Loading...

Podzimní túra po Českém středohoří

Tipy a novinky

Vydejte se na procházku po Českém středohoří, do lokality s neopakovatelnou atmosférou krásné přírody, vysokých čedičových kup a oblastí hradních zřícenin, které tyto dominantní vrcholy korunují. Mnohotvárnou geologickou stavbu vulkanického pohoří a zachované lesní porosty Vás okouzlí v podzimních barvách.

Vydáme se po naučné stezce, která přibližuje geologický význam části území Českého středohoří a přírody i v historických souvislostech. Trasa začíná v obci Hlinná a vede směrem k Holému vrchu, Velkému Hradišti, vrchu Plešivec a zpět. Jednotlivé zastávky jsou v terénu označeny panelem s uvedením charakteristiky lokality, ale i směrovkami určující cestu. Panely kromě informační části obsahují německý a anglický abstrakt. V okolí stezky je řada skrytých schránkami, tzv. kešek. Trasa je dlouhá přibližně 10 km a je nezávazná, jednotlivé zastávky na sebe tedy nenavazují, lze si vybrat jen část zastávek nebo změnit jejich pořadí.

Naším výchozím bodem pro dnešní túru je vesnička nad městem Litoměřice obec Hlinná. Díky obecnímu úřadu, který spravuje místní části (Hlinná, Tlučeň, Lbín a Kundratice) patří obec s méně jak dvěma sty obyvatel mezi velmi známé a vyhledávané. Pomyslný start začíná u první naučné tabule na okraji jmenované obce, poblíž autobusové zastávky. Zajímavostí prvního infopanelu je nejen první otázka pro děti, ale i geomorfologické členění Českého středohoří.

Lze pokračovat ke druhé zastávce - směr Kundratice, kde trasa naučné stezky splývá se značenou cestou zelené turistické značky. Místo, kde se trasy rozdělují, se nachází druhý infopanel s informacemi o zdejších horninách (např. znělec, pískovec), o Krkavčí skále nebo o blízké rozhledně na Varhošti.

Po cca půl kilometru se ocitneme pod Holých vrchem, známý také jako Lysá hora. Tato lokalita je místem výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin (např. koniklec otevřený, koniklec luční český). Na děti zde čeká záludná otázka č. 3 nebo interaktivní prvky na tabuli.

Dále pokračujeme asi 1,5 kilometru po značené naučné stezce, dobrým znamením, že jdete správně, je objev žluté turistické značky před naším čtvrtým zastávkovým bodem. Nyní jsme u přírodní památky Hradiště, která se nachází na stejnojmenném vrchu. Na východním svahu Hradiště – Mentaurov mají základnu skauti.

Naše trasa pokračuje k pátému infopanelu. Tento úsek (necelý 1 km) je částečně označen zelenou a žlutou turistickou značkou. Je zde národní přírodní památka Bílé stráně, kde se vyskytují vzácné druhy jeřábů např. jeřáb oskeruše, nebo orchidej jménem střevíček pantoflíček.

Předposlední zastávka nás čeká po 1200 metech, kde opět žlutá turistická značka splývá s naší naučnou stezkou. Jsou zde informace o čedičovém vrchu Plešivec, který je před námi, vyskytuje se zde chráněná rostlina vemeník dvoulistý i brouk střevlík, ale asi nejzajímavějším jevem jsou ledové jámy.

Po cca 1300 m na nás čeká poslední sedmý informační panel, kde se dovídáme všechny správné odpovědi na otázky z předchozích tabulí, dále že v blízkém okolí se nachází památná světnička Bedřicha Smetany nebo zřícenina hradu Kamýk, kam se lze dostat po modré turistické značce.

Od posledního bodu se přesuneme po trase dlouhé 3 km zpět ke startu, cestou si lze za houbařit. Po dvouhodinové procházce jsme zdolali naučnou stezku Hlinná – Kamýk.

To vše, je jen zlomek toho, co na Vás čeká. Pro více informací nejen o naučné stezce navštivte webové stránky www.ceskestredohori.info, kde si lze stáhnout i konkrétní mapu naučné stezky a další.

Poslední aktualizace: 25.9.2014
Podzimní túra po Českém středohoří na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu