Velký Kosíř a mikulášská nadílka

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
čerti na Velkém Kosíři
čerti na Velkém Kosíři
lupa

Každoročně pořádá KČT Smržice u Prostějova ve spolupráci s odboráři Českých drah v sobotu nejblíže k datu 6.12. (Mikuláš) na vrcholu Velkého Kosíře Mikulášskou nadílku pro rodiče s dětmi, spojenou s pěším výstupem na vrchol (442 m/m), opékáním buřtů a drobným občerstvením teplými nápoji. Na vrchol se dá vyjít po různých trasách. Z Čelechovic na Hané od žel.st. vede zelená tur. značka až na Kosíř a tato trasa je dlouhá 5 km. Spojení do Čelechovic je z Prostějova možné vlakem nebo autobusem. Já vám doporučuji vyrazit z Čech pod Kosířem. Autobus z Prostějova jede o víkendu o půl deváte od místního nádraží. V Čechách doporučuji prohlídku zámku a zámeckého parku, kostela sv.Josefa, nového kulturně společenského centra, muzea historických kočárů nebo hasičského muzea. Na vrchol vede sice 3 km dlouhá žlutá tur. značka přímo od zámku, ale pokud se chcete vyhnout davům a vidět krásnou kapličku Panny Marie, musíte jít až ke hřbitovu (kolem kostela nahoru na konec obce) a za ním vyrazit po lesní cestě mírně vlevo do kopce. Asi po 500 m odbočte na první odbočce prudce vpravo na další lesní cestu. Po 400 m dojdete ke krásné sakrální památce - kapličce Panny Marie. Držte se stále stejným směrem a dojdete na křižovatku s informační tabulí, zde se dejte vlevo a žlutá tur. značka vás dovede až na vrchol Velký Kosíř. Tato trasa z Čech pod Kosířem je dlouhá 3,5 km. K sestupu doporučuji zelenou značku, která vás bezpečně dovede na železniční zastávku do Čelechovic, vlak do Prostějova jezdí ve 14. minutě každé 2 hodiny. Celkem má tato trasa 8,5 km, ale v zimních podmínkách a s dětmi toho budete mít tak akorát .

Jdeme na akci KČT a za krásami zimní přírody Přírodní rezervace Velký Kosíř. Doporučuji se zastavit u zámku a v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

Na vrcholu jsme si opekli buřty, koupili jsme si je v balíčku i s pečivem za 20 Kč přímo na místě ve stánku s občerstvením.

zámek v Čechách pod Kosířem
zámek v Čechách pod Kosířem
lupa

Zimní příroda, dřeviny v zámeckém parku, zámek a romantické stavby v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem (rozhlednička a altán). Kaplička Panny Marie. Výhledy u Gabrielova. Čerti měli krásný masky.

Akce na vrcholu začíná v 10:00. Autobus Prostějov-Čechy pod Kosířem stojí 14 Kč. Vlak z Čelechovic do Prostějova 18 Kč. Ve stánku na vrcholu Grog 20 Kč. Čaj 10 Kč.

Doprava v sobotu: do Čech/K 8:33 autobus ze Sladkovkého ulice (u místního nádraží) ze zastávky s čekárnou.

Z Čelechovic vlakem ve 12:14, 14:14, 16:14Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kaple
(vzdálenost od místa: 3.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velký Kosíř a mikulášská nadílka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace