Rozhledny Šluknovského výběžku

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Tentokrát jsem se vydal za rozhlednami nejsevernějšího kouta České republiky - Šluknovského výběžku jimiž tedy jsou Dymník - Vlčí Hora - Tanečnice.

Rozhledna Dymník
Rozhledna Dymník
lupa

Vydáme se ze středu Rumburka - Lužického náměstí (zde též umístěno nové informační turistické centrum) konkrétně po modré turistické značce vynese nás zcetra směrem vrch Dymník(517 m.n.m.), jehož dominantou je rozhledna. Nově zrekonstruovaná a opravená vsoučasné době ve správě klubu českých turistů Krásná Lípa. Pohled zrozhledny nám nabízí výhled na blízké i daleké okolí včetně pohledu na další rozhlednu na Vlčí hoře. Sestoupíme pod rozhlednu kchatě Dymník - kde se můžete občerstvit - vaří tu opravdu velmi dobře.

lupa

Odsud pokračujeme po žluté turistické značce lesem do údolíčka, které nás vynese kčásti cesty, která vede mezi poli, takto dojdeme kekologické farmě na rozcestí směr Vlčí hora, mi se vrátíme po směru silnice kousek zpět (Vede nás tak žlutá turistická značka) a projdeme mezi vilkami přes louku, a vydáme se lesíkem. Pomalu se vynoříme zlesa a odsud už je to jen pár set metrů kvrcholu a rozhledně, výstup k samotnérozhledně je trochu strmější ale nikterak náročný. Staneme přímo před rozhlednou (581 m.n.m.) vysokou 19 metrů, vútrobách rozhledny při výstupu po schodech kolem nás na stěnách visí rozhledny a věže zcelé České republiky.Z vrcholu se můžeme „kochat" pohledem do kraje Českého a Saského Švýcarska nebo chráněnných krajiných oblastí Lužické hory či Labské pískovce, výhled je opravdu excelentní. Vrch obsahuje značné množství magnetovce.Vrátíme se na rozcestí pod vrchol a pokračujeme dáme po červené turistické značce vystoupíme zlesa pod vrcholem projdeme chatovou oblastí a po louce znovu vstoupíme do lesíka nad Brtníky.Sestoupíme do Brtníků (držíme se stále červené turistické značky)a dojdeme tak až kvlakové zastávce. Zde počkáme na vlakové spojení směr Mikulášovice. Pokračujeme tak za třetí rozhlednou - Tanečnicí.Za touto rozhlednou můžete vyrazit jak ze zastávky Mikulášovice - střed tak i ze zastávky Mikulášovice - dolní. Já zvolil druhou variantu. U nádraží se vydáme doprava, po pár metrech narazíme na modrou turistickou značku. Ta nás vynese do polí, delší dobu se neobjevuje ale jdeme po jediné možné cestě,na konci polí zahneme do prava a po louce zamíříme kcestě do lesa. Tady se značka znovu objevuje, cesta je příjemná nikterak náročné, kromě jednoho strmějšího stoupání se za doprovodu modré turistické značky napojíme na žlutou turistickou značku a společně se vynoříme zlesa za restaurací u Tanečnice (598 m.n.m).Rozhledna byla postavena již roku 1904.Výstup nahoru mě chvíli připadal nekonečný, schodů jak na Petřín, Tanečnici opravdu doporučuji výhled a rozhled do krajiny je naprosto úžasný a při dobré viditelnosti je vidět opravdu daleko (ČR, DE).

lupa

Další zajímavostí jsou pak rozhledny kolem Šluknovského výběžku, který nabízí zase jiné pohledny na výběžek ale nejen na něj, ale také na Horní Lužici či nádherné Saské Švýcarsko nebo Žitavské hory, ano jsou to rozhledny v Německu rozmístěné kolem výběžku, je jich 7 a věnován jim je přízpěvek "Rozhledny kolem ŠLuknovského výběžku"

lupa

Tímto způsobem lze stihnout navštívit všechny tři rozhledny během jednoho dne. Záleží samozřejmě na Vás, můžete je navštívit i jednotlivě, pokud zavítáte do tohoto místa, súžasnou přírodou. Ubytovat se můžete třeba vhotelu - Koupaliště Rumburk - srozsáhlým sportovním areálem - plážový volejbal, tenisové kurty, volejbal, nohejbal, ping pong, petanque.....

Stejně tak je možné občerstvit se vchatě Dymník, pod Tanečnicí, popřípadě vněkteré rumburské restauraci.(doporučuji Galeru, či novou pizzerii na Lužickém náměstí)

Za čím jedeme?

Tři rozhledny ve šluknovském výběžku - Dymník, Vlčí hora, Tanečnice ale hlavně úžasná příroda tohoto kraje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se lze v chatě Dymník - nebo na Tanečnici

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

dlouho jsem se rozmýšlel, ale nakonec vyhrála (tedy u mě) Rozhledna na Vlčí hoře a celkově i výhled z této rozhledny mě příjde nejlepší.

Ostatní informace

vstupy jsou opravdu symbolické - Dymník a Tanečnice - 10 Kč (na Tanečnici je vstupenka jako pohled), na Vlčí Hoře 15 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Křečany
(vzdálenost od místa: 1.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledny Šluknovského výběžku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace