TURISTIKU PODPORUJÍ
61 628 turistů a cestovatelů
113 622 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 416 645,- odměny za články
Tipy a novinky pro turisty Novoměstská radnice Praha Chaty a chalupyChaty a chalupy (33) Mapa Praha a okolí

Hlavní město ČR a jedna z nejkrásnějších metropolí v Evropě. Turisty sem láká architektura (chrám sv. VítaPražský hradKarlův mostNárodní divadlo nebo Staroměstské náměstí s Orlojem), jedinečná atmosféra i noční život. Prahu jako na dlani si můžete prohlédnout hned z několika míst: Letná, VyšehradPetřín nebo Žižkovská věž. Krásné výhledy nabízí i projekty Nové byty Praha od Metrostav Development

Tip:  
 Turistické cíle a oblíbená místa v Praze (1 916)
Památky a muzea (778)    Příroda (110)    Technické zajímavosti (47)    Výletní místa a parky (40)
 Trasy  (171)
 
Do přírody  > Na kole  > Za kulturou   

Adventní Praha ve znamení pařížské školy I. (Velká Krása, Nový svět, ledové sochy a jiné prasečiny)

Cestopisy

Praha steroměstsky adventní
Praha steroměstsky adventní  •  Fotografie (71)  • Foto: markyz63
Praha ve výhledech

Začátek letošního prosince – a tedy i první adventní neděli – jsme se rozhodli strávit v našem hlavním městě. Termín jsme zvolili již koncem října, dlouhodobě dopředu zajistili jízdenky na vlak i hotelové ubytování a následně měli spoustu času na plánování programu jednotlivých dní i sledování změn ve výhledu do budoucnosti, které nám téměř denně přinášeli naši meteorologové. Prioritou našeho pobytu ovšem měla být návštěva Valdštejnské jízdárny, kde již od 8. listopadu probíhá výstava École de Paris. A ta se také promítla v názvu tohoto cestopisu.

Ještě den před odjezdem nám snad všichni žijící žabáci a rosničky slibovali slunečnou neděli, polojasné pondělí a zamračené i lehce přeháňkové dny následující. Ze Šumperka jsme 1. prosince (neděle) v 8,30 hod. skutečně vyjížděli za krásného slunečného počasí. To vydrželo – s několika menšími mlžnými intermezzy – až těsně za Brandýs nad Orlicí. Potom už se jen temnělo a mlžilo ...

Do „matně šedivé“ Prahy jsme dojeli téměř načas (o pár hodin později už se v okolí České Třebové objevovalo mnohahodinové zpoždění), rychle se ubytovali a vyrazili na výstavy, které ten den končily. Vše jsme zahájili na Karlově náměstí, tedy přesněji v Galerii ve věži, která je součástí Novoměstské radnice. Zde jsme mohli obdivovat několikapatrovou výstavu Galerie Kmoch Tisíc podob Oty Janečka. Výstava zajímavá, výhledy z ochozu radniční věže nám už ovšem přinesly radosti podstatně méně. Praha prostě byla „pod dekou“ a nehodlala se z pod ní hned tak vymotat.

A tak jsme nelenili a vydali se do Galerie Hollar, kde se konala výstava Kamil Lhoták: Grafika a kresby. Tady celkem logicky platilo, že jsme tu viděli téměř vše, co jsme si přáli vidět, ale také téměř vše, co už jsme viděli někdy předtím. Takže všechna ta letadla, balóny, auta, bicykly, jehlany … a spokojenost. V Hollaru si člověk navíc může zalistovat mnohými zajímavými knihami o grafikách i grafickými listy samotnými. A potom jsme se již z hranice Nového a Starého Města Pražského přesunuli na Malou Stranu.

Tady nás čekalo Malostranské náměstí, Nerudova ulice a Museum Montanelli, ve kterém se koná výstava La Grande Bellezza: Umělecké poklady ze sbírky Patrika Šimona. Jednoznačný vrchol dne. Možná se nejedná o absolutní klenoty gotického umění, ale gotika to prostě je. Alespoň částečně a bezesporu kvalitní. Však také měl kurátor výstavy, kterým je sám Šimon, z čeho vybírat. Jeho sbírka totiž obsahuje asi dvacet tisíc uměleckých děl z různých staletí i kultur. Na zdejší výstavě dochází k jejich míchání, takže tady můžete vedle sebe vidět např. vrcholně gotickou Madonu a skulpturu ženy z Nigérie a 20. století. Potěšeni v muzeu budou ovšem i příznivci renesance a baroka. Ze známých jmen můžeme zmínit např. Anthonyho van Dycka, Hanse von Aachen, Karla Škrétu nebo Petra Brandla. A to byl ještě jeden Gianlorenzo Bernini bůhvíkam zapůjčen.

Po této náloži už jsme sice byli kulturně obohaceni ažaž, ale ještě nám pořád zbývala jedna třešnička na nedělní dort. A byla to opět lahůdka sběratelská. Tím sběratelem byl však tentokrát Leon Tsoukernik, výstavním prostorem karlínská Galerie Magnus Art a mezi nabízenými jmény rychle zaujali umělci jako Auguste Renoir, Emil Filla, Jakub Schikaneder, Alfons Mucha, Jan Zrzavý, Henri Matisse, Josef Šíma, Toyen nebo Vasilij Kandinskij. Výstava Hráč se prostě hodně povedla.

Venku se mezitím setmělo do černa, takže jsme si mohli odskočit k nedaleké gigantické soše Davida Černého Lillith, kterou jsme tak poprvé viděli nočně nasvícenou. A potom jsme se přesunuli na náměstí Míru, kde jsme si chtěli užít adventních trhů u chrámu sv. Ludmily. Mezi stánky se ale pohybovalo tolik lidí, že jsme raději všechny ty svařáky, punče a jiné dobroty velmi rychle dobrovolně vzdali a šli raději na pivo. A tím byl nedělní program definitivně vyčerpán. My – koneckonců – taky ... a to jsme se ani nešli do Edenu podívat na další vítězství Slavie.

Pondělí (2. prosince) bylo od rána snad ještě zasmušilejší než den předchozí. Výhled na Matičku stověžatou z Riegrových sadů tak byl v podstatě nulový, což rozhodně byla škoda. Tento vinohradský městský park z roku 1902 totiž v nejvyšším bodě dosahuje až 270 nadmořských metrů – a to je na Prahu poměrně hodně. My se zde ocitli ale jen a pouze proto, abychom navštívili atrakci nazvanou Ice Magic. Jedná se o klasický svět ledových soch a řekněme si na rovinu, že je to atrakce dětská a docela drahá. Dinosauři, transformeři a různé ženské hrdinky disneyovských animovaných filmů nás nijak moc nezaujaly, londýnsko-hudební sekce byla jistě přitažlivější (Big Ben, červené telefonní budky, auto z Pomády, Beatles, Charlie Chaplin, Marilyn Monroe apod.). Někteří jen koukali, ti statečnější si za své peníze alespoň užili ledových skluzavek. Při správné „tobogánové“ poloze to docela jelo ...

Pondělek byl celkově dnem, kdy šla kultura tak trošku stranou. A nebylo to jen proto, že muzea a galerie mají v drtivé většině případů sanitární den. My se tedy vydali kolem sochy pana Riegra na Václavské náměstí, kde jsme letmo omrkli pracovní ruch při obnovování tramvajové trati, secesní fasády domů a vánoční trh mezi nimi.

V další cestě nás pak zastavil spořitelní palác z roku 1894, na jehož podobě se nejvýrazněji podílel arch. Osvald Polívka. V paláci se od roku 2009 nachází Galerie České spořitelny, kde zrovna probíhala výstava Poetický pohled na svět. Vzhledem k tomu, že jsem krajinky nikdy nemusel, těšil jsem se hlavně na Jakuba Obrovského (bohužel jen jeden obraz) a Františka Jakuba (ten byl zastoupen podstatně početněji).

Po krátkém kulturním osvěžení jsme pokračovali v toulání centrem Prahy. Čekalo nás Staroměstské náměstí (polední orloj, vyhlídková terasa a jeden povinný punčík) a Pařížská ulice (některé objekty s prvky secese, které jsem „za mlada“ pohrdlivě míjel, opravdu stojí za povšimnutí – stejně jako reklamní McLaren s SPZ xxx JABKO). Ta nás dovedla téměř až k dalšímu bodu plánovaného programu dne, kterým byla Galerie LaFemme. Jak jistě každý pochopí, výstavu s názvem Koniny, kraviny a jiné prasečiny jsme prostě vidět museli. Jedná se o malou expozici obrazů Evy Šebíkové a bronzových i keramických plastik Mony Lipi. Potěšitelné je, že humorem se tady opravdu nešetří. A za pozornost rozhodně stojí i další prodávané „zboží“ (obrazy, grafiky, knihy atd.).

Další pohyb Prahou, na kterou v té chvíli zaútočily první dešťové kapky, už jsme pak museli urychlit. Takže tramvaj, metro, Pohořelec, oblíbený a poeticky romantický Nový Svět (naštěstí opět téměř liduprázdno), Hradčanské náměstí a Pražský Hrad (ani tady nebylo tentokrát nijak mimořádně přelidněno). Tady nás lehce – a nemile - zaskočila jedna věc. Nevím, jestli za to může církev, které se vracely majetky, nebo někdejší kovaný straník na Hradě, ale do katedrály sv. Víta a těch dalších už se nedá bezplatně ani nahlédnout. Přitom si pamatuji jasnou deklaraci, že část vnitřních prostor bude vždy volně přístupná (kvůli možnosti se pomodlit a tak). Ve Vídni je to běžné, ale v tomhle státě už se toho naslibovalo, že ano ...

No a zbytek prvního dne nového týdne už byl věnován pouze setkávání s příbuznými a tedy i přijímání potravy a dodržování pitného režimu. Nadpoloviční většina našeho pražského pobytu tak byla za námi ...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.091, 14.393)
Poslední aktualizace: 13.12.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Praha

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky z okolí Adventní Praha ve znamení pařížské školy I. (Velká Krása, Nový svět, ledové sochy a jiné prasečiny)

Černínský palác
Černínský palác
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Myšlenka postavit si v Praze na Hradčanech svůj vlastní palác vznikla v hlavě hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic (1628-1682). Hrabě začal v období, kdy působil v Benátkách coby diplomat ve funkci císařsk…
0.1km
více »
Praha - Loreta
Praha - Loreta
Dům, budova
Medzi najzaujímavejšie a najkrajšie pamiatky hlavného mesta Prahy patrí Pražská Loreta na Hradčanoch, marianské pútnicke miesto na východnej strane Loretánského námestia. Súbor barokových stavieb Loreta bol postavený k oslave Panny Marie. Názov Loreta pochádza z talianského pútníckého miesta, kde sa nachádza Santa Casa, pôvodný domček, v ktorom v Nazarete bývala Panna Maria. V …
0.1km
více »
Klášter menších bratří kapucínů v Praze na Loretánském náměstí a kostel Panny Marie Andělské
Klášter menších bratří kapucínů v Praze na Loretánském náměstí a kostel Panny Marie Andělské
Kostel
hodnoceni 10/10
Když jsem se v zimě procházel po Praze a prohlížel si objekt Lorety, všimnul jsem si, že je kostel spojen krytou visutou chodbou na pilířích s další budovou, Klášterem kapucínů. Na první pohled je jasné, že se jed…
0.1km
více »
Turistická známka č. 2157 - Loreta Praha
Turistická známka č. 2157 - Loreta Praha
Turistická známka
hodnoceni 6/10
Pražská Loreta je pozoruhodné barokní poutní místo. Široké průčelí s hodinovou věží, kde každou hodinu zaznívají tóny unikátní loretánské zvonkohry. Najdeme zde také Loretánskou kapli tzv. Santa Casa, je to kopie nazaretského "svatého domku". http://www.loreta.cz/cz/index.htm
0.1km
více »
Praha (Hradčany) – poetický Nový svět
Praha (Hradčany) – poetický Nový svět
Městská část
hodnoceni 10/10
Pražský Nový svět je až pohádkově neskutečným fenoménem, který bývá občas dokonce srovnávám se slavným pařížským Montmartrem. Asi proto, že i zde žili malíři, spisovatelé, režiséři a další podobní bohémové. A také …
0.1km
více »
Praha - Záhrada Černinského paláca
Praha - Záhrada Černinského paláca
Zahrada
hodnoceni 10/10
Černinský palác na Loretánskom námestí je najhlhšiou barokovou stavbou v Česku.  Záhrada Černinského paláca, ktorú začal stavať architekt Francesco Caretti v roku 1693 na žiadosť Humpechta Jana Černína sa rozkladá…
0.1km
více »
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu k návštěvě Pražské Lorety.Nachází se na Loretánském náměstí nedaleko Pohořelce.Dostanete se sem tramvají 22 a vystoupíte ve stanici Pohořelec.Pak už Vás pov…
0.2km
více »
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Kostel
hodnoceni 7/10
Na místě dnešní Lorety,byla původně jen Svatá chýše,která je dnes obestavěna areálem kostela a arkád s kaplemi.V 1.patře je klenotnice,ve které jsou vystaveny relikviáře a monstrance.Každou celou hodinu se rozezní…
0.2km
více »
Loreta
Loreta
Kostel
hodnoceni 9/10
Na místě, kde stojí dnes Loreta se ve 14. století nacházely dva gotické domy, které vlastnil P. Parléř, ale oba v průběhu husitských válek zpustly a na celém prostoru si v 16. století hradčanští měšťané zřídili …
0.2km
více »
Pomník Maxe van der Stoela na Hradčanech
Pomník Maxe van der Stoela na Hradčanech
Pomník
hodnoceni 6/10
Pomník Maxe van der Stoela, bývalého nizozemského ministra zahraničích věcí, najdete ve starší jižní části stejnojmenného parku na okraji Hradčan pod baštou svatého Františka Borgii. Pokud byste mezi vzrostlými st…
0.2km
více »
Praha (Hradčany) – dům a hotel U Raka
Praha (Hradčany) – dům a hotel U Raka
Skanzen
hodnoceni 10/10
Tato unikátní pražská památka bývá označována jako venkovský dům i Romantik hotel. Paradoxně se přitom v podstatě jedná o „obyčejnou roubenku“, o jejíž původnosti se navíc dá s úspěchem pochybovat. V každém případ…
0.2km
více »
Praha, Pohořelec - bývalý hřbitov hradčanské dělostřelecké posádky
Praha, Pohořelec - bývalý hřbitov hradčanské dělostřelecké posádky
Hřbitov
hodnoceni 10/10
Bývalý hřbitov hradčanské dělostřelecké posádky se nachází v Praze Hradčanech, mezi ulicemi Myslbekova a Keplerova. Hřbitov byl založen v roce 1786 poté, co císař Josef II. vydal nařízení…
0.2km
více »
Pražská Loreta
Pražská Loreta
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Loretu najdete Loretánském náměstí nedaleko Pohořelce.Dostanete se sem nelépe tramvají 22, ve stanici Pohořelec. Pak už stačí najít na směrníku směrovku Loreta (je to cca 400m). Loreta je celý velký soubor barokní…
0.2km
více »
Praha (Hradčany) - dům a hostinec U Černého vola
Praha (Hradčany) - dům a hostinec U Černého vola
Měšťanský dům
hodnoceni 8/10
Tento pozoruhodný měšťanský dům byl postaven v 60. letech 16. století a je znám také pod názvy dům U Zlatého vola nebo dům u sv. Lukáše. Fasáda domu je dnes sice již pozdně barokní, ale v jeho sklepě zůstává stále …
0.2km
více »
Praha, Hradčany - kostel svatého Jana Nepomuckého
Praha, Hradčany - kostel svatého Jana Nepomuckého
Kostel
hodnoceni 8/10
Kostel svatého Jana Nepomuckého se nachází na křižovatce ulic Kanovnická a U kasáren. S jeho stavbou započal v roce 1720 Kryštov Dientzenhofer, který však o dva roky později zemřel. Stavbu tedy převzal jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer, který také změnil původní plány. Díky tomu je kostel považován za první samostatnou stavbu tohoto význačného stavitele.Za josefínských…
0.2km
více »
Praha, Hradčany - Domeček
Praha, Hradčany - Domeček
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Domeček, též Hradčanský domeček je nechvalně proslulá věznice a mučírna gestapa a později komunistického režimu. Nevelká jednopatrová budova je ukryta za větší stavbou, která za Rakouska-Uherska sloužila jako posádkový Soud a vojenská věznice. Objekt není přístupný, po pravé straně vjezdu v Kapucínské ulici je umístěná pamětní cedule.
0.2km
více »
Praha – vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého (Hradčany)
Praha – vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého (Hradčany)
Kostel
hodnoceni 10/10
Návštěvník našeho hlavního města musí – alespoň v jeho historickém středu – nutně získat pocit, že každá sebemenší ulička má svůj vlastní svatostánek. A mnohé z těchto kostelů, byť široké veřejnosti takřka neznámých, se pyšní nejrůznějšími NEJ nebo alespoň drobnými prvenstvími či kuriozitami. Jednou z takových památek je také hradčanský kostel, zasvěcený našemu nejpopulárnějšímu světci. Tento kostel se nachází v…
0.2km
více »
Praha, Hradčany - kaple svaté Barbory
Praha, Hradčany - kaple svaté Barbory
Kaple
hodnoceni 10/10
Kaple svaté Barbory se nachází na západním konci Loretánské ulice. Postavit jí, v letech 1725 až 1730, nechal hrabě Štěpán Kinský stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Freska znázorňuje legendu, která hraběte inspirovala ke stavbě. Ta praví, že v roce 1521 byli na tomto místě popraveni naražením na kůl dva loupeživí rytíři, bratři Chlévcové. Jednomu z nich …
0.3km
více »
Praha, Hradčany - sousoší svatého Jana Nepomuckého
Praha, Hradčany - sousoší svatého Jana Nepomuckého
Socha
hodnoceni 9/10
Sousoší svatého Jana Nepomuckého se nachází na Pohořelci, kam bylo přesunuto ze svého původního Stanoviště, nároží radčanského náměstí a Kanovnické ulice. Předpokládá se, že plastika z roku 1752 je dílem Jana Antonína Quitainera, i když někteří autoři připisují autorství Tadeáši Hochhausovi.
0.3km
více »
Pražská domovní znamení
Pražská domovní znamení
Drobné památky
hodnoceni 9/10
Domovní znamení se na pražských domech začala objevovat ve druhé polovině 14. století. Netrvalo ani sto let a znamení nesla průčelí většiny domů na hlavních městských tepnách. Jak píše Lydia Petráňová ve své knize Domovní znamení staré Prahy, můžeme předpokládat, že domovní znamení nesl ve druhé…
0.3km
více »
Praha, Hradčany - Loretánská
Praha, Hradčany - Loretánská
Ulice
hodnoceni 8/10
Loretánská ulice spojuje jihovýchodní cíp Hradčanského náměstí a Radnické schody s Loretánským náměstím a dále pokračuje k Pohořelci. Ulice má středověký původ, východní část byla od roku 1320 součástí města Hradč…
0.3km
více »
Praha, Hradčany - Úvoz
Praha, Hradčany - Úvoz
Ulice
hodnoceni 7/10
Úvoz je příkrá ulice spojující Nerudovu ulici a Pohořelec. Tato středověká cesta vedla již ve 12. století ke Strahovskému klášteru a byla proto označována jako Strahovská cesta. Od 14. století nazývána Hluboká, dnešní název pak od roku 1870. Z horní části ulice výhled na Malou Stranu přes Strahovskou, Lobkovickou a další zahrady Petřínského svahu.
0.3km
více »
Toskánský palác
Toskánský palác
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Historie paláce…
0.4km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
hodnoceni 8/10
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je v jádru trojlodní románská bazilika s gotickou příčnou lodí, prodlouženou r. 1627 a s renesančním kněžištěm. Kostel založili v 2. pol. 12. století pro svůj Klášter členové řádu …
0.4km
více »
Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského Hradu. Na severu je palác ohraničen Jelením příkopem a západní straně paláce vede průchodem v levé části podél paláce svažují…
0.5km
více »
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Technická památka
hodnoceni 9/10
Tuto zajímavou technickou památku najdete na pražském Hradčanském náměstí. Jedná se o osmiramenný litinový kandelábr plynového pouličního osvětlení s figurální výzdobou. Autory tohoto uměleckého díla, na kterém se již objevují i první náznaky blížící se secese, jsou architekt Aleš Linsbauer a sochař Eduard Veselý. Informace o počtu pražských kandelábrů pouličního osvětlení, zavedených ve II. polovině 19. století. se růz…
0.5km
více »
Praha - Hradčany
Praha - Hradčany
Městská část
hodnoceni 9/10
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
0.6km
více »
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
Městská část
hodnoceni 8/10
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se rozkládá pod Pražským Hradem na levém břehu Vltavy. Součástí Malé Strany je Petřínská rozhledna, kam můžeme vyjet pozemní…
0.7km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
hodnoceni 9/10
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
0.8km
více »
TOPlist