Zřícenina hradu Brada a vyhlídka Václava Čtvrtka.

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Brada, pohled na Trosky
Brada, pohled na Trosky
lupa

Jaro v Českém ráji je lákavou nabídkou na prožití několika dní v této kouzelné části naší země. I když podle předpovědi počasí pro druhou polovinu dubna to nemuselo vyjít, přesto jsme se pro několik dní pobytu v okolí Jičína nakonec rozhodli. Cesta i přes větší provoz v okolí Prahy docela rychle uběhla a když se na silnici od Poděbrad před námi začali zvedat vrcholy kopců v okolí pohádkového Jičína, byl náš cíl již na dosah. Dočasným domovem se pro nás stala malá víska Brada – Rybníček. Zbývalo vybrat výlet číslo jedna. Tím se stala zřícenina hradu Brada a její okolí.

Za čím jedeme?

Brada, vrchol
Brada, vrchol
lupa

Z hotelu na okraji obce jdeme po modré, která nás vede mezi domky na hřeben, kterému vévodí Brada ( 439 m.n.m.). Krásná pískovcová, výklenková kaple se nedá jen tak minout a starým mistrům člověk musí složit poklonu. Osada Brada vznikla společně s hradem a kostelem zřejmě na začátku 13. století. První zmínka o ní je z roku 1258. O kostele sv. Bartoloměje se píše až v roce 1371. Hrad i kostel byly postaveny v raně gotickém slohu. S hradem to dopadlo špatně, v 15. století byl už veden jako pustý. V roce 1866 bylo na vrchu dělostřelecké postavení Rakušanů a úplnou zkázu dovršila těžba pískovce. Kostelík přežil do současnosti, stojí uprostřed hřbitova a jeho původní vzhled smazaly pozdější úpravy. Za pozornost jistě stojí dřevěná zvonice a kamenný kříž pod vrcholem. Nechybí tu ani hospůdka. Po zdolání vrcholu je jisté, že z hradu tu skoro nic nezbylo. Na památku bitvy 29. 6. 1866 stojí na vrcholu dřevěný kříž a sochy sv. Petra a Pavla. Co se po celá staletí moc nezměnilo je nádherný rozhled. Z vrcholu jsou vidět hora Tábor, hrady Bradlec, Kumburk a Trosky. Na jihu je rozložený Jičín a trochu dál vrch Veliš. V dálce je vidět Ještěd a také pásmo Krkonoš. Prostě taková pohádka, která se v Českém ráji v mnoha obměnách opakuje.

Sestupujeme pod vrchol a jdeme na návštěvu k Mance a Runcajsovi. Bohužel nejsou doma a Cipísek odpočívá ve své postýlce. Nebudeme rušit a jdeme dál. Na rozcestí modré žluté a zelené volíme zelenou a stoupáme na vrchol Přivýšiny ( 464 m.n.m.). Objevují se první skály a stezkou mezi nimi šplháme na vyhlídku Václava Čtvrtka. Rozhled sice není takový jako z Brady, ale i mezi stromy se objevují hezké obrazy do okolí. Vracíme se na zelenou a pokračujeme po hřebeni k západu. Cestou míjíme několik skalních útvarů, pod kterými se člověk cítí hodně malý. V okolí stezky kvetou sasanky a šťavele. Les ozvučují neviditelní pěvci. Na rozcestí s modrou se obracíme k východu, ale po pár metrech se rozhodujeme pro sestup neznačenou lesní cestou. V lese převládá smrk, ve vyšších místech borovice a z listnáčů to je především bříza, dub, buk a směs dalších. Dostáváme se z lesa a před námi máme první domky Rybníčku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Brada, kostel sv. Bartoloměje
Brada, kostel sv. Bartoloměje
lupa

Stravovali jsme se v hotelu Filip v Rybníčku, kde jsme byli i ubytováni. Příjemné prostředí a vstřícný personál jsou vždy zárukou spokojenosti. A pokud se přidají masáže po výletu, pak je vše na jedničku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Český ráj je krajina, kde se snad musí líbit každému. Tento kratší výlet za hezkého počasí neměl chybu. Navíc výhledy do všech světových stran jsou prostě jedinečné.

Ostatní informace

Rybníček, výklenková kaple
Rybníček, výklenková kaple
lupa

Celá cesta byla dlouhá kolem 6 kilometrů s celkovým převýšením přibližně 200 metrů. Zřícenina i Runcajsova jeskyně jsou volně přístupné. Výstup na vyhlídku je trochu obtížnější z pohledu seniora. Mapa KČT má číslo 19 Český ráj.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jinolice
(vzdálenost od místa: 1.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zřícenina hradu Brada a vyhlídka Václava Čtvrtka.

26.04.2015 17:06
Moc pěkný článek a fotografie!
Re:
27.04.2015 20:15
V podstatě souhlasím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace