Vrchlabí - prohlídky městských památek s průvodcem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
O letošních prázdninách při naší dovolené v Krkonoších jsme využili nabídky Regionálního turistického centra ve Vrchlabí a navštívili jsme nejkrásnější památky tohoto města, které jsou během roku běžně nepřístupné.
Za čím jedeme?
Do Vrchlabí jsme přijeli autobusem z Pece pod Sněžkou, prohlídka v ceně 40 korun za osobu a trvající zhruba 90 minut začíná na náměstí z budovy RTIC a pokračuje dále do kostela Sv. Vavřince. Zde jsme si prohlédli kromě interiéru také klenbu shora, věž a zvony. Prohlídka dále pokračuje do klášterního kostela Sv. Augustina. Tento kostel v současné době patří městu a je využíván jako koncertní síň a částečně také jako muzeum. Další důležitou památkou je zámecká kaple Černínů-Morzinů, kterou dnes vlastní církev československá husitská. Zde jsme také navštívili podzemní hrobku, ve které se již nacházejí pouze 4 rakve s ostatky. Poslední památkou je nádherný zámek, který je dnes sídlem městského úřadu a pro návštěvníky je běžně volný přístup pouze do vstupní haly, kde se nacházejí obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. My jsme zde navíc navštívili dvě zasedací síně, v jedné z nich se nachází původní historická knihovna, ve druhé zase nádherná fajánsová kachlová kamna.
A ještě krátce z historie města Vrchlabí: vznik první osady s názvem Wrchlab dokládá pramen z roku 1359, povýšena na město byla v roce 1533 za přispění Kryštofa Gendorfa z Gendorfu, královského rady a důlního odborníka. Kromě zpracovávání železa vzniká ve městě roku 1590 cech tkalcovský a rozvíjí se i přadlářství a tkaní lněných látek. Krkonošské látky se vyvážely do Itálie, Španělska, do severní Afriky, Orientu. Roku 1624 město koupil Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti získal Vrchlabí darem od císaře Rudolf z Morzinu. Poté nastala násilná rekatolizace obyvatelstva. V roce 1737 byla postavena nová radnice (v ní se nachází RTIC), Morzinové drží město do roku 1881, poté přechází vlastnictví na rod Černín-Morzin. V roce 1938 po mnichovském diktátu se Vrchlabsko stalo součástí Velkoněmecké říše, Černínové- Morzinové prodávají svůj majetek Německu. Po válce byly jejich nemovitosti podle Benešových dekretů vyvlastněny.
Po prohlídce jsme dále pokračovali autobusem do Špinlerova Mlýna a poté pěšky po zelené turistické značce přes chatu Výrovka do Pece pod Sněžkou. Cesta je sice náročnější, ale vynahradí to nádherné výhledy na krkonošské svahy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovaní jsme byli ve Velké Úpě na Janových boudách, oběd i jakékoliv občerstvení doporučuji na chatě Výrovka, výborné jídlo, přijatelné ceny a velice rychlá obsluha.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Všem doporučuji využít této mimořádné nabídky k prohlídce vrchlabských památek, nadchne nejen dospělé ale i děti.
Ostatní informace
Komentované prohlídky vrchlabských památek s průvodcem se konají pouze v době letních prázdnin každé pondělí v následujících časech: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00. Velikost skupiny je 2 - 20 osob.
Cena za prohlídku městských památek pro jednu osobu, jak je již výše uvedeno, je 40 korun.