Z Libochovic na Házmburk s rojem mravenců.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Hrad Hazmburk, Černá věž
Hrad Hazmburk, Černá věž
lupa

Psát o místech známých je nevděčné, ale pokud se přidá zážitek s rojením mravenců na hradní věži, jde o událost, která se často nevyskytuje. A to byl vlastně popud k napsání tohoto článku. Naše cesta na sever Čech začala v Libochovicích. Na náměstí jsme našli skulinku i pro naše auto a vyrazili na zámek. Návštěva barokního zámku a jeho parku přinese uspokojení i náročnějším turistům. K vidění je toho hodně, a pokaždé se najde i nějaké překvapení. Vparku jsou patrné zahradnické ruce a sadová úprava zasluhuje pochvalu. Objevem byl bílý páv, který o své výjimečnosti jistě ví. Za zmínku stojí i památník J.E.Purkyně. Novinkou pro nás byly přístupné zámecké sklepy a skleník. Horký den nám překazil pěší túru na Házmburk a pod hrad jsme jeli raději autem. I tak jsme se při výstupu zapotili. Odměnou byl slušný výhled na České středohoří.

Za čím jedeme?

Hrad Hazmburk, celkový pohled
Hrad Hazmburk, celkový pohled
lupa

Zabývat se minulostí těchto dvou známých objektů, by bylo jistě nošením dříví do lesa. Centrum Libochovic je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Málokdo neví, že se zde narodil J. E. Purkyně. Před zámkem stojí jeho pomník. Kostel Všech svatých má gotický původ a nynější podoba je barokní. Město leží na levém břehu Ohře a možná se méně ví o bývalé vodní elektrárně z roku 1902, která je technickou památkou. Když se napíše o rodu Zajíců, ihned se v myšlenkách vynoří Hrad Házmburk. Zajímavé je že si na něm třikrát za sebou vylámali zuby husité a od roku 1606 je hrad uváděn jako pustý. Stojí ve výši 418 m.n.m. a celý kopec postupně zarůstá křovím. Kulatá věž se jmenuje Černá a Bílá je čtyřhranná. A na ní začíná naše neobvyklá příhoda. Zdoláváme schody s nadějí na čarokrásný výhled do všech stran, otevíráme poklop a nestačíme se divit. Tisíce křídlatých mravenců jsou všude. Máme je na celém těle, lezou do uší i nosu. Je jasné, že jediným řešením je ústup na celé čáře. Přesto se pokoušíme něco zahlédnout, ale lezou i do očí. Mají jasně navrch, povolují nám jedinou fotku a vytlačují nás na schody. S ubývající výškou nás postupně opouštějí a dole se zbavujeme posledních vytrvalců. Přesto to bylo nádherné. Ještě se potulujeme okolo hory a zbývá jen loučení. Tak mravenci, někdy zase na viděnou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Hrad Hazmburk, nálet mravenců
Hrad Hazmburk, nálet mravenců
lupa

Zdálo by se, že v tak významném turistickém místě se najíst nebude problém. Opak je pravdou. Bylo něco kolem druhé, když nám v první hospodě řekli, že nic nemají. V dalších dvou se to opakovalo a tak jsme to vzdali a šli do obchodu. Na Házmburku příjemná paní prodává kromě vstupenek i občerstvení a přidává úsměv. Na mravence jsme slevu sice nedostali, ale takový zážitek se nedá ničím nahradit. Celou dobu našeho pobytu jsme spali v kempu u řeky v Litoměřicích a chválou šetřit nemusíme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrad Hazmburk
Hrad Hazmburk
lupa

Navštívené památky jsou mimořádné a jen velký škarohlíd by nebyl spokojen. Líbilo se nám vlastně vše, co jsme viděli a rádi se sem někdy vrátíme.Parkoviště pod hradem nedělá tomuto místu moc velkou reklamu. A mravenci, s nimi je to jak v pohádce pana Wericha. Prostě se nám líbili i nelíbili.

Ostatní informace

Libochovice, nádvoří zámku
Libochovice, nádvoří zámku
lupa

Zámek Libochovice je otevřen duben a říjen od 9.00 do 16.00 hod. Květen a září od 9.00 do 17.00. Červen až srpen 9.00 až 18.00 hod. Vstupné 70,-Kč, zlevněné 50,- Kč. Hrad Házmburk Duben až září 10.00 - 18.00 hod. říjen a listopad 10.00 - 16.00 hod. Vstupné 20,- Kč, zlevněné 10,-Kč. Protože se všechno rychle mění, tak jsou tu ještě možnosti na www.hrad-hazmburk.cz a www.zamek.libochovice.cz . Vše najdete je na mapě KČT č.10 České středohoří, západ.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libochovice město
(vzdálenost od místa: 0.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Libochovic na Házmburk s rojem mravenců.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace