Velký Polom

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Beskydy
Beskydy
lupa

Výlet začíná i končí v Dolní Lomné - ráno vyjedeme autobusem do Horní Lomné ke koupališti, odkud vyrazíme po modré turistické značce. Čeká nás nejprve krátká pohodlná cesta do mírného kopce a pak už začíná náročnější stoupání pod Malý Polom.

Rozcestník v Horní Lomné
Rozcestník v Horní Lomné
lupa

Na rozcestí Pod Malým Polomem vyměníme modrou turistickou značku za červenou a po vstevnici nebo mírně do kopce pomalu vystoupáme na hřeben, kde jde turistická značka souběžně s česko-slovenskou státní hranicí.

Stoupání kolem Kyčmolu
Stoupání kolem Kyčmolu
lupa

Pokračujeme přes Muřinkový vrch, pod jehož vrcholem se nachází kaplička vystavěná v roce 1910. Od Muřinkového vrchu nás čeká stoupání na Velký Polom, nejvyšší vrchol celé trasy. Své jméno získal díky množství spadaných a polámaných stromů, které se v okolí vrcholu nacházejí.

Hraniční hřebenovka
Hraniční hřebenovka
lupa

Z Velkého Polomu pokračujeme dále po červené značce kolem Tetřeví boudy, kde je možnost se občerstvit, na Kostelky. Zde opět změníme značku - vrátíme se na modrou. Čeká nás poměrně dlouhé klesání do Dolní Lomné - první část cesty vede krásným bukovým lesem, pak už se přiblížíme k obydlené oblasti a mezi chatami a domky sejdeme k mostu v Dolní Lomné.

Za čím jedeme?

Jdeme do hor, což vypovídá mnohé. Beskydy jsou známé svou nádhernou, často nezničenou krajinou, což je balzám na duši po horách jako jsou Orličky nebo Krkonoše.

Muřinkový vrch - kaple
Muřinkový vrch - kaple
lupa

Po cestě projdeme kolem několika přírodních rezervací - ať už se jedná o Kyčmol na začátku trasy, Malý Polom nebo Velký Polom. Rezervace Velký a Malý Polom vznikly za účelem ochrany zbytků jedlobukového lesa. Má pralesní podobu, člověk do těchto míst (až na výjimečné situace) nezasahuje.

Přírodní památka Kyčmol je oproti tomu mokřadní louka v údolí říčky Lomné, která vznikla za účelem ochrany kruštíku bahenného.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zastavovali jsme se na Tetřevu - neměli jsme příliš štěstí, zrovna nevařili, tak jsme se alespoň napili. Další možnost je pak až v Dolní Lomné.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Uvítala jsem jednu věc - vzhledem k tomu, že jsme byli v Beskydech v polovině října, nebyla nikde ani noha. Na hřebenu jsme byli jediní, v Dolní Lomné v podstatě také.

To se ale bohužel projevilo i v tom, že řada restaurací byla zavřená nebo měla velmi omezenou provozní dobu...

Ostatní informace

Peníze na vstupy nejsou potřeba, potřebujete pouze nějakou tu korunu na dopravu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Háj ve Slezsku
(vzdálenost od místa: 4.13 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velký Polom

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace