Ze Zálužného na Vikštejn a zpět
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
První teplejší březnový víkend tohoto roku jsme se rozhodli vytáhnout rodinku a psy někam kolem vody. Vyhrála Moravice a varianta ze Zálužného nejdříve po zelené turistické značce na zříceninu hradu Vikštejn u Vítkova a zpět potom po červené po druhém břehu. Cesta po zelené je snadnější, i když místy na začátku se také naskýtá nádherný výhled na řeku ze strmého srázu, dále už ale cesta vede po mírném úbočí nebo kolem řeky. Na zříceninu Vikštejn, která se tyčí vysoko nad řekou, přicházíme asi po 9 kilometrech. Vstup je volný.
Stručně z historie hradu: Hrad vznikl asi v polovině 13. století a jmenuje se podle svého zakladatele Vítka z Kravař. Sloužil k ochraně jižní části knížectví opavského a v době svého vzniku nebyl ani příliš velký. Hrad postupně vlastnila pravděpodobně opavská knížata, sídlil zde knížecí purkrabí Budivoj z Moravice. Poté, co se postavil na odpor králi Jiřímu z Poděbrad, byl mu zabaven majetek a uprchl ze země, hrad získal opavský zemský hejtman Bernart Bírka. Po smrti krále Jiřího se dostal syn Bernarta Bírka Hynčík do sporu s knížetem Viktorínem, synem Jiřího, hrad dobyl Matyáš Korvín a rozbořil ho. Přesto Hynčík hrad opravil a nadále ho vlastnili jeho synové. Roku 1525 koupil hrad Jan Planknar z Kynšperka, pozdější opavský nejvyšší zemský sudí, za něhož došlo k nejrozsáhlejší přestavbě hradu. Později získal vikštejnské panství Adam Oderský. Po dánském vpádu se zde vystřídalo opět několik vlastníků, aby v polovině 17. století byl hrad udržován už jen pro vojenskou posádku. Nakrátko se vrátil do vlastnictví Oderských, ale po výstavbě zámku v Dubové v letech 1774 - 1776 byl již hrad ponechán svému osudu, chátral a pustl. Již od minulého století se na hradě prováděly vykopávky a v 70. letech 20. století byla zřícenina opravena. Hrad má turistickou známku č. 1370, kterou můžete koupit už jen ve Vítkově v Infocentru na náměstí Jana Zajíce.
Zpět do Zálužného jsme pokračovali přes Podhradí a autokemp po červené turistické značce, která je sice za druhým ohybem řeky poněkud náročnější, ale o to zajímavější a romantičtější. Před rozcestníkem Nad Jeskyní narazíte na štolu z 19. století. Celkem asi po dalších 7 kilometrech přicházíme k mostu v Zálužném, kde naše cesta končí. Bezvadný výlet, který zvládl i 11ti letý kluk, můžu jen doporučit.
Za čím jedeme?
Jdeme na zříceninu hradu Vikštejn, ale především za krásami Přírodního parku Moravice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na tento výlet jsme vyjeli z Bruntálu, kde bydlíme, a jídlo jsme měli s sebou, protože v Podhradí není možné se nikde najíst, snad jen až ve Vítkově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbilo, že tak brzy na jaře ještě nikde nebyly davy turistů a my si mohli bez zbytečného spěchu výlet pěkně užít.
Ostatní informace
Vstup na zříceninu Vikštejn je volný, žádné vstupné se neplatí. Doporučuji prohlídku hradního pivního sklepa, který se dochoval v naprosto dokonalém stavu.