Loading...

Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp

Turistické cíle Příroda Hora

Všechny cesty nevedou do Říma, ale na památnou horu Říp. Kopeček magický i magnetický přitahuje k sobě nejenom v poslední den roku více než hodně lidí.

Hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst v naší zemi a právem se řadí mezi trvalé symboly národní historie. Každý by měl alespoň jednou za život na tuto horu, opředenou pověstmi, bájemi i mýty, vystoupit. Jako to onehdy učinil praotec Čech, který do těchto končin přivedl svoji družinu. Alespoň tak praví pověst vztahující se k příchodu našich prapředků do země. Praotec Čech, rozhlédnuv se z hory Říp, pravil, že našel zemi zaslíbenou, o které často mluvil a kmenu putujícímu z bájné pravlasti ji sliboval. Všem známý příběh prošel však během několika staletí velkými změnami. Jak plynul čas, tak si kronikáři „vzpomínali“ na další detaily a nové skutečnosti.

Foto: Bubinga

Autorem nejstaršího dochovaného podání pověsti je děkan pražské kapituly Kosmas. Z latinsky psané (okolo roku 1125) Kosmovy kroniky se toho ale moc nedozvídáme. Autor se sice rozepisuje o zemi, kam Boemus (jméno Čech v latině) přišel, ale o výstupu na Říp není v tomto díle žádná konkrétní zmínka. Legendu rozvinul roku 1310 ve své kronice Dalimil. Ten již píše konkrétně, že Čech došel se svou družinou k hoře Říp. Sám vystoupil na vrchol (obdobně jako Mojžíš?), rozhlédl se po kraji a následně zvěstoval, že konečně došli do zaslíbené země. Další známá kronika byla napsána patrně z příkazu Karla IV. okolo roku 1374. Její autor Přibík Pulkava zmiňuje příběh o Čechovi obdobně jako Dalimil. Ještě více se o praotci Čechovi rozepsal roku 1541 Václav Hájek z Libočan, ale ani v jeho Kronice české, která připomíná spíše beletrii, nejsou jasná a doložitelná historická data. Nejznámější zpracování pověsti určitě pochází od Aloise Jiráska a jeho díla z roku 1894 s názvem Staré pověsti české.

A jak to bylo ve skutečnosti s tou „zemí mlékem a strdím oplývající?“ Po historickém jádru pověsti pátraly a určitě stále pátrají archeologové, znalci historie i obyčejní nadšenci. Výsledky jejich bádání však zatím nevyznívají moc příznivě pro milovníky pověstí a romantické duše vlastenců. Archeologické průzkumy odhalily, že první Slované, kteří sem začali přicházet od 6. století, se usadili okolo dolního toku řeky Vltavy, v Poohří či v úrodných nížinách Polabí. Tím se vlastně stala hora pomyslným středem slovanského světa, i když nejbližší okolí hory Říp bylo osídleno asi až o tři století později. Patrně chyběla voda, ale určitě tam měli strdí. Toto kouzelné, i když nepříliš známé slovíčko, slyšel ve spojení s horou Říp snad každý, ale že strdí označuje medové plástve, to se občas neví.

Foto: Bubinga

O tom, že je hora Říp místo historicky zajímavé i důležité, svědčí románská rotunda, jeden z nejstarších svatostánků v zemi. Stavební historie místa sahá až do konce 10. století či začátku minulého tisíciletí, kdy zde stál dřevěný kostelík zasvěcený sv. Vojtěchovi. Patrně se o to zasloužil kníže Boleslav I. či jeho syn. Do současné podoby nechal rotundu přestavět kníže Soběslav I. na počest svého vítězství v bitvě u Chlumce na Ústecku 18. února 1126 nad německým králem Lotharem III.

Foto: Bubinga

Západní kruhová věž, ústřední rotunda a poloválcovitá apsida – otec, matka a dítě. Česká rodina či malebná románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha stojící na temeni oblíbené poutní hory pamatuje dávné časy a sehrála významnou roli v dobách národního obrození. Známá je určitě skutečnost, že byl roku 1868 na Říp svolán tábor lidu. Následně zde vylomili a do Prahy převezli jeden ze základních kamenů pro vybudování Národního divadla. O sto let později, 10. května 1968, se na úpatí Řípu konalo shromáždění lidu, kde promluvili například Alexandr Dubček či Josef Smrkovský. Dnes na fasádě rotundy promlouvají ruce některých lidí trochu odlišným, značně nehezkým způsobem. Při pohledu na stěny člověka až zabolí, jak „novodobí umělci“ upravují omítku stavby svými nápisy a obrázky. Síla nejenom rotundy, ale celého místa není ve velikosti, ale v úctě. Ostatně většina z nás nepoužívá výraz „kopec Říp“, ale říká se „hora Říp“, hora, která například v době protektorátu Čechy a Morava byla vlastně pohraniční horou, jelikož státní hranice se nacházela u nedalekého Labe.

Říp, součást Českého středohoří, je celkem mladý vulkán, který byl aktivní ještě nedávno, asi před dvaadvaceti miliony let. V poslední den minulého roku soptily naštěstí už jenom rachejtle v okolí a tak opět tato zajímavá kupa čediče čnící z rovinaté krajiny přivábila množství lidí. Nejznámější výchozí bod, obec Krabčice - Rovné, se změnil v jedno velké parkoviště, odkud vyráželi po celý den lidé s pejsky, kočárky i na kolech. Na horu Říp (455 m.n.m.), vyvýšenou asi o 200 metrů nad okolní terén, vede cesta chvílemi prudká a v případě námrazy také velice zajímavá. Během výšlapu jsem si vzpomněl na obraz, který jsem zahlédl v jedné kavárně. Autor zde vyobrazil Říp budoucnosti včetně lanovek, železnice či tunelu.

Foto: Bubinga

My jsme to však zvládli po svých a na vrcholu, který nechal roku 1879 Moritz von Lobkowicz zalesnit, jsme postupně obešli vyhlídku Mělnickou, Pražskou i Roudnickou a kochali se. Pohledy na českou kotlinu byly zajímavě stejné. Vnitrozemí ku Praze, malebné kužely Českého středohoří, Bezděz či Ještěd ukryla šikovně dnešního dne nízká oblačnost. A tak přišla ke slovu představivost.

Někteří lidé pobíhali s kompasem v ruce a sledovali poblázněnou střelku, s níž koketuje příměs magnetovce v čediči. Většina však držela v ruce lahvinku sektu či nějaké dobré kořalky a připíjela si s ostatními i horou Říp. Kdo se zapomněl vybavit a chtěl načerpat síly před náročným sestupem, mohl si koupit u okénka restaurace například teplou griotku. A samozřejmě si přečíst slavný nápis na fasádě turistické chaty: „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp.“

Foto: Bubinga

První pohled na Říp, který si v roli národní kulturní památky plní vlasteneckou povinnost, může někomu připomínat tvar zvonu či hřibu, jinému ženské ňadro nebo klobouk, ale když člověk kopec obejde dokola, zjistí, že pohled z různých stran je vždy trochu jiný. Jedná se vlastně o stolovou, i když nevelkou horu, jejíž jméno by lákalo k „zemědělskému“ spojení se slovem řepa. Avšak skutečnost je jiná. Původ názvu sahá do doby keltské či germánské a měl by označovat „horu“.

Myslím, že pohled na Říp z okolí i z hory samé na líbeznou krajinu rozechvívá srdce kohokoliv, kdykoliv a nemůže to pokazit ani počasí. Krásnými a idylickými verši se o těchto pocitech vyjádřil například Jaroslav Seifert, jediný český nositel Nobelovy ceny za literatury, v básni „Hora Říp.

Foto: Bubinga

Viděl jsem hory plné ledu,
však zpívat o nich nedovedu.
Jiskřily dálky nad hlavami
jak bledě modré drahokamy.
Jímala závrať při pohledu,
zpívat však o nich nedovedu.
Když ale vidím na obzoru
uprostřed kraje nízkou horu,
na nebi mráček běloskvoucí
- přestane srdce chvíli tlouci.
Oblaka letí v klasech zralých
a koně dupou po maštalích.
V panácích jsou už všude snopy
a svatý Jiří zvedá kopí,
aby je vrazil ve chřtán dračí,
a motýl spěchá po bodláčí;
a jako krůpěj na prstenu
třpytí se drobná kvítka rmenu.
Tu nemohu se vynadívat
a všechno ve mně začne zpívat,
zpívat i plakat. Maminko má,
jak je to hezké u nás doma!

*

Říp jsme navštívili, když jsme byli ve městě Mělník, v jehož okolí jsme zavítali ještě na následující zajímavá místa:

- Mělník a nejširší studna v Česku: https://www.turistika.cz/mista/podzemi-kralovskeho-mesta-melnik-a-nejsirsi-studna-v-ceske-republice

- Zámek v Mělníku: https://www.turistika.cz/mista/zamek-melnik-dominanta-vsech-pohledu-nad-slavnym-soutokem

- Mělník a turistické informační středisko: https://www.turistika.cz/mista/melnik-a-turisticke-informacni-stredisko

Foto: Bubinga

- Regionální muzeum Mělník: https://www.turistika.cz/mista/mesto-a-regionalni-muzeum-melnik

- Mělník a Pražská brána (Galerie a café Ve věži): https://www.turistika.cz/mista/melnik-prazska-brana-i-galerie-a-cafe-ve-vezi

- hrobka Lobkowiczů v Hoříně: https://www.turistika.cz/mista/melnik-hrobka-lobkowiczu-v-horine

- historické zdymadlo a plavební kanál v Hoříně: https://www.turistika.cz/mista/melnik-historicke-zdymadlo-na-vranansko-horinskem-kanalu-vltavy-v-horine

- Mělník a kostel sv. Petra a Pavla: https://www.turistika.cz/mista/melnik-a-goticky-trojlodni-kostel-sv-petra-a-pavla

Foto: Bubinga

- Mělník a kostel sv. Ludmily: https://www.turistika.cz/mista/hrbitovni-kostel-sv-ludmily-v-melniku

- Mělník a klášterní kostel čtrnácti svatých pomocníků: https://www.turistika.cz/mista/melnik-a-klasterni-kostel-ctrnacti-svatych-pomocniku-na-namesti-miru

- Mělník a evangelický kostel: https://www.turistika.cz/mista/melnik-evangelicky-kostel

- Obříství a Bedřich Smetana: https://www.turistika.cz/mista/obristvi-a-svatba-bedricha-smetany

- Obříství, rakouský generál a kříž z lávy: https://www.turistika.cz/mista/obristvi-napoleon-rakousky-general-franz-von-koller-a-kriz-z-lavy

Foto: Bubinga

- Obříství a kostel se zvonicí: https://www.turistika.cz/mista/obristvi-a-zamecky-kostel-sv-jana-krtitele-se-zvonici

- Obříství a morový sloup: https://www.turistika.cz/mista/obristvi-a-morovy-sloup

- Obříství a socha sv. Jana Nepomuckého: https://www.turistika.cz/mista/obristvi-a-socha-sv-jana-nepomuckeho

- Chlumín a morový sloup: https://www.turistika.cz/mista/chlumin-a-morovy-sloup

- státní zámek Veltrusy: https://www.turistika.cz/mista/statni-zamek-veltrusy-se-zajimavym-krajinarskym-parkem

- Liběchov a hraniční milník: https://www.turistika.cz/mista/libechov-a-hranicni-kamen-milnik

Foto: Bubinga

- Kokořínsko – Klácelka a Blaník: https://www.turistika.cz/mista/jara-cimrman-kdyz-to-srovnam-s-tim-nasim-vyletem-na-kokorin-cast-3-klacelka-a-blanik

- Kokořínsko – Čertovy hlavy: https://www.turistika.cz/mista/jara-cimrman-kdyz-to-srovnam-s-tim-nasim-vyletem-na-kokorin-cast-2-certovy-hlavy

- Kokořínsko – Pokličky: https://www.turistika.cz/mista/jara-cimrman-kdyz-to-srovnam-s-tim-nasim-vyletem-na-kokorin-cast-1-poklicky

- Mšeno a kostel sv. Martina: https://www.turistika.cz/mista/mseno-na-kokorinsku-a-kostel-sv-martina

- Nelahozeves a zámek s parkem: https://www.turistika.cz/mista/malebny-zamek-nelahozeves-s-anglickym-parkem

- Nelahozeves a kostel sv. Ondřeje se zvonicí: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-ondreje-se-zvonici-v-obci-nelahozeves

- Nelahozeves a Antonín Dvořák: https://www.turistika.cz/mista/antonin-dvorak-a-obec-nelahozeves

- Roudnice nad Labem a klášter s kostelem: https://www.turistika.cz/mista/roudnice-nad-labem-augustiniansky-klaster-s-chramem-narozeni-panny-marie

- Roudnice nad Labem a židovské hřbitovy: https://www.turistika.cz/mista/roudnice-nad-labem-a-zidovske-hrbitovy

- Roudnice nad Labem a Rudný pramen: https://www.turistika.cz/mista/roudnice-nad-labem-rudny-pramen

- Roudnice nad Labem a Kratochvílova rozhledna: https://www.turistika.cz/mista/roudnice-nad-labem-a-funkcionalisticka-kratochvilova-rozhledna

- Mšeno a Cukrárna:https://www.turistika.cz/rady/mseno-na-kokorinsku-a-bajecna-cukrarna-u-zivnych-a-mestaku

- Kralupy nad Vltavou a kavárna: https://www.turistika.cz/rady/kralupy-nad-vltavou-kavarna-bella-caffe

- Mělník a kavárna: https://www.turistika.cz/rady/melnik-kavarna-marlen

- Mělník – Apartmány u Zámku: https://www.turistika.cz/rady/melnik-apartmany-u-zamku

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 4.2.2017
Nadmořská výška:
455 metrů nad mořem
Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp

Silvestrovský výstup na Říp
Silvestrovský výstup na Říp
Tipy na výlet
Nápad, že bychom na Silvestra mohli někam vyrazit, se vyklubal už někdy v…
0.3km
více »
Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp
Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp
Tipy na výlet
  Tam kdesi za druhým pruhem dálnice a lánem polí vyrůstá ze země kopec.…
0.4km
více »
Poutní místo hora Říp
Poutní místo hora Říp
Hora
Říp (460,7 m) je zdaleka viditelnou horou s románskou rotundou na vcholu,…
0.4km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Tipy na výlet
Po stopách praotce Čecha na horu Říp se dá vyrazit několika cestami.…
0.4km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
Hora Říp je zdaleka viditelná hora (456 m n. m.), přesněji…
0.4km
více »
Říp a Mnetěš - PkP
Říp a Mnetěš - PkP
Cestopisy
Vysoko nad rovinu Dolnooharské tabule vypíná se bájná hora Říp, jejíž…
0.4km
více »
Hora  Říp, Mělník, Račice – veslařský  kanál
Hora Říp, Mělník, Račice – veslařský kanál
Rady a tipy
Díky   dlouholeté činnosti  pro ČVK Brno jsme  v Račicích …
0.4km
více »
Na rotundu na hoře Říp
Na rotundu na hoře Říp
Rotunda
Určitě všichni známe pověst, jak na horu Říp přišel praotec Čech a rozhodl…
0.4km
více »
Výlet na Říp pro lenochy
Výlet na Říp pro lenochy
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky a vážení lenoši,nedávno, jsem se jako…
0.4km
více »
Hora Říp - po stopách praotce Čecha
Hora Říp - po stopách praotce Čecha
Tipy na výlet
Jedeme na horu Říp do vesnice Rovné a odtud pěšky na vrchol Řípu. Jedeme…
0.4km
více »
Studánka a pramen Hamlouf
Studánka a pramen Hamlouf
Studánka
Areál studánky a pramene Hamlouf se nachází pod dominantou zdejšího kraje…
1.2km
více »
Na horu Říp k rotundě sv. Jiří
Na horu Říp k rotundě sv. Jiří
Trasy
Při návštěvě dcery v Praze jsme uskutečnili i výlet na bájemi opředenou horu Říp. Auto jsme odstavili v…
1.7km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Město
Roudnice nad Labem leží ve Středních Čechách, severním směrem od Prahy.…
4.1km
více »
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Roudnice nad Labem - Kratochvílova rozhledna
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází poblíž centra Roudnice nad Labem na návrší v…
4.1km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Zámek
Monumentální raně barokní zámek je dominantou města Roudnice nad…
4.3km
více »
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem
Tipy na výlet
Roudnice nad Labem je malebné město ležící u řeky Labe. Do RCE se…
4.4km
více »
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lobkowiczký zámek a románský hrad
Zámek
Pražští biskupové nechali koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku…
4.5km
více »
Věž Hláska
Věž Hláska
Rozhledna
Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší části…
4.5km
více »
Budyně nad Ohří
Budyně nad Ohří
Zámek
Renesanční zámek stojí uprostřed města Budyně nad Ohří na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z původní čtyřkřídlé dispozice se dochovala jen dvě křídla ?…
11.8km
více »
Veltrusy
Veltrusy
Zámek
Nádherný barokní zámek Veltrusy se nachází na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zámek stojí přesně v ose hlavní aleje Zámeckého parku…
13.4km
více »
zavřít reklamu