TURISTIKU PODPORUJÍ
59 986 turistů a cestovatelů
98 479 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 063 977,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. Navštívit zde můžete propast Macocha, Punkevní jeskyně a mnoho dalších přírodních památek. 
Turistika Blansko  Doporučujeme
Tipy na výlety Blansko Ubytování Blansko
Turistické cíle Pivní stezka Petra Bezruče  
Pěší trasy / Cyklo trasy Okružní trasa Moravský kras  

 

Moravský kras a okolí
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Moravský kras a okolí
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Boskovice - zřícenina hradu nad městem

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Hrad Boskovice jsme navštívili během výletu po prohlídce níže položeného zámku. Po obědě v bývalých zámeckých konírnách jsme pěšky vystoupali do kopce, na němž hrad, založený kolem roku 1300 rodem Černohorských z Boskovic, stával. V pokladně jsme dostali tištěného průvodce, koupili známku a získali razítko do památníku. Potom jsme se vydali na prohlídku hradu, který se tyčí nad městem Boskovice a je tak nepřehlédnutelnou dominantou.

Hned na začátku jsme v původní renesanční budově první hradní brány našli malou expozici o historii hradu, včetně hezkého modelu hradu - pro představu jak hrad vypadal než se stal zříceninou po roce 1733 , kdy byl kámen z hradu používán na budování nového sídla Dietrichsteinů v Boskovicích, čili zámku. Byla stržena hradní střecha a zdivo rozebráno jako stavební materiál pro panské domy v Boskovicích.

Naše prohlídka pokračovala budovou koroptvárny, která pochází z 19. století, kdy byl hrad využíván lesní správou. Jednu z rarit, kterou jsme na hradě viděli je roubená studna, hluboká 26m. Jak jsme zjistili, na hřídel se původně natáčely protiběžně dva okovy a k pohonu studny sloužilo kolo, které má v průměru 3,60m. Ohromilo nás, že tato studna byla chodbou vytesanou ve skále spojena se studnou, která se nachází z vnější strany hradeb. A právě toto kolo je velmi neobvyklé. Studna jsme našli na vnějším nádvoří, kde jsme ve hradební zdi viděli původní vstup do hradu - dnes zazděnou bránu sklenutými oblouky a dostavěnými pilíři.

Dozvěděli jsme se, že protější hradební zeď je dodnes opatřena takzvanou výpadovou brankou, která dle názvu logicky sloužila k úniku obránců hradu z obležení. Napravo od výpadové branky jsme též viděli oblý výklenek ve zdi - což je mnohoúhlá bašta, která měla původně dřevěnou špičatou střechu a sloužila k obraně hradu. Na vnějším nádvoří měli i pivovar , který stával v rohu hradeb vedle jižní brány. Dnes jsme zde našli několik mučících nástrojů a šibenici. Zajímavé bylo také namáčedlo , které vypadá jako prak. Bazének pod ním dle názvu určitě nesloužil k osvěžení strážců hradu - spíše naopak.

Od mučících nástrojů jsme se po schodech přesunuli na vnitřní nádvoří, kde se nachází nejvyšší část hradu - šlechtický palác. Z průvodce jsme se dozvěděli, že první patro paláce zaujímaly reprezentační místnosti, druhé patro s panskými pokoji sloužilo obytným účelům. Procházení vnitřního nádvoří jsme zahájili prohlídkou místnosti se zamřížovanou cisternou na dešťovou vodu. Dočetli jsme se, že voda byla do cisterny sváděna ze střech dřevěnými rourami, které vedly přes otvory ve stropě. Dále jsme si přečetli, že v rozšířeném prostoru nad cisternovou jámou se voda čistila několika vrstvami písku, přičemž cisterna byla hluboká přibližně 8 metrů. V dalších prostorech pod palácem jsme uviděli sklepy, do nichž jsme také nahlédli . Nic kromě stínu a tmy jsme zde ovšem nenašli. Nepřekvapilo nás, že se sklepení využívalo ke skladování potravin, protože se dobách obléhání, které mohlo trvat i několik měsíců, do hradu uchylovali také obyvatelé z přilehlé poddanské vesnice Boskovic a proto musel být v uzavřeném objektu dostatek potravin i tekutin, k jejichž uskladnění rozsáhlé sklepy sloužily.

Ze sklepů jsme se po dalších schodech vydali na první, severní vyhlídku, která je zřejmě místem původní kaple. Z okna jsme viděli část města Boskovic a do dálky se rozprostírající rovinu Malé Hané. Po zdolání několika dalších schodů jsme se dostali do místností prvního patra, kde se přijímali hosté, usedalo ke společnému stolu a prováděly nejrůznější zábavy. Stropy zde byly klenuté a jak jsme si přečetli, tak se v pokojích topilo nejdříve v krbech, později v kachlových kamnech. V oknech byly prý v středověké době nejčastěji dřevěné okenice, kůže a tkaniny, později v období renesance byla již okna prosklená. My jsme zde našli východní vyhlídku , ze které jsme viděli další část města a 110 metrů hluboko pod námi v údolí tekla řeka Bělá. Nedivili jsme se tedy tomu, že východní část hradu byla nevíce nepřístupná. Potom jsme pokračovali do další místnosti, kde býval rytířský sál a který sloužil jako přijímací pokoj i jídelna.

Pokračovali jsme k jižní vyhlídce, za které jsme viděli kopec Zlatník. Přečetli jsme si pěknou pověst. Vypráví se, že na tomto kopci odedávna žili skřítci, kteří chudé lidi obdarovávali zlatem. Jeden z majitelů hradu Šimon Eder ze Štiavnice se na tomto kopci pokoušel těžit zlato. Pověst vypráví, že výsledkem jeho důlní činnosti bylo několik hrudek zlata, které stačily k vyražení jediného zlatníku. Odtud název kopce.

Z prohlídky zbývala už jen západní vyhlídka, která je podle našeho názoru ovšem nejhezčí. V pozadí se vypínaly dva kopce, které připomínaly rovinu a čedičové kopce v Českém Středohoří. Jmenují se Malý a Velký Chlum a z toho pravého se prý těžil kámen na stavbu boskovického hradu. Z vyhlídky byla také pěkně vidět vstupní část hradu, kterou tvoří renesanční hláska s ozdobným cimbuřím a budova, do níž je zasazena první hradní brána. Dozvěděli jsme se, ž hláska, původně určená vojenské posádce, byla z vnější strany vybavena klíčovými střílnami. Ve věži se dochovalo schodiště a dnes slouží jako útočiště poštolkám, což jsme si nemohli ověřit, protože byla bohužel nepřístupná.

Poté, co jsme pokochali vyhlídkou, sestoupili jsme zpět přes vnitřní na vnější nádvoří a kolem mučících nástrojů jsme se takzvanou jižní cestou vrátili zpět k pokladně. Přečetli jsme si, že Jižní cesta byla nejkratší přístup do hradního paláce a sloužila panstvu. Tudy páni projížděli jak na osedlaných, tak na zapřažených koních.

Z historie jsme se dozvěděli zajímavost, že pár let po postavení hradu, konkrétně roku 1312, byl dobyt a pobořen vojskem českého krále Jana Lucemburského, protože se jeho majitel Archleb z Boskovic postavil proti králi. Panovník však brzy dobytý hrad Archlebovi na přímluvu šlechty vrátil a jeho nástupce se pak dokonce odvážil postavit moravskému markraběti Joštovi, což se ukázalo jako osudná chyba, protože v roce 1389 byl boskovický hrad znovu obležen, dobyt a pobořen.

Byli jsme rádi, že hrad byl obnoven a vrácen králem Jiříkem z Poděbrad do rukou pánů z Boskovic, kteří jej však roku 1547 z finančních důvodů prodali hornickému podnikateli Šimonu Ederovi ze Štiavnice , který jak je nám již známo, těžil na kopci Zlatník marně zlato. Dále jsme si přečetli, že dvacet let nato koupili Boskovice Morkovští ze Zástřizl, kteří významně zesílili hradní opevnění a po jejich úmrtí sňatkem přešly roku 1690 Boskovice na Františka Waltera z Ditrichštejna. Ten ještě na hradě do roku 1720 bydlel, o devět let později si však Ditrichštejnové postavili v podhradí novou rezidenci a hrad se změnil ve zříceninu.

Naše prohlídka skončila, vrátili jsme tištěného průvodce do pokladny a vydali jsme se zpět na náměstí, prohlédli také židovskou čtvrť, muzeum či kostel. Boskovice toho zkrátka nabízejí turistům velmi mnoho.

Návštěvní doba

Poslední prohlídka začíná 30 minut před koncem pracovní doby.

Upozornění - zákaz vstupu se psy a jinými zvířaty.

duben a říjen:

soboty, neděle a svátky

10:00 - 16:00 hodin

květen, červen a září:

pondělí

úterý - pátek

soboty, neděle a svátky

zavřeno

10:00 - 16:00 hodin

10:00 - 18:00 hodin

červenec a srpen:

denně

9:00 - 18:00 hodin

Vstupné

dospělí 40,- Kč

děti od 6 let, studenti, důchodci, zdravotně postižení 30,- Kč

děti do 6 let, těžce zdravotně postižení zdarma

http://www.castles.cz/hrad-boskovice/

http://www.hradboskovice.cz/

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Podobné příspěvky
Boskovice - hradní kopec

Vypíná se nad údolím říčky Bělá a vytváří jedinečnou siluetu zdejšího kraje. Nejvyšší bod dosahuje 487 m nad mořem. Na jeho vrcholu byl vybudován první boskovický hrad, zvaný Bašta. Dodnes jsou po něm pozůstatky rozlehlého hradního příkopu, který obepíná celý vrchol. V okolí vrcholu jsou pak roztroušeny zbytky kamenného zdiva, které bylo využito jak na výstavbu dnešní zříceniny hradu, tak i dnešního zámku. Dalším objektem na Hradním kopci, nacházejícím se na jeho nižším ostrohu, byl vybudován pravděpodobně ve 13. století nový hrad, který byl v pozdějších staletích několikrát rozšiřován. Až přestal vyhovovat požadavkům bydlení byl opuštěn. Dnes je z něho mohutná zřícenina, kde se během roku koná řada společenských akcí spojených se středověkou historií. V sezoně je přístupná veřejnosti formou volné prohlídky. Z několika míst této hradní zříceniny je široký pohled do okolní krajiny. Třetím objektem, který byl na Hradním kopci postaven je dnešní empírový zámek s rozlehlým parkem, který je též přístupný veřejnosti.

Z Masarykova náměstí na Hradní kopec vede červeně značená odbočka, která stoupá kolem zámku, dále k hradní zřícenině a nakonec až na vrchol kopce k objektu Bašty. Celý hradní areál je častým místem odpoledních vycházek místních obyvatel, ale i návštěvníků tohoto krásného města.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras (A/1), GOL 1:25 000 Boskovicko

Nadmořská výška:
457 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.482, 16.662)
Poslední aktualizace: 1.1.2015
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Boskovice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,3km od místa

Příspěvky z okolí Boskovice - zřícenina hradu nad městem

Hrad Boskovice.
Hrad Boskovice.
Hrad
Za okny se sype sníh a druhý jarní den nás opět vrátil do zimy. Kromě toho leží na stolku vedle mě dvě roušky na obličej. S cestováním bude možná i na delší čas konec. Co zbývá je návrat do…
0.2km
více »
Boskovice - hrad
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boskovice - hrad
Zřícenina
Boskovice leží v okrese blansko přibližně 40 km severně od centra Brna. Město bylo založeno jako podhradí začátkem 13. století, dnes v něm žije zhruba 11000 obyvatel. Historické centrum města včetně židovskéh…
0.2km
více »
Velen nebude bosko více
Velen nebude bosko více
Hrad
   Za mlhou času, v dobách kdy husté porosty stromů neobývalo mnoho lidí, se zrodila pověst. U říčky Bělé sídlyl ptáčník Velen. Posléze dostavše v majetek lesy …
0.2km
více »
Boskovice - Hradní dub
Boskovice - Hradní dub
Památný strom
Jedná se o poslední exemplář dubu letního, které zde v předhradí byly v minulosti vysázeny. Jeho stáří je odhadováno na 160 let a za památný strom byl vyhlášen v roce 2007. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okol…
0.2km
více »
Boskovice – Štěpánčin svatební dub
Boskovice – Štěpánčin svatební dub
Památný strom
Boskovice, půvabné jihomoravské město na Malé Hané, nabízí svým návštěvníkům nejen neuvěřitelné množství historických památek, ale také několik cenných památných i krásných, a doposud „nezařazených“, …
0.2km
více »
Na Boskovice, za zříceninou hradu Boskoviců
Na Boskovice, za zříceninou hradu Boskoviců
Tipy na výlet
Tento příjemně nenáročný výlet se dá absolvovat i opakovaně a nikdy se neomrzí. Tedy zvláště pokud se ho zúčastní někdo, kdo má hodně rád krásně romantické a poměrně rozlehlé gotické hradní zříceniny. Dokonce i ty…
0.2km
více »
Boskovice - Bašta
Boskovice - Bašta
Zřícenina
Je místem, kde stál vůbec první boskovický hrad. Dodnes jsou po něm pozůstatky rozlehlého hradního příkopu, který obepíná celý vrchol. V okolí vrcholu roztroušeny zbytky kamenného zdiva, které bylo využit…
0.3km
více »
Boskovice - vyhlídkový altán na Hradním kopci
Boskovice - vyhlídkový altán na Hradním kopci
Vyhlídka
Nachází se ve východním příkrém svahu Hradního kopce, přímo pod Boskovickým hradem. Kolem prochází červeně značená turistická cesta, která sem vede od rozcestí z boskovického náměstí. Odtud…
0.3km
více »
Boskovice - Hradní kopec
Boskovice - Hradní kopec
Kopec
Vypíná se nad údolím říčky Bělá a vytváří jedinečnou siluetu zdejšího kraje. Nejvyšší bod dosahuje 487 m nad mořem. Na jeho vrcholu byl vybudován první boskovický hrad, zvaný Bašta. Dodnes…
0.3km
více »
Boskovice - letní kino
Boskovice - letní kino
Zajímavost
Aktualizace: duben 2012 Letní kino v Boskovicích je největší v České republice. V provozu je od roku 1960. Promítací plátno bylo v době svého vzniku největším ve střední Evropě. V roce 1982…
0.4km
více »
Boskovice – skrytá historie aneb Starý hrad nebo pouhá Bašta?
Boskovice – skrytá historie aneb Starý hrad nebo pouhá Bašta?
Trosky
Návštěvníci Boskovic – a zejména ti, kteří se rekrutují z řad příznivců historických památek – bývají tímto jedenáctitisícovým jihomoravským městem většinou nadšeni. Mezi ty nejoblíbenější pamětihodnosti pak patří zřícenina zdejšího hradu, který bychom ovšem možná měli správně nazývat hradem Novým. Nedaleko od něj se totiž nachází místo, kde zřejmě stával hrad dávno před…
0.4km
více »
Pilské údolí u Boskovic
Pilské údolí u Boskovic
Údolí
Pilské údolí je malebné zalesněné údolí, které se nachází nedaleko Boskovic. Celé údolí je dlouhé asi 3 kilometry a protéká jím řeka Bělá. Dříve se zde nacházelo množství průmyslových objektů (sklárna, pila, mlýny). Ve střední části údolí byla vytvořena rekreační zóna pro takzvanou krátkodobou relaxaci. Přirozeným středem této části je rybník s hrází a jezem nacházející se u bývalého mlýna. Návštěvníci mohou posedět na lav…
0.5km
více »
Boskovice – jinan dvoulaločný (ginkgo) u zámeckého skleníku
Boskovice – jinan dvoulaločný (ginkgo) u zámeckého skleníku
Památný strom
Památných stromů najdete dnes už v malebném městečku Boskovice několik; tím prvním se ovšem stal – dne 13. srpna roku 2005 - jinan dvoulaločný (Ginkgo Biloba Pendula), v klidu si…
0.6km
více »
Vánoční Boskovice (den druhý: procházka bílým městem)
Vánoční Boskovice (den druhý: procházka bílým městem)
Tipy na výlet
Již v sobotu večer se celkem výrazně oteplilo a sníh šel pomalu – ale jistě - dolů. I v noci bylo slyšet, jak smutně okapává ze střech a stromů k matičce zemi. Přesto b…
0.6km
více »
Boskovice – zámecká kaple
Boskovice – zámecká kaple
Zámek
Boskovický zámek je jedním z nejcennějších a nejpůvabnějších empírových zámků u nás, nebo minimálně na Moravě. Ctitelé tohoto slohu jistě navíc dokáží naplno ocenit jeho vzácnou…
0.6km
více »
Boskovice - jinan dvoulaločný
Boskovice - jinan dvoulaločný
Památný strom
Je bezesporu nejatraktivnějším stromem zámeckého parku. Jde o převislou formu, která je méně častá a vysazuje se pouze v parcích. Nejpravděpodobněji byl zde vysazen v době budování parku…
0.6km
více »
Boskovice - bývalá oranžérie
Boskovice - bývalá oranžérie
Dům, budova
    Pěkná prosklená budova se sloupovím - (kdysi oranžérie a zámecký skleník) - byla v roce 2002 kompletně zrekonstruována a dnes je využívána k rozličným kulturním účelům a také výstavám. Hladina j…
0.6km
více »
Boskovice – pohádkový strom v zámecké zahradě (líska turecká)
Boskovice – pohádkový strom v zámecké zahradě (líska turecká)
Památný strom
Boskovice nabízejí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství památek všeho druhu. Například návštěvník zdejšího empírového zámku může navíc relaxovat v zámeckém parku i v zámeckých…
0.6km
více »
Boskovice - zámecký park
Boskovice - zámecký park
Park
Nachází se nad městem v okolí překrásného empírového zámku ve svahu Hradního kopce. Zdejší park je rozdělen na dvě části. První část je v předpolí zámku a je celoročně přístupná. V ní se nac…
0.6km
více »
Boskovice - zámecký skleník
Boskovice - zámecký skleník
Dům, budova
Nachází se v zámeckém parku a vytváří dominantu jeho východní volně přístupné části. Jde o rozlehlou prosklenou přízemní budovu se sloupovím, která slouži…
0.6km
více »
Do Boskovic, do muzea, do … tam je krásně!
Do Boskovic, do muzea, do … tam je krásně!
Tipy na výlet
Titulek tohoto článku jsem si – jak si mnozí z vás jistě povšimli - vypůjčil od pánů Cimrmanologů. Obdobným způsobem, byť trošku jinými slovy, se tam v jedné nejmenovaná hře o nejmenované polární expedic…
0.7km
více »
Boskovice – procházka nočním městem
Boskovice – procházka nočním městem
Cestopisy
Návštěva Boskovic mě vždy potěší. I když jsem zde už byl mnohokrát, v prohlédnutí si tohoto města za umělého osvětlení, jsem měl dlouhodobě rest. Fotografie nejsou zcela noční, spíše večerní, ale v tomto ročním období to lze stejně poznat jen podle hodin na vyhlídkové věži místní radnice. K možnosti večerně-nočního focení Boskovic jsem se konečně dostal díky tomu, že v Boskovicích teď bydlí můj synátor, kteréh…
0.7km
více »
Boskovice pohledem čtyřnožky
Boskovice pohledem čtyřnožky
Cestopisy
Tak k nám zase po nějaké době přijel ten pán s paní, co mě vždycky dovezou něco dobrého. Můj páníček a panička jim vždycky z legrace říkají babičko a dědo a vyčítají jim, že si rozmazlují a překrmuj…
0.7km
více »
Boskovice – Muzeum Boskovicka aneb Krajinou sedmizubého hřebene
Boskovice – Muzeum Boskovicka aneb Krajinou sedmizubého hřebene
Muzeum
Na úvod článku, kterým bych rád představil stálou expozici Muzea Boskovicka, je potřeba uvést pár konkrétních informací i osobních pocitů. Muzeum je nevelké, velmi pěkné a příjemné. Najdete ho v barokní budov…
0.7km
více »
Boskovice - synagoga
Boskovice - synagoga
Kostel
Nachází se v dolní části bývalé židovské čtvrti. Po rozsáhlé rekonstrukci a památkové obnově je dnes zpřístupněna veřejnosti. Patří mezi nejvýznamnější objekty svého druhu u nás. Unikátní…
0.8km
více »
Na Boskovice !
Na Boskovice !
Tipy na výlet
Na poslední  letošní červencový den páteční jsem naplánoval – samozřejmě v dostatečném předstihu a bohužel také na dlouhý čas naposledy -  dvoudenní výlet do oblíbeného…
0.9km
více »
Boskovice
Boskovice
Město
Boskovice najdeme na Střední Moravě západním směrem od města Prostějov. Město Boskovice se rozkládá na pomyslné hranici mezi Boskovickou Brázdou a Drahanskou vrchovinou. Město je na východní a jižní straně obklo…
0.9km
více »
Procházka Boskovicemi a prohlídka hradu
Procházka Boskovicemi a prohlídka hradu
Tipy na výlet
   Budíme se do překrásného rána. Celý rozespalý přijímám od manželky žejdlík s černým mokem a vycházím na balkón, abych začátek dne tradičně odstartoval dalším hřebíčkem do mojí truhličky. Ty moje…
0.9km
více »
Boskovice
Boskovice
Zřícenina
Goticko-renesanční zřícenina hradu Boskovice se nachází ve stejnojmenné městě v Jihomoravském kraji. Zřícenina boskovického hradu je otevřena od června do srpnu každý den, v září denně kromě pondělí a v říjnu o …
1.2km
více »
Boskovice
Boskovice
Zámek
Empírový Zámek Boskovice se nachází ve stejnojmenném městě v Jihomoravském kraji. Návštěvníci si mohou zámek prohlédnout od června do září každý den kromě pondělí. K vidění je jediná empírová historická expozice…
1.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace