Splněný dětský sen - rozhledna U borovice

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme z Krkonoš do Českého ráje. Nedaleko Roprachtic najednou zahlédneme v poli hezkou rozhlednu. U silnice opět na poli je udělané menší parkoviště, na rozhlednu je to už kousíček. Neváháme a už parkujeme.Za čím jedeme?

lupa

Historie vzniku rozhledny je hodně zajímavá. Majitelem pole i rozhledny je František Hubař z Roprachtic. Již jako chlapec, když chodil na pole rodičům pomáhat, si představoval, jak by to bylo pěkné, kdyby zde stála rozhledna. I bez ní byl odtud hezký výhled, lidé se zde často zastavovali a rozhlíželi se.

Jeho tento dětský sen ho neopustil ani v dospělosti. Zatím co jiní šetřili na chatu, oni šetřili na rozhlednu. A povedlo se. Kamennou rozhlednu s dřevěným ochozem a malou chatkou postavili svépomocí a od r. 2009 je rozhledna otevřená. Na ochoz ve výšce 18 metrů vede 70 schodů. Kochat se můžete pohledy na Orlické hory, Ještěd, Bezděz, Jizeru, rozhledny Štěpánku i Žalý, na Kozí Hřbety, Benecko, Tábor a Kozákov.

Komu se rozhledna líbí, může si koupit vystřihovánku, doma si ji slepit a mít ji stále na očích. Přesně tak jsme to udělali i my.

Ještě proč je to rozhledna U borovice, když stojí na poli? Kdysi u silnice stávali tři borovice, dnes je tam už jen jedna, ale i ta je z dob pozdějších, je stará přibližně 35 let. Ale název U borovice přežije asi i tuto borovici. Tak tomuto místu již dávno říkají místní, ale i silničáři a pod.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Nic kupovat jsme nepotřebovali, ale abych řekla pravdu, nepamatuji si, zda tam nějaké malé občerstvení měli. Zato víme, že majitelé jsou velice příjemní lidé. Trochu jsme se tam s nimi zapovídali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se všechno. Rozhledna, výhled i příjemní majitelé. Prostě to nemělo chybu.

Ostatní informace

lupa

Na rozhlednu můžete vyrazit i vlakem a udělat si celodenní výlet. Ze zastávky Poniklá je to po žluté 7 km, pak se nechá po žluté pokračovat na rozcestí Helkovice a dál po zelené do Vysokého nad Jizerou a dál po červené do Jablonce nad Jizerou. Na nádraží vás pak dovede zelená. Celkem to je 15 km km s převýšením 300 m, ale protože to klesá a stoupá, tak nastoupáte 600 m. Myslím, že to ale musí být nádherný výlet. V okolí vedou i cyklostezky.

Rozhledna je otevřena za příznivého počasí celoročně o víkendu a ve svátcích - v zimě od 10:00 do 15:00 hod, v létě od 10:00 do 16:00 hod. O letních prázdninách pak denně od 10:00 do 16:00. Pokud přijedete jindy, můžete si návštěvu domluvit na telefonním čísle 606 159 615.

Vstupné je 20,-/10 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Poniklá zastávka
(vzdálenost od místa: 3.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Splněný dětský sen - rozhledna U borovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace