TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 488 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 736,- odměny za články
Orlické hory a Podorlicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Orlické hory a Podorlicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Barbory ve Vamberku

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Barbory (Vamberk)
Kostel sv. Barbory (Vamberk)  •  Fotografie (3)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel sv. Barbory (Vamberk)

Tento kostel byl postaven v letech 1696-1697 Janem Adamem hrabětem Zárubou z Hustířan, pánem na Vamberce a Cerekvici a posvěcen byl ke cti sv. Panny a mučednice Barbory, což dosvědčuje nápis a pískovcový znak nad hlavním vchodem. Tehdy ovšem jen jako panská pohřební kaple, jež prý měla údajně nahradit mnohem starší kapličku. Shodou okolností manželka budovatele se jmenovala stejně jako ona světice. Hned po jeho výstavbě hrabě rovněž založil „Bratrstvo obojího pohlaví všelikého povolání“, které si za patronku zvolilo sv. Barboru. V roce 1863 byl značným nákladem rozšířen a upraven ke kostelu přiléhající hřbitov, který byl navíc opatřen novou zdí a márnicí. 12. června 1898 uhodil blesk do kostela a svezl se až na hlavní oltář, u něhož stáli vojenští vysloužilci, kteří se s dalšími lidmi zúčastnili tradičního průvodu ke čtyřem oltářům na náměstí, konaného každoročně v neděli po Božím těle. Několik vojenských vysloužilců spolu se 4 dětmi bylo stiženo bezvědomím, ale 55letý J. Kubec se již neprobral. 24. listopadu 1900 byl posvěcen farářem P. Janem Urbanem nový hřbitov, který byl vybudován nákladem přifařených obcí a ozdoben kamenným křížem z dílny V. Morávka v Kostelci nad Orlicí. Téhož dne došlo k posvěcení pomníku na hrobě bývalého kaplana P. Karla Slonka. 30. srpna 1942 byl kostel znovu vysvěcen po opravách, jež trvaly několik let. Šindelová střecha byla nahrazena taškami, kostel byl nově omítnut, došlo k výmalbě interiéru, byly opraveny oltáře i varhany a do kostela byla zavedena elektřina. 24. března 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-barbory-s-hrobkou-a-ohrazenim-hrbitova-782283). V té době se zde konaly církevní obřady 10x za rok a vedle toho sloužil při pohřbech. Díky památkové ochraně se začalo s jeho postupnou obnovou, která pak vyvrcholila zejména v 90. letech 20. století.

Jedná se o jednolodní objekt obdélného půdorysu s neodstupněným, půlkruhově uzavřeným presbytářem. Stěny jsou členěny 2 pásy oken, jež jsou v přízemí půlkruhové, v patře obdélné, půlkruhem uzavřené. Stěny uvnitř člení nehluboké arkády pro kaple, nad nimiž v patře probíhá kolem celé stavby ochoz, otevřený dovnitř arkádami. Loď i presbytář jsou sklenuty valenou klenbou s lunetami do pasů, pásy a cvikly arkád zdobí štukatura. Na valbové střeše se nachází sanktusová věžička.

Zařízení pochází z doby výstavby, a tudíž jde o raně barokní vybavení z přelomu 17. a 18. století. Hlavní oltář korintského slohu je portálový, s řezbami slunečnic a strnulými až archaizujícími plastikami. Po stranách obrazu sv. Barbory jsou sochy sv. Doroty a Kateřiny, v nástavci po stranách obrazu Panny Marie sochy sv. Apolonie a Juliány, nejvýše socha archanděla Michaela. Dva boční oltáře a kazatelna jsou rozvilinové, rovněž s řezbami slunečnic. Zvláštností interiéru kostela býval do roku 2016 mechanický betlém, který sestrojil vamberecký krupař František Neuman se svým zetěm koncem 19. století. V roce 1954 získal betlém od rodiny farář ThDr. Alois Sedlařík a umístil ho do kostela. Roku 1998 byl kostel vykraden a betlém přišel o téměř veškeré figurky, zůstalo jen několik oveček. Později se dědicové tohoto unikátu rozhodli, že betlém věnují Třebechovickému muzeu betlémů. Varhany byly pořízeny někdy po vybudování chrámu a opravou prošly v letech 1825 (Thomas Wokurka), 1872 (Georg Spanel) a 1942 (Václav Poláček, který je nejen opravil, ale i přestavěl). Roku 1998 zazněl tento nástroj na souboru cédéček s nahrávkami historických varhan v 28 kostelech v Čechách a na Moravě, jež uskutečnili pracovníci katolického vysílání nizozemského Rádia Hilversum.

Ve věžičce se nacházely původně 2 malé zvonky. 21. září 1917 však došlo k jejich rekvizici. Město za ně obdrželo 231 K. Na hřbitově se nachází pseudogotická pohřební kaple PhDr. Františka hraběte Lutzowa, která vznikla v roce 1916 na místě původní márnice. 13. ledna 1919 se u ní uskutečnila posmrtná oslava tohoto velikána. Hrobka rodiny Vilímkovy s náhrobkem podle modelu Josefa Strachovského byl proveden v dílně Františka Ducháčka v 80. letech 19. století a roku 1911 byl do ní pohřben Josef R. Vilímek, vydavatel a redaktor „Humorů“. V díle „Potštýnské zátiší a výletní místa v jeho okolí“ od Františka Bauera se o ní píše toto: „Úhledný hřbitovní kostelíček z roku 1697 zasvěcen je sv. Barboře, patronce umírajících, jejíž ctitelé již před dávnými časy založili v městě bratrstvo sv. panny Barbory. Na hřbitově vyniká pomník hrobky rodiny Vilímkovy, provedený v Praze dle modelu Jos. Strachovského v umělecké dílně Fr. Ducháčka. Pomník na prvý pohled znatelný je jako umělecké dílo vzácné vyspělosti; jemná, vzletná čásť architektonická doplněna jest neméně ušlechtilou částí sochařskou a chvalně známá dovednost Strachovského v portretování osvědčuje se zde co nejdokonaleji ve čtyřech sochách, jež jsou věrnými podobiznami. Pomník jest 4.5 m. vysoký, 2.6 m. široký, a jak řečeno, po stránce architektonické dílem v pravdě ušlechtilým. Uprostřed nalézá se intérieur, zastřený po pravé straně draperií, jejíž podrobnosti provedeny jsou vzhledem k materiálu – pomník zhotoven jest z hořického pískovce – s překvapující přesností. Intérieur vyplněn jest 4 sochami ve vysokém reliefu, jež mají přes metr výše; jsou to podobizny redaktora a vydavatele »Humorů« pana Vilímka st. a zesnulé choti jeho, vítající se a tisknoucí sobě ruce se synem panem Vilímkem ml. a snachou. Prvý pohled snad následkem okolnosti, že postavy přioděny jsou moderním oděvem, jest poněkud nezvyklý, avšak již v nejbližším okamžiku ten pocit mizí vzhledem k mistrnému seskupení a náladě, jakou umělec výjev ten obestřel. Po stranách pomníku nalézají se kariatidy genia a démona, v architravu jest zlatým písmem zaznamenáno »Rodina Vilémkova«, v hořejší prolomené římse umístěna jest allegorická socha, představující mateřskou lásku: jedna z oněch něžných ženských postav Strachovského, mladá matka, s robátkem na ruce. Na levo a na pravo spočívají na obloucích římsových jiné dvě allegorické postavy: muž, třímající kovový tiskařský lis a opírající druhou ruku o úl, znázorňující práci a spořivost, a postava ženská s nádobou, naplněnou ovocem, značící výsledky této práce. Dole pod intérieurem nalézá se vypoukle provedený svazek růží a trnitých prutů jako symbol slastí a strastí lidského žití.“ Náhrobek Anny Bednářové, rozené Urbanové, manželky továrníka Ladislava Bednáře, s reliéfem od Ladislava Šalouna pochází z roku 1922.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.116, 16.289)
Poslední aktualizace: 29.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Vamberk

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Barbory ve Vamberku

Vamberk - nejen krajka
Vamberk - nejen krajka
Tipy na výlet
Při cestě do jižní části Orlických hor, nebo při výletu na hrad Potštejn, či k zámku v Častolovicích se můžeme zastavit ve Vamberku, resp. na Husově náměstí. Když se řekne Vamberk tak si zcela jistě většina z nás …
0.2km
více »
Vamberk
Vamberk
Městečko
Vamberk leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Rychnov nad Kněžnou. Město se rozkládá v podhůří Orlických hor a převážně na levém břehu řeky Zdobnice. Město je známé svou…
0.2km
více »
Vamberk - Husovo náměstí, soubor památek
Vamberk - Husovo náměstí, soubor památek
Náměstí
Husovo náměstí ve Vamberku, nabízí několik zajímavostí. Krom Muzea krajky je to zejména morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1699, který nechal postavit Adam Záruba z Hustířan. Nedaleko u základní školy byl v roce 1928 postaven pomník obětem 1. sv. války. Cca uprostřed náměstí stojí novorenesanční kašna z roku 1869 od Františka Veitha. Kašna původně sloužila jako…
0.2km
více »
Muzeum krajky Vamberk
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum krajky Vamberk
Muzeum
Expozice provází návštěvníky vývojem krajky v Čechách od 18. století. Vychází z lidového krajkářství, naznačuje rozdíly v použití krajky v lidovém a měšťanském oděvu a také rozhodující slohové a pedagogické vlivy, které krajku měnily ve výrazu i funkci. Na tvorbu zakladatelských osobností české moderní krajky, která se stala světovým pojmem již ve dvacátých letech minulého století, navazují díla jejich …
0.3km
více »
XVI. Mezinárodní setkání krajkářek ve Vamberku
XVI. Mezinárodní setkání krajkářek ve Vamberku
Tipy a novinky
Ve dnech 28. – 30. června se ve Vamberku bude již po šestnácté konat Mezinárodní setkání krajkářek. Návštěvníci této akce se mohou těšit na bohatý program, na jehož přípravách se podílí osm organizací…
0.3km
více »
Tradiční vamberecké krajkářství zapsáno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
Tradiční vamberecké krajkářství zapsáno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
Tipy a novinky
Když zaslechnete jméno města Vamberk, často se vám k němu vybaví i slovo krajka. Vamberecká krajka je totiž proslulá jak v naší zemi, tak i po celém světě. Snaha o udržení tradice tohoto krásného řemesla se vyplatila. Tradiční vamb…
0.3km
více »
turistické rozcestí Vamberk - Husovo náměstí
turistické rozcestí Vamberk - Husovo náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na Husově náměstí ve Vamberku, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po žluté ve směru Vamberk, žst - chata Na Vyhlídce, po modré ve směru Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí - Julinčino údolí, Říčky a po zelené ve směru Vamberk - Litice nad Orlicí.
0.3km
více »
Vamberk - muzeum krajky
Vamberk - muzeum krajky
Muzeum
Muzeum krajky ve Vamberku se nachází ve spodní části náměstí naproti kostelu sv. Prokopa. Návštěvníkům nabízí expozici vývoje české krajky od 18. století. Zastoupeny jsou především krajky paličkované, ale i krajky zhotov…
0.3km
více »
Vamberk - kostel sv. Prokopa
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vamberk - kostel sv. Prokopa
Kostel
Barokní Kostel sv. Prokopa ve Vamberku byl postaven v letech 1712-13 v místě kostela původního ze 14. století. V roce 1898 byl poničen, následná rekonstrukce vtiskla kostelu podobu v jaké je znám dnes. V kostele se nachází původní gotická monstrance z 15. století a barokní cínová křtitelnice z roku 1691. Pod kostelem se nachází krypta s dochovanými mumiemi z 17. a 18. století.…
0.3km
více »
Z Vamberka přes Vrbice (a Potštejn) přímo do Pekla
Z Vamberka přes Vrbice (a Potštejn) přímo do Pekla
Tipy na výlet
I když by se to někomu podle názvu článku nemuselo zcela pozdávat, jedná se o výlet velmi příjemný až romantický. Výlet, který kromě slavné vamberské krajky nabídne i půvabné památky,…
0.4km
více »
turistické rozcestí Vamberk - žst. nádraží
turistické rozcestí Vamberk - žst. nádraží
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází ve Vamberku u nádraží, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po žluté ve směru Vamberk, žst - chata Na Vyhlídce a po modré ve směru Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí - Julinčino údolí, Říčky.
0.5km
více »
Vamberk – sochy českých světců na Malém Karlově mostě
Vamberk – sochy českých světců na Malém Karlově mostě
Socha
Kamennému mostu, který ve východočeském Vamberku překlenuje řeku Zdobnici, se celkem právem říká „Malý Karlův most“. Je sice podstatně mladší než jeho starší pražský „bráška“, ale svou…
0.5km
více »
Vamberk - most přes Zdobnici
Vamberk - most přes Zdobnici
Most
Vamberecký kamenný most přes řeku Zdobnici byl postaven v letech 1864 - 65, pro svoji sochařskou výzdobu je nazýván Malý Karlův most. Autorem soch je sochařský mistr Harnach z Vysokého Mýta. Sochy českých světců p…
0.5km
více »
Vamberk - kaple sv. Barbory
Vamberk - kaple sv. Barbory
Kaple
Hřbitovní Kaple sv. Barbory byla postavena v barokním slohu roku 1697, jedná se o nejstarší památku ve městě. Na přilehlém hřbitově se nalézají hrobky místních významných rodáků, např. loutkařské rodiny Kopeckých,…
0.5km
více »
Kaplička Všech svatých u Vamberka
Kaplička Všech svatých u Vamberka
Kaple
Malebná barokní kaplička Všech svatých byla opravena v roce 1826 za papeže Lva XII., o čemž vás informuje nápis nad jejím vchodem.V roce 1866, za prusko-rakouské války, probíhaly bitvy i …
0.6km
více »
Vamberk - Litice
Vamberk - Litice
Trasa
Až se někdy pojedete podívat do Vamberka do Muzea krajky, spojte svůj výlet s krásnou relaxační procházkou. Auto nechte nejlépe v Doudlebách, do Vamberka si sjeďte "Kufrem" po místní lokálce…
0.6km
více »
Vamberk - Studánka - Ivanské jezero - Rychnov nad Kněžnou
Vamberk - Studánka - Ivanské jezero - Rychnov nad Kněžnou
Trasa
Slibované krásné počasí na velikonoční neděli si žádalo nechat práci prací a vyrazit do probouzející se jarní přírody. Trochu to komplikoval čas posunutý v noci o hodinu dopředu, komu by se …
0.6km
více »
Zajímavá expozice starých technických exponátů a kuriozit ve Vamberku
Zajímavá expozice starých technických exponátů a kuriozit ve Vamberku
Muzeum
Přijíždíme-li do Vamberku od Žambeku po Žamberecké ulici míjíme po levé straně náměstí Dr. Lützova, zde odbočíme vlevo do Bulharské ulice. Na rohu ulice a náměstí stojí starý dům z…
0.7km
více »
Peklo nad Zdobnicí (Vamberk) - krytý dřevěný most
Peklo nad Zdobnicí (Vamberk) - krytý dřevěný most
Most
V malé vísce Peklo, která je dnes už částí města Vamberk, najdeme krásnou technickou i kulturní památku pocházející z roku 1840. Tou je roubený krytý most nad řekou Zdobicí, který je u nás…
1.9km
více »
Dřevěný věšadlový most u Pekla nad Zdobnicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dřevěný věšadlový most u Pekla nad Zdobnicí
Most
Jižně od obce Peklo nad Zdobnicí byl v r. 1840 vybudován přes řeku krytý dřevěný most věšadlové konstrukce. Je 17,2 m dlouhý a uvnitř přes 5 m široký. Vnější šířka mostu je 6,2 m, díky čemuž p…
2km
více »
Pozoruhodné fresky na zámku v Doudlebech
Pozoruhodné fresky na zámku v Doudlebech
Tipy na výlet
Doudlebský zámek nalezneme nedaleko Vamberka. Jedná se o zámek s nádhernými interiéry, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti. Kromě nádherných interiérů je zámek také jedinečný tím, že od jeho postavení patři…
2.3km
více »
Zámek Doudleby nad Orlicí  klenot východních Čech
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Doudleby nad Orlicí klenot východních Čech
Tipy a novinky
Malebný, pozdně renesanční zámek plný ojedinělostí a unikátů, kde zaplesá srdce nejen historikům. Příjeďte pro poučení i zábavu, do příjemného prostředí s nádechem bohaté historie. …
2.3km
více »
Doudleby nad Orlicí
Doudleby nad Orlicí
Zámek
Malebný zámek stojí na pravém břehu řeky Divoké Orlice. Zámek se nachází na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Jednopatrový zámek má čtyři křídla, obklopující arkádové nádvoří. Vnější fasády včetně komínů zdobí …
2.4km
více »
Zámek Potštejn
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Potštejn
Zámek
Barokní zámek v Potštejně je dalším důvodem, proč toto malé městečko navštívit. Nachází se v centru obce a protože byl za komunistického režimu značně poničen, prochází v současnosti…
4.4km
více »
Hrad Potštejn
Hrad Potštejn
Hrad
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
4.4km
více »
Potštejn - hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Potštejn - hrad
Hrad
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
4.8km
více »
Rychnov nad Kněžnou
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rychnov nad Kněžnou
Zámek
Raně barokní zámek se vypíná nad údolím Kněžné a je výraznou dominantou města Rychnova nad Kněžnou, nacházejícího se v Královéhradeckém kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do…
5km
více »
Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou
Město
Rychnov nad Kněžnou leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá pod vrcholky Orlických hor a na levém břehu řeky Kněžná. Jihozápadním směrem od města byl založen rozlehl…
5.1km
více »
Kostelec nad Orlicí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kostelec nad Orlicí
Zámek
Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.…
6.3km
více »
Častolovice-zámek
Častolovice-zámek
Zámek
Častolovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli, 8 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a 2,5 km západně od Kostelce nad Orlicí. Zámek je u hlavní silnice na Hradec Králové, na soutoku…
7.4km
více »