Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Turnov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

ČESKÝ RÁJ 1988 - 2.část ( Retro)

Cestopisy

Fotografie (3)  • Foto: Franta

čtvrtek ( Prachovské skály a Hruboskalsko)

Foto: Franta

Včéra sme hodili odpočinkový deň, polétali po Turnově po nákupoch a podívali sa aj do velice pěkného muzea Českého rája a dnes vyrážáme do skal. Hneď ráno sedáme do autobusa a jedeme do starodávného města Jičína. V jednéj dědině vidíme na zastávce lavečky s nápisama : " Pro milenci", " Pro důchodci"...Ve městě si v jednéj cukrárně kupujeme hrozně nedobré cukrové a potem nevíme co s ním - asi ho budem moset dovézt až dom a podělit s ním naše nehodné súrozence ! Dalším busem sa přemisťujem do Jinolic k rybníkom - ten najvětší je opravdu super - a odcáď lezeme do kopca do lesa a ke slavným Prachovským skalám. V pokladně si kupujeme lístky a procházáme si veliký okruh týmto skalním městem, kerého velice zajímavé skaly a jehliska sú vysoké asi 40 m a po chodníkoch je to pořáď "nahoru po schodišti dolů". Majú tu celkem zajímavé vyhlídky a skalní sútěsky sú takéj moc pěkné, ale o moc pěknější by to tu bylo, gdyby sa nám nad hlavami furt neproháňaly šedivé hnusné mraky a nestrašily nás deštěm !! Na závěr si jak bonbónek prochodíme moc krásnů Císařsků chodbu. V turistickéj chatě si kupujeme malé občerstvení, ale je tady všady strašně moc vos, člověk si nemože ani v klidu vychlastat pivisko a tož sa odcházáme podívat na kúpaliště " U Pelíška". Je pěkně posazené v prostředě skal a pár " otužilců" sa v něm dokonca aj kúpe ...Na závěr si dáváme eště takový menší okruh přes zbytky jakéhosi pravěkého hradiska a přes nekolik vyhlídek sa vracáme zpátky k chatě.

Foto: Franta

Autobusem zpátky do Jičína na oběd a dalším spojem potem do Sedmihorek. Sú to takové malučké lázně asi 1 km od nádraží - prý tu naši klasikové vymysleli méno Český ráj pro tento nádherný kraj. Majů tu aj bufet a tož chvilku výdech a škopek a cérčiska limo. Po velice pohodlnéj lesní asfaltovéj silničce stúpáme v serpentýnách do nádherných Dračích skal a pak lezem přes Myší díru navrch k zámku Hrubá skála, gde jak všeci dobře víme, sa natáčala slavná filmová pohádka o Bajajovi.V restauraci si dopřáváme zmrzlinu a potem sa ideme podívat k Adamovu ložu, gde je to zešup úzků skalní roklinků se schodami až k jeskyňce s vytesaným "gaučem". Pak po červenéj ( Zlatéj stezce Českého rája) po okraji skal - místami sú nádherné vyhlídky a vidíme aj Kapelníka a jeho orchestr. Pak sa zastavujem u hradu Valdštejna, ale dovnitřku sa už nedostanem, protože už majú zavříté. A tož aspoň prohlídka "svatých" na romantickém mostě a zas dál a na konci tehoto moc krásného skalního města eště z vyhlídky na skale Hlavatici moc pěkný pohled na město Turnov a veliký kus Českého rája.

Prudkým zešupem na lúku, gde stojí jakási stylová restauraca a v ní si dáváme hrozně dobrů večeřu...

pátek ( zámky Mnichovo Hradiště a Hrubý Rohozec)

Další ráno odjezd autobusem do města Mnichovo Hradiště. Tam sa vyptáváme na cestu k zámku. Zvenku je táto památka hrozně škaredá, protože má totálně rozbitů a zdemolovanů fasádu, ale okolo je aspoň moc pěkný park s altánkama. O to větší překvapení nás čeká při prohlídce v jeho vnitřku - tož to je pohádka !!! Po válce totiž při znárodňování komunisti zámek tak rychlo zabrali, že si z něho jeho majitelé nestačili nic odnést. Prý měli dovolené si sebú vzít každý enom 8 kilo zavazadél a tož tento zámek na rozdíl od ostatních, kerých vybavení nestačila rozkrast ani vláda jedné strany, ostal skoro v původním stavu !! Na prohlídku zámku nás šlo enom asi 8 a tož sme měli dostatek času si prohlédnút krásné komnaty, nábytek a a aj míšeňský porculán.

Na oběd do Modréj hvězdy - dosť neobvyklý název hotelu v té době, co vy na to " pamětníci" ???

Autobusem zpátky do Turnova a odcáď pěšo asi 2 km k zámku Hrubý Rohozec. Tento je pro změnu moc pěkný jak zvenku tož aj ve vnitřku. Nacházá sa v něm muzeum nábytku od gotiky po klasicismus a kromě toho vidíme aj nekolik sálů, přepychově zařízených keré sú zařízené ve slohu, moc připomínající zámek Lednicu ...ano,je to novogotický styl...

Okolo říky Jizery sa vracáme zpátky do města. Napřeď si spakujeme věci na zitřejší cestu dom, potem na večeřu a pak do vinárny "trošku" pařit. Cérky odcházajů ve 22 hodin na ubytovnu a já s Lojzů eště hodinu u vínečka posedíme a pobékáme ... a gdyž dojdeme k ubytovně, tož sú dveři zamčíté !! Hrozně nadáváme na cérky, protože si ty naše husy vzaly oboje klíče sebů, v ubytovně skoro nigdo není a my máme pokoj na opačnů stranu od náměstí...Uvažujem, co budeme dělat. A šak - vypité máme - tož přelezem negde odzadu zeď ! Lezem přes jakési zídky a ostnatý drát komsi do dvora, plancem sa po cizích zahrádkách a výsledek je akoráť ten, že na nás jednúc vyletí jakýsi chlap s baterků a potem mosíme utěkat před veličajzným vlčákem !! Makali zme z tama, až nám od pat iskry létaly !!!

Nakonec sa ocitáme znova na turnovském náměstí. Zrovna okolo jede žlutobílé auto SNB a tož neváhám, stopnu ho a velice slušno súdruhovi příslušníkovi vysvětluju, že sa nemožem dostat zpátky na ubytovnu.

" Ale hoši, to si musíte vzít kameny a házet a házet, dokud vám neotevřou," poradil nám tento "dobrý" muž.

A tož lezem do postranních uliček a hledáme nejaké kameně a když máme každý plnů kapsu, tož jima bombardujene správcovo okno. Netrvá to ani moc dlúho, vevnitřku sa rozsvítí a dědek správca na nás vyletí ven a je oblečený enom v noční košuli. Moc mu děkujem, že nám přišél otevřít a já mu za jeho ochotu sypu do kapsy hrsť " stříbrňáků" - pohříchu enom samé desetníky a dvacetníky - naštěstí to v téj tmě není vidět...!!!

Cérky sú z našého návratu blahem bez sebe, protože už je půl 2. v noci...

Sobota ( Odjezd dom)

Ráno Božena furt vřeští a piští a ze súsedního pokoja na nás doletí vzteklý chlap, že sa máme haňbit a že sme mu obudili děcko ! Následuje dobrý horror : Po vhození klíčů do nachystané schránky sme zjistili, že sú venkovní dveři zavřené, my sa nemožem dostat ven a za 40 minut nám jede rychlík dom na Moravu. Co včil ?!? Zhluboka sa nadechnu a idu znovu obudit teho chlápka, co nám předtým tak strašlivě vynadál.

" Potřebujem od vás hrozně pomóct," říkám, gdyž ně otevře.

" Ale ??!!!" on na to - le ide nám předsa enom odemčít.

Hrozně moc mu u vchodu děkujem za ochotu, eště jednúc sa omlůváme a přejem mu, manželce a děcku v Turnově příjemný pobyt po zbytek jejich dovolenéj. Pak arak na rychlík, v Pardubicách na oběd a přestup na iný vlak a odpoledňa vylézá slunko- venku 30 stupňů - a v hicu jak negde v rovníkovéj Africe až do Lidča a tady poslední přestup na lokálku ménem "Brumovský drak" a tá nás veze až dom...


Poslední aktualizace: 17.05.2011
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
ČESKÝ RÁJ 1988 - 2.část ( Retro) - Služby, informace
ČESKÝ RÁJ 1988 - 2.část ( Retro) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí ČESKÝ RÁJ 1988 - 2.část ( Retro)

Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba v eurechČD Kurýrúschovna…
Renesanční a empírový zámek, postavený na místě gotického hradu, se tyčí na skalnatém bloku nedaleko Turnova.
Naše společná cesta začíná na Exitu 71 rychlostní silnice R10. Odtud směřujeme na Turnov. Za čerpací stanicí (která se nachází v protisměru) odbočíme dle ukazatelů na Harrachov. Na Kruhovém objezdu odbočíme vpravo, dle ukazatelů. Po přibližně 500 metrech se dostaneme na složitější křžovatku, na které se držíme hlavní silnice a mírně se stáčíme doprava. Za touto zatáčkou se již…
Vycházku zahájíme i ukončíme u centrálního rozcestí na náměstí v Turnově. Po červené značce směřujeme ke Hradu Valdštejn. Značka nás vyvede za město a začínáme stoupat do kopce. Dojdeme k osamoceně stojí…
Jedeme do města, které je známo jako město drahých kamenů, ale také jako vstupní brána do severní části Českého ráje.   Historie města Turnov sahá do období kolem roku 1250, kdy bylo Markvartici, nad řek…
Turnovské Regionální turistické informační centrum, kde návštěvník obdrží veškeré informace o městě a okolí se nachází na náměstí Českého ráje v rohovém domě čp. 26 naproti kostelu. Otevírací doba: Od 1. červenc…
Historické město s řadou památek, východisko do Českého ráje. Městská památková zóna.
Město
Turnov leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od Liberce. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Český ráj a na obou březích Jizery. Město tvoří pomyslnou vstupní…
Tipy na výlet
Míříme ke zřícenině hradu Valdštejn, který je společně s Troskami a Hruboskalskem jedním z nejnavštěvovanějších cílů v oblasti českého ráje. Valdštejn patří k nejstarším hradům na Trutnovsku, p…
Zámek
Novogotický Zámek Sychrov se nachází v Libereckém kraji. Zámek je otevřen každý den po celý rok a návštěvníci mají možnost výběru ze dvou prohlídkových tras. Interiér zámku je vybaven cen…
Janova vyhlídka se nenachází na hlavní červené značce jako např. Vyhlídka na Kapelu a Vyhlídka U Lvíčka, ale na značce modré ve směru Sedmihorky - rozcestí U Kavčin. Z vyhlídky se nabízí výhledy na Kozákovský hřbe…
Vyhlídku Na Kapelu najdeme, při červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, cca v polovině cesty mezi Valdštejnem a Hrubou skálou. Jak název vyhlídky napovídá nabízí se z ní výhled na impozantní…
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
Zřícenina
Jen osm kilometrů od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad …
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
Naším cílem je zřejmě nejkrásnější vyhlídka českého ráje - Mariánská vyhlídka. K této vyhlídce dojdeme po žluté značce od rozcestí u Adamova lože, nebo ve směru od Sedmihorek od rozcestí u Antonínova pra…
Mariánská vyhlídka je považována za nejkrásnější vyhlídku v Hruboskalském skalním městě. Nabízí se z ní nádherné výhledy na Jěštěd, Turnovsko, ke Kozákovu, na Dračí skály, Lebku, Dračí věž, ale zejména na zámek Hr…
Náš výlet zahájíme v Malé Skále. Sem se dostaneme autem po E65, nebo vláčkem do stanice Malá Skála. Auto se dá zaparkovat na parkovišti které máme jako výchozí bod.  Chystáme se vystoupat na hrad Vranov-…
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
Na území Českého ráje byla roku 1955 vyhlášena první chráněná krajinná oblast u nás o rozloze 95 čtverečních kilometrů. Hranice CHKO dnes prochází od obce Kyselov podél silnice Turnov - Jičín až k obci Ktová, kd…
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
10.1km
více »
Míříme na jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších míst Českého ráje, míříme na místo, ze kterého se nám navíc nabízí krásné a daleké výhledy. Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný…
10.4km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
12.4km
více »
Raně barokní zámek Humprecht stojí na zalesněném čedičovém vrchu (340 m) v těšném sousedství města Sobotky v Královéhradeckém kraji. Zámek Humprecht patří k nejvýznamnějším a nejmalebnějším…
14.1km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
17.8km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
18.2km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
18.7km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
20.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace