Zastavení na Kunětické hoře

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Dominanta Pardubické nížiny se vypíná 1,5 km severozápadně od Kunětic na zaobleném čedičovém kopci.Hrad,který okamžitě upoutá naši pozornost, je opředen řadou legend a pověstí. Původní feudální sídlo v roce 1491 noví majitelé - páni z Pernštejna - přestavěli do dnešní podoby jako dvouvěžový hrad s opevněním.Po rekonstrukci z roku 1993 je opět přístupný všem "hradomilným" návštěvníkům.Spolu s podhradím se stal častým cílem školních výletů a návštěv od zvědavých turistů. Cesta k hradu vede od zastávky autobusu u nedalekého lomu - krásný pohled na zarůstající profil odtěžené čedičové skály -kousek do kopečka ,odbočka k hradu po červené značce zase vede po silničce okolo soukromé minizoo.

Za čím jedeme?

lupa

V severním křídle opravené polozříceniny můžou v létě nejmladší návštěvníci shlédnout pohádková představení.Pány asi dost zaujme zbrojnice,která je umístěna v prvním patře hradního paláce. V dalším podlaží spatříme rozsáhlou expozici bývalých pánských honů, která také přitáhne naši pozornost,stejně jako výstava turistických suvenýrů.Myslím,že všechny návštěvníky osloví výstava starých vyobrazení Kunětické hory-její postupná proměna ve zříceninu a zpět k součastnosti.

lupa

Z hradní věže - kulaté hlásky,která byla zrovna v obležení havranovitých ptáků, nás upoutala nádherná vyhlídka do kraje. V přízemí dalšího, dnes už polozříceného hradního paláce, od stropu visí velký hradní strážce-drak,kterého si s obdivem prohlédne nejen dětský, ale i dospělý návštěvník.Přes léto v hradním areálu probíhají představení Východočeského divadla Pardubice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Cestou z hradu jsme si na hradním nádvoří vyhlídli lavičku ke chvíli odpočinku před zpáteční cestou.Z časových důvodů jsme se rozhodli se i posilnit na cestu a posvačit zde.Náhle se vedle nás cosi mihlo a sedlo si vedle nás na lavičku.Malá hezká kočka asi ucítila voňavý koláč a kávu,kterou jsme si sebou vzali do termosky.Kočička si ihned vyžádala svůj díl svačiny,jenomže pořád neměla dost a nám toho moc nezbylo.Místo slov díků na nás spokojeně vrněněla.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Svůj výlet možno obohatit návštěvou minizoo na úpatí Kunětické hory či příjemným posezením v restauraci pod Kunětickou horou.Hrad se nám velice líbil a každému můžu jeho návštěvu jen doporučit.

Ostatní informace

Vstupenka na hrad pro dospělého je za přijatelnou cenu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stéblová
(vzdálenost od místa: 4.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zastavení na Kunětické hoře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace