TURISTIKU PODPORUJÍ
61 484 turistů a cestovatelů
110 631 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 369 657,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Afrika
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Portugalsko - Braga

Cestopisy

Fotografie (23)  • Foto: Bubinga

Při cestě po Portugalsku jsem navštívil také zajímavé město Braga a toto jsem tam viděl a zažil.

V 11 hodin 45 minut odjíždíme vlakem z krásného a zajímavého železničního nádraží nádraží Porto - São Bento. O portugalských městech na severu se říká všelicos, ale mne se líbilo následující přirovnání: Coimbra studuje, Lisabon se baví, Porto pracuje a Braga se modlí. Jako cíl naší dnešní cesty jsme si vybrali posledně jmenované město, ve kterém vystupujeme na nádraží ve 13 hodin. Dál mašinka ani nejede, jedná se totiž o konečnou stanici této trasy příměstského portského vlaku. Braga je hlavní město provincie Minho a je to nejstarší náboženské centrum a možná i nejstarší město Portugalska.

Foto: Bubinga

Vydáváme se na procházku, rozhlížíme se a samozřejmě také fotografujeme. Například Frantovu objektivu neunikla zajímavá socha portugalského maršála a politika, jehož jméno zní Gomes da Costa. Poté nastává situace, která není zase až tak samozřejmá, shodujeme se na dalším směru a cíli naší cesty. Vydáváme na návrší nad městem, které je v mapě označeno jako hora Monte Castro a kde očekáváme hezké výhledy. Ne vždy se zdaří to, co člověk naplánuje a tak po příchodu na kopeček zjišťujeme, že historická část města není skoro vůbec vidět. Přesto však odměna přichází. Neplánovaně zde totiž objevujeme jeden z nejoriginálnějších a nejhezčích fotbalových stadionů v Portugalsku a možná i na světě, který vznikl kvůli mistrovství Evropy v roce 2004. Byl postaven v bývalém kamenolomu, který neměl dlouhou dobu využití. Umístění tohoto městského stadionu je skutečně zvláštní. Nachází se na vyvýšeném místě, na svahu, odkud shlíží do údolí řeky Cávado. Stadion má pouze dvě tribuny, přičemž jedna je zakomponována přímo do stěny kamenolomu. Stánek se může pochlubit i originálním zastřešením. Architekt Souto Moura se zde nechal inspirovat mosty, které stavěli Inkové v Peru, a tak nad trávníkem vznikla zajímavá konstrukce.

Foto: Bubinga

Když jsme se vynakoukali z nadhledu na stadion, tak se vydáváme do centra tohoto nevelkého města. Nejprve navštěvujeme universitu Universidade Católica Portuguesa – Faculdade de Ciencias Sociais. Nevede nás tam touha studovat, nýbrž celkem zajímavý objekt vyhlídkové věže, který se nachází v areálu školy. Není sice nijak vysoká, ale něco nám říká: „na tuto věž se podívat běž“. Pohledy na Bragu i okolí jsou zajímavé. Po opuštění areálu univerzity přicházíme na jedno z mnoha zdejších pohledných náměstí. Jmenuje se Praça de Mouzinho de Albuquerque a uprostřed stojí socha, tentokrát se na podstavci nachází portugalský král Dom Pedro V. Následuje návštěva jednoho baru, kde zaháníme žízeň a zkoumáme plánek města. Moc jsme toho nezjistili a tak pokračujeme do centra města, jak nás nohy vedou. Prohlížíme si úzké uličky, krásná náměstí, zajímavé domy, barokní paláce a také kostely, kterých je zde neuvěřitelných třicet sedm. Město má velmi dlouhou historii. Bylo založeno ve 3. století před naším letopočtem keltsko-iberským kmenem Bracari. Odtud je odvozeno i jméno města. Díky silnému poutu s křesťanstvím, které existuje odedávna, je také hlavním církevním centrem země. Portugalský arcibiskup se ve městě usadil již ve 12. století a sídlí zde dodnes. Braga má přezdívku: Řím Portugalska. Během našeho letošního putování jsme už podruhé „v Římě“ a to jsme nebyli vůbec v Itálii. (Salamanca = malý Řím, Braga = Řím Portugalska). Jednou z nejvýznamnějších historických památek města je katedrála Sé Catedral de Braga, kterou zde nechal vystavět „Jindřich Mořeplavec“ v původně románském slohu. Byla však několikrát přestavována a nyní je směsicí nejrůznějších stavebních slohů. Uvnitř této nejstarší katedrály v Portugalsku se nachází dvoje překrásné zlaté varhany, bohatě zdobený strop, různé sarkofágy a všelijaké další zajímavé věci. V kapli Capela dos Reis jsou uloženy pozůstatky hraběte Jindřicha Burgundského a jeho manželky dony Tereji, rodičů Alfonse I. Dobyvatele, zakladatele portugalského království a prvního krále. Katedrála je spojena s klášterem, do jehož zahrady je povolen přístup bez placení, stejně jako do zajímavých a jedinečných kaplí a kapliček, které se nacházejí v areálu.

Při procházce městem zjišťujeme, že toto město je opravdu plné kostelů. Ať zamíříme do kterékoliv ulice, narazíme na kostel. Přestože máme plánek města, i při sebevětší snaze se v tom kostelním labyrintu není jednoduché orientovat. Pouze některé objekty dokážeme přesně identifikovat. Ale nejen církevními stavbami se může Bracara Augusta (název města z doby římské vlády) chlubit. Jsou tady další krásné věci a město má příjemnou uvolněnou atmosféru. Zajímavé je také zjištění, že okolo města je silniční obchvat a tudíž prohlížení a procházení není rušeno nadměrným množstvím automobilů.

Foto: Bubinga

Také na umění dnes došlo. V jedné ze zajímavých městských věží, která se jmenuje Torre de Menagem, se koná prodejní výstava obrazů. Jméno autora celkem zajímavých uměleckých výtvorů zní Vítor Zapa. Nejprve si tedy ve třech patrech objektu jeho obrázky prohlížíme a poté se ze střešní terasy věže po městě rozhlížíme. Cesta na střechu po žebříku byla maličko složitější a patrně nebyla zcela doporučena pro návštěvníky věže, ale opět u nás zvítězila tužba podívat se na město a krajinu shora. Odměnou nám je jedinečná vyhlídka na Bragu se vším, co k ní patří.

Samostatnou kapitolou by byla prohlídka okolí města, kde je možno obdivovat přírodní krásy, zeleň a několik úžasných pamětihodností. Z časových důvodů to však musíme nechat na jindy. Z historické části Bragy vycházíme ven branou, která kdysi sloužila jako hlavní vjezd do města. Na nádraží zjišťujeme, že máme do odjezdu vlaku ještě malou časovou rezervu a tak neleníme a objevujeme zajímavou hospůdku. Zkušeným pohledem na štamgasty i stěny lokálu usuzujeme, že se patrně nacházíme v domovském podniku fanoušků fotbalového klubu Sporting Braga, který v letošní portugalské lize (rok 2009/2010) skončí na druhém místě, právě před FC Porto. Suvenýry a vlaječky jsou hezké, ale ještě zajímavější jsou mističky, ze kterých se zde pije víno. Jedná se sice o příjemný a zajímavý bar, ale i přesto v 19 hodin 30 minut odjíždíme vlakem, ze kterého za hodinu a čtvrt vystupujeme v Portu.

 

Foto: Bubinga

Další zajímavá místa, která jsem při putování po severním Španělsku a Portugalsku navštívil:

město Salamanca: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-salamanca

pohoří Picos de Europa: https://www.turistika.cz/cestopisy/pohori-picos-de-europa-na-severu-spanelska

město Porto a jeho mosty: https://www.turistika.cz/mista/mosty-v-portu

portugalské pohoří Serra da Estrela: https://www.turistika.cz/mista/portugalske-pohori-serra-da-estrela

Guggenheimovo muzeum: https://www.turistika.cz/mista/guggenheimovo-muzeum-ve-spanelskem-meste-bilbao

Foto: Bubinga

trhy v Portugalsku: https://www.turistika.cz/cestopisy/trhy-v-portugalsku

městečko Manteigas: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-manteigas

vesnici Posada de Valdeon: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-posada-de-valdeon

horskou vesnici Bulnes: https://www.turistika.cz/cestopisy/vesnice-bulnes-ve-spanelskem-pohori-picos-de-europa

zajímavý kaňon Garganta del Cares: https://www.turistika.cz/cestopisy/kanon-garganta-del-cares-v-pohori-picos-de-europa

město Porto: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-porto

Foto: Bubinga

také krásného dekorativního umění si nelze nevšimnout: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-azulejos

procházel se okolo řeky Douro: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-reka-douro

městečko Vila do Conde: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-vila-do-conde

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (17.979, 31.641)
Poslední aktualizace: 22.2.2023
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Addabah