Reklama
Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Rokytnice nad Jizerou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Rokytnice nad Jizerou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Západní Krkonoše z polské strany

Cestopisy

V listopadu se města vlivem inverzního proudění vzduchu velice často utápějí ve smogu. Před ním se dá uniknout do vyšší nadmořské výšky, na hřebeny hor. Pro sobotní výlet jsme si vybrali západní část Krkonoš.

Po přejetí hraničního přechodu v Harrachově silnice pozvolna klesá do známého horského střediska Szklarska Porȩba. Tentokrát do městečka nedojedeme, těsně před ním odbočíme vpravo na parkoviště. Nyní po sezoně je prázdné, pokladna u vjezdu je uzamčená, parkovné nikdo nevybírá.

Kolem parkoviště nevede žádná turistická značka, proto se snažíme zorientovat v mapě. Taktéž činí studenti z Wrocławi, kteří mezitím zaparkovali vedle nás. Po krátké konzultaci se shodneme na lesní cestě, která vede k rozcestí pod vodopádem Kamieńczyka, kde se sbíhají tři turistické značky: černá, červená a zelená.

Vycházíme k půl kilometru vzdálenému rozcestí. Silný vítr ohýbá vršky vzrostlých stromů. Doprovázející šum potvrzuje, že se nejedná o malý vánek. Máme vcelku obavy, aby se nepřihnala nějaká mračna a nezkazilo se počasí. Na horách člověk nikdy neví. U turistického rozcestí v lese si dříve než ukazatele všimneme několika prodejních stánků. U jednoho z nich dva prodejci vybalují a na pult kladou svoje zboží v zajímavé kombinaci: zimní ponožky a zaplétané sýry.

Bez nákupu se vydáváme po červeném značení. Po pěti stech metrech za pozvolného stoupání přicházíme k vodopádu Kamieńczyka. Pán v pokladně je rád, že někdo přišel. Dává nám červené přilby. Poté můžeme sestoupit po ocelovém schodišti dolů obdivovat 29 metrů vysoký třístupňový vodopád. Na něj se dá podívat i bezplatně od chaty Kamieńczyk, která se nachází jen kousek nad pokladnou a vstupem. Doporučuji však sestoupit až k patě vodopádu. Zážitek z vodopádu je větší. Vstupné je přijatelných 5 zł.

Chata Kamieńczyk je v tomto období zavřená, nikdo se nezdržuje ani na přilehlé terase. Procházíme kolem chaty a hned nad ní vstupujeme do KPN (Karkonoszkego Parku Narodowego). V sezoně se platí vstupné 5 zl. Nyní v pokladně nikdo nesedí, peněženku vytahovat nemusíme.

Konečně vidíme i živé duše. Předbíhají nás mladí sportovci. Nápisy na bundách nám prozrazují, ze kterého jsou oddílu a města. Než vyběhnou na hřeben, dají si pěkně do těla. Stoupání už není tolik pozvolné. Cesta dlážděná šestibokými tvárnicemi je přímá, bez serpentin. Je zásobovací pro chatu Hala Szrenicka.

V nadmořské výšce nad 1000 metrů řídne les, otevírají se částečné výhledy. Vpravo kousek od cesty zahlédneme bezejmenný skalní útvar. Výstup na něj je jednoduchý, pouze musím počítat s poryvy větru.

To jsme již jen pár set metrů od zmíněné chaty Hala Szrenicka, kterou využívají především sportovní kolektivy ke svým soustředěním. Výhled od chaty začíná být lepší. Jsou vidět Izerskie Góry (Jizerské hory) a Kaczawskie Góry (Kačavské hory). U chaty se křižuje naše červená se zelenou značkou. Zelená schází do osady Jakuszyce poblíž hraničního přechodu, my máme však namířeno na hlavní hřeben Krkonoš. Pokračujeme proto dál po červené značce. Z té po chvíli odbočíme na vrchol Szrenica (1.362 m n. m.). Od roku 1.922 zde stojí stejnojmenná chata. Je přeplněná mladými sportovci. Není divu, že po vyběhnutí ze Szklarske Poręby až sem a zdolání přibližně 700 výškových metrů mají pořádnou žízeň.

Ze Szrenice jsou už parádní výhledy, jak do polského vnitrozemí s již vzpomenutými Jizerskými a Kačavskými horami, tak na hlavní hřeben západní části Krkonoš.

Z vrcholu sejdeme na červeně značenou hřebenovou cestu česko-polského přátelství vedoucí po statní hranici. Prvním zajímavým žulovým útvarem jsou Trzy Świnki (Svinské kameny). Od nich je cesta dál pohodlná, rychle ubíhá. Na dosah od Svinských kamenů je další pozoruhodný žulový útvar Twaroźnik (Tvarožník). Určitou kuriozitou je bíločervený hraniční patník přímo na vrcholu skalního kamene. U Tvarožníku je hraniční přechod pro pěší. Po žluté značce se dá po pár stech metrech sejít k Vosecké boudě.

Cesta po hřebenu není náročná, je prakticky bez převýšení. Brzy jsme u rozcestí Česká budka. Odtud je to k prameni Labe pouhého půl kilometru. Nescházíme však k němu a pokračujeme dál po červeném značení k vrcholu Łabski Szczyt (Violík, 1.472 m n.m.). Na jeho skalnaté zakončení obsypané kameny je zakázaný výstup.

Po 15 minutách přicházíme k Wawelu (Boudě u Sněžných jam). Bouda v dnešní podobě zde stojí od roku od roku 1897. Dříve se mohla pochlubit svými luxusními pokoji, dnes má technické využití. Na atraktivitě jí přidává její umístění na hraně mezi ledovcem vytvořenými kary Mały Kocioł Snieżny (Malá sněžná jáma) a Wielki Kocioł Snieżny (Velká sněžná jáma). V těsné blízkosti boudy ještě vystupujeme na skalku pojmenovanou Czarcia Ambona (Čertova kazatelna nebo také Krakonošova kazatelna, i když Krakonoš nebyl čertSmile). Poté se pomalu vydáváme kolem Velké sněžné jámy, v přístupných místech do ní nahlížíme. Hrana kotle je zabezpečená ocelovým zábradlím a řetězy. Cestou se zastavíme na dvou vyhlídkách. Pohled do Velké sněžné jámy je úchvatný.

Za poslední vyhlídkou opouštíme hřebenovou cestu česko-polského přátelství a po modré značce sestupujeme na polskou stranu. Rázem jsme v závětří, sundáváme kapuce a můžeme bez problémů komunikovat. Na prvním rozcestí přecházíme vlevo na zelenou značku. Vede pod Sněžnými jámami, které už jsou v temném stínu.

Cesta po zelené značce poskytuje zajímavé pohledy do Sněžných jam. Není však z nejrychlejších, u jezírek přeskakujeme z kamene na kámen. K chatě Pod Łabskim Szczytem tak přicházíme za přikrádajícího se stmívání. Ve fotoaparátu mi došly navíc baterie, dál se musím spokojit s mobilním telefonem. Od chaty a poblíž stojícího skalního útvaru Kukułcze Skały (Kukaččí skály) scházíme po žlutě značené zpevněné cestě až k rozcestí se zelenou značkou. Po zelené přecházíme lesem nad Szklarskou Perębou až k rozcestí pod vodopádem Kamieńczyka a k parkovišti, odkud jsme dopoledne vyšli. Na cestu nám svítí měsíc, hodila by se baterka. Naštěstí lesní cesta je v dobrém stavu, projdeme ji bez klopýtání a pádu na ústaSmile. Konečně jsme u auta a můžeme se vydat na cestu zpátky k domovu.

V listopadu, kdy už se očekává první sněhová nadílka, je na popsané trase, poměrně pusto, vyjma cesty česko-polského přátelství. Chata Kamieńczyk byla zavřená, Hala Szrenicka obsazená mladými sportovci. Otevřené byly chaty Szrenica a Pod Łabskim Szczytem.

Trasu bez velkého spěchu projdete za 6-7 hodin, podle toho, jak dlouho se kde zdržíte, a jak náruživými jste fotografy.

Podrobněji o jednotlivý místech píšu v samostatných článcích. Ty se vám otevřou kliknutím na podtržené výrazy v textu.

Poslední aktualizace: 8.3.2013
Autor příspěvku: dupis
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Západní Krkonoše z polské strany</strong> mapa
Mapa Západní Krkonoše z polské strany

Příspěvky v okolí Západní Krkonoše z polské strany

Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo – Labská bouda - Horní Mísečky (06/2014) Třetí den jsme se rozhodli projít část západních Krkonoš, to znamená oblast kolem…
Pramen naší nejvýznamnější české řeky Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak …
Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak se Labská louka stala definitivně českým územím.
Turistický rozcestník u pramene Labe ukazuje turistům cestu ve více směrech. Po zelené značce ve směru pramen Labe - Harrachov, po žluté ve směru Česká budka - Vrbatova bouda a po červené ve směru pramen Labe - Vrbatova bouda (kolem Labské boudy).
Tipy na výlet
Autem dojedeme na parkoviště na Horních Mísečkách.Z autobusové zastávky u parkoviště vyjedeme autobusem na Zlaté Návrší (Vrbatova Bouda).Od Vrbatovy Boudy vyrazíme směrem K Prameni Labe.Cestou míjíme Mohylu Hanče …
Tipy na výlet
Z horních Míseček autobusem na Zlaté návrší. Odtud pěšky dle mapky. Vydáme se kolem Pančavského vodopádu, Labské boudy k Prameni Labe. Dále přes Čtyři pány, Růženčinu zahrádku a HARRACHOvy kameny zpět na Zlaté návrší. Najíst se lze v bufetu na Zlatém ná…
Labská louka - rozsáhlá vrcholová planina, část zabírá vrcholové rašeliniště a porosty kleče. U rozcestníku se kříží zelená turistická značka ve směru pramen Labe - Vosecká bouda a značka žlutá ve směru pramen Labe - Vrbatova bouda.
Labský vodopád se nalézá, pod Labskou boudou, při cestě do Labského dolu. Výška vodopádu je 45 metrů. V minulosti mohl být vodopád i mohutnější, tehdejší majitel staré Labské boudy Josef Šír zde nechal vybudovat m…
Rekreační oblast
Labskou boudu jsme navštívili na podzim, když jsme se vydali na pěší tůru ze Špindlerova Mlýna. Nejdříve jsme dorazili k lanovce, kterou jsme vyjeli na Medvědín (1235m n.m.) Od lanovky jsme zamířili po dobře označ…
Jdeme na hezký výšlap do západní části Krkonoš, k Harrachovým kamenům, k prameni Labe s návratem Labským dolem do Špindlerova Mlýna. Z centra Špindlerova Mlýna vyrážíme proti proudu Labe a…
Turistický rozcestník, který se nachází u Labské boudy, ukazuje turistům cestu ve více směrech. A to po červené značce mezi pramenem Labe a Vrbatovou boudou, po modré ve směru Harrachov - Labský důl, Špindlerův Mlýn. Po žluté ve směru Labská bouda - Sněžné Jámy a po zelené ve směru Labská bouda - Špindlerův Mlýn (přes Martinovku).
Bouda u Sněžných jam-Wawel, byla jako turistická útulna, založena již r. 1831. Nyní je nepřístupná a slouží jako tel. vysílač pro Polsko.  Bouda u Sněžných jam se sice nachází v Polsku, ale vzhledem k přístu…
Zajímavost
Sniežne Kotly (Sněžné jámy) polská státní přírodní rezervace dvou ledovcových karů o hloubce 215 m s rozpukanými žulovými stěnami. Ve dně Velké Sněžné Jámy dvě ledovcová jezírka o hloubce do 1,5 m. V Malé Sněžné jámě čedičová žíla až do výšky 1425 m. V okolí žíly vzácná květena ve 216 druzích (lomikámen sněžný, lomikámen vstřícnolistý aj.). Bouda nad jámami připomíná tvarem krakovský hrad Wawel, proto má…
Ambrožova vyhlídka se nachází při cestě mezi Labskou a Vrbatovou boudou (červená značka) na hraně ledovcového karu pod Pančavskou loukou. Z vyhlídky se nabízí pohled do Labského dolu, na východní část Krkonoš s Luční a Studniční horou, z vrcholu Sněžky je však viditelný jen kousek. Směrem při pohledu vpravo se nabízí pohled na Medvědín, Zlaté návrší a hranu Labského dolu.…
Délka labského dolu, který se rozkládá mezi Dívčími lávkami a Labskou loukou s prameny Labe, je cca 8 km. Pomyslný okraj Labské rokle se nalézá u Labského vodopádu jehož výška je cca 45 metrů, dalších cca 200 metr…
Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v ČR, jeho celková výška je 145 metrů. Tok říčky Pančavy zde opouští Pančavskou louku a padá do Labského dolu. Přístup k vodopádu je po červené turistické značce mezi Labskou …
Pomník lyžaře Bohumila Hanče se nachází při cestě mezi Labskou a Vrbatovou boudou. Přibližně v těchto místech byl vyčerpaný Bohumil Hanč nalezen. Hanč se dne 24.března 1913 účastnil mezinárodního lyžařského závodu v běhu na 50 km na hřebenech Krkonoš. Zemřel po převozu na Labskou boudu. Druhá oběť závodu, Václav Vrbata byl nalezen zmrzlý v místech na dnešním Vrbatově návrší…
Tipy na výlet
Jdeme na moc hezké místo, které většina turistů při cestě k prameni Labe míjí, tím místem jsou Harrachovy kameny. Harrachovy kameny se nalézají mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí je to, …
Zlaté návrší (Krkonoš) je holý svorový hřbet, který se nalézá mezi masivem Kotle a Medvědínem. Zlaté návrší je nyní turisticky nepřístupné a tak krásné výhledy, z jeho vrcholu, už jsou dnes bohužel jen krásnou vzp…
Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou č…
Medvědín - zalesněný vrch, který leží na Českém hřbetě, západně nad soutokem Labe a Bílého Labe. Na jeho jižním úbočí pramení několik potoků. Nachází se zde lyžařský areál s vleky, upravovanými sjezdovkami a běžec…
Lanová dráha na Medvědín . Dolní stanice lanové dráhy na Medvědín se nalézá severně od centra Špindlerova Mlýna, cestou k rozcestí U Dívčí lávky, ve výšce 745 metrů. Délka čtyřsedačkové lanovky je 1950 metrů, na …
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly …
Tipy na výlet
Vyrážíme do hlavního města Krkonoš, do Špindlerova Mlýna Popisovat Špindlerův Mlýn jako středisko zimních sportů by bylo nošením dříví do lesa. Dominantou města je bílý most přes Labe, který se pro svůj tvar …
Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě …
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
15.6km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
17.4km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
35.2km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
36.1km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
42.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace