Šumperk – za jedním kultovním fenoménem (Šumperákem)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Je to událost, kterou by si neměli nechat ujít zejména místní, tudíž šumperáci. Výlet to vůbec není sáhodlouhý, vlastně bude stačit půlhodina a bude vše odbyto. Jak tedy naznačuji, odehrává se to v Šumperku, tedy Olomouckém kraji, město je dobře přístupné vlakem i silniční dopravou. A domorodci to zvládnou klidně pěšky.
Za čím jedeme?
Od 12. dubna 2018 zdejší muzeum připravilo vskutku kultovní výstavu. Autoři Tomáš Pospěch (fotograf) a Martina Mertová (texty) prezentují výsledky své práce, která se věnuje jednomu stavebnímu fenoménu, rodinnému domku typu „V“, lidově zvaný „šumperák“.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výstava se odehrává v prostorách Vlastivědného muzea, konkrétně v části zv. Rytířský sál a exponátů není zas tak příliš, takže osvěžení klidně oželíme (nakonec není daleko na Hlavní třídu a tam jsou jak obchody tak restauranty).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejzajímavější je vlastně celý příběh zmíněného objektu, tedy rodinného domu „V“. Autor projektu vlastně ani nebyl školeným architektem, původně vyučený zedník posléze vystudoval průmyslovku a pracoval jako projektant v šumperském Okresním stavebním podniku. „Úspěch“ šumperáku měl na svědomí neutěšený stav socialistické výstavby, kdy stavební firmy nebyly schopny uspokojit poptávku po moderním bydlení a výtvor Josefa Vaňka byl vlastně pokusem tento nedostatek nahradit. první dům tohoto typu vyprojektoval v Rapotíně, tedy obci nedaleko od Šumperka. Jakožto zedník se i podílel na samotné stavbě, aby mohl doladit případné nedostatky.
V projektu se snažil vytvořit typ moderního bydlení, jak se o takovém v polovině 60. let minulého století uvažovalo. Dům je vlastně navržen bez ohledu na případný tvar terénu pozemku, tedy vhodný spíš pro plochý pozemek.
Vaněk se ale zřejmě vědomě snažil přiblížit tradici meziválečné československé funkcionalistické tradice, případně ještě čerstvé bruselské inspiraci. Bezděky možná kopíroval i věhlasného Oscara Niemeyera nebo skandinávské vzory.
Nicméně dům se prosadil. Projekt byl vlastně navržen tak, aby stavbu (mimo vysloveně odborných prací) byl schopen realizovat i poučený stavař amatér. Vaněk sám navrhl i materiál ke stavbě vhodný.
Po prvním rapotínském domě brzy následoval další, načež se začalo stavět i v samotném Šumperku. Následoval příběh takřka pohádkový, v době reálného socialismu za Josefem Vaňkem jezdily stovky dychtivých stavebníků, aby získali toužené plány na vysněný dům.
Nutno podotknout, že zaznívaly vcelku oprávněné hlasy, aby šumperák neznehodnotil naše vesnice. Je tedy faktem, že mezi prosté chaloupky dům moc nezapadá, nicméně vzpomeňme, že postupné „modernizování“ naší socialistické vesnice přineslo leckdy větší „hrůzy“.
Důležitější je, jak se vlastně v takovém šumperáku bydlí. Jak na vernisáži uvedl Tomáš Pospěch, spousta uživatelů je dodnes navýsost spokojená (ovšem je fakt, že dnes už to jsou většinou starší lidé). Problematické je řešení komunikace v domě a jeho okolí. Kupodivu na pohled efektní lodžie (nebo balkon) příliš užitečná není (úzká).
Za svou dobu, tedy zejména na konci 60. let a v průběhu 70. let 20. století prý bylo postaveno asi 5000 těchto domů a poslední údajně v roce 1992.
Protože skoro všechny byly stavěny svépomocí, neexistují zřejmě dva zcela shodné domy. Určitou variabilitu tvoří hlavně přízemí, kde je uvažováno s otevřenou terasou, tu ale často nahradila garáž. Různorodost přinesly i použité ozdoby na fasádách apod.
Typ V byl navržen tak, aby s dal pořídit poměrně lacino. Samozřejmě záleželo i na umu stavebníka (a kolik toho nakrad – rozuměj materiálu). Údajně se podařilo postavit jeden takový šumperák za 85.000 Kčs (ovšem v tehdejších cenách), celkem běžně se ale dalo pořídit dům za něco přes sto tisíc.
Ostatní informace
Samotná výstava je vlastně doprovodem knižní publikace, kterou Tomáš Pospěch s Martinou Mertovou před časem vydali (prý téměř vyprodaná). Letos připravují autoři novou publikaci. Výstava potrvá do června 2018 a mimo ji samotnou připravuje Vlastivědné muzeum i přednášky spojené s návštěvou v nějakém šumperáku. To je avizováno na květen. Samotné vstupné na výstavu dosahuje 30,- Kč.