Za skalním hřibem.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet k zajímavému skalnímu útvaru ve svahu Magnetovce nad Krásným Březnem.

Za čím jedeme?

skalní hřib
skalní hřib
lupa

Autobusem jsem z Ústí nad Labem vyjel do obce Homole pod Pannou. Prohlédl jsem si návrší u kostela, kde je pamětní deska zdejšího rodáka a významného mineraloga Českého středohoří Josefa Emanuela Hibsche a je zde také Muzeum minerálů.

skalní hřib
skalní hřib
lupa

Z náměstíčka vychází červeně značená cesta, která prudce stoupá na rozcestí Pláň. Odbočil jsem na zeleně značenou cestu, která pozvolna stoupá na Kamennou horu.Cesta se mění v úzkou pěšinu, která vede po břitu Sokolího hřebene. Na obě strany prudce padají svahy do údolí, otevírají se nádherné výhledy na Bukovou horu a na druhé straně na vrcholky Českého středohoří nad údolím Labe. Pěšina kopíruje hřeben a tak se často schází a stoupá. Chůze je zde trochu náročnější. Na konci hřebene se schází do sedýlka na turistické rozcestí Fráž. Odtud vede naučná stezka na Magnetovec a ke skalnímu hřibu.

pamětní deska
pamětní deska
lupa

Je to 4,5 km dlouhý okruh. Širokou lesní cestou jsem došel na křižovatku cest a k turistickému odpočívadlu pod vrchem Magnetovec.Nově vybudovanou pěšinou jsem vystoupal na vrchol. Vrchol je porostlý stromy a tak odtud není žádný rozhled do okolí.

Fráž
Fráž
lupa

Z vrcholu prudce svahem dolů ke skalám. Zlákal mě velký skalní blok s pokřivenou borovicí na vrcholu. S trochou opatrnosti se dá na vrchol vylézt. Je odtud hezký výhled do údolí Homolského potoka a na protější vrchy Českého středohoří. Značení vede vodorovně svahem a brzy mě dovedlo k přírodní památce a místní dominantě, ke skalnímu hřibu. 8 metrový skalní útvar, kde na slabé noze je velký klobouk. Po pokochání se touto skalní raritou se vracím svahem Magnetovce zpět podle kamenných valů k turistickému odpočívadlu a na Fráž.

lupa

Pokračuji dál zeleně značenou cestou, která stále klesá. Přicházím na další rozcestí, kde na mírném návrší stával Pustý zámek. Následuje stále prudký sestup až na okraj Velkého Března. Cestou se nabízí hezké pohledy na protější Kozí vrch a údolí Labe. Značená cesta končí u nádraží , kde je i stanice autobusu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou nejsou žádné možnosti občerstvení, tak až ve velkém Březně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavý skalní útvar a hezké rozhledy cestou.

Ostatní informace

Vstupné do muzea 20,- Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Březno
(vzdálenost od místa: 1.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za skalním hřibem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace