Procházka městem Letohrad
Při naší letošní dovolené jsme navštívili město Letohrad. Po levé straně od vlakového nádraží jdeme asi kilometr až k železničnímu mostu, pod ním procházíme směrem k centru, kousek do kopečka a vyjdeme na Václavském náměstí, které zdobí barokní domy se štukovou výzdobou a s podloubími, kašna, 15 metrový morový sloup se sousoším s pozlacenou sochou Pany Marie na jeho vrcholu. V rohu letohradsého náměstí stojí rozcestník, ukazující turistům cestu do tří směrů. Letohrad se nachází v malebném podhůří Orlických hor na řece Tiché Orlici, je městečkem s bohatou historií. Před zámkem - dominantou Václavského náměstí vás vítá Dráček Kyšperk. Na východním okraji Letohradu, naproti mostu sídlí v bývalé sýpce restaurace a Muzeum řemesel, které vám přiblíží historii města.
Barokní zámek, původní tvrz, přestavená na dvoupatrový zámek se stálou expozicí byl několikrát uparavován a přestavován. Dnes vidíte dvoupatrovou budovu obdelníkového půdorysu s věžičkou s cimburovou střechou. Západně od hlavní zámecké budovy se nachází jedno patro, v přízemí je východní strana otevřena arkádou, v ní bylo umístěno hospodářské příslušenství zámku. K jihu přechází nádvoří s červeným bukem v jeho středu v krajinářský romantický zámecký park s empírovou kašnou, umělou jeskyní, s vyhlídkou a altánem. K baroknímu zámku patří i zámecká terasa. V současnosti je v části zámku v západním křídle Hotel, restaurace, soukromé gymnázium, Městská knihovna a Základní umělecká škola.
V zámecké expozici umístěné na konci 2. patra zámku si prohlídnete oponu s panoramatem Letohradu. Na stěnách paroží a obrazy s loveckými motivy. V jedné místosti na vás čeká ukázka období baroka - velké obrazy s biblickým námětem. Zajímavé kusy nábytku, jako rokokový zásuvný sekretář s krajinnými výjevy, atd. Ve druhé místnosti se návštěvníci seznámí s obdobím historismu - 19. století - obrazy, dřevořezby. Největší, poslední místnost je z novější doby z přelomu 19. a 20. století - z největší slávy secesní - např. si prohlédnete paravan a dobové svatební šaty. Ve sklepních prostorách zámku možno navštívit Muzeum a světničku J. Cimrmana.
Vedle zámku stojí kostel sv. Václava, který zdobí štuková výzdoba. Ve městě Letohradě můžete každoročně navštívit některé ze zde pořádaných akcí - slavnou Kopečkovu pouť, Mezinárodní hudební festival, Mistrovství ČR v bratlonu na kolečkových bruslích, atd. Farní raně barokní chrám sv. Václava s bohatou vnitřní výzdobou je nejkrásnější stavitelskou ozdobou města. Pokud se chcete podívat na barokní kapli J. Nepomuckého, dojdete k ní z letohradského náměstí po červení turistické značce, starou alejí. Pětiboká barokní kaple stojí na kopečku nad městem. Pět ambitů zdobí cibulkovité věžičky se zvonky, strop kaple je ozdoben torzem dochovaných bohatě zdobených fresek. Při zvláštních příležitostech je návštěvníkům otevřena, prohlídnou si v ní také pětiboký oltář s legendou o sv. J. Nepomuckém. Cesta ke kapli lipovou alejí je lemována lavičkami, misionářskými kříži z roku 1626. Město se svými zajímavostmi stojí určitě za návštěvu, avšak my jsme zde měli smůlu na počasí, chytla nás velká bouřka, a tak jsme nestihli projít všechny zajímavosti, snad někdy příště...