Za krásnými výhledy z Ústí nad Labem.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Vypravil jsem se na vyhlídková místa na levém břehu Labe v blízkosti Ústí nad Labem.

Za čím jedeme?

pohled z Mariánské skály
pohled z Mariánské skály
lupa

Od nádraží v Ústí nad Labem jsem se vydal po modré turistické značce, která za chvíli začíná stoupat ve svahu Mariánské skály /265 m/, jednoho z výrazných míst města. Před vrcholem stoupání jsem odbočil doprava a pěšinou jsem došel až na okraj skály, který se ční přímo nad řekou. Otevřel se mi krásný pohled na údolí řeky, město, protilehlé svahy Českého středohoří s vrcholem Vysoký Ostrý, hrad Střekov a vyhlídkový zámeček Větruši.

Erbenova vyhlídka
Erbenova vyhlídka
lupa

Vrátil jsem se zpět na značenou cestu, došel jsem do místní části města, do Dobětic. Na konci sídliště, kousek za otočkou trolejbusu, odbočuje zeleně značená cesta na rozhlednu Erbenova vyhlídka. Z rozcestí cest je to jen 500 metrů. Cesta stoupá přímo na vrchol kopce /420 m/ k rozhledně. Ta byla nedávno opravena a zvýšena o další patro. Je z ní krásný kruhový výhled, který musí každého nadchnout. Před námi se otevírá panoráma Českého středohoří, upoutá kuželový vrchol Milešovky, vysílač na Bukové hoře, masiv Krušných hor. Kouzelný je pohled do údolí Labe. Opět jsem se vrátil na modře značenou cestu, která vede ve svahu Dobětické výšiny. Upravená cesta s lavičkami, které svádí k odpočinku a kochání se nádherným výhledem do údolí Labe a protilehlé zalesněné svahy. Ani se nechtělo pokračovat dál. Došel jsem do obce Žežice, kde jsem odbočil na žlutě značenou cestu, která vede lesem ve svahu Farského vrchu a v závěru prudce klesá k posledním domům Ryjic. Po přechodu Neštěmického potoka pak 1,5 km prudce stoupá až na vrchol Blansko /545 m/, kde je stejnojmenná zřícenina středověkého hradu. Z upravené plošiny na zbytcích hradní věže je nádherný kruhový výhled. Od hřebene Krušných hor přes Děčínský Sněžník, Labské pískovce, Lužické hory, České středohoří až po Milešovku a Bořeň. Ale i na blízkou okolní zvlněnou krajinu a malebné vesničky. No prostě nádhera a sladká odměna za vynaloženou námahu při výstupu.

zřícenina Blansko
zřícenina Blansko
lupa

Od zříceniny jsem pokračoval po zelené TZ, která schází po silnici do obce Mirkov a pak lesem ve svahu Vysokého kamene do obce Mašovice.Opět kousek po silnici a pak doprava přes louku pod Kozí vrch. 500 metrů výstupu a jsem na dalším vyhlídkovém místě. Skalnatý vrchol Kozího vrchu / 379 m/ ční přímo nad řekou a poskytuje další kouzelné pohledy na kaňon Labe, protilehlé Velké Březno a hřeben Českého středohoří. Po odpočinku jsem sestoupil do Neštědic, odkud jsem se vlakem vrátil do Ústí nad Labem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou není žádná možnost občerstvení, takže jen vlastní zdroje.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné rozhledy, krásná jarně rozkvetlá příroda

Ostatní informace

Erbenova vyhlídka i zřícenina Blansko jsou volně přístupné.

Z Neštědic lze přívozem přejet na druhý břeh Labe do Velkého Března – pivovar, zámek.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ústí nad Labem západ
(vzdálenost od místa: 0.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za krásnými výhledy z Ústí nad Labem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace