Loading...

Okruh hruboskalským skalním městem

Cestopisy

Během krásné dovolené v Českém Ráji jsme zavítali i do těchto notoricky známých míst, jakými jsou zámek Hrubá Skála, přilehlé skalní město, lázně Sedmihorky, hrad Valdštejn či rozhledna Hlavatice nad městem Turnov. A protože opakování je matka moudrosti, dovolím si popsat tu naši cestu tímto krásným kouskem naší země, země české.

Plechovým ořem jsme přijeli k zámku Hrubá Skála, který jsme si ale nechali na konec a po silnici, která kopíruje hned tři trasy ( žlutou, modrou a červenou ), jsme šli pěšky kousek dál. Po asi 200 metrech jsme dorazili na odbočku, zvanou U Adamova lože. Zde se rozchází žlutá s červenou a modrou trasou. My jsme zvolili žlutou, jenž nás posléze zavedla do skalního města. Ovšem předtím jsme šli prozkoumat již zmíněné Adamovo lože. Ne snad, že by jsme již byli unaveni a potřebovali si lehnout, ale lákalo nás poznat o co vlastně jde. Úzkou skalní šterbinou a poté po kamenných schodech jsme sestoupili na malé prostranství, obklopené strmými sklaními stěnami. Pak jsme ho spatřili, to studené, kamenné lože, zvané Adamovo. V minulosti možná tak studené nebylo, neboť bylo zahříváno milenci, kteří se tu prý scházeli. Turnovský sochař Chládek vytesal na objednávku Františka Adama z Valdštejna do skály oltář lásky, vedle kterého stála nahá milenecká dvojice, a byl zakončen soškou Amora. Naproti byla vytesána široká pohovka, pod níž se choulí dva lvi, dnes již jako všechny ostatní reliéfy těžko rozeznatelní. Místo bylo v minulém století často navštěvováno mileneckými dvojicemi a dostalo jméno "Adamovo lože". Dokonce se zde natáčely scény pohádky Bajaja.

Vrátili jsme se na rozcestí a po žluté pokračovali dále. Cestička se vinula mezi stromy, často byla přerušena schody, někdy vedla nahoru, někdy dolů. Taková byla neposedná, ale brzy nás neomylně dovedla k vyhlídce, odkud byl krásně vidět zámek Hrubá Skála. Ano, jedná se o Zámeckou vyhlídku, ale není jedinou, ze které je zámek vidět. O chvíli později jsme došli na druhou, která se jmenuje Mariánská a prý je ta nejkrásnější v Českém Ráji. O tom by se sice dalo polemizovat, ale každopádně nabízí výhledy na panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova. Mimo to je odtud nádherný výhled na skupinu skal Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník, Dračí věž a další skály. Leží na skalním bloku v oblasti Dračích skal, asi 1,5 km od zámku Hrubá Skála. Na vyhlídce jsme našli podrobnou mapu - někdo ji zde zapoměl, tak jsme si ji vzali sebou, ale dlouho jsme se z ní neradovali. Proti nám se vyřítila paní, jenž před pár lety opustila střední věk a ptala se jestli jsme nenašli mapu. Předali jsme ji do správných rukou a pak jsme onu osobu již neviděli.

Když jsme se dost vynadívali, opustili jsme vyhlídku a protože kvůli oběma vyhlídkám jsme sešli ze žluté značky, vracíme se po stezce zpět. Po chvilce jsme došli ke schodišti, po kterém jsme prudce sestoupili k dalšímu zajímavému místu na naší trase. Stanuli jsme na symbolickém hřbitovu horolezců, kteří zahynuli na svých výpravách. Byl založen pod stěnou takzvané Nekonečné skály. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška došla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru roku 1970, kde on sám zahynul. Doufejme, že další přibývat nebudou.

Opouštíme hřbitov a pokračujeme již mírným klesáním stále po žluté trase. Míjíme skalní útvary napravo a zanedlouho dojdeme k vodnímu prameni, který byl pojmenován podle Barbory a nedaleko je druhý, který se jmenuje Antonínův. Manželé Barbora a Antonín Šlechtovi tak mají každý svůj pramen. MUDr. Antonín Šlechta se nechal inspirovat průkopnickým nadšením Vincence Priessnitze a už v roce 1841, tedy pouhých devět let po Priesnitzovi, otevřel provoz v nových vodoléčebných lázních v Sedmihorkách. Tyto lázně jsou tak nejstarším vodoléčebným ústavem v Čechách, a vznikly díky velkorysé podpoře majitele hruboskalského panství na opravdu kouzelném místě. U pramene jsme pojedli z vlastních zásob, spočinuli a občerstvili se. I když jsme se nacházeli přímo nad lázněmi Sedmihorky, vydali jsme se dále.

Po několika desítkách metrů narazíme na další pramen, tentokrát Josefův. Je upraven a okrášlen tesanými pískovcovými bloky tak, aby lázeňští hosté netrpěli blátem rozmočené cesty. Dřevěná socha muže vedle pramene je nehybná a mlčí, i když jsme se ho zeptali na cestu. Pokrčíme rameny a jdeme dál po trase, která je značená již modře i žlutě. Po 200 metrech přicházíme na rozcestí, kde se obě barvy rozchází. Jsme u Smíchousova rybníka. Volíme modrou značku, která nás již zavede do nitra skalního města.

Nejdříve ovšem po pravé straně vidíme další z pramenů. V rokli, nad kterou se už zdvihá skalní město kolem Kapelníka, jsou dva prameny Kořenského. Josef Kořenský byl známý cestovatel z přelomu dvacátého století, a býval významným a častým hostem místních lázní.

A je to tady ! Ejhle, skalní město roztahuje své útroby a pohlcuje nás. Procházíme roklí, okolo nás vysoké skalní stěny, jimž vévodí Kapelník. Toho si ale prohlédneme až později z vyhlídek. Po železném schodišti šplháme ke krásám Egypta. Že by časová smyčka ? Ne, to se nad námi nachází skalní útvar Sfinga. Následuje průchod úzkou skalní průrvou a pak nekonečně mnoho železných schodů. Naštěstí jdeme dolů, horolezci, kteří nás se svou výbavou míjejí takové štěstí nemají a supící míří nahoru. Pak již sejdeme dolů zase na dno rokle. Nacházíme se Pod čertovou rukou, se kterou si tedy rozhodně nemůžeme plácnout, i když by se nám to možná za chvíli hodilo. Čertova ruka je totiž skalisko, na kterém ve 13.století stával hrádek, asi dřevěný, protože je zde možné spatřit stopy po trámových částech stavby.

A teď by se pekelná pomoc hodila. Čekal nás totiž prudký výstup po serpentinovém chodníku na Janovu vyhlídku. Rohatý nikde, ačkoliv jsme stoupání prokleli, stejně jsme museli vystačit z vlastními silami. Zpocení jsme konečně vyšlapali nahoru a mohli se tak pokochat prvními výhledy na skalní město. Z vyhlídky se nabízí výhledy na Kozákovský hřbet a do oblasti skal Majáku a Čertovy ruky.

Po chvíli kochání a odpočinku jsme pokračovali dále po modré a přišli jsme po 300 metrech na rozcestí U Kavčin. To nejhorší jsme měli za sebou a již jsme se pohybovali víceméně po rovině či z kopce dolů. Tedy záleží kterým směrem půjdete.

Kavčiny - to býval hrad, který spolu s již zmíněnou Čertovou rukou strážil hrad Valdštejn. Dnes zde najdete několik ve skále tesaných místnůstek, a jak už to u skalních hradů bývá, dobře patrné jsou i stopy po trámoví. K hradu nevede značená cesta, z rozcestí je to ale kousek. Neví se, kdo jej založil a kdy, jediná zpráva zní, že byl roku 1440 dobyt stejně jako Valdštejn. A tak jsme vyrazili k blízkému hradu, který se zde na rozdíl od dvou předchozích zachoval.

Než jsme se pustili dovnitř středověké stavby, příjemně jsme poseděli v hospůdce U hradu, kde jsme získali také razítko do památníku. Potom jsme šli na průzkum Hradu Valdštejn. Prošli jsme po nádherném dlouhém kamenném mostě s kopiemi soch světců (sv. Ludmily, sv. Josefa, sv. Václava, sv. Víta, sv. Jana Nepomuckého, sv. Ivana, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa), který ústí do první hradní brány, u níž zaplatíme vstupné, koupíme turistickou známku, získáme další razítka a hurá na hrad. Šli jsme nejdříve okolo bývalých kočároven, prohlédli jsme si kapličku sv. Jana Křtitele z roku 1817 s vyobrazením tohoto světce od F. Maška z roku 1837, o němž se někdy soudí, že je podobiznou Karla Hynka Máchy. Přešli jsme další kamenný most se sochami sv. Markéty a Otýlie. Za ním stojí patrová budova s průjezdem z roku 1838, někdejší romantická šenkovna a hotel, dnes výstavní síň a galerie. Prohlédli jsme si také kapli sv. Jana Nepomuckého z roku 1713, přestavěnou roku 1836. Za kaplí jsme kráčeli po mostě, v jehož útrobách je takzvaný kulečníkový sál, kde jsme viděli modely hradů a zámků v Českém Ráji. Po uzounkém točitém schodišti jsme vyšlapali zase zpět a po terase šli do nejstarší části Hradu Valdštejn. Prošli jsme skalními útrobami se zbytkem zdiva a hlubokou prohlubní, zvanou Hladomorna. Pak jsme zase z jeskyně vyšli ven a vstoupili do paláce, kde jsme si prohlédli pár místností. Potom jsme již pouze navštívili hradní vyhlídku na konci trasy a stejnou cestou se vrátili zpět a vyšli ven z hradu.

Mnozí návštěvníci potom zamíří po červené, hlavní trase zpět k Hrubé Skále nebo se vracejí po zelené do Pelešan, kde je parkoviště pro auta. My jsme po červené zamířili opačným směrem - respektive jsme pokračovali dál. Čekala na nás krásná rozhledna Hlavatice, ze které jsme viděli třeba město Turnov, Ještěd, Bezděz a Kozákov. nádhera. Stánek s občestvením nefungoval, turistickou známku jsme naštěstí koupili v informačním centru v Turnově o den dříve.

Kamennou krásku Hlavatici jsme opustili a ten jeden kilometr k hradu Valdštejn utekl rychle. No a potom jsme již následovali stovky turistů po červené značce směr Hrubá Skála. Z hlavní trasy jsme si odskočili na vyhlídky U lvíčka a Na kapelu. Celé skalní město jsme měli pod sebou, naproti nás jsme viděli vyhlídku Janovu, na které jsme byli o pár hodin dříve. Jsou nádherní ti pískovcoví krasavci v Českém Ráji.

Tam, kde se setkává červená trasa s modrou, nachází se Arboretum Bukovina, kde se tyčí jiní krasavci. Tentokráte jsou dřevění a pochází mnohdy ze Severní Ameriky a nebo jiných končin. Arboretum založil roku 1857 majitel zdejších panství Jan Křtitel z Aehrenthalu a patří k nejstarším u nás. Prvními cizokrajnými stromy, zde vysazenými, byla douglaska tisolistá. Na vysázení a kompletaci celého parku se pracovalo až do roku 1925. Do druhé světové války však areál zpustl a obnoven byl až poté lesním závodem v Lomnici nad Popelkou. V arboretu funguje též informační centrum.

Z arboreta je to jen kilometr na zámek Hrubá Skála. Vrátili jsme se tedy na začátek naší cesty, cca po šesti hodinách putování s dětmi, beze spěchu, navíc jsme našli několik geokeší a rozhodně jsme neběželi. U parkoviště jsme uhnuli doleva a po schodech sešli Myší dírou, která je přes 100 metrů dlouhá a velmi úzká, jak jinak v případě těchto dír. Zavedla nás pod zámek do rokle, do oblasti Dračích skal a pokud by jste po zelené značce šli dál, dojdete do lázní Sedmihorky.

Opět jsme se protáhli Myší dírou zpět na parkoviště, ve stánku koupili turistickou známku a vydali se do zámku, ze kterého je dnes hotel. Vznikl přestavbou hradu Skála postaveného v 13. století pány z Valdštejna. Prošli jsme si přístupné nádvoří a vystoupali na vyhlídkovou věž. V recepci jsme získali razítka do památníku.

Pak jsme již zámku ukázali záda a než jsme definitivně odjeli, prohlédli jsme také u zámku stojící kostel sv. Josefa.

To byl již konec našeho putování z jednoho konce hruboskalského hřebenu na druhý. Návštěvu a prohlídku všech objektů a přírodních krás Vám jednoznačně doporučuji.

Je zde prostě nádherně, jako v ráji.

Poslední aktualizace: 4.5.2014
Okruh hruboskalským skalním městem na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Okruh hruboskalským skalním městem

Hrubá Skála-hotel Štekl
Hrubá Skála-hotel Štekl
Dům, budova
Zámecký hotel Štekl byl postaven v roce 1893 v novorenesančním slohu. Na v…
0.5km
více »
Prachovna u zámku Hrubá Skála.
Prachovna u zámku Hrubá Skála.
Skalní útvar
Na ostrohu naproti zámku byla zřízena Prachovna. Jednalo se o předsunuté…
0.5km
více »
turistické rozcestí Hrubá Skála
turistické rozcestí Hrubá Skála
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na parkovišti u hotelu Štekl na Hrubé Skále, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po…
0.5km
více »
Hrubá Skála - kostel sv. Josefa
Hrubá Skála - kostel sv. Josefa
Kostel
Hrubá Skála není jen zámek a Hruboskalské skalní město, ale i zajímavý…
0.6km
více »
Křížem krážem Hruboskalskem
Křížem krážem Hruboskalskem
Tipy na výlet
Za počátek putování zvolíme parkoviště u zámku na Hrubé Skále (odbočka ze silnice I/35 v Radvánovicích). Odsud se vydáme po Zlaté…
0.7km
více »
Kolem Trosek 1- zámek Hrubá Skála
Kolem Trosek 1- zámek Hrubá Skála
Tipy na výlet
Jedním ze zajímavých míst Hruboskalska  je i zámek Hrubá Skála. Kromě…
0.7km
více »
Výstava České korunovační klenoty na dosah na zámku Hrubá Skála
Výstava České korunovační klenoty na dosah na zámku Hrubá Skála
Tipy a novinky
Od srpna téměř do konce září 2017 se na zámku Hrubá Skála…
0.7km
více »
turistické rozcestí u Adamova lože
turistické rozcestí u Adamova lože
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází nad známým Adamovým ložem, ukazuje…
0.7km
více »
Hrubá Skála
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrubá Skála
Zámek
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí…
0.7km
více »
Mariánská vyhlídka
Mariánská vyhlídka
Tipy na výlet
Naším cílem je zřejmě nejkrásnější vyhlídka českého ráje - Mariánská…
0.9km
více »
Český ráj - Hrubá skála (pěšky i v cyklosedle)
Český ráj - Hrubá skála (pěšky i v cyklosedle)
Fotogalerie
S naší cyklopartou jsme Český ráj, Hrubá skála projeli …
0.9km
více »
Cykloputování Českým rájem aneb Hlásná Lhota 2013, část  2 (Kost, Věžák, Hrubá Skála)
Cykloputování Českým rájem aneb Hlásná Lhota 2013, část 2 (Kost, Věžák, Hrubá Skála)
Cestopisy
Druhou část edenovitého cestopisu tedy zahajujeme seřazeni před restaurací…
0.9km
více »
Mariánská vyhlídka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Mariánská vyhlídka
Vyhlídka
Mariánská vyhlídka je považována za nejkrásnější vyhlídku v Hruboskalském…
0.9km
více »
Symbolický hřbitov horolezců
Symbolický hřbitov horolezců
Zajímavost
U Mariánské vyhlídky, asi 1,5 km severně od zámku Hrubá Skála, byl pod st…
0.9km
více »
Adamovo lože
Adamovo lože
Zajímavost
František Adam z Valdštejna, rytíř maltézského řádu, který bojoval v…
0.9km
více »
Arboretum Bukovina - sezónní informační středisko Správy CHKO Český ráj
Arboretum Bukovina - sezónní informační středisko Správy CHKO Český ráj
Infocentrum
Informační středisko Správy CHKO Český ráj se nachází v altánu v Arboretu…
1km
více »
Socha svatého Prokopa v Dračích skalách
Socha svatého Prokopa v Dračích skalách
Socha
Spousta návštěvníků Českého ráje přichází k zámku Hrubá Skála po zeleně…
1km
více »
Adamovo lože  -  skalní reliéf v Českém ráji.
Adamovo lože - skalní reliéf v Českém ráji.
Skalní útvar
Adamovo lože  připomíná svým tvarem pohovku, odtud jeho název. Nechal jej…
1.1km
více »
Arboretum Bukovina
Arboretum Bukovina
Zajímavost
Arboretum najdete na první stezce v CHKO Český ráj, která byla otevřena 1.6.…
1.1km
více »
Český ráj
Český ráj
CHKO
Na území Českého ráje byla roku 1955 vyhlášena první chráněná krajinná ob…
1.2km
více »
ČESKÝ RÁJ- HRUBÁ SKÁLA
ČESKÝ RÁJ- HRUBÁ SKÁLA
Turistické destinace
HRUBOSKALSKO,MNOHO SKALNÍCH ÚTVARŮ,ZAJÍMAVOSTÍ,NAUČNÁ STEZKA,HISTORIE- …
1.3km
více »
Hruboskalsko
Hruboskalsko
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní …
1.4km
více »
Sedmihorky
Sedmihorky
Lázně
Lázně Sedmihorky, nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách byly založeny roku…
1.5km
více »
Vyhlídka na Kapelu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídka na Kapelu
Vyhlídka
Vyhlídku Na Kapelu najdeme, při červeně značené Zlaté stezce Českého ráje,…
1.5km
více »
Českým rájem - Ze Sedmihorek přes Hrubou Skálu a Valdštejn zpět na Sedmihorky
Českým rájem - Ze Sedmihorek přes Hrubou Skálu a Valdštejn zpět na Sedmihorky
Tipy na výlet
Tentokráte je naším cílem oblast Hruboskalsko. Auto necháváme na parkovišti v Sedmihorkách, kde zároveň kupujeme turistickou známku. Za krásným…
1.6km
více »
Hruboskalsko
Hruboskalsko
Tipy na výlet
Většina návštěvníků Českého ráje zamíří do Prachovských skal a…
1.7km
více »
Naučná stezka Hruboskalsko
Naučná stezka Hruboskalsko
Tipy na výlet
Při vyslovení názvu Hruboskalsko snad ani není nutno připomínat do jaké…
1.7km
více »
Věžák
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Věžák
Rybník
Tento rybník slouží jako záchytné místo vody ze Želejovského potoka.…
2.9km
více »
Kopicův statek
Kopicův statek
Zajímavost
Kopicův statek je jednou z místních památek lidové architektury, ležící…
3.2km
více »
zřícenina hradu Trosky
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
zřícenina hradu Trosky
Hrad
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se…
3.9km
více »
zavřít reklamu