Svatý Václav - ochránce České země

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Pohled na Václavské náměstí
Pohled na Václavské náměstí
lupa

Do kláštera sv.Anežky na Starém městě. Ke klášteru se dostaneme buď od autobusu 133 ze stanice Řásnovka nebo ze Staroměstské stanice metra kolem Maislovy synagogy ke Španělské synagoze. Zde si můžeme prohlédnout sochu Kafky od sochaře J.Róna. A pak se dáme k Haštalu.Případně přijedeme osobním autem a potom doporučuji zaparkovat buď v podzemních garážích obchodního domu Paládium nebo Kotva.Odtud se dáme směrem ke kostelu sv.Haštala - původně gotické stavbě po požáru v 17.století barokně přestavované.

Za čím jedeme?

Podívat se na výstavu Svatý Václav - ochránce České země , která byla 19.12.2008 otevřena v klášteře sv.Anežky.

Václavské náměstí s legendárními bojovníky
Václavské náměstí s legendárními bojovníky
lupa

Klášter sv. Anežky byl založen za vlády krále Václava I. a patří k nejstarším gotickým stavbám v Praze. Bohužel od 16. století byl v troskách. V 19. století zde byly byty chudiny. Prřoto v době asanace Josefova pražští radní chtěli zbourat i tento klášter. Vznikl však spolek na jeho obnovu, který zabránil jeho úplné likvidaci, ale nedokázal realizovat rekonstrukci. To se povedlo až v 2.polovině 20.století. V roce 1978 byl prohlášen národní kulturní památkou a v roce 1980 byla v jeho prostorách první expozice Národní galerie.

Svatováclavská koruna v Mostecké věži Karlova mostu
Svatováclavská koruna v Mostecké věži Karlova mostu
lupa

Výstava Svatý Václav - ochránce České země bude otevřena do 8.3.2009 a je věnována 1100 výročí narození Svatého Václava. Je umístěna v přízemí kláštera (doufejme, že nepřijdou povodně) a jsou zde umístěny nejen unikáty vyobrazení světce, ale i věci spojené s jeho osobou jako svatováclavská přilbice nebo meč.Mnohé z vystavených památek měli návštěvníci možnost shlédnout naposled v roce 1929 k 1000 letí jeho smrti (datace církevní).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jelikož bydlím v Praze tak jsem ubytování neřešila. Najedla jsem se v Restauraci U dvou koček, kde je polední menu za přijatelné ceny a točí dobré pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nelíbilo se mi chování ostrahy, které mého známého poslala kvůli batohu do šatny, ale vůbec se nenamáhala ukázat, kterým směrem je šatna. Naopak se mi líbilo uspořádání výstavy a líbí se mi její doprovodný program- viz oficiální www stránky Národní galerie.

Možná by přímo na výstavě mohlo být více informací o místech, kde jsou kostely sv.Václava a jeho vyobrazení.

Ostatní informace

Důchodci platí 60Kč. A je možné si koupit Katalog za necelých 1000Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha Masarykovo nádraží
(vzdálenost od místa: 1.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Svatý Václav - ochránce České země

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace