Loading...

Dolní nebo Moravská Libina – kaple sv. Antonína z Padovy

Turistické cíle Kaple

V centru rozlehlé obce Libina v závěru Hornomoravského úvalu objevíme poměrně rozsáhlý kostel, zasvěcený drakobijci, sv. Jiří. Stavba svědčí o velikostí obce již z dřívějších časů. Ale abychom byli přesní, původně šlo o obec celým názvem Německá Libina, tedy Deutsch Libau, takže musí být ještě druhá Libina, česká (přesněji moravská), tedy Moravská Libina (ačkoliv se uvádí Böhmisch Libau, a ne Mährisch…). Dnes už se to tolik nerozlišuje, maximálně se řekne Horní a Dolní Libina, což celkem odpovídá i geografickému členění, ta Horní je vskutku položená výše a k tomu i severněji, Dolní Libina je už skoro v rovině, tedy tam, kde se poslední výběžky hanušovické vrchoviny (přesněji Úsovské pahorkatiny) mění v nížinu úrodné Hané, tedy již zmíněného Hornomoravského úvalu.

Původně byly obě Libiny svébytné vsi (dalo-li se to o feudální době tvrdit), starší byla možná ta Moravská, někdy z druhé poloviny 13. století, Německá je doložena kolem poloviny 14. století. Ke spojení do jedné obce došlo v roce 1960, k Libině ještě řadíme výše položené Obědné, v prostoru nad nádražím.

Protože obě vsi měli dlouhou dobu jinou vrchnost, i bohoslužebné záležitosti si každá část řešila různě. Větší Německá Libina mívala vždy svůj kostel, menší Moravská to štěstí neměla, takže obyvatelé museli na bohoslužby docházet a to do Nové Hradečné, kam byla ves přifařena.

Je ale možné, že nějakou menší církevní stavbu ale ve vsi měli.

Skutečně důstojnějšího svatostánku se místní dočkali v roce 1753 s výstavbou barokní kaple, která je zasvěcená sv. Antonínovi, tomu z Padovy. Nejedná se ale o žádnou kapličku, ale dalo by se říci, že jde o minikostel. Stavba má totiž skoro vše, co pořádný kostel potřebuje. Jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem je orientovaná podle tradičních postupů Snad chybí jen kostelní věž, tu musí nahradit běžný sanktusník se zvonem.

V kapli se běžně konají bohoslužby, takže má i malou sakristii, aby se mohli celebrující na svůj úkol připravit. Vnější uspořádání je celkem jednoduché, jedinou ozdobou fasády jsou obdélníkové lesény. Průčelí je zakončeno ozdobným trojúhelníkovým štítem. Okna jsou s půlkruhovým zakončením. Na čelním štítě jsou po stranách okna dvě prázdné niky, zřejmě se počítalo s nějakými sochami.

Vnitřní prostor je zastropen plochou křížovou klenbou. Stěny kaple jsou členěny obdélníkovými polosloupy a poměrně masivními římsami. Hlavní oltář tvoří schrána na liturgické předměty se zlaceným křížem, po stranách s andílky. Nad schránou je v ozdobném rámu milostná soška Panny Marie s Jezulátkem. Nad oltářem je velký obraz se sv. Antonínem, po jeho straně socha letícího anděla. Nad vstupem do presbytáře je na oblouku vyveden nápis Svatý Antoníne, oroduj za nás. Po stranách presbyteria jsou obrazy Krista a Panny Marie s planoucími srdci. Na straně sakristie v hlavní lodi je kazatelna se sochou kazatele, na druhé straně socha Matky Boží. Po stěnách jsou zavěšeny patrně keramické obrazy Křížové cesty.

Kaple má i svou hudební tribunu s varhanami, které původně pochází ze šternberského kláštera augustiánů. Podle hodnocení v celkem dobrém stavu, uvažoval se i o jejich elektrifikaci.

Kaple sice není zahrnuta mezi památkově chráněné objekty, nicméně po velké opravě v roce 2018 je nepochybně ozdobou nejen Dolní Libiny.

Před kaplí je kamenný kříž z roku 1859. Z nápisu na zadní straně víme, že jeje nechal zhotovit Václav Klug, přesněji Wenzl, takže lez usoudit, že v té době i ta moravská část obec byla dosti německá.

Ještě jedna stavba si v Dolní Libině zaslouží pozornost, konkrétně poměrně velká stavba na opačné straně silnice se zajímavou takřka barokní střechou s pálenou krytinou, na císařských katastrálních mapách z r. 1834 s č.p. 69, v současnosti 125.

 

Poslední aktualizace: 3.6.2021
Nadmořská výška:
265 metrů nad mořem
Dolní nebo Moravská Libina – kaple sv. Antonína z Padovy na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dolní nebo Moravská Libina – kaple sv. Antonína z Padovy

Libina – dvě kaple sv. Antonína (Dolní Libina a Obědné)
Libina – dvě kaple sv. Antonína (Dolní Libina a Obědné)
Kaple
Obec Libina, písemně poprvé zmiňovaná v roce 1348, se nachází v okrese Šumperk a se svými třemi a půl tisícovkami obyvatel je větší…
0.3km
více »
Dolní "Česká" Libina – Válečný pomník 1914–18
Dolní "Česká" Libina – Válečný pomník 1914–18
Pomník
Působivý, byť nekompletní pomník padlých objevíme u hřbitova v Dolní(dříve České) Libině, která je samozřejmě součástí celé spojené…
0.6km
více »
Bradlo aneb Moravský Blaník
Bradlo aneb Moravský Blaník
Tipy na výlet
Kopec - Bradlo, který je nejvyšším bodem Úsovské vrchoviny je zároveň…
1.2km
více »
Libina
Libina
Vesnice
Libina je jednou z největších a nejdelších obcí u nás, délka obce…
1.9km
více »
Libina - Kalvárie č. 1
Libina - Kalvárie č. 1
Socha
Původně jsem chtěl dát památce číslo 3, protože jako třetí jsem kříž objevil, ale po bližším ohledání si zaslouží zcela jiné číslo.…
2.2km
více »
Nová Hradečná – kaple sv. Antonína Paduánského
Nová Hradečná – kaple sv. Antonína Paduánského
Kaple
Obec Nová Hradečná je součástí olomouckého okresu a žije zde nějakých osm…
2.5km
více »
Libina - Kalvárie č. 2
Libina - Kalvárie č. 2
Socha
Ačkoliv je řadě projíždějících Libina protivná svou délkou přes 7 km (tudíž nutností dodržovat 50 km rychlost), nám převážným…
2.7km
více »
Libina – Ruprechtova vila
Libina – Ruprechtova vila
Dům, budova
Ozdobou Libinské návsi (dalo by se téměř říci náměstí) je…
2.7km
více »
Libina - kostel sv. Jiří
Libina - kostel sv. Jiří
Kostel
Orientovaný kostel obdélníkového půdorysu s trojbokým závěrem. Přistavěná sakristie obdélníkového půdorysu na evangelijní straně (od…
2.8km
více »
Nová Hradečná
Nová Hradečná
Vesnice
Pod názvem Nová Hradečná je obec známá od roku 1960, kdy byly spo…
2.9km
více »
zavřít reklamu