TURISTIKU PODPORUJÍ
59 237 turistů a cestovatelů
94 076 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
997 130,- odměny za články

Hodonín - fotogalerie

Hodonín

Hodonín se rozkládá v Dolnomoravském úvalu, v blízkosti řeky Moravy, 50 km od Brna. Hodoním má přibližně 25 tis. obyvatel a jeho nejvýznamnějším rodákem je T.G. Masaryk. V letních měsících je ve městě velmi populární Kúpalisko Hodonín.

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety / Trasy / Cestopisy Mutěnice / Kyjov Ubytování Hodonín
Turistické cíle / Mapa Hodonín Rozhledna Travičná / Skanzen Strážnice Vodní nádrž Lučina

Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Slovácko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Vinařský cíl
Aquapark
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Město Strážnice

Tipy a novinky

Fotografie (1)

Město Strážnice se nachází v centru regionu Slovácko na samé hranici se Slovenskou republikou. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1302. Postupně se na Strážnickém panství vystřídaly tři šlechtické rody – páni z Kravař, Žerotínové a Magnisové. Šlo o strážní město, okolo kterého bylo postupně budováno důkladné opevnění. Původně vodní hrad byl během svého trvání přestavován, až získal v polovině 19. století klasicistní podobu zámku. Největšího svého rozkvětu město zažilo v 16. století, kdy došlo k rozvoji řemeslných cechů včetně vinohradnictví a vinařství.

Po 2. světové válce byl zámek znárodněn. V současné době se v něm nachází sídlo Národního ústavu lidové kultury a je zde možno si prohlédnout historickou knihovnu, kapli, stálou expozici lidových hudebních nástrojů, tradičních lidových výrobců "Skromné umění" a jízdu králů "Na krála, matičko, na krála". V roce 1981 bylo na části strážnických luk touto institucí vybudováno a zpřístupněno Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy - Skanzen se vstupní branou historické budovy bývalého pivovaru z roku 1612, které kromě běžných prohlídek objektů zprostředkovává návštěvníkům pohled na vesnický život v první polovině 20. století prostřednictvím nejrůznějších stylizovaných pořadů jako např. fašanky, dožínky, dny řemesel či vánoční zvykosloví. V roce 1995 bylo zpřístupněno veřejnosti Městské muzeum Strážnice se stálou expozicí historie a přírody města.

Ze starobylého opevnění skládajícího se z vodních příkopů, valů, Vysokých kamenných zdí a bastilonů se zachovaly jen dvě vstupní brány do města, které byly původně opatřeny padacím mostem, u hlavních cest směrem k Veselí nad Moravou - zvaná Veselská a směrem ke Skalici na Slovensku - zvaná Skalická. Vedle samotné budovy zámku se nachází gotická brána zvaná Černá. Zámek samotný je obklopen zámeckým parkem s mnoha přírodninami, z nichž za zmínku jistě stojí dlouhá a honosná platanová alej. V areálu parku se každoročně během léta konají nejrůznější kulturní a společenské akce, z nichž nejznámější je jistě Mezinárodní folklorní festival Strážnice, který se zde uskutečňuje již od roku 1946, ale také Festival Slunce a mnoho dalších.

Ve městě samotném či blízkém okolí se uskutečňuje během celého roku spoustu zajímavých akcí, ať už Josefský košt vín, Strážnické kulturní léto se svými pravidelnými podvečerními koncerty nejrůznějších žánrů, letním kinem, "Zarážáním hory u Hotařské búdy" pod vrchem Žerotín, Strážnickým vinobraním nebo na podzim Martinskými hody. O kulturu ve městě se stará nejen Kulturní dům Strážničan, ale také různé spolky a sdružení, jako např. místní zahrádkáři, vinaři, hasiči, medaři, folklorní soubory, rockeři a další subjekty.

Dominantou města je také strážní věž s hodinami postavená zřejmě na počátku 17. století na obranu proti vpádům vojsk Štěpána Bočkaje. Díky její výšce 33 metrů, v současné době má čtyři patra a měla jich původně šest, bylo možno v minulosti spatřit již zdaleka přicházející nepřátelské vojsko. Město má v současné době dva katolické kostely. Starší, původně kališnický kostel sv. Martina, nacházející se vedle věže pochází z 15. století a i po barokních úpravách vykazuje prvky gotického stylu. Kostel Nanebevzetí Panny Marie s klášterem byl vystavěn až v roce 1747, kdy byl do Strážnice povolán majitelem panství hrabětem Františkem Magnisem z jeho rodné Itálie řád Piaristů. Nejvýznamnější zachovanou židovskou památkou je synagoga s židovským hřbitovem pocházející z poloviny 17. století. Veřejnosti byla jako historická památka a zároveň expozice s židovskou tematikou, zpřístupněna v roce 2008. Z 16. století pochází také jedna z nejstarších dochovaných staveb ve Strážnici - technická památka Průžkův vodní mlýn s pranýřem z roku 1601.

Velkou tradici má ve Strážnici školství. V letech 1577 – 1628 vytvořila Jednota bratrská svým vyšším školstvím základy, na které později navázalo piaristické gymnázium, které fungovalo do roku 1874, kdy bylo převzato do státní správy jako státní nižší německé gymnázium. Od roku 1897 pak začíná historie gymnázia českého, trvající až dodnes. Ve Strážnici svého času studovaly osobnosti jako Jan Ámos Komenský nebo Tomáš Garrigue Masaryk času a na gymnáziu jako pedagog působil Jan Evangelista Purkyně. V současné době zde existuje Mateřská škola, dvě základní školy, základní umělecká škola, několik středních škol včetně gymnázia i odloučené pracoviště školy vysoké. Dětem se věnuje také mnoho dalších zájmových organizací jako např. Dům dětí a mládeže, Rodinné centrum, TJ Orel, TJ Sokol, TJ Jiskra.

Strážnice se pyšní nejen památkami kulturně-historickými, ale také přírodními skvosty, kterými oplývá díky své strategické poloze mezi z jedné strany lužními lesy, vátými písky a přirozenými meandry řeky Moravy a ze strany druhé Chráněnou krajinnou oblastí Bílé Karpaty s jejími volně rostoucími orchidejemi, léčivými bylinami a rekreační oblastí Lučina. Turisté, cykloturisté a milovníci lodní Dopravy mohou využít svůj volný čas procházkami či projížďkami na loďích na více než 50 km dlouhém Baťově kanále. Přes město prochází dálková cyklotrasa Eurovelo 4, dále turistická trasa 46 a 47, poutní cyrilometodějská stezka a další naučné stezky jako např. Vinohrady, Úprkova či Oskorušová.

Město Strážnice se tak během staletí přebudovalo ze strážního města na ochranu proti nepřátelským vpádům na oblíbenou turistickou destinaci s bohatým kulturně společenským životem. Působí zde několik vinařství, v jejichž vinotékách je možno ochutnat kvalitní vína, pivnic a cukráren. Je zde na výběr z mnoha ubytovacích i stravovacích zařízení. Hned vedle areálu zámeckého parku se nachází sportovní areál s tenisovými kurty a koupaliště.

Okolí města také dozajista nezůstane bez povšimnutí. Je možno si zde prohlédnout vinohrady, zástavbu vinných sklípků v Petrově Plžích, Sudoměřicích ve Starém potoku či Kozojídkách Kříb. Ve Tvarožné Lhotě jistě zaujme farma Dúbraka, Muzeum oskeruší a nad ní salaš a rozhledna Travičná. Příznivce umění potěšení možnost si prohlédnout v Kněždubě Památný dům bratří Úprků a Antoše Frolky. Žeraviny se pyšní svou kaplí sv. Anny, kterou nechali postavit rodáci v Americe. Hroznová Lhota má svůj naučný Bajarův sad a archeologické naleziště. Každý má tedy možnost si najít co ho zajímá, stačí jen vyrazit za zábavou, poznáním a zážitky.

Průvodce městem po návštěvnických místech a památkách:

Veselská brána
V době tureckého nebezpečí, ve druhé pol. 16. století bylo celé město obehnáno hliněnými valy, palisádou z dřevěných kůlů - parkánem, kamennými branami a vodním příkopem. Největší péče byla věnována zabezpečení vstupů do města na hlavní cestě ze Skalice do Veselí, zde byly vybudovány dvě brány s padacími řetězovými mosty a bočními baštami, které dodnes nesou jméno "Veselská" a "Skalická". Zachovaly se z nich pouze boční bašty.

Věž a kostel sv. Martina
Strážní bílá věž je dominantou města. Byla postavena v roce 1615. Sloužívala společně s opevněním města k ochraně před ničivými nájezdy z Uher. Její chloubou je hodinový stroj z roku 1900 a dva zvony, z nichž ten starší, vzácně zdobený "Svatý Josef" ulitý roku 1719 byl uchráněn před vojenskými rekvizicemi během obou světových válek. Z výšky téměř 20 metrů se nabízí ojedinělý pohled na město. Kostel pochází z 15. století a byl původně postaven v gotickém stylu. Při opravě po požáru z roku 1718 byl zaklenut a opraven v rámci tehdy panujícího barokního slohu. S kostelem sv. Martina je spojena pověst o záhadném "žerotínském" náhrobku, který stál vedle oltáře. Když měl být s nástupem Magnisů vynesen z kostela a zazděn do venkovní zdi, vždy se do druhého dne podivným způsobem vrátil na své původní místo.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Největší barokní památkou ve Strážnici je piaristický komplex z druhé třetiny 18. století, skládající se z kostela, kláštera a gymnázia, který stojí na místě původního bratrského areálu z konce 16. století. Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie s jedním hlavním a šesti postranními oltáři je vyzdoben barokními malbami Josefa Tadeáše Rottera, Jana Lukáše Krackera a Františka Vavřince Korompaye a plastikami Ignáce Morávka. Na zdejším piaristickém gymnáziu krátce vyučoval například vynikající učenec Jan Evangelista Purkyně a později zde studoval v primě mladý T. G. Masaryk.

Památník bratrského školství
V roce 1992 byl na místě bratrské školy, kterou v roce 1605 zničili Bočkajovci, zřízen Památník bratrského školství. Do této školy docházel v letech 1604 -1605 i Jan Ámos Komenský a jeho přítel Mikuláš Drabík. Spatříte zde odkryté základy stavby, altán s naučnými panely a bystu J. A. Komenského od akademického sochaře Miroslava Hudečka.

Mlýn
Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543, má historické architektonické prvky: mohutné nosné trámy a dřevěný mlýnský mučící pranýř s letopočtem 1601. Původně vodní mlýn postupně prošel přestavbou zařízení na parní na konci 19. stol. a posléze na elektrický válcový mlýn ve 30. letech 20. stol. Interiér je kompletně vybaven mlýnským zařízením z 30. let 20. století. Mlýn plnil svou funkci až do roku 1975. Dnes je v mlýně otevřena muzejní expozice mlynářství.

Kaple svatého Rocha
Podnětem k výstavbě nejstarších dochovaných památek v našem městě byla však i morová epidemie. K tomuto roku se vážou stavební počátky kaple sv. Rocha. Nová stavba z roku 1752 měla vzhled kostela, přibyla k ní Vysoká věž, sakristie. Kaple byla klenutá, krytá šindelem. Klenba se však brzy začala trhat. Roku 1768 činila městská rada faráři Hnátkovi výtky, že kaple byla vystavěna veliká, nad možnosti fondu. Nakonec z celé stavby zůstala jen ruina bez střechy a klenby. Pouze věž zůstala neporušená. Z nařízení Marie Terezie byla kaple, spíše její pozůstatek, zrušena oficiálně. Když v roce 1831 řádila v městě cholera, oživlo přání kapli sv. Rocha obnovit. Zdi byly rozebrány a z materiálu postavena ke stávající věži menší kaple, než byla předcházející. Posvěcena byla v roce 1848 a v nezměněné podobě zůstala zachována do současnosti.

Městské muzeum Strážnice
Muzejní expozice věnovaná historii, kultuře, folkloru a přírodě Strážnicka s řadou artefaktů jako jsou archeologické nálezy, historické dokumenty či vycpaniny vzácných zvířat. V přízemí je prostor pro krátkodobější výstavy s kulturní, přírodovědnou či historickou tematikou. Zrekonstruované kamenné sklepní prostory slouží jako další výstavní prostor a také poskytují prostor pro pořádání vernisáží či jiných společenských setkání.

Židovská synagoga a hřbitov
V severní části města Strážnice stojí uprostřed bývalé židovské čtvrti synagoga a za ní židovský hřbitov. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1648. Pod domem správce jsou zachovány židovské lázně - mikve. Během druhé světové války byli všichni strážničtí Židé odvlečeni do koncentračních táborů. V roce 2008 byla zrekonstruovaná synagoga se hřbitovem, která je pod správou Brněnské židovské obce, zpřístupněna veřejnosti jako výstavní místnost a koncertní sál.

Baťův kanál
Velkým lákadlem pro turisty je unikátní technická památka poloviny 20. století - tzv. Baťův kanál, která vznikla regulací ramen řeky Moravy a původně sloužila k nákladní přepravě. Sahala od Otrokovic po Rohatec s cílem vybudovat průplav spojujícího řeky Dunaj, Odru a Labe a napojit ho na dálkovou lodní Dopravu. Od 50. let však využití kanálu stagnovalo a až ke konci 20. století bylo povoleno jeho opětovné využívání, ovšem jen pro turistické účely. Strážnické přístaviště se tak stalo jednou z možností pro cestovatele udělat si zastávku a jedinou, kde na kotvící lodě i návštěvníky dohlíží plastika dřevěného vodníka a v létě i vodník samotný.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy - Skanzen
Počátek budování Muzea vesnice jihovýchodní Moravy, které bylo vybudováno na strážnických lukách, sahá až do roku 1973. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1981. Na 65 objektech jsou zde prezentovány lidové stavby z Moravských Kopanic, Luhačovického Zálesí, Horňácka, technické vodní stavby, vinohradnický areál, Dolňácko a areál lučního hospodaření. V průběhu roku se zde uskutečňuje řada tematických kulturních akcí, přičemž nejvýznamnější je jistě Mezinárodní folklorní festival Strážnice. Jako vstupní objekt muzeu slouží historická budova bývalého pivovaru z r. 1612, kterou dal vystavět Jan Fridrich ze Žerotína. Pivo se zde vařilo ještě v roce 1874. Je zde také restaurace a prodejna lidových výrobků.

Černá brána a platanová alej
Gotická brána je zbytkem opevnění z 15. století. Byla součástí šancí, jež společně s pěti bastiony střežily přístup k hradu. Cesta za branou pokračuje třetí největší platanovou alejí v Evropě.

Zámek a zámecký park

Strážnický zámek – původně vodní královský hrad byl založen ve 2. pol. 13. století. Měl strážní funkci, od které je odvozen i samotný název města. Během staletí byl mnohokrát přestavován. Dnes je zámek státní a má zde sídlo Národní ústav lidové kultury. Je zde možno zhlédnout zámeckou knihovnu, kapli, stálou expozici lidových hudebních nástrojů, výrobků lidových řemesel "Skromné umění" a jízdy králů "Na krála, matičko, na krála". Zámek obklopuje rozsáhlý park s gotickou Černou branou a platanovou alejí. Jsou zde situovány dva velké amfiteátry, letní kino, jezírka a dendrologická stezka s naučnými panely.

Skalická brána
Pozůstatek opevnění města.

Hotařská búda pod vrchem Žerotín
Hotařská búda tvořila zázemí pro hotaře - hlídače vinohradů. Dnes slouží jako zázemí pro pořádání folklorních akcí jako např. Strážnické kosení, Zarážání hory a jako expozice vinohradnictví a vinařství na Strážnicku.

Kaple na vrchu Žerotín
Kožešník Jan Hrdý v roce 1947 požádal o odkoupení pozemku na vrchu Žerotín s cílem vybudování kaple jako poděkování za uzdravení syna. Kaple je zasvěcena Panně Marii, vysvětil ji v roce 1949 dr. Martin Mikulka, profesor náboženství v Uherském Hradišti.


Veselská brána (vlevo); Věž a kostel sv. Martina (vpravo)


Kostel Nanebevzetí Panny Marie (vlevo); Památník bratrského školství (vpravo)


Mlýn (vlevo); Městské muzeum Strážnice (vpravo)


Židovská synagoga a hřbitov (vlevo); Baťův kanál (vpravo)


Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy - Skanzen (vlevo); Černá brána a platanová alej (vpravo)


Zámek a zámecký park (vlevo); Hotařská búda pod vrchem Žerotín (vpravo)


Kaple na vrchu Žerotín (vlevo); Skalická brána (vpravo)


Kaple svatého Rocha

Městský úřad Strážnice

náměstí Svobody 503
69662 Strážnice
tel: +420 518 306 011
e-mail: podatelna@straznice-mesto.cz
web: www.straznice-mesto.cz

Turistické informační centrum Strážnicko
Vinohradská 35
69662 Strážnice
tel: +420 518 325 721
mob: 722 804 151
e-mail: infocentrum@straznice-mesto.cz
web: www.straznice-mesto.cz/tic.asp

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.901, 17.317)
Poslední aktualizace: 15.5.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Strážnice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,4km od místa

Příspěvky z okolí Město Strážnice

Bílá vež / White tower
Bílá vež / White tower
Tipy na výlet
Bílá vež patrí k nejvýznamnejším strážnickým památkám. Je dominantou mesta a podle ní se Strážnice v literární tvorbe nazývá "mestem pod bílou veží". Sloužila jako strážní vež a její vznik je spojován s pocátky mesta. Knižní pruvodce mesta Strážnice uvádí její stárí na 600 - 800 let. Vež ve své dnešní podobe je však mnohem mladšího puvodu. Ve skalickém archívu se…
0.2km
více »
Videoprocházka po městě Strážnice
Videoprocházka po městě Strážnice
Trasa
Město Strážnice Město Strážnice se nachází v centru regionu Slovácko na samé hranici se Slovenskou republikou. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1302.…
0.2km
více »
Zámecké sklepy Strážnice a procházka po Strážnici
Zámecké sklepy Strážnice a procházka po Strážnici
Trasa
Pozvánka do Zámeckých sklepů a procházka po Strážnici      Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o t…
0.2km
více »
Výlet na moravské Slovácko - skanzen ve Strážnici a zámek v Miloticích
Výlet na moravské Slovácko - skanzen ve Strážnici a zámek v Miloticích
Tipy na výlet
Tentokrát nás bylo více - jeli jsme s manželem na výlet společně s jeho rodiči.Ráno jsme se setkali v Luhačovicích,odtud společně pokračujeme jejich autem  přes Uh.Brod, Hluk, Uh.Ostroh do …
0.2km
více »
Strážnice - Veselská brána
Strážnice - Veselská brána
Hradby
   V době tureckého nebezpečí, na začátku 16. století, tehdejší majitel panství Jan III. ze Žerotína, jako čerstvě jmenovaný vojenský velitel Moravy, zača…
0.2km
více »
Strážnický zámek
Strážnický zámek
Tipy na výlet
Do krásného prostředí Jížní Moravy do Strážnice. …
0.3km
více »
Strážnice - Turistické informační centrum Strážnicko
Strážnice - Turistické informační centrum Strážnicko
Infocentrum
Nachází se v přízemí rohové budovy ulic Veselské a Vinohradské v těsné blízkosti autobusového nádraží v centru města.  Poskytuje informace o :  - kulturních, sportovních a spo…
0.3km
více »
Socha Jana Ámose Komenského ve Strážnici
Socha Jana Ámose Komenského ve Strážnici
Pomník
Bronzová socha Jana Ámose Komenského ve Strážnici byla slavnostně odhalena 28. března 1984 (v den 392. výročí jeho narození) na jihovýchodní straně náměstí Svobody. Autorem této 220 centimetrů vysoké bronzové postavy je akademický sochař Miroslav Hudeček. Strážnický rodák, akademik Hudeček Jana Ámose ztvárnil v dobovém obleku sedícího v renesančním…
0.4km
více »
Průžkův mlýn
Průžkův mlýn
Tipy na výlet
Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543, má historické architektonické prvky: mohutné nosné trámy a dřevěný mlýnský mučící pranýř s letopočtem 16…
0.4km
více »
Ze Strážnice přes Vnorovy do Veselí nad Moravou
Ze Strážnice přes Vnorovy do Veselí nad Moravou
Trasa
Nedávnou prohlídku města Strážnice jsme se rozhodli spojit také s menším pěším výletem, a to do Vnorov a Veselí nad Moravou, kudy jsme také do Strážnice ráno vláčkem přijeli. Není to sice právě nejpozoruhodnější …
0.4km
více »
Městské muzeum Strážnice
Městské muzeum Strážnice
Muzeum
Muzejní expozice věnovaná historii, kultuře, folkloru a přírodě Strážnicka s řadou artefaktů jako jsou archeologické nálezy, historické dokumenty či vycpaniny vzácných zvířat. V přízemí je prostor pro krátkodobějš…
0.4km
více »
Strážnice - autobusové nádraží
Strážnice - autobusové nádraží
Ostatní
Nachází se jižně od historického centra, v blízkosti vlakového nádraží, v široké proluce nezi ulicemi Nádražní a Vinohradskou. Odjíždí odtud všechny autobusové spoje jak dálkové, tak i po…
0.4km
více »
Vinařství Žerotín
Vinařství Žerotín
Vinařský cíl
Jak jinak by to mohlo být: název společnosti Žerotín je odvozen od jména rodu Žerotínů, za jejichž panství v 16. století dosahovalo vinařství na Strážnicku největšího rozkvětu. Dnes…
0.5km
více »
Vinobraní Strážnice (Retro 2010)
Vinobraní Strážnice (Retro 2010)
Tipy na výlet
Vinobraní ve Strážnici Na vinobraní jsme přijeli rovnou ze Slavností vína z Uherského Hradiště. O tom však jindy. Do Strážnice je to kousek a tak jsme zde byli předčasně. Aspoň byl čas na odstavení vozidla m…
0.5km
více »
Strážnice - Kostelní ulice
Strážnice - Kostelní ulice
Ulice
Nachází se jihovýchodně od hlavního náměstí Svobody a je jedinou pěší zónou ve městě. Hlavním objektem ulice je kostel sv. Martina po kterém dostala svůj název. Součástí kostela je i Bílá věž, která tvoří jeho zvonici. Ta svou výškou je dominantou města. Byla postavena okolo roku 1615. Sloužívala společně s opevněním města k ochraně před ničivými nájezdy z Uher. Její chloubou je hodinový stroj z roku 1900 a dv…
0.5km
více »
Židovská synagoga se hřbitovem ve Strážnici
Židovská synagoga se hřbitovem ve Strážnici
Synagoga
Synagogu a Starý židovský hřbitov bývalé židovské obce, jejíž židovské osídlení spadá do 13. století, najdeme v severní části města Srtrážnice. V obci se dodnes zachovala téměř polovina původních židovských domů v…
0.5km
více »
Strážnická campanilla
Strážnická campanilla
Zvonice
U kostela sv. Martina ve Strážnici určitě nepřehlédnete volně stojící pozdně renesanční zvonici - campanillu, která pochází z období kolem roku 1615. Na kamenné přízemí navazuje cihlové zdivo, které je z vnitřní strany neomítnuté. Renesanční okna byla v 2. polovině 19. století upravena do novogotického lomeného oblouku. Bohužel původní sgrafity se dochovalo už jen částečně na…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Strážnice, náměstí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Turistické rozcestí Strážnice, náměstí
Rozcestí
Nachází se na okraji hlavního strážnického náměstí Svobody. Jde o centrální turistické rozcestí ve městě a východiště zdejších turistických tras. Prochází tudy červeně a žlutě značená turistická cesta a začíná zde modrá značka. Červená vede jedním směrem na Lidéřovice a Vnorovy, opačně pak směrem na Bílé Karpaty na Tvarožnou Lhotu, rozhlednu Travičná, na hraniční hřeben na Kobylu a končí u vlaku ve Vrbovcích. Žlutá značka p…
0.5km
více »
Strážnické vinobraní ´17, Baťův kanál a Petrov
Strážnické vinobraní ´17, Baťův kanál a Petrov
Cestopisy
Tak jako starší lidé, i já se každým rokem několikrát vypravuji strávit kratší dobu lázeňským pobytem. Zatím sice nepotřebuji koupele, ani pitné kůry různých vod. Dávám přednost sezonním preventivně léčebným…
0.6km
více »
Strážnice - skanzen
Strážnice - skanzen
Skanzen
Oficielní název je Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Buduje se postupně od roku 1975. Do dnešní doby je zde postaveno celkem 65 objektů. Ty jsou rozčleněny podle jednotlivých oblastí Slová…
0.7km
více »
Přístaviště ve Strážnici s živým vodníkem
Přístaviště ve Strážnici s živým vodníkem
Půjčovna lodí
Strážnice je jedním z důležitých kulturních a historických center jižní Moravy. Nachází se zde přístaviště lodí, které je součástí průplavu - Baťův kanál s délkou 52 km, vedoucího souběžně s řekou Moravou. V přístavišti Strážnice zaujme zdejší atraktivita - živý vodník. Sedí na břehu, hlídá lodě a láká návštěvníky nikoli jako dušičky do hrníčků, ale na projížďku je…
0.7km
více »
předvánoční skanzen ve Strážnici
předvánoční skanzen ve Strážnici
Tipy na výlet
Skanzen ve Strážnici je populárním turistickým místem. Dokumentuje stavby z oblasti Slovácka, Pomoraví a Horňácka. Ve skanzenu je kromě klasických prohlídek také množství doprovodných akcí…
0.7km
více »
Příjemný relax na výletě po vodní cestě na Baťově kanále
Příjemný relax na výletě po vodní cestě na Baťově kanále
Cestopisy
Slovácko je proslulé vínem, dobrou pálenkou, lidovými tradicemi. Příjemné chvíle lze také ztrávit na vodní cestě po Baťově kanále - na řece Moravě, vedoucí od Kroměříže po Hodonín. Souběžně s ním vede i cyklostezka…
0.7km
více »
Průžkův mlýn ve Strážnici
Průžkův mlýn ve Strážnici
Muzeum
Průžkův mlýn patří ve Strážnici k nejstarším dochovaným stavbám a najdeme ho hned za kostelem Nanebevzetí Panny Marie. O tomto mlýnu se můžeme dočíst už v historických záznamech z roku 1543. Uvnitř domu je dnes zř…
0.7km
více »
Skanzen Strážnice – za historií Slovácka do přírody
Skanzen Strážnice – za historií Slovácka do přírody
Tipy na výlet
Když se vysloví pojem muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, nejspíše si představíte historickou budovu na vesnici s různými artefakty, u které se dveře příliš netrhnou, a za nimi čeká…
0.8km
více »
Skanzen lidové architektury - Muzeum vesnice JV Moravy ve Strážnici
Skanzen lidové architektury - Muzeum vesnice JV Moravy ve Strážnici
Muzeum
Na úpatí Bílých Karpat jsme navštívili jedno z center Slováckého regionu s dosud živými folklórními tradicemi, a to rozlehlý Skanzen ve Strážnici. Vznikl v letech 1973 a 1981, v jeho ucelených areálech s…
0.8km
více »
Bzenecké víno přímo ze zámku v Bzenci
Bzenecké víno přímo ze zámku v Bzenci
Zámek
Na místě bzeneckého zámku kdysi stávala opevněná  pozdně gotická tvrz s příkopem a zdí. V 16. stol. byla přebudovaná na renesanční zámek. Roku 1709 - 10 bylo sídlo barokně přestavěno, vznikl dvouposchoďový …
0.9km
více »
Zajímavost v zámeckém parku Bzenec, prastará lípa
Zajímavost v zámeckém parku Bzenec, prastará lípa
Památný strom
Přilehlý anglický park u zámku v Bzenci se může pochlubit svým Památným stromem - prastarou lípou, má přes 500 let. Byla nejmohutnější lípou u nás. Kmen byl silným větrem vyvrácen někdy v 18. století a rozdělen na…
0.9km
více »
Strážnice
Strážnice
Zámek
Zámek Strážnice se nachází ve stejnojmenném městě na Hodonínsku v Jihomoravském kraji. Zámek je trojkřídlá budova, zdůrazněná na nároží osmibokou věží. K vidění jsou historické interiéry s dobovou zámeckou instala…
1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace