Vánoční tradice a zvyky v Evropě (VM Šumperk)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

betlém
betlém
lupa

Kdy a kde letos přesně začaly Vánoce, není sice až tak úplně jasné, ale v severomoravském Šumperku odstartovaly tyto svátky určitě 16. listopadu v 17,00 hodin. A strhly s sebou takřka celou Evropu. Tedy, ne že by se toto okresní město najednou stalo pupkem světa nebo novým sídlem EU, ale uvedená datace odpovídá termínu zahajovací vernisáže další z výstav, pořádaných zdejším vlastivědným muzeem. Případní zájemci o její zhlédnutí už jistě vědí, že Šumperk je dobře dostupný všemi způsoby, i to, že muzeum se nachází nedaleko vlakového i autobusového nádraží.

Za čím jedeme?

lupa

Výstava se nachází v 1. poschodí muzejní budovy, v tzv. Hollarově galerii, a potrvá až do 5. února 2017. Je určena malým i velkým návštěvníkům a přináší tak trošku jiný pohled na Vánoce a jejich tradice. Návštěvník se zde např. dozví, jak se tyto svátky slaví v zemích okolních i těch trošku vzdálenějších (těch představených zemí je celkem čtrnáct, včetně např. Řecka, Anglie, Chorvatska, Lotyšska, Itálie, Španělska nebo severských států)), čím se liší od našich Vánoc nebo jaké je v některých evropských zemích tradiční vánoční jídlo. Získat zde můžeme také informace o tom, kde a kdy vlastně vznikla tradice zdobení vánočního stromečku, kdo, kde a jakým způsobem nosí dětem dárky, kde bydlí „úchylný“ Santa Claus nebo jak pohané vyháněli z domu síly zla.

lupa

Mnohé informace vycházejí z vyprávění cizinců, kteří u nás žijí, včetně známého rejvízského spisovatele Sotirise Joanidise. Součástí výstavy je rovněž dopis od Santy Clause z jeho poštovního úřadu na severním pólu, vánoční recepty i vytvořené „interiéry“, které mají navodit vánoční atmosféru v různých evropských zemích. Takže zde najdeme mj. také krb s punčochami, nazdobené vánoční stromky, Lucii i adventní věnce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Nabídka ubytování i stravování je v okolí šumperského VM poměrně široká a pestrá. V současné době se navíc nabízí možnost návštěvy tradičních vánočních trhů, které se každoročně konají pod vánočním stromem na „Točáku“ (bližší informace např. na: http://www.turistika.cz/mista/vanoce-na-tocaku-aneb-sumperske-adventni-trhy).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Nelíbilo: Zoufalství některých starších účastníků vernisáže, když na ně náhodou nezbyl kelímek se svařákem nebo kousek perníčku, a rychlost, s jakou „sežrali“ i cukroví, které bylo součástí expozice. Líbilo: Jako každého ješitného chlapa i autora tohoto článku potěšil fakt, že součástí výstavy je i jedna jeho fotografie z vánoční Vídně.

Ostatní informace

švédská Lucie
švédská Lucie
lupa

Vstupné na vánoční výstavu VM Šumperk stojí 30,- Kč (snížené 15,- Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma) a pro děti z mateřských i základních škol jsou zde připraveny dílny. Kurátorkou výstavy je Pavlína Janíčková a fotografování je tentokrát povoleno.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 0.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vánoční tradice a zvyky v Evropě (VM Šumperk)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace