Z Moravské Třebové na Křížový vrch.

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Kalvárie, celkový pohled
Kalvárie, celkový pohled
lupa

Při našem pobytu v Moravské Třebové nám byla, mimo jiné, doporučena vycházka na Křížový vrch. Jedná se o jeden ze značených okruhů městem a jeho okolím. Cesta začíná u zámeckého areálu a dovede návštěvníka k nejhodnotnějším barokním výtvorům, které ve městě jsou. Kromě baroka to jsou i památky z období renesance a gotiky a v neposlední řadě se z vrchu otevírají hezké výhledy na město a jeho okolí.

Za čím jedeme?

Kalvárie, pohled ze schodiště
Kalvárie, pohled ze schodiště
lupa

Od zámku jdeme na most přes říčku Třebůvku. Tam jsou umístěny povodňové desky, které připomínají ničivé povodně v letech 1663 a 1770. Opodál je první barokní sousoší z roku 1722 a představuje loučení Krista s Pannou Marií. Socha sv. Jana z Nepomuku na protější straně je o mnoho mladší, vznikla až v roce 1773. Za mostem začíná stoupání na Křížový vrch (427 m.n.m.). Dalším, velmi zajímavým sousoším, je Kristus na Olivetské hoře z roku 1718 od neznámého sochaře. Přicházíme k první ze čtyř kapliček, které byly postaveny v roce 1723. Kaple jsou barokní, mají polygonální půdorys a mansardové střechy. Byly v nich umístěny zastavení křížové cesty, tak zvané Moravskotřebovské pašije. Procházíme kolem hřbitova a odtud se již otevírají výhledy na město. Napravo od cesty je vodárna a za ní začíná schodiště na Kalvárii.

Křížový vrch, kostel Povýšení sv. Kříže
Křížový vrch, kostel Povýšení sv. Kříže
lupa

Jedná se o nejhodnotnější barokní památku města. Sousoší vzniklo po roce 1730 a zhotovil jej Sochař Severin Tischler z Moravské Třebové. Některé prameny uvádějí jako spolutvůrce sochaře Jiřího Pacáka a Josefa Seitla. Práce na sousoší proběhla během dvou let. Pozadí tvoří Vysoká tvarovaná zeď, členěná pilastry. Ve středu je kříž s Kristem a po stranách kříže lotrů. Pod kříži jsou sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Na stranách stojí sochy andělů. Vrcholem je socha Boha Otce s oblaky, andílky a jejich hlavami, které vyčnívají z oblaku. Sousoší od okolí dělí kovový plot, u kterého končí schodiště. Z vrchu je hezký rozhled na město a kopce v okolí.

Křížový vrch. lapidarium
Křížový vrch. lapidarium
lupa

Od Kalvárie přecházíme na hřbitov. Ten byl založen v roce 1499. Z roku 1505 je původně protestantský kostel Povýšení sv. Kříže. Ten byl v letech 1603 až 1605 přestaven v gotickém slohu a je nejstarší sakrální památkou města. Jedná se o trojlodní stavbu a na střední loď navazuje presbytář s polygonálním závěrem. V kostele, kromě jiného, byly umístěny renesanční náhrobníky, které v době protireformace byly odstraněny. Některé byly použity při dláždění podlahy kostela. Kostel prošel několika menšími úpravami. Kostelní lavice jsou z období manýrismu a do kostela se dostaly v roce 1630. Dřevěná kruchta je z roku 1661 se šestnácti výjevy pašijí. Malby na klenbě a v presbytáři jsou až z roku 1755. Kazatelna v kostele je barokní. Při opravách kostelních lavic v roce 1896 byly z podlahy kostela vyzvednuty náhrobníky a některé byly vsazeny do vnější chrámové zdi. Kříž před kostelem je barokní z roku 1753.

Křížový vrch, Kristus na hoře Olivetské sousoší
Křížový vrch, Kristus na hoře Olivetské sousoší
lupa

Další řádky jsou o empírové kapli sv. Markéty. Ta je při východní zdi hřbitova nad kostelem. V roce 1912 byla upravena na lapidárium a byly zde umístěny již výše zmíněné náhrobníky, které patří mezi vynikající díla z období renesance. V době svého vzniku bylo lapidárium jediným na Moravě. Zajímavé sochařské práce jsou i na hřbitově. Od hřbitova se do města vracíme cestou, která vede ke Schodům mrtvých. Ty byly postaveny v roce1575, mají renesanční portál s boskovickým a městským znakem. Schodiště je kryté šindelovou střechou. Odtud je to k zámku, odkud jsme vycházeli, jen několik minut.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve městě jsme se ubytovali a částečně i stravovali v pensionu Best. Bylo to k naší plné spokojenosti a můžeme jen doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Křížový vrch je něco mimořádného nejen v rámci města, ale zcela jistě i celé Moravy. S touto vycházkou jsme byli více než spokojeni a moc se nám líbila.

Ostatní informace

Kalvárie, pohled na sousoší
Kalvárie, pohled na sousoší
lupa

Celá cesta jsou přibližně 3 kilometry. Část cesty až na Kalvárii je stoupání, které díky okolí člověk ani moc nevnímá. Jedinou vadou byl uzavřený hřbitovní kostel, který je v současné době opravován. Informační centrum je na náměstí, kde jsou k dispozici mapa a i něco o městě a jeho okolí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravská Třebová
(vzdálenost od místa: 1.13 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Moravské Třebové na Křížový vrch.

20.11.2013 17:47
Velmi pěkné místo. Moravská Třebová i Křížový vrch. Nelze než vřele doporučit. Já osobně ke Kalvárii přicházím raději z levé strany. Je to pak takové překvapivější než když ji má člověk stále před sebou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace