Loading...

Evropský den židovské kultury

Tipy a novinky

Česká republika je na židovské památky poměrně bohatá. Židovská architektura, synagogy, muzea i hřbitovy každoročně lákají na statisíce návštěvníků z domova i zahraničí. Přesto je ale s podivem, že se již jedenáctého ročníku Evropského dne židovské kultury v loňském roce zúčastnila především jen Praha, Liberec a Teplice. Letos však již bude účast mnohem větší, jak slibují nejenom zástupci ministerstva kultury, ale i židovských obcí. Připojí se kupříkladu i Plzeň, Třebíč a řada dalších českých a moravských měst, které jsou velkými turistickými magnety i díky židovským památkám.

Den židovské kultury chce sbližovat židovskou a nežidovskou společnost a zároveň pomoci při ochraně židovského kulturního dědictví. Proto se jako každoročně i letos o první zářijové neděli bude konat v České republice mnoho kulturních akcí včetně koncertů a zpřístupněny budou i židovské objekty, které jsou jinak pro veřejnost uzavřeny.

Odkaz minulosti

První vlašťovkou připomenutí blížícího se Evropského dne židovské kultury 2011 byl nedávný koncert tzv. sefardské hudby v monumentálních prostorách Španělské synagogy Židovského muzea v Praze. Jedinečné hudební představení zahrnulo hluboké sefardské tradice a oživilo z historické paměti starého židovského národa poezii, kterou zhudebnil Horacio Lovecchio. Romance pod klenbou svatyně působivě, s citem a vroucí láskou, přednesla Monika Monasterio. Až mystická atmosféra a procítěný výkon obou umělců citlivě vybídly posluchače ke komunikaci, tolik potřebné pro porozumění sefardského umění. Koncertní představení Sefard XXI umožnilo přítomným alespoň na okamžik poznat život a emoce Španělska před 500 lety. Židovského Španělska, jehož obyvatelé si i přes své rozptýlení po celé středozemní oblasti dokázali uchovat bohaté kulturní tradice, které se však v průběhu staletí obohatily o vlivy dalších kultur, které dnes k sobě hledají cestu i prostřednictvím Evropské unie.

Velká kulturní evropská trasa

Evropský den židovské kultury inspiroval svého času sdružení španělských židovských obcí Red de Juderiás ( dvě desítky významných míst Ávilou počínaje, přes Barcelonu, až po Toledo či Tortosou konče) k jedinečnému turistickému projektu, nazvaného Evropská trasa po místech židovského dědictví. Pro velký zájem a popularitu, kterou tento projekt záhy u cestující veřejnosti získal, ho Rada Evropy již v roce 2005 ocenila titulem Velká kulturní evropská trasa. V současné době jedná sdružení Red de Judérias s našimi kompetentními úřady o vytvoření oficiální turistické trasy po židovských památkách, zahrnuté do evropského projektu, i v České republice. Milovníci židovské historie, kteří spojují výlety za poznáním se zážitkovou dovolenou mají v nastávající turistické sezóně řadu možností právě dík tzv. sefardským cestám jak poznat stará španělská židovská města. Vychutnat si mohou jejich památky i pohostinství, včetně výborné gastronomie prostřednictvím specializovaných cestovních kanceláří.

Ivan Černý, foto: Miroslav Feszanicz

Poslední aktualizace: 28.4.2011
Evropský den židovské kultury na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu