Loading...

Vítejte zpět v socialismu!

Cestopisy

Podněsterská moldavská republika (Podněstří, také Podněstersko; moldavsky Нистрене, rusky Приднестровье, ukrajinsky Придністров'є), je de facto nezávislý stát ve východní Evropě, který se odtrhl od Moldavska. Mezinárodně stát uznali ale jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie přičemž postavení těchto území je taktéž sporné. Jde o úzký pruh území podél řeky Dněstr, které se svýjimkou malého předmostí nachází celé na jeho levém břehu.

Podněsteří má i svou vlastní měnu, je jí podněsterský rubl. Ten ale v ostatních zemích není nijak směnitelný a tudíž má hodnotu spíše sběratelskou. Podněsterská republika užívá i vlastní státní symboliku - bývalou vlajku a znak Moldavské sovětské socialistické republiky. V posledních letech na vlajce často chybí srp a kladivo, ale jde spíš o vstřícné gesto pro zahraničí. Soch Lenina ale z Podněsteří neubývá. Podněsteří má i vlastní hymnu.

I když se Podněstří navenek tváří autonomně, samostatnosti si užívá jen tolik, kolik jí to dovolí mezinárodní společenství. I fotbalovou ligu podněsterské týmy hrají pod moldavskou vlajkou. Lístek na vlak vám na tiraspolském nádraží vydají na formuláři ruských železnic, pokud chcete domů poslat z Tiraspolu pohled, na poště vám prodají moldavskou známku. Podněsteří sice vydalo vlastní známky, ale ty platí jen na území PMR. Mezi filatelisty jsou tyto známky vyhledávanou raritou.

Na ulicích Podněsterské moldavské republiky uslyšíte téměř výhradně ruštinu. Oficiální podněsterské zdroje ale uvádějí hned tři státní jazyky: ruštinu, ukrajinštinu a moldavštinu / rumunštinu, která by se měla v Podněsteří psát jako za éry Sovětského svazu, tedy azbukou.

Podněstří občas turisté navštěvují jako jakýsi "skanzen komunismu". Zásadním problémem při cestě do Podněstří je, že většina cestovatelů nebere zřetel na to, co by se mohlo stát v případě eventuálních problémů - např. ztráta pasu, nehoda vozidla zejména s následky pro místní osoby, zdravotní problémy, zadržení pro podezření z trestného činu nebo dokonce odsouzení. Tehdy cestovatel obvykle potřebuje pomoc českého státu, jeho orgánům se ale nemusí podařit se k občanovi vůbec dostat (policie či nově zřízené imigrační orgány neuznaného Podněstří někdy požadují i na diplomatech povolení k vjezdu, vystavené vedením Podněstří, to však dostat nelze, neboť Podněstří není nikým uznáno jako samostatný stát). A i pokud by se konzul dostal na místo, je jeho pomoc velmi omezena, neboť podněsterské orgány neuznávají Moldavsko a tudíž ani jeho legislativu. K ní se ale váže mezinárodní právo veřejné, z něhož možnost konzulárního zásahu (pomoci) vychází.

Poslední aktualizace: 26.8.2009
Vítejte zpět v socialismu! na mapě
Autor: davidova
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu