejstarších palných zbraní zachovaných na území České republiky. Nejslavnější období v historii Moravské Třebové připomíná několik originálů zachovaných z období renesance. Dominuje jim flanderská tapiserie z počátku 16. století, která je pravděpodobně jediným dochovaným předmětem z bohatých uměleckých sbírek Ladislava z Boskovic. Významné období vlády Ladislava z Boskovic nad městem a panstvím Moravská Třebová dokumentují také mramorové medailony s reliéfními portréty Ladislava a jeho manželky, z 16. století se zachovalo několik deskových maleb. Cenným materiálem jsou nálezy z měšťanských domů v centru města a ze zámku, které obsahují především keramiku z konce 15. a z 16. století.

Stálá expozice - Holzmaisterova mimoevropská sbírka


Expozice byla v roce 2006 s pomocí Občanského sdružení Aegyptus rozšířena a reinstalována. Její součástí se stala haptická výstavka - kolekce 13 sádrových odlitků staroegyptských artefaktů s popiskami v černotisku i Braillově písmu. Z vystavených originálů jsou nejpopulárnější egyptská mumie ženy z 1. stol. př. n. l., uložená v kartonáži a dvojité rakvi, a čtyři samurajské meče.

duben - září

Po – zavírací den
Út – Pá 9:00 – 12:00 13:00 – 16:00 hodin
So a Ne 14.00 – 16.00 hodin

říjen – březen

Po – zavírací den
Út – Pá 9:00 – 12:00 13:00 – 16:00 hodin

Prohlídku v jiném termínu lze domluvit na uvedených kontaktech.

Vstupné

dospělí 20 Kč
děti 10 Kč

Muzeum jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách. Do Moravské Třebové jsme si jaksi ,,odskočili" z těchto krásných hor.

V muzeu se nám nejvíce líbila mumie, dostali jsme zde razítko do památníku a poté navštívili zámek. O něm se dozvíte více v mém dalším příspěvku.

Muzeum najdete na ulici Svitavská č.18, nedaleko pěší zóny ve středu města.

Moravská Třebová - městské muzeum

Muzeum bylo založeno v 70. tetech 19. století. Zásluhou zdejšího rodáka L.V. Holzmaistera byla v letech 1904-06 postavena nová muzejní budova a následně založen v okolí i park. Je zde vysatvena sbírka, kterou L.V. Holzmaister věnoval muzeu. Jedná se hlavně o předměty z Indie, Barmy a Japonska. Dále nově i ze starého Egypta, kde najdeme mumii princetny Hereret. Expozice je komponována jako staroegyptská hrobka s malbami na zdi.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko

Poslední aktualizace: 8.8.2010
WWW stránky:
Městské muzeum Moravská Třebová na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu