Loading...

Velké putování za obrazy Hieronyma Bosche, belgická část 3. (Antverpy)

Cestopisy

Po nádherném dni v Bruggách nás čekalo další celodenní sólo, tentokrát v Antverpách. Antwerpen, Anvers, Jeruzalém východu a Rubensovo město; to všechno jsou jména, která dostalo druhé největší město Belgie a druhý největší přístav Evropy. Toto centrum diamantového Průmyslu a sídlo jedné z nejstarších zoologických zahrad světa – s více než půl milionem obyvatel (pro upřesnění: myslím teď lidské duše v obytných domech a ne zvířectvo ve výbězích) – za návštěvu rozhodně stojí, i když moje očekávání bylo přece jen asi trošku přehnané. Ale město působí pestrým dojmem, gotika se zde střídá se širokými bulváry a nedostižného Bosche, který Antverpám zcela chybí, tentokrát plnohodnotně nahradil pan Bruegel starší.

Je tedy pátek 19. června a my z Gentu odjíždíme do města P.P. Rubense. Proti původnímu plánu míříme hned ke Královskému muzeu výtvarného umění, které je však zavřeno. Část exponátů je přestěhována do náhradních prostor, které však neobjevíme, a proto je prvním bodem dne návštěva zdejší katedrály Panny Marie. Jak se později ukáže, měli jsme tentokrát velké štěstí. Pozoruhodnou sedmilodní stavbu ve stylu brabantské gotiky si v klidu – a samozřejmě za vstupné – prohlédneme. Charakterizuje ji hodnota 120 a více. Je totiž 120 metrů dlouhá, její jediná dokončená (severní) věž je vysoká 123 m a klenbu v interiéru podpírá 125 sloupů. Za chloubu interiéru jsou však většinou považovány hlavně Rubensovy obrazy. Z našeho průvodce vymámím zápůjčku společné vstupenky, protože se sem hodlám „na vracenku“ ještě jednou podívat. Později se dozvíte, že zůstalo pouze u přání.

Pokračujeme ke kostelu sv. Jakuba, který je ještě zdobnější gotickou stavbou než katedrála. Kostel působí stylově čístě, což je celkem překvapující, protože jeho stavba probíhala v letech 1491 až 1656. Chrámový barokní interiér, ve kterém se nachází Rubensova hrobka, ale nenavštívíme a spokojíme se s krátkým pobytem pod jeho mohutnou hranolovitou zvonicí. Ta dosahuje jen třetiny plánované výšky, která měla být úctyhodných 150 metrů. Dělám si další čárku za objekt, který ještě dnes musím navštívit … ve finále to ovšem dopadlo – byť z jiného důvodu - stejně jako s katedrálou.

Naším dalším cílem je Rubensův dům neboli Rubenshuis. Pozoruhodnou palácovou nebo vilovou stavbu italského typu si – včetně barokní zahrady – navrhl na konci I. desetiletí 17. století Peter Paul sám. Když vstoupíte dovnitř – samozřejmě za 8 euro – máte v první chvíli pocit, že do nějakého malého a nedůležitého zámku pustil někdo hodně neschopný alespoň desítku výprav současně. Odměněni jste pak v „ateliérové“ části, kde jsou vystaveny Rubensovy obrazy i skicy jeho nejbližších. Obvyklé monumentální kolektivní řemeslo P.P.R. je náhle nahrazeno menší plochou, vysokou kvalitou a neskrývaným citem. Přes prvotní odpor ve finále maximální spokojenost.

Opouštíme Rubenshuis, u „vrátného“ si ověříme pozici zdejšího hlavního vlakového nádraží a vyrazíme s Janou za další městskou atrakcí. Braňo s Adélkou už tam na nás čekají. Zdejší nádraží Centraal je pozoruhodnou monumentální stavbou z kamene, kovu a skla, dokončenou v roce 1905. Co se týče jejího stylu, tak se ani odborníci příliš neshodují a poskakují někde mezi secesí a neobarokem. V každém případě je to objekt navštíveníhodný. V jeho okolí se navíc nachází proslulé obchůdky s diamanty, na které se těšil hlavně Braňo. Přes moje doporučení však s Adélkou interiér žádného z nich raději nenavštívil.

Dojdeme společně zpět ke katedrále, která je však už uzavřena. Žení se prý nějaký zdejší slavný fotbalista, kterého jsem zřejmě při cestě na svatbu i náhodou vyfotografoval. Částečnou náhražkou za nemožnost vstupu je mi možnost zblízka „očumovat“ svatební vozítka novomanželů. Veterány Rolls Royce a Jaguar vedle sebe také našinec nevidí každý den. I když se tedy pan ženich mohl plácnout přes kapsu více, protože podstatně lepší Rolls jsem viděl i na svatbě v Lešné u Zlína …

Krátkou návštěvu náměstí Grote Markt nám zkomplikuje jakási slavnost gigantů. Jedná se snad o nějakou tradici, importovanou z Francie, která zde probíhá každý druhý rok (ani ovšem nevím, kde jsem tuto informaci zaslechl). V každém případě zde posedává jakási obří babička s invalidním vozíkem (ale chodí, viděl jsem to na videu, takže zase jedna taková, co tyje neprávem státní sociální dávky), která prý dva dny takto odpočívala na Divadelním náměstí a teď ji čekal víkend plný příběhů a procházka městem. Podívali jsme se tedy alespoň na náměstí Zelené, kterému vévodí Rubensova socha v nadživotní velikosti.

A poté nás již čekala cesta za další neplánovanou – ale o to zajímavější – atrakcí, kde nám dokonce uznali vstupenku z Rubensova domu. Tou atrakcí bylo van den Berghovo muzeum. Přesněji řečeno Kunstverzameling Fritz Mayer van den Bergh. Muzeum je umístěno v neogotickém domě z počátku 20. století a nabízí sbírku, kterou vášnivý sběratel shromáždil převážně v letech 1897 až 1901. Jedná se zejména o exponáty renesanční, ale důstojně je zastoupena také paní Gotika. Předmětů je celkem asi tisícovka, ale prim zde hraje jednoznačně Bláznivá Markéta (Dulle Griet) Pietera Bruegela.st. Fantastické je rovněž Huysovo Pokušení sv. Antonína a urazit nemůže ani Kristovo nesení kříže od následovníka Hieronyma Bosche. Vždyť jen u prvních dvou jmenovaných obrazů lze trávit desítky minut. A tak jsme opět zůstali až “do výkopu”.

Překvapilo mě, že nás tady zůstalo celkem dosti. Pro někoho může být toto muzeum jen špičkovým vetešnictvím, ale (nejen) mně se tady prostě líbilo. Hlavní antverpské muzeum, kam se mnozí z “našich” přesunuli, sice nabízelo jména jako van Eyck, van der Weyden nebo Memling, ale nikdo nevěděl, které z těchto obrazů byly do provizorních muzejních prostor skutečně převezeny a které zůstaly v depozitáři. Díky tomu jsme si toto nevelké muzeum prohlédli opravdu poctivě a rozhodně jsme nelitovali. Navíc jsme pošetřili ochozené nožičky i rychle mizející eurovky.

Pak už jsme jen krátce nahlédli na vylidněné náměstí Grote Markt, tedy někdejší hlavní tržiště, kterému dominuje renesanční budova Radnice a půvabné cechovní domy z 16. a 17. století, a byl konec hlavní – tedy belgické – části naší boschovské anabáze. Před námi teď bylo Holandsko, nebo chcete-li Nizozemsko, přesněji Rotterdam.

Více fotografií si můžete prohlédnout na:

http://markyz63.rajce.idnes.cz/Cesta_nejen_za_obrazy_Hieronyma_Bosche%2C_cast_4._Antverpy_06_2015/

Poslední aktualizace: 20.8.2015
Velké putování za obrazy Hieronyma Bosche, belgická část 3. (Antverpy) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Velké putování za obrazy Hieronyma Bosche, belgická část 3. (Antverpy)

Antverpy, Katedrála Panny Marie
Antverpy, Katedrála Panny Marie
Kostel
Katedrála Panny Marie (Vrouwekathedraal) v Antverpách stojí na náměstí…
0.1km
více »
Antverpy - katedrála Nanebevzetí Panny Marie  (Antwerpen - De Onze-Lieve-Vrouwekathedraal)
Antverpy - katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Antwerpen - De Onze-Lieve-Vrouwekathedraal)
Chrám
Nezpochybnitelnou dominantou belgických Antverp je zdejší římsko-…
0.1km
více »
Antverpy – radnice  (Stadhuis van Antwerpen)
Antverpy – radnice (Stadhuis van Antwerpen)
Radnice
Jednou z nejvýznamnějších památek druhého největšího belgického m…
0.2km
více »
Singl cestování? Vyrazte na evropské Manhattany, do Rotterdamu a Frankfurtu, nebo do města diamantů!
Singl cestování? Vyrazte na evropské Manhattany, do Rotterdamu a Frankfurtu, nebo do města diamantů!
Tipy a novinky
Je to věčný boj. Čas a chuť cestovat by tu byla, jako na potvoru ale zrovna…
0.2km
více »
Kostel sv. Karla Boromejského v Antverpách
Kostel sv. Karla Boromejského v Antverpách
Kostel
Kostel sv. Karla Boromejského v Antverpách byl vystavěn v letech 1614-1621…
0.3km
více »
Chrám sv. Pavla v Antverpách
Chrám sv. Pavla v Antverpách
Kostel
Římskokatolický kostel sv. Pavla na Veemarktu v Antverpách harmonicky propojuje pevnou stavbu ve stylu brabantské gotiky (s barokní …
0.4km
více »
Sochařská zahrada u kostela sv. Pavla, Antverpy
Sochařská zahrada u kostela sv. Pavla, Antverpy
Socha
V areálu antverpského kostela sv. Pavla, zvenku při jeho jižní lodi a…
0.5km
více »
Kaple sv. Anny v Antverpách
Kaple sv. Anny v Antverpách
Kaple
Kaple sv. Anny v Antverpách byla postavena v roce 1512 pro cech střihačů sukna. Nachází se v ulici Keizerstraat, odkud také získala …
0.6km
více »
Antverpy - Muzeum Mayer van den Bergh  (Antwerpen - Kunstverzameling Fritz Mayer van den Bergh)
Antverpy - Muzeum Mayer van den Bergh (Antwerpen - Kunstverzameling Fritz Mayer van den Bergh)
Muzeum
Že jsou Antverpy městem, jehož historie je s uměním všeho druhu - ale…
0.6km
více »
Antverpy a Pieter Paul Rubens
Antverpy a Pieter Paul Rubens
Měšťanský dům
Malíř Pieter Paul Rubens (1577-1640) patří do Antverp. Rubensův dům …
0.7km
více »
Antverpy - Rubensovo město
Antverpy - Rubensovo město
Tipy na výlet
Druhé největší město v Belgii s velkým přístavem najdete severně od…
0.7km
více »
Antverpy – Rubensův dům  (Antwerpen – Rubenshuis)
Antverpy – Rubensův dům (Antwerpen – Rubenshuis)
Muzeum
Jednou z nejnavštěvovanějších památek druhého největšího belgické…
0.7km
více »
Antverpy – hlavní vlakové nádraží  (Antwerpen-Centraal)
Antverpy – hlavní vlakové nádraží (Antwerpen-Centraal)
Dům, budova
Nebývá běžným zvykem, aby vlakové nádraží patřilo k nejvýraznější…
1.5km
více »
Antverpy
Antverpy
Přístav
Jedná se o druhé největší město Belgie. Leží 50 km od Bruselu, ve…
2.3km
více »
Kostel sv. Huberta v Berchemu (Antverpy)
Kostel sv. Huberta v Berchemu (Antverpy)
Kostel
Neogotický farní kostel sv. Huberta na Victor Jacobslei v antverpské čtvrti Berchem byl postaven na začátku 20. století. Zpočátku mě…
2.9km
více »
Antverpy (Antwerpen)
Antverpy (Antwerpen)
Město
Druhé největší belgické město mi nebylo dopřáno prohlédnout podrobněji. …
3km
více »
Kostel sv. Willibrorda v Berchemu
Kostel sv. Willibrorda v Berchemu
Kostel
Kostel sv. Willibrorda je nejstarším kostelem v antverpské čtvrti Berchem.…
3.4km
více »
Sint-Niklaas – Lišák Reynard  (Svatý Mikuláš – Reynaert de Vos)
Sint-Niklaas – Lišák Reynard (Svatý Mikuláš – Reynaert de Vos)
Socha
Jednou z mnoha soch, které zdobí belgické město Sint-Niklaas, je i prohnaný „středověký darebák“ - lišák Reynard. Jeho sochu vytvořil z pískovce v r…
18.8km
více »
Sint-Niklaas – vodní hrad Walburg  (Svatý Mikuláš – Kasteel Walburg)
Sint-Niklaas – vodní hrad Walburg (Svatý Mikuláš – Kasteel Walburg)
Zámek
Vodní hrady jsou většinou památkami krásnými, významnými, turistic…
18.8km
více »
Sint-Niklaas - kostel sv. Mikuláše  (Svatý Mikuláš - Sint-Nicolaaskerk)
Sint-Niklaas - kostel sv. Mikuláše (Svatý Mikuláš - Sint-Nicolaaskerk)
Kostel
Jednou z nejvýznamnějších chráněných památek a dominant vlámského…
19km
více »
Sint-Niklaas – Velké tržní náměstí  (Svatý Mikuláš - Grote Markt)
Sint-Niklaas – Velké tržní náměstí (Svatý Mikuláš - Grote Markt)
Náměstí
Sint-Niklaas neboli Svatý Mikuláš je téměř osmdesátitisícovým…
19.1km
více »
Sint-Niklaas – Umění ve městě  (Svatý Mikuláš – Kunst in de Stad)
Sint-Niklaas – Umění ve městě (Svatý Mikuláš – Kunst in de Stad)
Chodník, naučná stezka
Tato městská naučná stezka - či lépe řečeno prohlídková trasa - je…
19.1km
více »
Sint-Niklaas – Zkroucená a Sedící žena  (Svatý Mikuláš – La Tordue en Zittende Vrouw)
Sint-Niklaas – Zkroucená a Sedící žena (Svatý Mikuláš – La Tordue en Zittende Vrouw)
Socha
Zkroucená a Sedící žena jsou dvě díla známého belgického sochaře…
19.1km
více »
Sint-Niklaas – Cesta k poznání  (Svatý Mikuláš – Der Weg naar Kennis)
Sint-Niklaas – Cesta k poznání (Svatý Mikuláš – Der Weg naar Kennis)
Socha
Cesta k poznání je jednou z nejznámějších uměleckých atrakcí belgického města Sint-Niklaas. Jedná se o bronzové sousoší Roberta…
19.1km
více »
Sint-Niklaas – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů  (Svatý Mikuláš – Onze-Lieve-Vrouw-van-Bijstand-der-Christenenkerk)
Sint-Niklaas – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Svatý Mikuláš – Onze-Lieve-Vrouw-van-Bijstand-der-Christenenkerk)
Kostel
Přesto, že je tento trojlodní mariánský kostel “novostavbou” pocházející z konce I. poloviny 19. století, řadí se mezi nejvýznamnější chráněné…
19.2km
více »
Sint-Niklaas – radnice  (Svatý Mikuláš – Stadhuis)
Sint-Niklaas – radnice (Svatý Mikuláš – Stadhuis)
Radnice
Dominantou náměstí Grote Markt v téměř osmdesátitisícovém vlámském…
19.2km
více »
Sint-Niklaas – ulice Biskupa Stillemanse ve stylu art deco  (Svatý Mikuláš - Monsignor Stillemansstraat)
Sint-Niklaas – ulice Biskupa Stillemanse ve stylu art deco (Svatý Mikuláš - Monsignor Stillemansstraat)
Ulice
I když se v belgickém Sinkt-Niklaas se stylem art deco setkáme na více…
19.3km
více »
3. Anglie, Belgie, Holandsko, Německo 2015
3. Anglie, Belgie, Holandsko, Německo 2015
Cestopisy
Čtvrtek, pátek. Z Nieuwpoortu sice jedeme kolem známých Brugg, ale nezajíždíme do nich. My jsme tam byli už dříve a švagrová nejeví…
22.1km
více »
Atomium
Atomium
Technická památka
Atomium vzniklo podle návrhu inženýra André Waterkeyna pro mezinárodní…
35.9km
více »
zavřít reklamu